Ohlédnutí za Wijk aan Zee 2021

01.02.2021 08:08 | Zahraniční zprávy

Na turnaj Wijk aan Zee 2021 se jen tak nezapomene. Těch důvodů je více. Pokusím se ty základní nastínit:

  • Hrál se TOP turnaj v době, kdy je zázrak, že se vůbec něco hrálo.
  • Vyhrál outsider (jaká byla pravděpodobnost před turnajem, že vyhraje právě Jorden?)
  • První dvě místa šachového Wimbledonu obsadili hráči Holandska (stalo se to někdy?)
  • Vítěz turnaje udělal v prvních pěti kolech samé remízy
  • Závěr turnaje byl neskutečně dramatický a dokonce i po posledním tahu celého turnaje nebylo jasné, kdo vlastě turnaj vyhrál
  • Turnaj ukázal, že na atraktivní šachy nemusí být jen hráči z top špičky, ale hráči, kteří chtějí bojovat


Vítěz turnaje Jorden Van Foreest (8,5/13) ukázal, že zázraky se dějí. Nutno ale napsat, že šel tomu mohutně naproti. Jeho partie byly ostré jako břitva. Každá jeho výhra je pěknou ukázkou dynamického pojetí šachu. Jeho poslední vážná výhra s Nilsem Grandeliusem je umělecké dílo.
Jorden si připsal skoro 40 elo bodů a dostává se do klubu hráčů +2700. V jeho 21 letech má ohromný potenciál. 
Anish Giri (8,5/13) by asi za normálních okolností byl rád za druhé místo. Nicméně po závěrečném rozstřelu mu zbyly oči pro pláč. První partii měl jasně lepší, možná vyhranou. Druhou partii měl pěšce více, ačkoliv jeho uplatnění nebylo snadné a v poslední partii (kterou musel bílými vyhrát) měl hned ze zahájení velkou výhodu. Pak se přepočítal. Nastala zuřivá bleskovka. Prohra. 
Anish je smolař turnaje. Na druhou stranu si připsal 12 elo bodů a patří mu sedmé místo světového žebříčku. Ve svých 26 letech má stále šachový svět před sebou.Třetí až páté místo dělili borci Jesipenko, Caruana a Firouzja.Pro Andreje Jesipenka (8/13) je třetí místo ve Wijku ohromným úspěchem. V 18 letech dosáhl úspěchu o kterém se mu asi ani nesnilo. Také překročil metu 2700 (jeho live elo je 2701) a mašličkou tohoto zabaleného překvapení je výhra nad mistrem světa Magnusem Carlsenem. Andrej není jen výrazný ruský talent, ale také světový.Fabi Caruana (8/13) hrál (podle mne) nejlepší šachy. To byly šachy nového šampióna. Myslím si, že Fabi ukázal další vývoj šachu. Nicméně jedna vada na kráse byla. Čas. Fabi se dostával do strašným časových tísní. Pokud tuto stránku zlepší, pak se dotkne šachového nebe.Jeden z největších bojovníků turnaje byl Alireza Firouzja (8/13). Ali se stává jedním z největších magnetů (super) turnajů. Získal 10 bodů do ela a jeho live elo je 2759 a patří mu světová třináctka. 
Ali - podobně jako Fabi - by měl zapracovat na čase a pak také na technice. Nicméně ve svých sedmnácti letech je teprve na začátku své - věřím, že úžasné - šachové kariéry.Mistr světa Magnus Carlsen (7,5/13) nebude (asi) na tento turnaj dobře vzpomínat. Moc mu to nešlo. Hlavně mu selhala jeho největší zbraň - vyhrávání rovných, nebo o něco lepších koncovek. Magnus odepsal 15 elo bodů a je světová jednička s elem 2847. Nadále je to král, ale jak dlouho bude vládnout?Harikrishna Pentala (6,5/13) udělal padesát procent bodů. Což není špatné, ale ty partie... Hari, bohužel, byl přesně tím hráčem, který by hrát podobné turnaje neměl. Možná je to ode mne přísné hodnocení, ale jeho šachy byly silně destruktivní. Na druhou stranu jako narychlo povolaný náhradník to neměl snadné. 

