Olympiáda se blíží

15.07.2022 05:49 | Zahraniční zprávy

Olympiáda se blíží! V době psaní tohoto článku je to pouhých 14 dní do stratu.

Jak jsme vás informovali v tomto článku https://www.nss.cz/sachova-olympiada-bez-ruska-a-ciny bude šachová olympiáda bez Ruska Číny. Tento článek je pouze o "open" sekci (= mužské). V tomto článku bych se chtěl zaměřit na naše šance.

Jaká máme šance?

Náš tým ve složení David Navara (2688), Van Nguyen (2629), Zbyněk Hráček (2555), Peter Michalík (2559), Vlastimil Babula (2571) a nehrající kapitán Pavel Šimáček je nasazený jako číslo 18 s elovým průměrem 2612.

Nasazení všech týmů podle ela je zde: https://chess-results.com/tnr653631.aspx?lan=0&art=32&flag=30

Elový průměr nad 2600 má 22 týmů. Nicméně například tým číslo 23, Izrael, má silný tým. Do kterého pořadí jsou ještě silné týmy (silné týmy myslím z pohledu našeho týmu) ? Tuto otázku jsem se pokusil "zodpovědět". Myslím si, že se to láme někde kolem elového průměru 2550.

Určitě bych zde počítal i tým Slovenska, který je nasazený jako číslo 35 (elový průměr 2543). Tým Slovenska je: Jerguš Pecháč (2594), Viktor Gažík (2544), Christopher Repka (2516), Juraj Druska (2519) a Lubomír Ftáčnik (2483), kapitán je Sergej Movsesian

Těžko se hledá "ona" hranice (kdy je tým ještě silný/nebezpečný). Myslím si, že klíčové je prozkoumat složení daného týmu. Je totiž rozdíl, jestli proti vám nastoupí čtyřicátníci bez progresu nebo dvacetiletí kluci s progresem. Ačkoliv i veteráni mohou uhrát dobrý výsledek, je to jen méně pravděpodobné (podle vlnové funkce pana Schrödingera).

Třeba tým číslo 40, Kazachstán, má sice "jen" průměr 2526, ale tým má nebezpečný. Na čtvrté šachovnici mají sice hráče "jen" s elem 2459, ale jde o hráče ročník 2000. Ročník 2000 má i GM Denis Makhenev, s elem 2492 (jejich dvojka).

Z tohoto pohledu je náš tým starším týmem. Už jsem to vzpomínal v tomto článku: https://www.nss.cz/olympiada-se-blizi,-maly-pohled-na-velkou-akci, kde jsem napsal, že věkový průměr našeho týmu 37,4 let. Což z pohledu dnešního šachu je vysoké číslo.

Červená sedma

Do karet nám nahrává neúčast Ruska a Číny a pak absence několika špičkových velmistrů, třeba Aliho Firouzji, MVLRicharda RapportaVeselin Topalova (a tím oslabení některých zemí) atd. Když už jsme u Maďarů, tak jak to, že nehraje Zoltan Almasi? U RR je to jasné, ten přestoupil do Rumunska. Zase nevýhodou je, že se to hraje v Indii a jejich tři týmy jsou více než silné. Podle nasazení jsou všechny tři před námi.

Už nám není 20 let

Jedna z klíčových věcí, myslím si, bude ubytování, stravování, cesta a vlastně všechny věci "okolo". Myslím si to (také) z vlastní praxe. Když mi bylo 20 let, mohl jsem spát pod širákem a jít hrát - v pohodě - partii. Ve čtyřiceti i malé věci dokáží negativně ovlivnit energii (spánek) a tím i celou partii. Nevím jak to má se spánkem Vlasta se Zbyňkem, ale věk se nezastaví. Stíny bývají delší a chmury temnější. 
Na druhou stranu mají naši borci velkou zkušenost. Sehráli (krom Vana) těchto akcí nespočet. Takže nějaká panika a přehnané obavy by neměly hrozit.

A co Šimi?

Jaká je vlastně role kapitána na mužských akcí (ME a Olympiáda) ? Připravovat je snad - s respektem k Šimimu - nebude. Kapitán bude asi tmelícím prvkem týmu. Bude se je snažit povzbudit a správně mentálně naladit. Což bude - ale - velmi obtížná úloha.

