MS v šachu 5. partie aneb Souboj Titánů

16.04.2023 06:00 | Zprávy

Dlouze jsem přemýšlel - na rodinné oslavě - jaký nadpis dát, když Ding Liren kapituloval po brilantním výkonu Nepa. Moc jsem chtěl dát název podle filmu Souboj Titánů.Tuto partii vystihuje dokonale.

Jaká partie! Jaká hluboká idea geniálního Nepa. Ding Liren nehrál partii špatně. Udělal spousty dobrých a logických rozhodnutí, ale na hru Nepa to prostě nemohlo stačit. Až když jsem analyzoval partii, tak jsem poodkryl NEpomniščiho myšlenky. Žasnul jsem, bylo to něco, jako kdyby vám někdo - trpělivě - vysvětlil teorii relativity. Ani já, velmistr, jsem během sledování nepochopil, co bílý vlastně zamýšlel a co všechno zůstalo za oponou. Toto je umění, nádherný klenot plný barev. Je to něco, co vás zatlačí do křesla a jen vydechnete a ne jednou slovy "WOW". Jsem šťastný člověk, že umím hrát šachy :-) K tomu jeden citát velkého Dr. Tarrasche: "K politování je každý homo sapiens, který nepoznal v životě hudbu či šachy."

Průběh partie

-
. kolo -
Správně jsem tušil před 5. partií, že Nepo půjde tvrdě soupeři po krku. Předchozí prohra ho jenom nabudila k velkým činům. Hrála se španělská, kde Nepo použil (oproti první partii) 6.d3!? První překvapení pro Dinga přišlo po 10.a4!? Přece jen daleko častěji se hraje 10.Ve1 nebo 10.Jbd2. Černý reagoval klasickým motivem 10...Ja5 s 11...c5. A nyní se ukázala myšlenka bílého. Nepo zahrál 12.Sg5, sebral na f6 a jeho základní myšlenka byla hrát na pole d5. Také proto nechal střelce na a2. Právě proto šel bílý střelcem na d5 (16.Sd5), aby vyměnil střelce a obsadil pole d5 po klasickém manévru Jf1-e3. Ding si ale pole d5 pokryl jezdcem z e7. Zdálo se mi, že bílý toho moc nemá. Jenomže Nepo vymyslel BIG plán. Jeho 23.h4! vypadalo "divně", ale ve skutečnosti jde o hluboký plán útoku na černého krále. Důležité je zde napsat, že Nepo měl zhruba o 50 minut lepší čas než soupeř.

Ding na 23.h4! reagoval 23...Dc6, ale lépe bylo (asi!) 23...Va2. Nicméně tah v partii dopadl dobře s myšlenkou ...c4 atd. Nicméně přišlo pak další překvapení: 29.Jf5! Nepo si dobrovolně pokazil pěšcovou strukturu. Moc jsem to během sledování nechápal. Stejně tak další agresivní tah: 33.g4!! ale šlo o skvělý plán útoku na černého krále, který vyvrcholil 37.g5! Tah, který se zdá nemožný, přitom funguje velmi dobře. A kde Ding udělal chybu? Podívejte se na analýzu, stejně tak na to, co by se stalo, kdyby si černý pěšce g5 pokryl tahem 38...f6.Nepo nedal soupeři už žádnou šanci a vyhrál partii ve velkém stylu. Dokonce i v koncovce rozhodoval útok na černého krále (!) Ding byl nucen kapitulovat pro fatální slabost krále, ačkoliv bílý měl na šachovnici jen věž s jezdcem, nepočítám-li pěšce.

Tato partie, to je další klenot do šachové pokladnice.Po partii

Kdo z vás čekal takový úder? Kdo čekal takový výkon Nepa? A co bude dále? Udeří opět Ding Liren? Vím, že to je nošení dříví do lesa, ale nemohu si pomoci a znovu napíši, že takový zápas tu už dlouho nebyl, kdy vlastně naposledy? Takové zvraty a brilantní partie už jsme dlouho neviděli. Asi mnoho z nás očekávalo spoustu (nudných) remíz. A místo toho nám servírují jednu lahůdku za druhou. Je to Souboj Titánů!