Malá odbočka: tento turnaj, podle mého názoru, také ukázal, že nezáleží na počtu hráčů 2700+. Stačí pár borců a hlavně bojovníků jako Magnus, Fabi, Alireza a pak hráči kteří hrají atraktivně a bojovně (i klidně s "nízkým" elo ratingem). Myslím si, že je "konec" turnajů, které se hnaly za obrovským elo průměrem, ale drtivá většina partií končila nemastnými, neslanými půlkami.Aryan Tari (6/13) hrál srdnatě. Měl to hodně těžké proti takovým hráčům. Byl také poslední nasazený. Jeho výsledek a předvedená hra zaslouží respekt.Nils Grandelius (6/13) skočil do turnaje jako tajfun (dokonce jednu dobu vedl!). Smekám před tímto mladým Švédem. Hrál krásné, vysoce atraktivní šachy. Vůbec mu nevyšel závěr, když z posledních 7 kol udělal mínus tři. Byl určitě ozdobou turnaje a spolutvůrce "klenotu Wijku 2021" (= partie s Jordenem z posledního kola).JK Duda (5,5/13) turnaj protrpěl a odepsal 14 elo bodů. Ukázala se stará známá rána - zahájení, ale objevila se i nová, technika. Nevím co se s JK dělo, ale nehrál dobře. Doufám, že to je "jen jeden nepovedený turnaj."David Anton Guijarro (5/13) se ukázal být hbitým šermířem. Rány rozdával, ale nikoho nepřinutil ke kapitulaci. Více ran tedy dostal. Radoslaw Wojtaszek (5/13) nevyhrál ani jednu partii. Asi nejblíže k tomu byl v partii s MVL: Co napsat k výkonu Radoslawa? Je  v útlumu. Schválně jsem se nyní podíval na partie RW. Před tímto turnajem hrál tři partie (září, bundesliga) a jen tři remízy. Je možné, že Radek, pomalu, ale jistě, míří do přístavu šachového důchodu. To prosím neberte špatně, dříve či později tam zavítá každý šachista. A šachový důchod, může být skvělý, ostatně jako všechno, co je spojeno s šachem.Maxime Vachier-Lagrave (5/13) si prožil zlý sen. Vyhrál jednu jedinou partii, kde mu soupeř odmítl remízu. Čtyři partie prohrál. Odepsal 27 elo bodů. 
Kde tkví příčina tak katastrofálního výkonu? Vždyť Maxim je jeden z kandidátů na boj o mistra světa. Těch teorií je (samozřejmě) více. Jsem hodně zvědav na vyjádření z tábora týmu MVL. Kdybyste někde něco viděli, budu určitě moc rád, když napíšete do komentáře.A borec nakonec Alexander Dončenko (3,5/13). Alexander bojoval a bojoval, ale zcela tragicky mu to nevycházelo. Na druhou stranu tím, jak byl nekompromisní, udělal turnaj zajímavým a myslím si, že jeho chvíle přijde. Je možné, že do příštího ročníku super turnaje ve Wijku bude mít dveře otevřené. Jsou to právě ti poslední, kteří jednou budou první.

Konec dinosaurů? Kdy nastala doba odcházení velkých jmen slavných hráčů přelomu tisíciletí? Jména jako Anand, Kramnik, Topalov, Ivančuk, Gelfand, Adams.. (před tím Kasparov). Ano, někteří ještě hrají, ale řeka života jde dále a dále a objevují se mladší, daleko mladší jména.

Neuběhne tolik času a jména, které nám nyní přijdou tak samozřejmá (např. Aronian, Griščuk atd.) se zastaví a budou nahrazená novými. Právě tento turnaj ukázal, jak se generace mění. Je to přirozený vývoj a díku Bohu za něj.

Speciálně bych chtěl poděkovat nejlepšímu rozhodčímu na světě, Pavlovi Votrubovi za jeho vstřícnost a ochotu ohledně informací turnaje ve Wijku. Děkuji Pavle! A chtěl bych poděkovat Petrovi Koutnému! Petr mi s turnajem vydatně pomáhal a bez jeho pomoci, bych asi změnil skupenství z pevného (až rosolovitého) na kapalnou.

Zacinkal zvonek a pohádky je konec. A žel vypadá to tak, že další pohádky hned tak nebudou.


