Niemann získal finance na turnaj s vkladem 1 milion dolarů

14.06.2024 06:00 | Zahraniční zprávy

GM Hans Niemann na sociální síti X oznámil, že zajistil potřebné finance k účasti na turnaji s vkladem 1 milion dolarů, kde se utká s GM Nodirbekem Abdusattorovem, Fabianem Caruanou a Ianem Nepomniachtchim.

Organizátor Wadim Rosenstein potvrdil pro Chess.com, že finance všech čtyř hráčů jsou zajištěny a že obdržel podepsanou smlouvu od Niemanna, takže je pravděpodobné, že se turnaj s celkovým vkladem 4 miliony dolarů skutečně uskuteční.

Spolu se spuštěním své osobní webové stránky Niemann zveřejnil tweet, který poskytl aktuální informace o turnaji s vkladem 1 milion dolarů, jenž byl oznámen téměř před měsícem. Kvůli neobvyklému formátu s vysokými sázkami se zdálo, že se turnaj v listopadu možná neuskuteční, ale nyní je jeho pravděpodobnost o něco vyšší.

"Smlouvy jsou podepsány, budu hrát v turnaji s vkladem 1 milion dolarů, všechny finance jsou zajištěny," napsal Niemann na sociální síti X.

Chess.com se obrátil na organizátora turnaje Rosensteina, který potvrdil, že finance jsou zajištěny pro všechny čtyři hráče. Obdrželi jsme potvrzení od Abdusattorova a Caruany a požádali jsme Nepomniachtchiho o komentář.

Turnaj s vkladem je naplánován na 21. listopadu 2024 v Düsseldorfu, Německo. Formát je dvojkolový systém mezi čtyřmi hráči se šesti koly rapid šachu (15 minut + 0 sekund na tah). Všichni čtyři hráči musí přinést k " hracímu stolu "  stolu 1 milion dolarů; vítěz si odnese 2 miliony dolarů. Druhý hráč dostane 1,5 milionu dolarů, třetí získá 0,4 milionu dolarů (a přijde o 0,6 milionu) a čtvrtý hráč nezíská nic, čímž ztratí celý milion. 100 000 dolarů půjde organizátorovi.

Tento pozoruhodný turnaj vznikl z rozhovoru minulý měsíc na sociální síti X mezi Niemannem a Rosensteinem, podnikatelem a majitelem konglomerátu WR Group. Rosenstein také organizoval loňský WR Masters v Düsseldorfu (únor 2023) a Světové týmové mistrovství v rapid šachu (srpen 2023). Druhou edici tohoto turnaje plánuje pořádat od 1. do 6. srpna v Astaně, Kazachstán, a také dva zcela nové turnaje od 31. října do 3. listopadu v Dubaji a od 14. do 18. října v Londýně.

Když se Niemann dotazoval na londýnský turnaj, Rosenstein přišel s formátem s vkladem a pozval amerického GM k účasti, opět na sociální síti X. O týden později potvrdil turnaj a hráče pro Chess.com. Jak to vypadá nyní, turnaj se uskuteční a bude se krýt se zápasem o titul mistra světa mezi GMs Ding Lirenem a Gukeshem Dommaraju, který je prozatímně naplánován mezi 20. listopadem a 15. prosincem 2024. Je nakonec teoreticky možné, že vítěz tohoto turnaje získá větší odměnu, než budoucí mistr světa v šachu. 

Tento turnaj s vkladem 1 milion dolarů představuje nový a vzrušující vývoj v šachovém světě. Spojuje vysoké sázky, inovativní formáty a prestižní účastníky, což slibuje, že přitáhne pozornost nejen šachových nadšenců, ale i širší veřejnosti. Pokud se turnaj ukáže jako úspěšný, mohl by otevřít dveře dalším odvážným a originálním iniciativám, které posunou šachy do nových výšin. V každém případě nás čeká fascinující podívaná, která jistě zanechá svůj otisk v historii této královské hry.


20x 2978x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
gandalf

nevím...od první zmínky o tomto podniku se nemůžu zbavit pocitu, že jde o prachy a ne o šachy..

+0 /-0 | 14.06.2024 09:36

xdavx x
Zatímco vše jiné o penězích není :D
+1 /-0 | 14.06.2024 14:55

Petr Koutný
Veškerý sportovní svět jsou jen peníze a peníze. I tu extraligu bez peněz nevyhrajete. Vychovat velmistra od prvních tahů vás taky může přijít na milión. Vychovat mistra světa klidně na desítky milionů. Spíš si myslím, že hráči v tomto případě nehrají o své peníze a investor ponese riziko i případný zisk. Matematicky zainvestovat do prvních dvou hráčů nemusí být špatný business.
+4 /-0 | 14.06.2024 09:55

pravda_vitezi

Jestli začnou být podobné turnaje standardem, tak mám strach, aby nenastoupil trend PPV (pay per view). Aby ty prachy z nás vytáhli.