Robert Cvek
11x 5479x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ddf

Tak dneska vyhral Ding. To je zapas.

+1 /-0 | 16.04.2023 15:36

Robert Cvek

Ano, je to brutální mela.

+0 /-0 | 17.04.2023 06:32

istr
To jsi mě potěšil, že jsi taky moc netušil vo co go :) Přesně to jsem říkal kamarádovi, když jsme si po partii volali. Taky jsem se ho ptal, jestli pamatuje podobný zápas (je mu 74 let). Když to odřekl Magnus, čekalo jsme nudu, ale dějou se věci.
+0 /-0 | 16.04.2023 06:16

Robert Cvek
Jj :-)
+0 /-0 | 17.04.2023 06:31

istr

Jinak ta Dingova fotka je dost psycho :)

+0 /-0 | 16.04.2023 06:49

lubomir1959

Jelikož já MC nezbožnuju a bezhlavě neadoruju jako někteří, tak asi tuším, proč odmítl obhajovat titul mistra světa. Těch možných důvodů je hned několik. Třeba ten, že už dosáhl téměř všeho, co dosáhnout chtěl a už ho dnes víc zajímá jeho finanční prospěch než samotné šachy. Možná je v tom i trocha osobní ješitnosti, přece jen, co kdyby náhodou prohrál, navíc příprava na tak těžký zápas je nepochybně obrovsky náročná, a možná už není ochoten ji absolvovat. Nakonec už i jeho výsledky, např. když hrál za tým Norska, nebyly zas, vzhledem k jeho hráčské síle, kdovíjaké. To, že je pořád vynikající šachista, to mu nikdo nebere. Jenže vynikající sportovec umí, když prohraje, taky sportovně uznat kvality soupeře a vždycky hledá NEJDŘÍV chybu u sebe a pak teprve jinde.

+0 /-0 | 16.04.2023 10:18

xdavx x

nebo nema ciste svedomi ohledne hanse.

+1 /-0 | 16.04.2023 10:20

lubomir1959

Sám jsem velice zvědavý, jak rozhodne vyšetřovací komise FIDE a americký soud. Zatím to vypadá jak u nás v Parlamentu, kde vyšetřovací komise nikdy nic nevyšetří a trpělivě se počká, až se objeví jiný průšvih a na ten první se zapomene...jen dodám, že mě osobně nezajímají ničí dojmy, pocity, či čísi pochybné analýzy, kterých výsledky, jak vím ze svého bývalého zaměstnání, jsou často poplatné svému zadavateli. Já nefandím ani jednomu, ani MC, ani Niemannovi, rád si počkám na výrok soudu. 

+0 /-0 | 16.04.2023 10:29

Pavel Ch

U soudu, jak to tak bývá, je to souboj právníků obou stran,

která strana přesvědčí soud. Uvidíme.

 

Nicméně je Magnus v nevýhodě, musí dokázat, že obvinil právem.

 A zatím sportovní a šachová pravidla říkají o tom, "chytit při činu". Nikoliv o podezřele dobrých výsledcích či jaká shoda musí být s počítačem. 

 

 Argument, že už v minulosti podváděl, soud shodí ze stolu. Ikdyby se projednávalo, vraždil, nevraždil, tak na posouzení situace, zda to byl on, někdo jiný, či neznámý, nemá vliv, že v minulosti vraždil. To má vliv až když se prokáže čin, pak na výši trestu. Ale ne na dokazování situace.

+0 /-0 | 16.04.2023 11:23

ThePot
Dokonce Fabi ve svém rozboru uvedl, že tohle byla ukázka hlubokého pochopení šachu, a že tuhle hru by dával do učebnic jak hrát antimaršala. Jinak pěkný rozbor, Roberte :) Nepopotamus nám vystoupil z Matrixu, z oné pověstné šachové Máji, světa iluzí a předsudků, a ukázal hluboký vnitřní šachový dech. Tahle hra byla snad ve stylu filozofie (7x nominovaného na Nobelovou cenu z literatury) Berdjaev a jeho pojednání o vítězství čistého ducha. Jak už tomu žánr velí, hlavně aby se teda dnes Nepo mizerně nesesypal )
+0 /-0 | 16.04.2023 09:40