Robert Cvek

autorské práva k fotkám:Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 
fotky použíté z oficiálních stránek turnaje tatasteel.com

25x 6053x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (25) Aktualizovat
Jakub

Pravda je, že zápas hraný na určitý počet výher by vedl k jinému stylu hry - ze žádné situace se nelze k vítězství doremizovat. Na druhé straně, Kasparov s Karpovem ukázali, že to nemusí být ku prospěchu hry (utahat soupeře fyzicky dlouhou sérií remíz je legitimní zápasová strategie, která ale těžko povede ke kvalitním partiím). Takže za mě je to dobře tak, jak to je. Mimochodem, souvisí to nějak s Wijkem?

+0 /-0 | 02.02.2021 23:15

giocozo

Marhula - Ještě si zapomněl na pečetění a odhad. Bleskové partie by se mohly hrát na diktát a znovu by se mohly zavést korespondenční lístky ne ? Marhula přestaň snít. Je 21.století a všechno se zrychluje.

+0 /-0 | 02.02.2021 20:34

Marhula

jedno je ale jisté - pokud se o titul nebude hrát o titul-na 24. partií nebo 6. 10.  výher nikdy to nebude mít takový náboj - jako zápasy fischera karpova kasparova-pak vznikají různé paskvily-kde není vůbec jisté zda a že mistr světa - je nejlepší - nějaké rozhodování v rapidu blesku armagedonu děkuji

+0 /-0 | 02.02.2021 19:47

Pavel Ch

Doufám, že to nehodí špatné světlo na Pavla Vobrubu, na videu je v hlavní (jistě nechtěné) roli.

Když jsme tam s bráchou se byli podívat 2007, tak si PV velmi vážil, že může pískat "Áčko", myslím, že říkal, že podruhé. Předtím tam pískal od 90.let a získal se respekt pořadatelů a hráčů. Píská áčko teda minim. po 16.

 Tak snad ho organizátoři nevyměněj, aby změnu veřejně ukázali. Uznaj, že mu to nařídili a že to nebyla jeho chyba.

 

 Ono totiž nejde jen o to vyrušení. Alí F. věděl před partií, že nějakou šanci má na TB, asi jistě koukal na výsledky, že je ten (asi) třetí bez šance. Ale během partie, když mu řeknou "offiko", "Ty nejsi mezi 2 vyvolenými, ikdyby si vyhrál", to je takové dost nevhodné, deprimující.  

+0 /-0 | 02.02.2021 10:44

Morphynista

Omluva Wojtaszkovi a Firoujovi... http://chess-news.ru/node/27659

+0 /-0 | 02.02.2021 10:28

Playboy

Vojtech Plat: To je krasný, že víš, proč Dubov nehrál, když nejsi schopný odpovědět. laugh

 

+0 /-0 | 02.02.2021 00:24

david brazina

To neni moc ok. Ale tak to se nestalo jen tady. Mezi Talem a Botvinnikem na MS se taky zaclo resit jestli se presunout nebo ne. Tala to tehdy mohlo mrzet, jak zapomnel okamzite vyhravajici kombinaci a pak to vyhraval dalsich x tahu. 

+0 /-0 | 01.02.2021 21:03

Pavel Ch

Třeba nám to v hlavní roli Pavel Votruba pro nss okomentuje. Měl to stějně jako příkaz od organizátorů. Možná (dle videa) chtěli aby se hrálo dál od těch předních, kde by měl být TB.  

Ale je to fakt necitlivé. Nakonec dle videa hráči neposlechli, jen Alímu běžel čas a vyrušilo ho to.

--

 BM: Třeba záměrně trénujou Alího psychickou odolnost, v bojích o MS byla nejdenou klíčovým jazýčkem na vahách.

--

 Jen nesouhlasím s tím Vaším popisem tehdejší prohry na čas. Prostě prohry na čas se dějí a berou se v blickám, rapidech jako něco úplně normálního. Jen když se někdo tak chytrý jak junior s elem 2.7 začne blbě hádat, protože nezná pravidla. S dopomocí bez dopomoci se neřeší. Když spadneš s 2x D a 2x V proti poslednímu pěšci, tak můžeš prohrát s dopomocí nebo bez dopomoci? Prostě spadl prápor, mat je možný dát. A tečka. U nás na okresním přeboru by se to přes 10 minut neřešilo. Podej protest, dej nám vložné na pivo, mi Tě mladý mistře po turnaji naučíme pravidla. Když jsi to zatím nestihl. Zde neskutečně dlouhý protest a vysvětlování základních pravidel možná budoucímu mistru světa.

