Na Štěpána není pána, aneb bleskovky na slepo odveta

26.12.2021 05:00 | Domácí zprávy

Dnes je svátek svatého Štěpána, druhý svátek vánoční. Říká se, že na Štěpána není pána. Možná o jeden důvod víc, si ještě jednou zahrát partii na slepo proti Robertovi. Na Štěpána není pána a vše je možné. Přejeme vám pěkní svátky!

Svatý Štěpán je považován za patrona koní, a tak i těm se v tento den věnuje pozornost. Například na mnoha místech v Bavorsku jsou slavnostně žehnáni koně a oves, kterým se krmí. Jinde se zase koně kropili svěcenou vodou, aby je v následujícím roce ochránila před zraněním a nemocí. Zvyky a obyčeje se však dnešního dne netočily jenom kolem koní. Mnoho lidí si také dávalo 26. prosince žehnat červené víno v kalichu, do něhož kladli malý kámen jako vzpomínku na Štěpánovo kamenování, a víno pak vypili. Také sůl a vodu, které byly o Štěpánu svěceny, užívali lidé jako léčebný prostředek.

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce. K odchodu dostávali zvláštní koláč zdobený pentlemi a ořechy.

A na Štěpána máme pro vás i odvetu v bleskovém šachu. Je to naše druhé poděkování za další rok s vámi. Tak i dnes věřím, že se video bude líbit.

Pěkné svátky!


-
. kolo -
2x 1455x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
PanPohoda

Modrý a červený mauritius... 

+2 /-0 | 26.12.2021 12:10

rohlíkpuklej

Na konci se mi to videjko líbilo nejvíc :-), kuk na praporek a nabídnout remis, jj...........

+2 /-0 | 26.12.2021 06:34