Mistry ČR v bleskovém šachu se stali Jirovský a Sikorová

01.01.2018 17:35 | Otevřené MČR v bleskovém šachu 2017

Bez prohry prošel mistrovstvím České republiky v bleskovém šachu pro rok 2017, které hostila Praha, Miloš Jirovský a vyrovnanost výkonů mu vynesla prvenství.

Druhý skončil čerstvý bronzový medailista z evropského šampionátu Peter Michalík, třetí Vlastimil Babula. Na startu chyběli dva nejlepší čeští šachisté – David Navara právě teď hraje  zápas v Číně s Wei-I, Viktor Láznička se účastnil MS v bleskovém šachu. Mezi ženami se z titulu radovala Olga Sikorová, stříbro získala Tereza Rodshtein a bronzovou medaili Kristýna Havlíková.

Zleva: Michalík, Jirovský a Babula

Zleva: Tereza Rodshtein, Olga Sikorová a Kristýna Havlíková

Titul Šachista roku pro Navaru, šachistkou roku je Olšarová

Už tradiční součástí programu domácího šampionátu v bleskovém šachu je předání výročních cen Šachového svazu ČR. Ty jsou udělovány v celkem šesti kategoriích. 

Šachista roku – David Navara

David Navara je letošním mistrem republiky, na šampionátu v Ostravě uhrál už svůj osmý mistrovský titul. Stal se tím historicky nejúspěšnějším hráčem domácích šampionátů, předstihl i legendárního velmistra Luďka Pachmana. Na světovém žebříčku se opět probojoval do první světové dvacítky, v prosincovém žebříčku má 2740 bodů.

Šachistka roku – Karolína Olšarová

Stabilní výkony během celého roku vynesly Karolíně Olšarové první místo v českém ženském žebříčku. Rok 2017 začínala s ELO FIDE 2232, končí ho s 2318 body. Velmi dobrým výkonem pomohla českému družstvu na mistrovství Evropy na Krétě.

Talent roku – Natálie Kaňáková

Natálie Kaňáková se letos může pochlubit skvělým devátým místem na mistrovství světa juniorek v italském Tarvisiu. Získala více než 100 bodů ELA a se současným ratingem 2238 je v našem ženském žebříčku pátá.

Ocenění za práci s mládeží – Šachová škola Vávra & Černoušek

Už od roku 2005 se Pavel Vávra a Lukáš Černoušek věnují výuce šachu na pražských základních školách. V současné době jde o přibližně 115 kroužků, které navštěvuje přes 1500 dětí. Ty nejlepší z nich trenéři posílají do šachových oddílů, a mají tak nemalou zásluhu na tom, že počet členů Šachového svazu v kategorii mládeže utěšeně roste.

Ocenění za přínos šachu – AVE-KONTAKT s.r.o.

Česká republika je podle počtu uspořádaných turnajů započtených na FIDE šestou zemí na světě. Šestí jsme i podle počtu partií a počtu aktivních hráčů. Obrovskou zásluhu na tom mají organizátoři série Czech Tour, jehož součástí je tradiční pardubické Czech Open.

Síň slávy – Vladislav Buňka

Do šachové Síně slávy byl uveden za svůj mimořádný celoživotní přínos pro kompoziční šach. Osmdesátiletý Vladislav Buňka je významným českým skladatelem s více než tisícem publikovaných šachových problémů. Je neúnavným propagátorem české školy úlohové a kompozičního šachu v regionálním a celostátním tisku, autorem několika knih věnovaných  problémovému šachu, mezinárodním rozhodčí FIDE pomocných matů, samomatů a studií; reprezentoval Česko na třech mistrovstvích světa v řešení šachových problémů.


Šachový svaz ČR zároveň vypsal také motivační ceny. Pro dospělé reprezentanty je to cena Evžena Gonsiora spojená s odměnou ve výši 90 tisíc Kč. K jejímu splnění bylo jednak nutné zvýšit svůj ELO rating, ale také nastoupit proti alespoň 20 silnějším soupeřům a v alespoň čtyřech turnajích během roku hrát lépe než jsou papírové předpoklady. To se povedlo Karolíně Olšarové, Janu Krejčímu a Vojtěchu Plátovi. Cenu Vratislava Hory pro juniory do 20 let, kteří překročí hranici 2500 ELO, získal historicky nejmladší český velmistr Thai Dai Van Nguyen. Cena je spojená s odměnou 60 tisíc Kč.


tisková zpráva ŠSČR

5x 5415x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
Venuše S.

https://www.zonerama.com/jagr/Album/3998661

+0 /-0 | 02.01.2018 09:51

faust

Nejsou někde fotky?

+0 /-0 | 02.01.2018 09:38

Pavel Ch

A ještě gratulace a přání dalších met Davidu Navarovi, který překonal na liveR 2750 (2754 a 14.místo) - jak si všiml matman ke kávě. A je jistě rekordem a dostal se před Karju, Giriho, Nepoma.

Silvestrovská výhra z Číny se nestihla do uzávěrky, tak na ofic je David ''jen'' 17.-18. s 2749.

     PS:

Venuše S.: Děkuji, jistě V. Jagr, omlouvám se. Tak právě, musíme častěji jméno skloňovat a zvyknout si, že holt také mistr jiného oboru je jeho jen ''skoro'' jmenovcem wink

+0 /-0 | 02.01.2018 00:08

Venuše S.

 Pavel Ch: Jsem asi tak trochu šťoura, ale pokud vím, tak šachové akce často fotí pan Jagr s krátkým a. (Pardon, omlouvám se, nemohla jsem si pomoci angel)

+0 /-0 | 01.01.2018 23:48

Pavel Ch

Krásné mistrovství, po sportovní i společenské stránceyes.

Ovšem takto hozená zpráva šachovému webu? To asi narychlo do BBS ten den večer.

Tomuto krásnému webu by měla být podána alespoň s:

- Počet účastníků

- Medailisté v seniorech, juniorech

- Odkazy na výsledky

- Odkazy na partie 

A co chybou, stále se opakující (a už to konečně napíši zřetelně, váhal jsem v předchozích případech opakovaně připomenout, protože radilů je tu dost, ale už musím) je a apeluji i na další weby, protože je vidět, že to šachisté nevědí, když se dá fotka, tak tam musí být autor. K fotce patří autor jako hodiny k turnajové šachové partiienlightened.  To není jestli lepší nebo horší, to je jako 1+1 není asi 2,5 nebo asi 1,5, ale dva. Prosím dodržujme všude, případně si o tom něco přečtěme, díky.

Skvělé fotky pořizoval Vladimír Jágr, předpokládám, že i tyto. 

V novém roce přeji nss a autorům článků vše nej... a díky za pravidelné informace, čas a energii s tím spojenou. To samé i autorům diskusních příspěvků, známým i neznáným a všem čtenářům.

+0 /-0 | 01.01.2018 22:50