Lidské boje ve Slovenské extralize

22.02.2022 05:00 | Zahraniční zprávy

Když někomu řekněte slovo: "lidské" nebo "lidský", pak si asi představí nějakého hodné člověka, dobré skutky atd. Ale v šachu to je jiný pojem.

Lidské šachy, to je pulz (šachového) života. Když si zapnete počítač a vidíte ty varianty, pak vidíte ledovou přesnost. Je to jako kdyby nastala absolutní nula. Konec. Ale pokud se podíváte na šachovnici lidským zrakem, všechno začíná tát a všechno je jinak. Vše se pohybuje a vše je nestálé. Tam, kde bylo před tím království ledu a mrazu začíná svítit slunce.

Tři partie ze slovenské extraligy, které vám chci ukázat, jsou právě typickou ukázkou tzv. lidského šachu.

Aczel - Navara : David podle stroje nekorektně obětuje kvalitu. Pro člověka velmi zajímavě. Kritická pozice. Bílý má podle stroje výhru, kterou stroj vidí hned. Konec. Ale pro člověka je to procházka mlhou, nevidíte nic, nic netušíte. Můžete skončit kdekoliv a bílý skončil v bažině prohry. 

-
. kolo -
Markoš - Horvath  : Jáno nezahraje dobře zahájení. Je na rozcestí, má se spokojit s nim moc pozicí, remízou nebo se vrhnout do dobrodružství? Jáno - jak jinak - volí druhou možnost. Ale soupeř je nekompromisní, brání partii skvěle a žádný trik soupeře nepouští. I toto jsou lidské šachy.

-
. kolo -
Mazúr Korobov: Štefan hraje s gigantem a to nejen podle ela. Rozdíl ela, ale i váhy je obrovský. Přesto Štefan hraje více než směle a soupeře úplně přehrává. Když je Goliáš na zemi a čeká na poslední sek, tak... nepřichází. Štefan místo klenotu nakonec vyrobil hrůzu. Ale i toto jsou lidské šachy. Plus milión není 1-0. Klobouk dolu před Antonem, že chytil šanci a vyhrál.

-
. kolo -
Slovenská extraliga má za sebou teprve 4 kola, ale už ty něco ukazují - velmi silný tým Modre (12 bodů a hráči jako Korobov, Sarič, Balogh) a smečka pronásledovatelů (9 bodů). A také na těžký boj o záchranu. Uvidíme, jak to dopadne. 

Robert Cvek
2x 3667x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Robert Cvek
Díky moc :-)
+0 /-0 | 22.02.2022 17:11

MaX

super článek

+1 /-0 | 22.02.2022 14:20