+0 /-0 | 01.02.2021 20:53

BM

De facto v koncovce partie Firouzja - Wojtaszek (která ještě ani náhodou nebyla rozhodnutá, i když Firouzja by i v případě vítězství do souboje o 1. místo kvůli horšímu TB nezasáhl) rozhodčí začaly hráče otravovat, ať se přesunou na jiný stůl/šachovnici, že na této (nejspíš kvůli kamerám, i když pochybuju, že by na takovéto akci neměli kameramy pokryté všechny šachovnice) se bude hrát play-off Giri - JvF. Vypadá to, že si Firouzja bude muset vypěstovat fakt silnou psychiku, nejdřív prohraje na čas v blickách s Magnusem z totálně vyhrané pozice (ano, finální byla remíza, ale o pár tahů dřív to měl vyhrané) jenom kvůli tomu, kde Magnus neměl šanci vyhrát bez pomoci Firouzjy, pak s Magnusem v Norsku prohraje po šokující chybě naprosto remízovou koncovku (jasně, proti Magnusovi není žádná koncovka remízová, ale toto byl na takové úrovni neuvěřitelný karambol) a teď toto. 

+0 /-0 | 01.02.2021 20:20

Jakub

Ani cas mu nezastavili..

+0 /-0 | 01.02.2021 20:15

Jakub

Zde: https://www.youtube.com/watch?v=l-hmGzwbTtI Je skoda takoveho zbytecneho organizatorskeho blundru.

+0 /-0 | 01.02.2021 20:14

david brazina

BM co se tam stalo? 

+0 /-0 | 01.02.2021 20:07

BM

Upřímně bych si po tom včerejším fiasku v závěru partie Firouzja - Wojtaszek netroufl kohokoli ze sestavy rozhodčích/organizátorů nazvat nejlepším na světě. To byla strašná ostuda.

+0 /-0 | 01.02.2021 18:31

demosthenes

Celý turnaj představoval výjimečný zážitek a díky Robertovi a Petroví bezva podívanou. Ať se daří.

+0 /-0 | 01.02.2021 18:23

Zmestabileho

Děkuji panu Plátovi za velice zajímavou historku s vítězem turnaje. A nyní to již není takové překvapení, že Wijk vyhrál právě Jorden Van Foreest. Když měl za sebou tvrdý šachový tréning v restauračním zařízení s naším panem Plátem.

 

Možná až skončí Covid, bude se hrát ve Wijku zase nejen A turnaj, ale i "B" a "C". Posledně zmíněné "C" by mohlo být příležitostí k účasti právě pro pana Pláta (ovšem samozřejmě po přímluvě od Jordena).

+0 /-0 | 01.02.2021 18:00

Honza Hučín

Nemýlím-li se, Dubova vyřadil covid.

Děkuji za shrnující článek. Souhlasím, že herně byl Caruana nejlepší -- z klasického pohledu. Hlavní potíž podle mě nebyly časovky, to byl až důsledek toho, že mu chybí fotbalově řečeno proměňování šancí a možná i finální přihrávka. A také doplatil na svou roli favorita (stejně jako Magnus): hodně hráčů šlo do souboje s ním s jasnou vizí remízy. Aliho naopak spousta hráčů chtěla porazit a srazit mu hřebínek, připustili na šachovnici trochu víc dynamiky a ukázalo se, že to přesně voda na jeho mlýn.

Podtrhuji výrok: "na atraktivní turnaj nemusí být jen hráči z top špičky". Dokonce bych řekl, že příliš mnoho hráčů z top špičky turnaji škodí. Pak se totiž hraje opatrně, na jistotu, profesorsky, hlavně neprohrát. Pozvat mladé borce, kde každý chce porazit každého, to je cesta.

A ještě jednu věc turnaj ukázal: jak přemíra turnajů v předcovidové době znamenala nudu, únavu, rutinu. Pokud se po návratu k normálním podmínkám sníží počet turnajů na polovinu např. kvůli úbytku sponzorů, vůbec mi to nebude vadit.

+0 /-0 | 01.02.2021 16:35

Playboy

Skvělý a pro mě snad nejpřekvapivější ročník, co se výsledků a umístění týče. Velký dík patří Robertu Cvekovi a Petru Koutnému, kteří pozvedávají šachovou úroveň v ČR! hats off

Nevíte někdo, proč nakonec nehrál Dubov, který nejprve, pokud se nepletu byl na startovní listině?

