Mistrem České republiky družstev mládeže je Beskydská šachová škola

24.04.2018 05:30 | Extraliga mládeže 2017/2018

O víkendu od 20. do 22. dubna 2018 se hrálo ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě Mistrovství České republiky družstev mládeže, které je završením extraligy mládeže. Loňský titul obhajoval tým Šachklub Klatovy.

Do výsledků se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Západní skupinu letos vyhrál Šachklub Sokol Klatovy, který si do finále přinesl 7 bodů a byl stejně jako loni hlavním favoritem na titul Mistra ČR. Stejně bodů si „ze západu“ přinesl i ŠK 2222 Polabiny.

Klatovští šachisté ovšem přijeli pouze v pěti hráčích a hned první den nestačili na budoucího šampiona BŠŠ Frýdek-Místek, který do finále vstupoval pouze se dvěma remízami. Zaváhaly i Polabiny, které remizovaly s Deskem Liberec.

V sobotu dopoledne ve vlachovickém Hotelu Pavla zvítězily Klatovy, které si stále udržovaly náskok dvou bodů před BŠŠ Frýdek-Místek, 2222 ŠK Polabiny a Spartakem Vlašim. V předposledním kole vyhrály opět Klatovy, ale i BŠŠ Frýdek-Místek, která zaostávala stále o 2 body, třetí místo po remíze stále držely Polabiny, které ztrácely 2 body na druhé místo. Šanci na medaili měly i další tři týmy.

V neděli v přímém souboji o medaile 2222 ŠK Polabiny porazily Šachklub Klatovy, díky tomu si pojistily bronzovou medaile a Klatovy tak přišly o zlaté medaile. BŠŠ Frýdek-Místek těsně porazila Desko Liberec a díky tomu si zajistila titul Mistra ČR. Beskydská šachová škola hrála v sestavě Matěj Kuchař, Marek Miča, David Mavrev, Richard Stalmach, Kristýna Laurincová. Klatovy skončily se 13 body na druhém místě v sestavě Jan Miesbauer, Tomáš Hurdzan, Lukáš Dolanský, Jakub Kůsa a Anna Tůmová. Broznovou příčku obsadily Polabiny v sestavě Martin Buločkin, David Černý, Tomáš Ludvík, Martin Nehyba, Michal Jareš a Lea Rosenbaumová.

Ve finále B nebylo zase tak důležité vyhrát, hlavním cílem bylo umístění v první čtveřici, neboť poslední čtveřice sestupuje. Nejlepší výchozí pozici měl Klub šachistů Říčany 1925, který do finále vstupoval s 10 body. Říčany se bezpečně zachránily už kolo před koncem, stejně jako ŠK Staré město a SK Slavia Orlová. Až v posledním kole se rozhodovalo o posledním sestupovém místě přímým soubojem mezi ŠK AD Jičín a ŠA VŠTE České Budějovice. Ačkoliv Budějovicím stačila pouze remíza, tak prohrály těsně 2,5-3,5 a s extraligou se minimálně na rok loučí, stejně jako ŠK Kuřim, ŠK Karlovy Vary a PROMAT OAZA Praha.