LCWL 2023 - na úvod Argentina

08.09.2023 17:18 | Turnaje

Je září, děti zase začaly chodit do školy a nás šachisty čeká další sezóna světové ligy v live šachu (Live World Chess League, LCWL).

Do konce roku se budeme skoro každý víkend setkávat nad virtuálními šachovnicemi a soutěžit s ostatními reprezentacemi o titul v této prestižní soutěži.

Již několik let patříme k předním týmům v nejvyšší divizi LCWL a naši medailovou linii jsme dokázali natáhnout již na pět úlovků v řadě. Poslední medaile z jarní sezóny LCWL má bronzový lesk a bylo dobré tento lesk zachovat nebo dokonce vylepšit.

A proč tomu tak je?

Pozitivní rozhodně je, že v našich utkání máme pravidelně relativně vysoký počet hráčů (v minulé sezóně jsme průměr na zápas nad 50). Účastní se jich přitom široké spektrum - od začínajících s ratingem třeba i pod 1000 přes pokročilé šachisty všech úrovní až k těm nejlepším - včetně GM Davida Navary, jednoho z nejlepších českých šachistů všech dob.

Ale to neznamená, že není prostor pro vylepšení ...

Oproti konkurenčním týmům (především Rumunsko a Srbsko) se sice mírně (ale stále) snižuje počet našich hráčů v jednotlivých zápasech. Zároveň se také zmenšuje počet partii, který za tým jednotliví hráči v sezóně odehrají - v minulé sezóně za český tým nastoupil 227 šachistů a průměr na jednoho přitom je jen kousek nad 10 partiemi (tedy necelá dvě utkání).

A jak to zlepšit?

Snadno - prostě přijďte hrát zápasy  za "repre" častěji a zároveň propagujte možnost hry za náš tým mezi svými známými, klubovým spoluhráči a dalšími, koho by mohlo bavit pravidelně hrát šachy za reprezentaci.

Skoro ve všech sportech je privilegium reprezentovat určeno jen pro několik vyvolených, kdežto u nás může hrát za nároďák v podstatě každý. Jedním ze základních pravidel ligy LCWL je totiž princip, že hráčům jakékoliv úrovně nesmí být přístup k ligovým zápasům omezován a tedy každý přihlášený může bojovat na šachovnici za národní tým (samozřejmě pokud se pro něj najde soupeř).

Ale už dost povídání, naše medailová obhajoba začíná již

chesspawn v sobotu 9. září 2023 od 21:00 chesspawn

chesspawn utkáním s týmem Argentiny chesspawn

Argentina je už tradiční účastník první divize LCWL, byť vesměs končí v dolní polovině tabulky. Dokážou ale postavit početný a konkurenceschopný tým, např. v minulé sezóně měli průměrnou účast 46 oproti našim 53.

Takže se v sobotu dá čekat relativní dostatek soupeřů, kteří umí hrát dobré šachy. Pojďte se jim proto v náležitém počtu a síle postavit a dokázat, že do horní poloviny tabulky stále patříme my.

Úspěch v tomto utkání se tak může pro nás stát dobrým základem, od kterého se můžeme odrazit do dalších bojů - v příštích dvou týdnech nás totiž čekají favorité ze Srbska a obhájci titulu z Rumunska.

Udělejte si proto všichni čas na týmové on-line šachy v národním dresu.

A jak to bude konkrétně probíhat?


Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.


Připomínám, že další podrobnější informace o LCWL včetně aktuálních tabulek najdete v průběžně aktualizovaném diskusním fóru LCWL 2023-S2 (S12)

Dnešní obrázek byl  již tradičně vytvořen pomocí kreativní neuronové sítě v nástroji Stable Diffusion, konkrétně z fráze "Argentine chess player with rugby ball, Diego Rivera style".


9x 945x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
Zdeněk Desná

Gratuluji spoluhráčům k vítězství nad Argentinou 3:0 ! Jen tak dále. Soutěž je také o disciplině nástupu k utkání.

+1 /-0 | 11.09.2023 21:36

To máš Marný
Blázni, už není covid, tak to dávno ztratilo na popularitě. Teda ne že by to bylo nějak silné a populární i předtím, ale teď už jsou opět na scéně šachy OTB, což je oproti blicání na netu o dost lepší. Radši si zajeďte o víkendu někam na rapid, v září jich je po celé ČR až až.
+1 /-0 | 09.09.2023 05:27

Zdeněk Desná

Byl jsem na rapidu VC ČR v Turnově a večer hrál proti Argentině. Jde obojí.

+1 /-0 | 11.09.2023 21:34

Rubinus

Jenže to se hraje ráno od 9, v lepším případě od 10. Zatímco na netu blicám kolem půlnoci, to mě vyhovuje mnohem víc.

+1 /-0 | 09.09.2023 06:10

MaX

Safra, Nss se čte v práci u snídaně, né v pátek odpoledne. Příště ☺

+0 /-0 | 10.09.2023 18:13

Remcik z Banika

Bulletek si přindu pinknout. Za Argentinu prý hrává i Messi, ale jaký tam má nick, tak to nemám tucha.

+2 /-0 | 08.09.2023 17:37

Remcik z Banika

Koukám, že to mám s Argentinou 6:0, tož zítra přijde určitě világoš :-) Dám s dovolením jednu ochutnávku JihoAmerické samby jako pozvánku dobré zábavy, v rytmu 2+1.

+0 /-0 | 08.09.2023 23:04

Zdeněk Desná

Což takhle se pokusit o stříbro? Máme na to! Možná.

+1 /-0 | 08.09.2023 22:07

Remcik z Banika

Kdyby naskočil pan Chňipi, mohl by z toho zrobit i video a to by třeba přitáhlo další hráče, co na to říkáš, Robertíno? Peťík hrává pravidelně.

+0 /-0 | 08.09.2023 22:37