MČR Amatérů 2023, aneb jak vzniká turnaj

28.03.2023 06:00 | Turnaje

Kromě fotek z hrací místnosti, kde se už za pár dní bude hrát MČR v šachu Amatérů, vám dnes přidám několik zajímavostí ze zákulisí příprav tohoto turnaje. Budeme se bavit o penězích, snech a myšlence, že nic není nemožné.

Inspiraci jsme čerpali na Slovensku. Tam se roky hraje podobný turnaj s omezením do ela 2200. Pokaždé si  přijelo zahrát kolem 150 hráčů a já se ptal, proč se takový turnaj nehraje u nás? 


Když jsem hrával turnaje, pak jsem se ani nemusel dívat na cenový fond. Bylo mi jasné, že vždy dojede IM nebo GM hráč a největší odměnou pro mě bude si s takovým hráčem zahrát. 


Nemusíte se mnou souhlasit, ale věřím tomu, že doba je příznivá pro kratší turnaje. Klasický devítikolový turnaj na devět dnů má své přednosti, ale stojí více peněz, je potřeba více dní dovolené, nebo volna a to čekání na další partii, je někdy po hloupých prohrách skoro nekonečné. Věřím tomu, že je potřeba nabídnout víc, než jen turnaj. Věřím v doprovodný program. Věřím v rodinnou atmosféru.

Věřím tomu, že nejdůležitější na takovém turnaji je spokojenost šachistů. Přeji si, aby si každý odvážel domů pěkné zážitky a vzpomínky na těch pár dní, které spolu prožijeme. Sníme o tom, že se nám podaří připravit turnaj, na který budou šachisté v dobrém dlouho vzpomínat. Heslem v RP šachy je věta, že máme rádi šachy a máme je rádi s vámi. Na tyto setkání s vámi se moc těšíme.


A znovu jsem se zeptal, proč tak oblíbený turnaj, který se hraje na Slovensku a hraje jej každým rokem víc a víc českých šachistů, se nehraje u nás?


Od myšlenky k nápadu. Představte si, že v okamžiku psaní propozic nemáte žádného sponzora a nemáte ani hrací sál. Na papíře si hrajete s čísly a zkoušíte vymyslet zajímavý cenový fond. V tomto okamžiku je úplně jedno, co napíšete na papír. Jestli bude cenový fond 50 tis Kč, nebo 80 tis Kč, nebo 100 tis Kč. 


Samozřejmě máme to jednodušší, že za námi stojí Robert a Petr šachy z.s., a RP e-sachy.s.r.o, takže finanční krytí je první věc, která je vyřešena. Stačí jen odhadnout míru rizika a případných finančních ztrát. Na odhad rizik jsem u nás já, Libor a Robert to má někdy se mnou těžké. Libor mi často říká, že bych bez rizika a adrenalinu z něj snad ani neuměl žít.

Ještě neskončili amatéři a už počítáme vydání jedné, nebo dvou, nebo tří knih. Necháváme si navrhnout od profesionální agentury potisk oblečení a ty čísla lítají hodně vysoko. Aspoň se kluci nenudí :).


Máme propozice, máme odhad na  přijatelnou ztrátu a hledáme hrací místnost. Pronájmy v Luhačovicích nás stály minulý rok cca 150 tis. a hlavně v Luhačovicích v květnu už je lázeňská sezóna a ceny jdou ještě nahoru. Tím Luhačovice jsou mimo hru.

Pak se klasicky ptáme na Interhotelu Moskva ve Zlíně, který je krásný , jenomže sály dávají maximální kapacitu cca 150 hráčů. Zavolám do Vlčnova, kde není těžké sehnat místní Kulturní dům. Jenomže Vlčnov není Paříž a když nechcete spát ve vinohradu, pak máte trošku problém s ubytováním. Zavolám do Hluku a zeptám se na ubytování a dostanu otázku, proč to chci dělat ve Vlčnově a ne v Hluku?? 

Člověk si myslí, že má vše vymyšleno a vždy se přesvědčí, že ty lepší tahy jsou někdy hodně blízko. 

Tomáš Danada zkontroluje hrací místnost, ubytování, osvětlení  a když řekne, že vše je super. Pak jdeme do toho.

Získali jsme podporu Zlínského kraje, která je větší, než byla loňská podpora ŠSČR. Máme podepsané sponzorské smlouvy a teď je před námi, ten nejtěžší a nejdůležitější úkol. 

Víme, jak chutná pochvala za Luhačovice, ale i kde tento turnaj měl své rezervy  a přejeme si, aby MČR Amatérů v Hluku byl opravdu povedeným turnajem. 

Neumím slíbit, že vše bude dokonalé a skvělé. Neumím slíbit, že se nic nikde nepokazí a že vše bude fungovat, tak jak si přejeme. Ale můžu slíbit za celý náš tým, že pro to uděláme maximum. 

PK

 - fotky ze Sportovní haly v Hluku - 

startovní listina 

propozice, přihláška, informace 

3x 2474x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
Zdeněk Desná

Vypadá to na velký a pěkný turnaj. Držím palce, kdybych byl mladší....

+1 /-0 | 29.03.2023 01:11

vladichess
Už sa velmi teším na turnaj, lepšiu dovolenka ako MSRA na Slovensku som nezažil a verím, že v ČR to bude také isté. Otázočka - budete tam mať stánok eshopu RP šachy? Na bufet sa nepýtam, s tým tak nejak počítam :)
+0 /-0 | 28.03.2023 11:12

Petr Koutný
Samozřejmě tam bude mít stánek náš e-shop, občerstvení bude a připravujeme spoustu překvapení. Těším se na setkání, PK
+0 /-0 | 28.03.2023 11:24