KP mládeže v Litovli

13.04.2022 05:00 | Turnaje

V sobotu 9.4. 2022 se konal v Litovli již 5. ročník turnaje O Stříbrnou věž města Litovle. V letošním roce byl turnaj součástí GP mládeže v rapid šachu a také se hrál jako postupový krajský přebor mládeže do 14 let.

Turnaj se konal za finanční podpory ŠSČR a projektu Sportuj s námi v rámci organizace České unie sportu.

Slavnostní zahájení, zleva: Tomáš Míka(předseda oddílu), Lubomír Broza(místostarosta), Martin Hampl(ředitel turnaje), Radomír Kolář (hlavní rozhodčí)

Vzhledem k nepříznivému počasí se v Litovli celkem sešlo 84 dětí ve 4 kategoriích a 34 dospělých v Open kategorii. Nejpočetněji byl zastoupen oddíl z Jeseníku celkem 29 dětí a 1 dospělý. Kategorie A,B a C se hráli tempem 2x20 minut na 7 kol, kategorie D se nakonec hrála společně s kategorií Open 2x 12 minut + 3s/tah na 9 kol. Pro 3 nejlepší v každé kategorii byly nachystány památeční věže z plexiskla a hodnotné věcné ceny. V kategorii Open hrálo prvních 15. šachovnic na digitálních soupravách, také mládežnické kategorie byli částečně hrány na digitálních soupravách a to konkrétně A a B skupina na 4 a skupina C na 5. Na slavnostním zahájení všechny účastníky přivítal zástupce města Litovle a to místostarosta pan Lubomír Broza a pozval všechny účastníky na návštěvu města, kde probíhalo zrovna několik dalších akcí v rámci zahájení turistické sezóny.

Vítězové H10, zleva Damian Šarman, Jakub Wrožyňa, Kryštof Pavlíček

Kategorie A (14 účastníků)

Celkovým vítězem byl Christian Lang z oddílu Šachová škola Vávra a Černoušek, 2. byl Vojtěch Velim  z oddílu Jezdci Jundrov a 3. René Moravec z ŠK Staré Město. Mezi dívkami byl nejlepší Běla Sopuchová (celkově 4.), 2. Lara Škrobánková (celkově 6.) a 3. Noemi Vraspírová (cellkově 10.) všechny z oddílu ŠK Jeseník. V rámci vyhodnocení krajského přeboru byli dívky ve stejném složení a chlapci se umístili následovně 1. Damian Šarman (celkově 5.), 2. Jakub Wrožyna (celkově 7.) a 3. Kryštof Benedikt Pavlíček (celkově 9.) všichni hráči oddílu ŠK Jeseník. Postupujícími jsou tedy Damian Šarman a Běla Sopuchová.  Jedinou účastnicí Litovle byla Eva Strakošová pro kterou to byl její první turnaj a celkově i hraní se šachovými hodinami.

Odkaz na výsledky chess-result: Chess-Results Server Chess-results.com - O Stříbrnou věž města Litovle 2022 HD10

Odkaz na partie: O Stříbrnou věž města Litovle 2022 A: round 7, game 1 (livechesscloud.com)

Nejpočetnější výprava z ŠK Jeseník

Kategorie B (26 účastníků)

Celkovým vítězem byl Ota Růžička z oddílu A64 Grygov, 2. byl Břetislav Štěpánek z oddílu šachu Sportovního klubu Prostějov a 3. Rostislav Wagner z oddílu ŠK Olomouc. Mezi dívkami byla nejlepší Helena Paszková (celkově 7.), 2. Eliška Pluháčková (celkově 12.) obě z ŠK Jeseník a 3. Sára Pešková ( celkově 16.) z oddílu ŠK Lokomotiva Brno. V rámci krajského přeboru zůstalo pořadí chlapců stejné a v dívkách byla změna na 3. místě a to Matylda Švubová (celkově 18.) z oddílu ŠK Jeseník. Postup si zajistili Ota Růžička z A64 Grygov a Helena Paszková z ŠK Jeseník. Jediným účastníkem Litovle byl Jindra Lipavský, který se šachy teprve začíná a byl to jeho první turnaj.

Odkaz na výsledky chess-results: Chess-Results Server Chess-results.com - O Stříbrnou věž města Litovle 2022 HD12

Kategorie C (24 účastníků)

Celkovým vítězem byl Dan Zrůbek z A64 Grygov, 2. Lukáš Osladil z ŠK ZŠ Hrabišín a 3. Jan Basler z ŠK Řetězárna Česká Ves. Nejlepší dívkou byla Lenka Mikešová (celkově 4.) z A64 Grygov, 2. Viktorie Lemrová (celkově 9.) z ŠK Olomouc a 3. Lucie Kvapilová z oddílu šachu Sportovního klubu Prostějov.

V rámci krajského přeboru je pořadí chlapců i dívek stejné a postup si tedy zajistili Dan Zrůbek a Lenka Mikešová z Agentury 64 Grygov.

Odkaz na partie O Stříbrnou věž města Litovle 2022 HD14: round 5, game 4 (livechesscloud.com)

Vítězové Open, zleva: Ladislav Vaněk, Jakub Vaculík, Patrik Gnida

Kategorie D + Open (54 účastníků)

V letošním ročníku došlo ke sjednocení kategorie D s kategorií Open a to na základě přihlášek většiny mládežníků přímo do kategorie Open místo kategorie do 18 let. Celkovým vítězem turnaje se stal domácí hráč Ladislav Vaněk před 2. Jakubem Vaculíkem a 3. Patrikem Gnidou. Nejlepšími ženami a zároveň dívkami do 18 let se stali 1. Gabriela Morongová (celkově 27.) před 2. Veronikou Ondráčkovou (celkově 31.) z ŠK Jeseník a 3. Beáta Březíková (celkově 41.) z oddílu šachu Sportovního klubu Prostějov. Nejvzdálenějšími účastníky byli kamarádi Vítězslav a Otomar Miskolczi hrající v pražském Unichessu. Vyhlášen byl také nejstarší účastník Kryst Konrád a nejmladší účastnice Beáta Březíková, mezi kterými byl neuvěřitelný rozdíl 72 let.

Odkaz na výsledky chess-results: Chess-Results Server Chess-results.com - O Stříbrnou věž města Litovle 2022 Open

odkaz na partie: O Stříbrnou věž města Litovle 2022 Open: round 9, game 1 (livechesscloud.com)

Vítězové D18, zleva: Gabriela Morongová, Veronika Ondráčková, Beáta Březíková

Na závěr patří především poděkování oddílu ŠK Jeseník za půjčení veškerých šachových souprav na turnaj, také hlavním pořadatelům a to Haně Koterové za přípravu cen, Tomáši Míkovi za práci v bufetu a Radkovi Kolářovi za práci hlavního rozhodčího, který svou funkci zvládl skvěle,  a také sponzorům turnaje, kteří dodali věcné ceny pro všechny účastníky a to zejména firmy Kalenast, Pivovar Litovel, Adriana, dům květin Pinie, Litovelská kavárna, pan František Balák, papírnictví Pavel Macháček a městu Litovel.

Vítězové H18, zleva: Jan Cimburek, Jan Kolář, Tomáš Mohapl