Forma

Co to je forma? To je jen muška zlatá. Co dělat, aby jsme měli (ideální) formu? To si myslím, je rébus i pro zkušeného profíka. Docela by mne zajímalo, zda mužská repre měla nebo bude mít nějaké předzápasové soustředění. Nemyslím si, že by to bylo nutné, ale posílit týmový duch by nebyl špatný nápad. Myslím si, že právě výsledek na olympiádě půjde z týmového duchu.
Na "posledním" turnaji v Praze zahrál skvěle Van a David, ale horší to bylo u Peťi a Zbyňka. Obecně dobře hraje Vlasta. David si před olympiádou střihne silný turnaj v Německu (17.- 24.7.), tak snad bude vše OK.

Jak to vidím

Nyní nejsem až takový pesimista, jako při psaní tohoto článku: https://www.nss.cz/olympiada-se-blizi,-maly-pohled-na-velkou-akci Nicméně cíle vidím takto: Pokud budeme v první dvacítce, bude to (velký) úspěch. První desítku vidím jako "mission impossible". Pokud by ale padla, pak by to byla bomba bomb. Reálně vidím umístění kolem 25. místa. Cokoliv za třetí desítkou bude neúspěch. Čtvrtá desítka pak velký neúspěch.  
Klíčový bude los a zde je na kapitánovi, aby se pořádně modlil nebo si pohrál s nějakou panenkou woodoo na los. 

Ať už tak či onak, budeme každý den referovat a akci budeme bedlivě sledovat zde a na YouTube Robert a Petr šachy.

Robert Cvek

13x 3005x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat
tiplaik

Tipuju 25-30. místo

+0 /-0 | 17.07.2022 19:33

VB STB

Dik Kuzelko za doplneni. Tu letenku si necha proplatit jeste od FIDE. Trikrat dostat zaplaceno za letenku do Indie, to ten nas predseda vydela vic nez nasi reprezentanti za ucast :-D

+3 /-2 | 15.07.2022 22:00

OldřichKuželka

Proč by tam nemohl letět ? V Indii se bude konat také kongres FIDE, je nutné podpořit ukrajinskou kandidaturu na prezidenta... 

+2 /-4 | 15.07.2022 21:57

VB STB

Pulka tymu tam jede na "dovolenou", dost mozna si tam zaleti i predseda svazu za penize ze clenskych prispevku. Jak rikal jeden nejmenovany velmistr: "Ten parchant si to jeste beztak necha proplatit z penez svazu, z penez Ceske televize a mozna jeste nekdo dalsi se najde"...

+2 /-2 | 15.07.2022 21:51

sarmatam

......je jasné že jeden může vyhrát ,druhý musí prohrát , nejčastěji bývá remis......hodně výsledků budeme mít pravděpodobně 2:2 , to nic nemění na tom , že to vyhajou NOROVÉ, my budeme druzí , mladí Indové třetí a USA čtvrtá :-) ........

+0 /-0 | 15.07.2022 16:27

Pavel Ch

kiklos: To u Marka Vokáče bylo, když mu bylo 17 let.

Posuzuji od 21 let do dnes.

 

Možná jsem vás hodil do jednoho pytle s ostatními diskutéry, kteří mnohdy "setrvačností" píší, že David nevydrží plný počet kol a že v závěru ztrácí síly. Někde se asi stalo, stane se každému, ale mrkněte na olypiády od 2006.

 

 Tak se podívejme na všechny olympiády od r. 2006, kdy bylo Davidovi 21 let a více, a porovnejme s dalšími czech flag hráči. Hrál David povětšinou vše, event. skoro vše, nezdá se, že by v závěru ztrácel síly ve srovnání s jinými našimi reprezentaty, kteří hráli i méně partií za olymp. turnaj a v závěru šly mnohdy u nich výsledky dolů.

+2 /-0 | 15.07.2022 13:59

kiklos

aha, ale tohle já nikde nepíšu

naopak píšu, že se Davidovi turnaj rozdělovat nemá - takže jste si mě spletl s Markem Vokáčem, hm

+2 /-0 | 15.07.2022 13:22

Pavel Ch

kiklos:

Že je to spíše, tvrdím, "tradovaná pověra" z dob Davidového -náctiltého věku, na kterou ještě poukázal na Bledu 2002 Marek Vokáč. Když říkal, že je třeba Davidovi rozdělit turnaj na dva a dát mu volno před nebo po volném dni. Pak se možná může zdát, že v Calvii v posledním kole mohl mít na soupeře, se kterým prohrál, ale to se psal rok 2004 a bylo Davidovi teprve 19 let.

 

Když se podíváme na další olympiády, tak (když pominu začátek se slabšími soupeři), tak nejsou na konci  Davidovi výsledky horší. Dokázal také "zavěsit" posledních 6 partií 6 ze 6.

Nyní již přes deset let hraje všechny partie olympiády a že by odpadal v závěru není vidět. Zatímco jiní naši, od pohledu zdatnější, ano.  To je další pověra, podle fotek fandů od compu usuzovat, že nemůže mít dobrou fyzičku, že nevydrží, omyl. 

 

 Prohru v posledních 3 kolech olympiády posledních 12 let Davidovi vždy  způsobil Levon Aronjan, který ho 3x porazil v posledním, předposledním a předpředposledním kole. Ovšem, byl to 2x nejtěžší soupeř, co David měl a jednou elově druhý nejtěžší. Jenže Levon tehdy usiloval o to hrát s mistrem světa o titul, byť se mu to nezdařilo a Arménie se vezla na zlaté olympijské vlně a v týmech dokazovali hrát o level výše než za sebe.

+2 /-0 | 15.07.2022 13:02

kiklos

Pavle vlastně ani nevím s čím nesouhlasíte.

Osobně si pamatuji několik případů, kdy Davidovi nesvědčila přestávka. Je to hráč, který potřebuje zátěž. Proto navrhuji, aby přestávky neměl a bylo to kompenzováno pozdějším startem. V posledních kolech turnajů se únava na Davidovi (podle mého názoru a zkušeností) projevuje tak, že není tak smrtelně nebezpečný, jako o několik kol dříve. Partii spíše podrží.

Naopak u Zbyňka mi paměť napovídá, že dokáže sehrát v řadě asi tak tři partie a pak nutně potřebuje pauzu. U Vlasty to nebude vzhledem k věku lepší o mnoho.

Tak nevím, kde je rozpor mezi tím, co si myslím a co Vy.

+2 /-0 | 15.07.2022 12:24

Pavel Ch

@jirikovka:

To ale bylo Československo. Česko nejlépe 11. v Turíně 2006. Ale to byla super olympiáda pro czech flag . 

 

@kiklos, dovolím si mírně nesouhlasit.  

 

 O tom Davidovi se to "traduje" z dávné doby - je tak u některých "zaškatulkován". Jenže mnohokrát mezitím dokázal, že byl tím tahounem s největší zátěží, vydržel, odpadli v závěru naopak vícekrát jiní.   

  A jak kapitán střídá, to je prostě rozhodnutí kolo po kole, podle váce indicií, které ani diváci na dálku třeba nepoznají, nevědí. 

+2 /-0 | 15.07.2022 10:25

Playboy

Osobně očekávám, že budeme často prohrávat 3:1. Navara silné hráče udrží, něco vyhraje. Remízový král Van snad ani často snahu hrát na výhru nemá, ale silné hráče by mohl usušit, unudit, uspat. Zbylé 2 šachovnice budou ve stylu, každá půlka dobrá. Sumasumárum očekávám konečně pořadí kolem 30.místa, spíše hůře.

+2 /-1 | 15.07.2022 10:23

Jirikovka@post.cz

Naším Olympionikům přeji úspěch! Aby obnovili starou slávu našich hráčů,kdy na Olympiádách obsadili několikrát 4.místo a 1x dokonce i místo 2!

+2 /-0 | 15.07.2022 09:40

kiklos

Pěkný článek.

Já jen připojím svůj pohled na výsledek. Jsem ochoten a připraven přijmout i 36. místo, pokud cestou potkáme několik pěkných zápasů, kdy například zařízneme Američany. Památná je olympiáda s vítězstvím 3:1 nad Rusy + několik dalších pěkných zápasů a došlé síly v závěru. Tohle jako fanoušek beru. Poslední ME mě moc nenadchlo.

Doporučuji kapitánovi Pavlovi Šimáčkovi, aby nasadil Davida nejdříve na 3. kolo, možná klidně až na 4. a nechal ho hrát až do konce. Zbyněk bude potřebovat časté střídání, Vlasta možná taky. Van a Peter to zřejmě budou muset odehrát na jedno střídání.

+1 /-4 | 15.07.2022 07:45