Známe mládežnické mistry Čech

29.10.2012 05:43 | Mistrovství Čech mládeže H12, H14, H16

Jan Petr (H16, na fotografii), Lenka Rojíková (D16), Jiří Liška (H14) Nela Pýchová (D14), Jan Miesbauer (H12) a Julie Vilímová (D12). Tak zní jména šesti nejspokojenějších účastníků 23. Mistrovství Čech mládeže do 16 let, které...

Jan Petr (H16, na fotografii), Lenka Rojíková (D16), Jiří Liška (H14) Nela Pýchová (D14), Jan Miesbauer (H12) a Julie Vilímová (D12). Tak zní jména šesti nejspokojenějších účastníků 23. Mistrovství Čech mládeže do 16 let, které se hrálo v Hotelu Fontána. Kromě vítězů jednotlivých kategorií má ale důvod ke spokojenosti také prvních osm hráčů z každé kategorie; ti si totiž zajistili postup na mistrovství České republiky. Na šampionátu se ale jako tradičně událo mnohem víc.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo 196 hráčů a hráček, v openu „A“ a „B“ hrálo přesně sto šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 296 příznivců královské hry. Organizátory potěšilo, že v openech startovali nejen rodiče či trenéři, ale také účastníci minulých ročníků, kterým již věk nedovoluje účastnit se mládežnických turnajů. Za pochvalnou zmínku stojí jak on-line přenos ze čtyřiceti šachovnic, tak také pravidelně aktualizované výsledky a bohatá fotogalerie.

V turnaji do 16 let zvítězil Jan Petr, který stejně jako druhý Josef Havelka nasbíral sedm bodů. Třetí místo patří Matyáši Kalužnému, který měl se šesti a půl body lepší pomocné hodnocení než Jan Vykouk. První nasazený Jan Macháň se musel spokojit s pátou příčkou. Pět a půl body získaly Lenka Rojíková a Jitka Jánská, bronz mezi dívkami patří Veronice Mackové.

10 Rojíková Lenka 1866 Šk Lípa 5,5 40,5 52,5 5

V turnaji do 14 let vybojoval první místo až desátý nasazený Jiří Liška. Jako jediný uhrál 7,5 bodu, prohrál pouze s prvním nasazeným Danielem Kožúškem. Ten získal třetí místo, stejně jako Nela Pýchová měl na svém kontě 6,5 bodu. Sedmibodový zisk přinesl druhé místo Arseniji Anaškinovi. Výborný výkon nejlepší dívky ve věkové kategorii již byl zmíněn, další medailové příčky patří Anežce Vlkové a Martině Tajovské.

10 Horák Martin 1802 Sokol Český Brod 6 34 43,5 5

Mezi nejmladšími neboli v kategorii do 12 let se prosadili nejvýše nasazení hráči, Jan Miesbauer a Jakub Půlpán. Spolu s nimi získal sedm bodů také jedenáctý nasazený Ondřej Staněk. Mezi dívkami vybojovala titul Julie Vilímová, další místa patří Kláře Kocourkové a Anně Vítové.

11 Polanský Adam Luboš 1475 CHESS MOST 6 36 47,5 6

FM Josef Kratochvíl měl před sebou jako první nasazený a zároveň jediný titulovaný hráč openu A nelehkou úlohu „suveréna“. Zhostil se jí se ctí, což přeloženo do řeči čísel znamená sedm a půl bodu bez prohry a jednobodový náskok. Druhé místo získal Ján Mišičko, třetí skončil se šesti body Vít Rosenbaum. Ten měl lepší pomocné hodnocení než Rudolf Hlaváč. Turnaje se zúčastnilo 35 šachistů. V turnaji B uspěl Jan Daňhel před Janem Hochmanem a Davidem Hanzlíkem.

10   Paukert Jan 1880 Šk Řevnice 5 36,5 46 3

Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl IM Richard Biolek. Členy jeho trenérského týmu trenérů byli IM Pavel Šimáček, IM Josef Juřek, FM Jiří Tůma a FM Lukáš Vlasák. A co svým svěřencům nabídli? Jiří Tůma přednášku na téma „Výměnná Španělská jako útočné zahájení“, Richard Biolek hovořil na téma „Koncovky stejnobarevných střelců“, Josef Juřek se věnoval dvojici střelců ve střední hře a Pavel Šimáček přechodu ze střední hry do koncovky.

Mladí šachisté a šachistky měli příležitost zahrát také simultánky se svými trenéry, šachovými mistry. IM Pavel Šimáček zvítězil 12,5:4,5; porazili jej Martin Simet, Michaela Nová a Michal Bodický. IM Josef Juřek zvítězil 16,5:2,5, porazil jej Lukáš Kašpar. FM Jiří Tůma byl nekompromisní a nadělil mládežníkům 19:0. IM Richard Biolek zvítězil 17:3, porazil jej Filip Balek. FM Lukáš Vlasák zvítězil 16:3, porazila jej Barbora Novotná.

Jako tradičně nabídli pořadatelé bohatý doprovodný program. „Velkému zájmu se těšil výlet do Lipna na „Cesty korunami stromů“. Stezku dlouhou 675 metrů tvoří dřevěné lávky, na kterých se nachází 18 adrenalinových zastávek. Pěkný byl také výlet na hrad Rožmberk nad Vltavou. Řada účastníků navštívila individuálně Český Krumlov, který byl díky zachovalému historickému jádru a malebnému zámku zařazen na Seznam památek UNESCO. Účastníci mistrovství také podnikli řadu pěších výletů v okolí Lipenského jezera. Tradiční fotbalový turnaj se konal letos v tělocvičně a zúčastnilo se ho 11 týmů,“ vyjmenovávají pořadatelé některé z mimošachových aktivit.