+0 /-0 | 01.02.2021 14:35

david brazina

Jakube, vesmes souhlasim, jen bych jeste zminil mladeho Rusa. Podle jednoho turnaje sice tezko soudit, ale uvital bych, kdyby se nam tady rysoval tandem Iranec a Rus. Oba jsou mladi, oba hraji skvěle, a oba maji potenciál zatapet MC i FC. 

+0 /-0 | 01.02.2021 13:14

Jakub

Nadherny clanek, diky Roberte! Libi se mi nejen komentare k vykonum hracu, ale i dalsi sachova zamysleni. Dovolim si pridat subjektivni komentar. Nekteri hraci z top spicky - napr. Ding Liren nebo Segrej Karjakin - mi (pres jejich nespornou sachovou kvalitu) take prilis nechybeli. A co se sachovych "dinosauru" tyka, u hracu jako Mamedyarov, Radjabov ci Svider si taky nejsem jisty, zda maji sachovy vrchol jeste pred sebou. U Fabiho souhlasim, hral krasne sachy, ale mam z nej pocit urciteho psychickeho bloku, ve schopnosti "vyhrat na objednavku", na rozdil napr. od vsech mistru sveta (toto bylo extremni u Levona Aroniana). Coz se samozrejme muze zmenit. Extremni zabijacky instinkt naopak ukazal Alireza - a verim, ze posledni partii by vyhral, kdyby zustal koncentrovany a veril v moznost vitezstvi v turnaji. Libi se mi krome toho jeho vynalezavost ve spatnych pozicich - tato energie vyhrava turnaje, i kdyz treba nekdo jiny predvadi objektivne nejlepsi hru. Co se tyka MVL, nehledal bych za spatnymi vykony zadny problem - myslenkami je v turnaji kandidatu, na ten si pravdepodobne setri i vsechny novinky pro zahajeni. Tento turnaj pojal podobne, jako favorit cyklistickeho Tour de France pojima jednotydenni 'pripravny' zavod.

+0 /-0 | 01.02.2021 12:35

johnny01

Vložte obsah

+0 /-0 | 01.02.2021 11:40

NadsenySachista

Roberte dekuji Vam za krasny prehledovy clanek, radost si to cist. Mnohem lepsi nez povrchni a dute komentare odborniku na vsechno z Pankrace a z Havirova.

+0 /-0 | 01.02.2021 09:10

Petr Koutný

Já si zase myslím, že ti-break je to co šachy potřebuji. Včerejší byl skvělý! Diváci miluji ve fotbale penalty, v tenise ti-break, vše se zkracuje, zrychluje a toto je šance přitáhnout do tohoto sportu peníze, média a fanoušky.

+0 /-0 | 01.02.2021 08:44

Pavel Ch

 Můj dlouhodobý názor: Nejsem příznivcem, aby dva dělili 1.místo nebo třeba čtyři. To jsem psal dávno, to atraktivitě šachu nepřidá, žurnalisty a svět zajímá jeden král, jeden vítěz. I konzervativní Wijk k tomu došel (viděl jsem při 2 návštěvách před lety fotky vítězů v sál někdy jich bylo více).  

  Přesto bych volil spravedlivější rozhodnutí než v blickách. Třeba rapid a aby se moc neprotáhlo, tak na jednu partii. Bílý má 25 minut + 10 sec. na tah a oba napíšou do jakého času jsou ochotni jít černými s tím, že uremizují. Kdo napíše menší čas, má černý. Třeba jeden 17:43 minut, duhý riskne 14:52 minut.

 

  Případně by šlo i licitací jak v mariáši. Kdo je druhý na pomocný, tak nabízí: "19:50 černými remizuji"   "Umím taky, "18:26?"  "Umím taky". Až řekne, "tak jo, tak se ukaž". Nebo ten lepší na p.h. "jo, tak si černý nech". 

 

   Prostě oba před startem partie, aby byli spokojení že maj ty své bílé / černé a čas.

Pak stačí jediná rapid partie.

+0 /-0 | 01.02.2021 08:26

Pavel Ch

Dobré ráno, po maratónském Wijku,

moc hezké shrnutí od Roberta yes

+0 /-0 | 01.02.2021 08:24