+0 /-0 | 17.06.2024 08:21

Poutnik

Myslím, že by se to mělo hrát v hořícím domě, vítěze zachrání vrtulník, který bude řídit spoře oděná modelka... ještě někam přidat jedovaté hady, škorpiony, amazonský prales a nějaké to lehčí porno. To by v tom byl čert, aby šachy nezaujaly :-)

+2 /-0 | 14.06.2024 22:22

Rubinus

Tak usekávat poraženým hlavy je asi (zatím) moc, ale vzpomínám na nějaký povídkový film tak před 40 lety, kde se sázelo auto proti usekávání prstů, že zapalovař chytí 10x z 10 pokusů. Ještě dost dlouho jsme se s kamarády přistihli, že zkoušíme, zda bychom tu sázku vyhráli, či prohráli.

+1 /-0 | 14.06.2024 23:30

pawel

To byl "suchý" anglický humor. Dvě anglické povídky v jednom díle.

Pamatujete jakou (trochu hororovou) pointou tato povídka končila ? Napovím manželka .....

+0 /-0 | 14.06.2024 23:36

Rubinus

Jasně, nic nemá, všechno jsem vyhrála a ukázala ruku s chybějícími prsty...

+1 /-0 | 15.06.2024 06:14

pawel

Poutníku, Váš komentář nemá chybu sad.

 

Pragmaticky, zkusit se musí vše. Abychom zjistili kudy cesta vede, musíme najít, kudy cesta nevede. Jak už dávno řekl Jára d Cimrman.smiley

+1 /-0 | 14.06.2024 23:06

Cnc-profi
Degradácia šachu. A ešte s podvodníkom...
+0 /-1 | 14.06.2024 20:24

Petr Koutný

Nebo naopak, cesta.... 

+1 /-0 | 15.06.2024 06:07

MartinH
Osobne nezdieľam nadšenie autora textu v poslednom odstavci článku. Na jednej strane zrejme turnaj (pokiaľ sa uskutoční za podmienok ako je ohlasované) pritiahne pozornosť verejnosti a je dosť možné, že v prípade "úspechu" (čo pre organizátorov a sponzorov bude pravdepodobne komerčný zisk z podujatia) sa môžu potenciálne organizovať podobné turnaje na ktorých sa opäť nejakí tí žraloci priživia. Ale hovoriť, že azda podobne originálne a odvážne podujatia potenciálne posunú "šach do nových výšin" je pre mňa trochu prisilná káva. Do akých "výšin" sa posúva šachová hra, keď sa približuje rulete v kasíne so stávkami 1 milión dolárov ? Ak si ako kritérium "výšin" zvolíme sledovanosť, zvýšený záujem o hru a komerčný úspech, tak fajn, šach sa možno aj vďaka takýmto turnajom stáva populárnejším, ale ak sa na to pozeráme aspoň trochu z hľadiska kvality obsahu šachových partií (ku ktorej by turnaje na najvyššej úrovni mali prispievať !) a z hľadiska pridanej hodnoty, ktorú by šachová hra mala svetu poskytovať (rozvoj strategického a kombinačného myslenia, rozvoj pamäte, kreativity a priestorového vnímania, učenie sa trpezlivosti, disciplíne, originalite či samostatnosti), tak po tejto stránke len ťažko môžem podobné turnaje vnímať ako prínosné. Z krátkodobého hľadiska možno zvýšia povedomie verejnosti o šachu, ale z dlhodobého hľadiska sú skôr degradáciou šachu a jeho kultúrneho vplyvu. Aspoň pre mňa.
+0 /-0 | 14.06.2024 10:40

Petr Koutný
Kvalita šachové hry je podle mě minulostí. Fanoušci chtějí vidět emoce, chyby a šou. Proto se budou partie zrychlovat a ještě víc zrychlovat. Lidi nekoukaji na šestihodinovou partií, ale na bleskovky nebo rapid partie, kde vše je možné a nic není nemožné. Dokonalou partií zahraje stroj a taková partie už je dnes snad i nezajímavou partií bez emocí.
+0 /-0 | 14.06.2024 15:30

HumphreyvanWeiden

Já tomu fandím. Podobně skandálně se kdysi choval Fischer, myslím si, že ještě hůř. Lidi pobuřoval ještě víc, ale zhoršila se kvůli němu kvalita šachu ?

Naopak, právě v jeho éře se nastartoval rozvoj západního šachu, který trvá až dodnes. Jenom díky němu měli šachoví velmistři důstojné odměny a stálo jim zato, věnovat se šachu profesionálně.

Kvalita šachové hry stojí a padá s tím, kolik času jí věnujete. Pokud se podaří přilákat do šachu více peněz, bude i více velmistrů, kteří se věnují šachu na plný úvazek. Každý nápad, který k tomu dopomůže, je třeba ocenit.

+1 /-0 | 14.06.2024 11:23

Petr Koutný
Souhlas, chtělo by něco podobného udělat i u nás. Nemyslím tím stejnou akci, ale něco co strhne pozornost naší země podobným způsobem na šachy u nás.
+0 /-0 | 14.06.2024 15:26

wlk112
Správně,jen si nemyslím že hned nultý ročník se stane nejsledovanější akcí,to bude muset mít více účastníků.V pokeru milionový vklad je znám přes 10 let a tam k tomu stihnou i charitu.
+0 /-0 | 14.06.2024 11:33