LCWL + LCEL - španělský šachový maratón

09.03.2023 19:16 | Turnaje

Live World Chess League (LCWL) nepořádá jen hlavní ligu, ale také dvě další specifické soutěže - konkrétně se jedná o ligu ve "Fisherových šachách" (neboli Chess960) a také o ligu pro slabší hráče (U1600).

"Fišerky" (Live960) jsou v našem týmu již známé a zavedené - koneckonců z loňska obhajujeme bronzové medaile. Letos se opět budeme účastnit osmičlenné první divize, která se hraje systémem každý s každým a kde se tedy utkáme s ArgentinouFilipínamiMexikemRumunskemSrbskemŠpanělskem a Uzbekistánem.

Novinkou v pravidlech Live960 je tak jen změna tempa, konkrétně z 10+2 na 10+5 (tedy zvýšení inkrementu za každý tah ze dvou na pět vteřin).


Zato U1600 jsme již pár sezón nehráli, takže stojí za to si připomenout, o co se jedná:

Tato soutěž má umožnit si zahrát vrcholný světový turnaj i těm hráčům, na které občas v hlavní soutěži nedostane soupeř, protože jsou z početnějšího týmu a jejich blitz rating je nižší než 1600.

Tento turnaj je díky uvedenému základnímu pravidlu velmi vyrovnaný a v podstatě každý zápas může dopadnout jinak.

Důležité upozornění: rozhodně se nesnažte podvádět tím, že si před U1600 zápasy budete snižovat rating tak, abyste se vešli do limitu - liga tyto pokusy sleduje a trestá, takže to skončí diskvalifikací a ostudou!

Utkání v této soutěži se hrají pouze v blitz tempu (konkrétně 5+2, tedy pět minut na partii a 2 vteřiny za každý tah) a účastnit se ho mohou pouze hráči s blitz ratingem na serveru chess.com nižším než 1600. Minimální počet hráčů za tým je 5 a nově je také podmínkou, že daný hráč může do zápasu nastoupit jen tehdy, pokud má odehráno alespoň 20 bleskových partií (ne nutně ligových).

I herní systém celého U1600 turnaje je trochu nezvyklý - 19 týmů se utká v osmi kolech v tzv. akcelerovaném švýcarském systému. Losování totiž nebude po jednotlivých kolech jako v klasickém "švýcarovi", ale nejprve se nasadila první tři kola (pro nás ŠpanělskoBosna a Filipíny), po jejich skončení se nasadí další dvě kola (4. a 5.) a nakonec zbývající tři.

Jak z výše uvedených seznamů soupeřů vyplývá, tak se samozřejmě budou překrývat s našim "hlavními" soky - takže bude snaha tyto utkání spojovat.

A tak hned

chesspawn v neděli 12. března 2023 od 19:20 chesspawn 
chesspawn si s výběrem Španělska chesspawn

vyzkoušíme celou paletu - nejprve bude blitz do U1600, poté hlavní soutěž LCWL klasicky s bulletem, blitzem a rapidem (navíc počítaná i do LCEL) a nakonec ještě Chess960 rapid bonus.

Aby to nezapadlo, nejdůležitější jsou ale pořád hlavní soutěže LCWL a LCEL  - a v těch zatím taháme za kratší konec. Nikoliv kvůli šachovým schopnostem (děláme násobně více bodů než by se podle ratingu příslušelo), ale kvůli nižší účasti než jakou dali dohromady naši dosavadní soupeři.

Los byl k nám tradičně přísný - po favoritech ze Srbska (až 66 hráčů) a Rumunska (102 hráčů) nám nadělil další super-početný tým (Španělsko, letos až 70 hráčů).

Pokud chceme myslet ještě na finálovou skupinu a tím i případnou medaili z LCWL, tak potřebujeme španělský tým porazit. Což bude možné jedině tím, že nás bude co nejvíce a budeme bojovat jako lvi.

Malou výhodu nám dává i fakt, že Španělé mají přece jen jiné rozložení ratingu v rámci svého týmu - převažují hráči v nižších patrech, takže si srovnatelného soupeře mohou najít opravdu všichni.

Potřebujeme všechny hráče všech úrovní, aby nás bylo srovnatelně s protivníkem, a potom musíme zapojit všechen šachový um a bojovnost, abychom uspěli.

Oslovte proto prosím své kamarády, kolegy z klubů a další šachisty všech úrovní - od těch nejlepších přes klubové hráče až po začátečníky, protože každý hráč může zlomit toto důležité utkání na naší stranu.

Odměnou za to bude nejen ten nevšední pocit reprezentovat Českou republiku na nejvyšší světové a evropské úrovni, ale v případě dobrého výsledku i možnost získat světovou či evropskou medaili.


A jak to bude konkrétně v neděli probíhat?

Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.

I tentokrát jsou pro jednotlivé soutěže vytvořeny a pravidelně aktualizovány tradiční diskusní fóra:


Dnešní obrázek byl  také vytvořen pomocí kreativní neuronové sítě v nástroji Stable Diffusion, konkrétně z fráze "Chess Don Quijote Charcoal Drawing Windmill".

0x 1041x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované