Kdo vyhraje "B" turnaj a postoupí příští rok do áčka?

27.02.2019 06:00 | Prague International Chess Festival 2019

To je otázka. Pokusím se ukázat můj pohled na "B" turnaj, kdo má jaké šance. Jistě, nemám věšteckou kouli, ale mohu se alespoň o to pokusit :-)

(Upozornění: tento článek psán v době, kdy nebyl znám 10 hráč)

V prvé řadě zde uvidíme mnoho známých velmistrů. Když se už poněkolikáté dívám na startovní listinu, tak turnaj bude velmi vyrovnaný. Vždyť poslední nasazený Praggnanandhaa má ohromný potenciál, stejně jako osmý nasazený Van. A pak jsou elové rozestupy velmi malé.

Nejvíce - samozřejmě - jsem zvědav na naše borce. Protože pokud byl nominační turnaj zajímavý, tak tento je ještě zajímavější. A jde o určité pokračování nominačního turnaje, protože hodně hráčů hraje i zde. Nicméně budou to mít naši chlapci těžké, protože první tři nasazení nejsou žádná ořezávátka.

Turnajová jednička je Alexej Širov (4.července 1972). Alex je obrovská šachová legenda. Myslím si, že byl i světovou dvojkou. Hrál jednu dobu neskutečně a měl hrát zápas o mistra světa s Kasparovem... ačkoliv víme jak to dopadlo. Také si pamatuji na památný zápas mezi Zbyňkem Hráčkem a Alexem. Podívejte se na ten zápas, je to masakr a POZOR - to byla doba, kdy Zbyněk hrál skvěle, ale jeho soupeř byl prostě úplná TOP třída.

Roky však běží... Alex přibral jedno kilo váhy a jeden centimetr v pase asi každým rokem. Čas nikdo nezastaví. A právě čas bude hlavní nepřítel této šachové legendy. Možná i ten čas na hodinách. V každém případě pro Alexeje Širova jedinečné šance se dostat do top turnaje, pokud zvítězí.

-------------------

David Anton Guijarro (23.6.1995) byl posledním hráčem zařazeným mezi Challengers. Španělský mladík, který například již dokázal na Gibraltaru 2017 dělit 1-3. místo, bude rozhodně patřit mezi horké favority na vítězství.

doplněno redakcí

-------------------

David Paravyan (8.března 1998) je mladý ruský velmistr, který během turnaje oslaví 21.narozeniny. Přiznám se, že tohoto hráče moc neznám. Už jsem ho párkrát zaregistroval, ale jakým hraje stylem a jaká má dosavadní úspěchy nevím. Ale určitě se bude hodně snažit turnaj vyhrát a takto dostat vstupenku mezi šachovou elitu. Jak se říká, mladý Rus, ještě s ratingem přes 2600, to skoro vždy zavání pro soupeře průserem, uvidíme.

A čtvrtý nasazený je Mateusz Bartel (3.ledna 1985). Starý známý z Nového Boru. Mateusz už má své nejlepší období za sebou. Na vrcholu byl kolem roku 2012, kdy měl elo rating +2670 a probojoval se do super turnaje v Dortmundu.  Ve 34 letech to už prostě není žádná super jízda, obzvláště s rodinou v zádech :-) Mateusz bude nebezpečným soupeřem pro každého, ale moc šancí mu na výraznější úspěch nedávám. Jinak velmi rád na něj vzpomínám z dob působení v Novém Boru, s Mateuszem byla vždycky sranda :-)

Wenjun Ju (31.ledna 1991) je současná mistryně světa... Jsem velmi zvědav jak se jí bude dařit. Bylo by pro mě velké překvapení, kdyby to vyhrála, přece jenom, je to velmi silný turnaj, ale... určitě ale bude bojovat jako lvice a vstupenka do "A" turnaje je velmi zajímavá...  A musím organizátorům zatleskat, protože mít v turnaji mistryni světa, to se cení!

A poslední ze zahraničních hráčů je velmi mladý Ind Praggnanandhaa (10.srpen 2005) (budu raději psát zkratkou Prag). Měl jsem možnost s tímto "klukem" hrát...  Prag se narodil 10.srpna 2005, takže mu bude teprve 14 let... Již nyní má výkonnost velmi slušného GM (elo rating 2530+). Jak se mu bude dařit na tomto turnaji? Je více než jasné, že dříve či později dojde k výkonnostnímu skoku a právě od toho se odvíjí i výsledek mladého Inda. Protože pokud bude na vlně, může skončit hodně vysoko, možná i vyhrát. Pokud je ale ještě na té "stabilizační" vlně, pak počítám výsledek kolem 50%. Mimochodem znovu potlesk pro organizátory, další zářivý diamant do sestavy "B" turnaje. Tak se mi jenom mihla myšlenka, že někdy možná bude zajímavější sledovat "B" turnaj před "áčkem" :-)

A co naše jednotka?
Naše barvy budou hájit (dle ela) Jirka Štoček, Peťo Michalík, Honza Krejčí a Van Nguyen. Ideální kandidáti na trvalé místo v "A" týmu ČR. Nicméně zatímco Jirka už překročil čtyřicítku, Van ještě nedosáhl ani plnoletosti(!), Van je narozen 12.prosince 2001. Jsem velmi, velmi zvědav jak se naším borcům povede. Hned řeknu svoji myšlenku, co mě stále oblbuje a přímo řve svoje poslání: nebudou to mít chlapci vůbec lehké. Ano, je to tak. Na druhou stranu je přímo paráda, že mají možnost si takový turnaj zahrát a mají možnost ukázat co v nich je. Pojďme se na naše borce malinko podívat. Půjdeme nyní "zezadu".

Van Nguyen (12.12.2001) je náš super talent. Je to obrovské želízko v ohni. Samozřejmě jeho partie sleduji a Van je prostě silným velmistrem se vším všudy, navíc je velmi, velmi mladý! Nicméně vidím určité nebezpečí v tom, že až dosáhne určitého věku, nemusí se věnovat šachu, ale něčemu jinému. Pokud se bude věnovat naplno šachu, určitě bude dříve či později stabilním hráčem našeho repre týmu a určitě docílí dříve či později elo ratingu +2600. Jsem velmi zvědav jak se Vanovi na tomto turnaji povede.

Jan Krejčí (27.září 1992) je další naše velké želízko v ohni. Honza bude mít 27 let, tedy pro mě stále velmi mladý šachista, který má svět 64 polí před sebou (já jsem v tom věku akorát splnil GM :-) ). Honza v poslední době (myšleno poslední roky) s velkým rámusem vtrhnul do absolutní české šachové špičky. Po právu. Zrovna s Honzou se mi hraje docela špatně a mám s ním mizerné skóre. Pokud Honza bude dělat šachy a dělá, má podle mě šanci jít/útočit na hranici 2600 a být v A týmu. Jenomže...jenomže já vůbec netuším, zda Honza dělá šachy a nakolik vážně...Protože pokud šachy nedělá a nebude dělat, tak ano, bude se držet ještě dlouho na slušné elové hranici, ale bude ten pozvolný, postupný sešup dolů.

Peter Michalík (15.září 1990) je bezesporu jeden z nejtalentovanějších šachistů jakého jsem kdy poznal. Měl jsem tu možnost s Peterem trochu spolupracovat a je to mimořádný šachista. Peter je také mladý, ještě nemá ani 29 let. Měl by být na svém vrcholu. Bedlivě sleduji jeho šachy a je to pěkný pohled. Peter hraje výborně. Opět jsem moc a moc zvědav jak se mu bude dařit. Určitě by mu slušelo stálé angažmá v repre ČR. Nicméně Peter má rodinu, má dvě děti...Což samozřejmě je na jednu stranu životní sen, naplnění, poznání, smysl života, na druhé straně je to těžké skloubit s praktickou hrou. Já jako "fotr" o to více bude Peťovi držet palce. 

Jiří Štoček (10.května 1977) je "poslední mohykán staršího pokolení." Ano, zní ta věta poněkud blbě. Však bude mít teprve 42 let. Nicméně to je úhel pohledu :-) Ve 42 letech by už mohl být dědečkem :-) Takže teoreticky by s Alexejem mohli rozebírat jak budou vnuky a vnučky učit hrát šachy.... Jirka je borec, protože se nejenom drží, ale ukazuje, že skvělé šachy se dají hrát i po čtyřicítce. Vyhrál památný nominační turnaj, hrál dobře na Olympiádě, stále si drží vysoké elo hodnocení a jsem moc zvědav jak se mu bude dařit. 

Takže to je všechno, rozhodně to bude krásná, šťavnatá porce šachů a já si ji pořádně užiji. Vám, šachovým fandům, také přeji ať si toto jedinečné, šťavnaté soustu pořádně vychutnáte :-)

Ps.: Díky moc organizátorům a sponzorům za takový giga dárek !!!

37x 7270x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (37) Aktualizovat
xdavx x
Ota Válek, jup, v podstatě to je to co tvoří buddhismus, a cestu k nirvane.
+0 /-0 | 01.03.2019 16:30

Ota Válek

Smyslem života je sedět a koukat na moře (Jan Pelc: ...a bude hůř).

+0 /-0 | 01.03.2019 15:35

Achjo

zdůraznování věku v šachu mi příjde směšné. Paradoxní je, že před 30 jsou ještě mladí a když táhne na 40, tak už jsou pomalu všichni na odpis smiley

+0 /-0 | 01.03.2019 15:34

xdavx x
Samozřejmě že se dá žít s tím že vás život nemá smysl. Méně hloubavi lidé o smyslu svého života neuvažuí a jsou relativně šťastní. Trochu chytřejší lidé, ten smysl vidí v tom co jim dělá radost a po čem se cítí spokojeni, práce děti rodina, pro věřící je tady soulad s bohem. A pak jsou lidi co tímhle vším prošli a smysl života vidí v samotne podstatě sebe sama. Podle mě, obecný smysl života je prázdný pojem. Svůj smysl si každý sebou nosí sám v sobě. Výjimku tvoří pouze právníci a členové evropské komise.
+0 /-0 | 01.03.2019 11:47

žaba

Homunkulus - Ono je to tím, že tahle otázka je příliš těžká. Mohl byste sezvat nejlepší vědce na světě, ale nakonec by se jejich diskuze stejně zvrhla v otázku "kolik andělů se vejde na špičku jehly". Nikdo ani neví jestli se ta otázka dobře klade (může to být špatně položená otázka typu: "Je Země nekonečná nebo má konec?", kterou si kladli ve středověku).

Jinak odpověď, kterou jsem prezentoval já (a kterou jsem četl v knize jednoho fyzika - není tedy z mé hlavy), není nihilsmus. Nemyslím, že lze žít s tím, že váš život nemá vůbec žádný smysl.

+0 /-0 | 01.03.2019 10:20

Homunkulus

Ad smysl života - mně ta cizí slovíčka, co uvádí pushtaq, přijdou přiléhavá. Jasně, v takovéhle diskusi se mohou objevit leda letmé nástřely, ale zatím byly opravdu velmi letmé. A pokud by k tomu vzdělaný člověk neměl co říct, v čem pak spočívá ta jeho vzdělanost? Zdá se, že fyzika nebo šachy ke vzdělanosti jen tak nevedou. Ale mohly by.

+0 /-0 | 01.03.2019 08:56

pawel

žaba,

mne ale David Brazina tentokráte předevčírem ve středu 21:13 pobavillaugh

+0 /-0 | 01.03.2019 00:23

Zmestabileho

...a proč Robert Cvek u každého hráče uvádí přesné datum narození? A proč jeho komentáře k jednotlivým hráčům jsou plné zdůrazňování jejich věku, a případně rodinných poměrů? ...No protože když někdo odchází do starobního šachového důchodu jako Robert Cvek, tak jej právě tato věc zajímá. V tom starobním šachovém důchodu bez ambicí byl ale Robert už velmi brzy po třicítce. Stejně jako drtivá většina našich reprezentantů. To je známý fakt. A co s tím? 

 

Motivační odměny pro naše velmistry vyhlášené svazem byly a i nadále jsou ukázkou neschopnosti a zjevné nekompetentnosti pánů z vedení svazu, posléze tyto odměny navíc byly a zřejmě i budou ukázkou podvodů a lumpáren.

 

Exkluzivní turnaj Prague chess festival ale v této souvislosti neřeší nic - jen pozývá naše hráče k účasti, na kterou nemají kvalifikaci nebo o kterou nejeví skutečný zájem. 

+0 /-0 | 28.02.2019 23:24

žaba

puhtaq - je hezké, že umíte pěkná cizí slovíčka a omlouvám se, že je pro Vás naše diskuze intelektuálně neuspokojivá.

Faktem je, že o tomhle tématu nikdo nic neví. Je to ten typ tématu, kde můžete být vzdělaný jak chcete a stejně k tomu nemáte moc co říct. Sledoval jsem rozhovor v HydeParku s jedním filozofem zabývajícím se umělou inteligencí, a ten odpověděl něco ve smyslu: "najděte si neosobní cíl a věnujte tomu celý život". Rovněž jsem četl rozhovor s jedním z nejlepších fyziků na světě, a ten se na tu otázku po smyslu života jenom rozesmál a řekl, že ho nezná. Chci říct, že ani "zasvěcenější" by Vám toho o moc víc neřekli.

Ale máte pravdu, že tahle diskuze sem nepatří.

+0 /-0 | 28.02.2019 23:10

pushtaq
Úvahy o smyslu života na šachovém serveru? Nihilismus, hédonismus a selfish gene. Čekal bych víc, ale zasvěcenější zjevně netráví čas zdejšími debatami.
+0 /-0 | 28.02.2019 22:53

xdavx x
Morfiku, ja te nesoudim. Ja si z tebe jen delam srandu.
+0 /-0 | 28.02.2019 22:21

Homunkulus

Jé, on byl Aeroflot ... Koukám, že nezklamal čtrnáctiletý Abdusattorov (perfo 2713) - toho bych rád viděl hrát, když by tu nebyl Praggnanadhaa - ani stejně starý Nihal Sarin (2668).

+0 /-0 | 28.02.2019 21:34

Morphynista

@ brazina : Podle sebe soudím tebe

A co se týká soudů o tom, že komu je přes čtyřicet, patří do starého železa, doporučoval bych se podívat na právě skončený Aeroflot Open v Moskvě. Tam zcela nečekaně triumfoval Estonec Kaido Kulaots, kterému bylo 42 let ( dnes oslavil 43.narozeniny ) a nasazen byl až jako dvaašedesátý.  http://chess-news.ru/node/25677

+0 /-0 | 28.02.2019 20:49

strelec

ad ZMB: nevím jak u Vojty Pláta, ale u tebe je to jistota

+0 /-0 | 28.02.2019 20:19

xdavx x
Tak nam EU zakazuje kontrolovat zkazene polske maso, morphynista neustale dokazuje, ze je totalne mimo., a ozralci napominaji, ty co kritizuji podvody :D tady je svet jeste v poradku, alespon podle Orwela.
+0 /-0 | 28.02.2019 20:18

Morphynista

Děkuji za zhodnocení výkonů našich reprezentantů ještě předtím, než vůbec turnaj začal. Ovšem nezřídka se stává, že plácnutím do vody jsou podobné " zasvěcené " prognózy. smiley

+0 /-0 | 28.02.2019 20:04

Zmestabileho

Co napsat k účasti našich hráčů? Štoček - ten již může být dědečkem, tj. nemá potenciál a je za zenitem. Michalík - má rodinu a dvě děti, tedy jeho další šachový růst  nevyhnutelně skončil (ještě dříve než pořádně začal - to je pech!). Krejčí - o něm sice víme, že umí hrát podvodné zápasy, ale jinak nevíme jestli vůbec ho šachy ještě zajímají a zřejmě už to jenom tak nějak šolíchá. A Van? - ten jediný snad může překvapit. Ale nejvíc by překvapil tím, kdyby u šachu opravdu zůstal.

 

Tedy suma sumárum, účast našich borců na turnaji tohoto kalibru je pouhým plácnutím do vody - pro hráče samotné i pro fanoušky, kteří od toho něco bláhově očekávají.

 

Škoda, že nehraje Plát. Ten se ale vyjádřil, že o B turnaj nemá zájem, že béčko je na něj moc slabé. Tímto vyjádřením pan Plát bohužel naznačil, že zřejmě nemá všech pět pohromadě.

+0 /-0 | 28.02.2019 19:37

pawel

mat-lal: Děkuji ti za upozornění, že stránky Robert Cveka jsou v provozu. Tolik věcí zadarmo a placená videa za stovku, za tři piva. Jak by řekl klasik (Š+G) "Já bych dala i pětset, kdyby to mému Pepíčkovi pomohlo"wink.

+0 /-0 | 28.02.2019 17:59

mat-lal

Roberte, z vaší nové stránky je mi smutno. Dříve jsem tam rád chodil, byly tam pěkné videa, rozbory partií, nahrané pro amatérské šachisty se zájmem o věc. Nyní už je to orientováno pouze na kšeft... 

+0 /-0 | 28.02.2019 17:01

xdavx x
giocozo, je to vzdy pudova zalezitost, bud to pude, nebo nepude.

no a pak taky doporucuji serial Cerveny trpaslik, - dil inkvizitor.

+0 /-0 | 27.02.2019 21:13

petr1969

Dobrý den BM, uzavřené turnaje F a G jsou již naplněné, přihlásit se je možné ještě do turnaje E (ELO cca 1750-2000), nebo do otevřeného turnaje

+0 /-0 | 27.02.2019 19:26

BM

Nevíte někdo, jestli je možné se ještě hlásit do uzavřených turnajů? Chápal jsem to tak, že by byla možnost více uzavřených skupin v rámci ratingové kategorie (tzn že by třeba byly 3 turnaje G - podle počtu přihlášených).

Předem děkuji za odpověď

+0 /-0 | 27.02.2019 18:53

giocozo
david brazina - Dle tvých výjevů zde usuzuji, že ve tvém případě se jednalo spíše o pudovou záležitost, než že by si nad tím nějak hluboce přemýšlel. :-) Ale mohu se mýlit.
+0 /-0 | 27.02.2019 17:09

žaba

K otázce smyslu života:

Za prve není jasné (z logického hlediska) proč by lidé měli mít nějaký smysl života a například mravenci by neměli mít žádný (nebo jiný). Ovšem je obtížné si představit, že by smysl života mravenců měl být stejný jako smysl života lidí.

Za druhé, současní přední vědci a filozofové razí tezi "najít si svůj vlastní smysl" - tzn. že z hlediska přírodních zákonů skutečně život smysl nemá (alespoň ne v budoucnosti). Někde jsem četl krásné připodobnění života ke sněhové vločce - oba fenomény vykazují stejný fyzikální princip: tendence přírody k větší složitosti. Ale nemá smysl se ptát, "jaký je smysl života sněhových vloček" - prostě ho umožňují fyzikální zákony. Stejně se nemá smysl ptát, "jaký je smysl veškerého života" - ať si každý nalezne ten svůj (ostatně nemá na vybranou).

Za třetí: každý má nějaký smysl, ale nemá cenu ho vnucovat ostatním lidem. Někdo ho vidí v karieře, někdo v bohatsví a četl jsem o lidech, kteří měli asi 60 dětí :)

A nakonec: pokud by měl život nějaký skutečný smysl (nezávislý na životě a ležící v budoucnosti), je pro mě obtížné si představit, že by ho nějaká civilizace v multiverzu už nedosáhla.

+0 /-0 | 27.02.2019 16:32

Druid.Panoramix

Njn, alvare, když on tento článek se týká turnaje "B" Prague International Chess Festival a tam GM Igors Rausis, přestože je třetím hráčem českého žebříčku, nehraje a protože nehraje ani v "A" turnaji, tak mu nemohl být věnován medailonek v předchozí zprávě právě o A-turnaji. Škoda, i mě mrzí, že se tohoto klání neúčastní - teď jen nevím, nebyl-li pozván či se tohoto turnaje nechce účastnit z vlastní vůle, ale to by nám asi dal vědět nejlépe on sám anebo pořadatel festivalu, ovšem za předpokladu, že budou chtít.

+0 /-0 | 27.02.2019 16:00

...

alvar - ach ach ach

+0 /-0 | 27.02.2019 15:50

alvar
Škoda, že je tak skoro manifestačně ignorován velmistr Rausia, třetí hráč českého žebříčku. Nejen organizátorem turnaje, ale i autorem tohoto článku. Stačí, aby pár šachistů bohužel v čele s naším veleslušným šachovým idolem vyslovilo nepodložené obviněni a člověk je odrovnán. Zřejmě inspirace americkou MeToo. Velmistr Navara si možná neuvědomuje, jak lehce by se mohl stát při své zranitelnosti obětí podobné šikany.
+0 /-0 | 27.02.2019 15:46

MaX

budu spíše sledovat B turnaj.

+0 /-0 | 27.02.2019 14:32

Druid.Panoramix

Stálé zdraví vespolek. Kdysi dávno, ještě za období hluboké totality ( jak se dnes říká, v dobách, kdy to stálo za guano) jsme měli na maturitních stužkách heslo:"Je třeba žít, ne pouze existovat." To soudruzi skákali dva metry vysoko, ale nebylo jim to nic platné. Kdo ví, jaký k tomu skákání mohli mít důvod?

Takže, Davide Bražino, nebuďte na giocoza, tak příkrý, i ten člověk, který chce žít svůj život a nejenom existovat, si ho organizuje podle svého a časem se k tomu předání genů i zkušeností dostane. Bohužel ten, co jen existuje. ale nežije, sice netrpí hladem a žízní, ale možná kromě kromě těch  genů už nebude mít co dalšího předat.

A teď ke článku, líbí se mi tyto komentáře Bobbyho Cveka k jednotlivým hráčům, je to trošku něco jiného než jen prostý výčet - jméno, příjmení, ELO a největší úspěchy a líbí se mi to tak, že jsem schopem přehlédnout i fakt, že Bobby není profesorem češtiny a v zápalu myšlenek jde ten profesor Češtin trošku do háje Na turnaje se těším a doufám, že budou i nějaké komentované přenosy.

+0 /-0 | 27.02.2019 14:17

visis

sikvel: Počítáte i ta velmi ve slově velmistr? david brazina: To je ovšem jen geneticko-empricky omezený pohled na smysl existence. Někdo může hledat smysl třeba i ve slasti nebo v čemkoli jiném. 

+0 /-0 | 27.02.2019 14:05

xdavx x
Giocozo, ne. Pokud své geny a zkušenosti nikomu nepredas, je tvůj smysl existence nulový a měl bys být vymazán, aby byla dana šance někomu jinému.
+0 /-0 | 27.02.2019 13:52

Ota Válek

Startovní listina slibuje úžasný turnaj, jenž může zajímavostí někdy dokonce zastínit hvězdné áčko. Stíhat 10 partií najednou bude fuška. Těším se hodně (nejdřív jsem napsal "velmi", avšak pak jsem to nahradil, abych nerozzuřil autora prvního příspěvku:)

+0 /-0 | 27.02.2019 09:25

giocozo
Smyslem života je zplodit potomstvo ? Není smyslem života už život sám ?
+0 /-0 | 27.02.2019 09:09

sikvel22

12x "velmi" v je už na mě velmi mnoho ;-) Jinak díky za zajímavý článek.

+0 /-0 | 27.02.2019 08:47