Který Car doběhne dříve? Wijk aan Zee 10. kolo

23.01.2020 17:03 | Zahraniční zprávy

Desáté kolo se smrštilo do souboje dvou "Carů". Mistr světa Magnus Carlsen a bývalý vyzyvatel Fabi Caruana. To jsou oni dva, bojující o alfa samce Wijku.

Celkem bezpečnou remízou skončily partie Yu Yangyi  So a Dubov Giri. Ačkoliv velmistr So ještě musel ukázat jak se podobné pozice drží. Zvládl to na jedničku.

Remízou skončily i partie Anand Vitiugov a Van Foreest Duda. V obou partiích měli černí iniciativu. Zatímco Nikita s Višim raději opakoval tahy, nedivím se po dosavadním průběhu, tak druhá partie byla jiná káva. JK Duda svého soupeře přehrával a když už se zdálo, že černí střelci rozemelou bílou pozici na atomy, vymyslel Van Foreest moc hezkou remízu věčným šachem. Ve videu právě tento moment rozebírám.

A nyní pojďme na výhry. Opět bílé figury nemilosrdně kosily černé.

Velmi dlouhá partie byla mezi Xiongem a Artemievem. Artemiev - podle mě - použil na takovou úroveň pasivní zahájení a byl potrestán horší koncovkou. A tu neubránil. 

A nyní pojďme na ty nejzajímavější souboje.Královská indická! To je skoro zázrak, že se v super turnaji něco takového zjevilo. A kdo byl ten odvážný? Alireza Firouzja. Ali Firo navíc obětoval figuru. Měl za to čtyři pěšce(!) Ale pak stačila jedna chyba. A Fabi byl neúprosný, svého mladého soupeře přejel jako parní válec. Na klíčové momenty se podíváme ve videu.

A Magnus Carlsen. Konečně se probudil. Nyní to "slízl" velmistr Kovalev. To byl opravdový masakr. Z černé pozice zbyly jen cáry. A jak to Magnus dokázal? Uvidíte ve videu.Fabi vede se 7 body, těsně za ním je Magnus se 6,5 body.  A pak jsou So a Van Foreest se 6 body. Kdo vyhraje? Poslední tři kola.

V béčku byl klíčový boj mezi Antonem Guijarrem a Eljanovem. Španělský velmistr vyhrál a vede "B" turnaj. Na závěr partie se podíváme ve videu.
-
. kolo -

Fotky: chess.com

Video bylo nahráno pro Youtube kanál Robert a Petr šachy a nss.cz

Komentáře jsou k dispozici na Facebooku těchto stránek, kde bude článek sdílen.

Oficiální stránky pořadatele jsou: https://tatasteelchess.com/#

0x 3384x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat