Jubilejní 30. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN již zná své vítěze

27.08.2020 23:15 | Zprávy

V neděli 23.8.2020 skončil jubilejní 30. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN, který uspořádal Šachový klub Jeseník. Koronavirové peripetie způsobily to, že se turnaj po deseti letech vrátil do budovy městského úřadu IPOS.

Trval 9 dní od 15. do 23.8. a zúčastnilo se ho celkem 202 hráčů ze všech koutů ČR i ze zahraničí (9 šachistů z Polska a 1 ze Slovenska). Pestré startovní pole zahrnovalo široké věkové spektrum počínaje nejmladším, osmiletým Matyášem Vaníčkem ze Šachového klubu Jeseník, až po nejstaršího 77 letého Jaroslava Mojžíše z ŠK Polabiny. Turnaj ozdobilo svou účastí 31 dívek a žen ve věku od 10 do 51 let.

Slavnostní zahájení turnaje proběhlo za účasti starostky města Jeseník Mgr. Bc. Zdeňky Blišťanové, která pronesla hezkou a podnětnou zdravici. Dalším vystupujícím hostem byl sportovní sekretář ŠSČR Mgr. Ladislav Záruba, který pozdravil účastníky jménem šachového svazu ČR a ředitel turnaje Pavel Koriťák, který poděkoval vedení města a šachovému svazu za jejich podporu.

Hrálo se ve dvou skupinách. V hlavní skupině A změřilo své síly 77 hráčů, ve skupině B pak 125 hráčů. Turnaj byl vypsán na 9 kol a hrálo se tempem 90 minut na 40 tahů s přídavkem 30 sekund na tah plus 30 minut do konce s přídavkem 30 sekund za každý tah. Ve skupině A zvítězil a obhájil tak své prvenství z loňského roku ve výborné formě hrající Pavel Jirásek (ŠK Lípa - 7 bodů) před Krzystofem Banasikem (TJ Zlaté Hory - 6,5 b.) a Janem Mikešem (SK Podlužan Prušánky - 6,5 b.). Skupinu B vyhrál Filip Taptič (ŠK Hodonín - 7,5 b.) před Tomášem Oborným (TJ Ostrava - 7 b.) a Martinem Chrzem (TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou - 7 b.).

Kromě vítězů obou skupin byli také vyhlášeni vítězové kategorií chlapců a dívek do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let, nejlepší žena, senior nad 60 let, skokan turnaje a stejně jako minulý rok byla udělena také cena fair play. V kategorii do 8 let zvítězil Mikuláš Hladký (Jezdci Jundrov). Dále pak zvítězili v kategoriích dívky do 10 let Leontýna Hladká (Jezdci Jundrov), dívky do 12 let Beáta Březíková (SK Prostějov), dívky do 14 let Marie Vavřínková (ŠK Lokomotiva Brno), dívky do 16 let Anna Vavřínková (ŠK Lokomotiva Brno), dívky do 18 let Aleksandra Skiba (Wroclaw - Polsko), chlapci do 10 let Gabriel Karaszewski (Legnica - Polsko), chlapci do 12 let Tadeáš Hladký (Jezdci Jundrov), chlapci do 14 let Jakub Zezula (TJ Náměšť nad Oslavou), chlapci do 16 let Kacper Kacprzak (Bydgoszcz - Polsko) a chlapci do 18 let Ondřej Vraj (Šachy Hošťálková). Nelepší ženou byla Olga Sikorová (TŽ Třinec), nejlepším seniorem nad 60 let Vladimír Karlík (Slavia Kroměříž), skokanem turnaje Marie Vavřínková (ŠK Lokomotiva Brno) a cena fair play byla udělena Tomáši Obornému (TJ Ostrava).

Z šachistů jesenického regionu se nejvíce dařilo Pavlu Kozákovi (ŠK Jeseník), který obsadil ve skupině B výborné 13. místo se ziskem 6 bodů a ve skupině A byl nejvíce vidět Roman Gawlas (SK Řetězárna), který se umístil na velmi slušném 27. místě se ziskem 5 bodů. Mezi mládeží se nejvíce prosadili Kolja Haidenko (ŠK Jeseník), který obsadil ve skupině B velmi pěkné 64. místo se ziskem 4,5 bodu.

V rámci letošního openu byl stejně jako minulý rok v úterý 18.8. odehrán bleskový turnaj, který se hrál na 12 kol, tempem 3 minuty s přídavkem 2 sekundy na každý tah. Bleskáče se zúčastnilo 56 šachistů. Vítězem se stal Vojtěch Plát (ŠK JOLY Lysá nad Labem - 9,5 b.) před Markem Nábělkem (Slezan Opava - 9 b.) a Kacperem Kacprzakem (Bydgoszcz/PL - 8,5 b.). Nejlepší ženou v bleskovém turnaji byla vyhlášena celkově desátá Olga Sikorová (TŽ Třinec - 7,5 b.).    Bleskový turnaj:    výsledky    fotografie

Novinkou turnaje bylo sportovní dopoledne, které se uskutečnilo v pátek 21.8. ve sportovním areálu na Nábřežní ulici. K dopolední košandě a fotbálku se sešlo bezmála 30 nadšených sportovců z řad účastníků a organizátorů turnaje. Vítězem turnaje v košíkové se stalo družstvo Postupáků pod vedením kapitána Martina Dvořáka a ve fotbálku zvítězilo až po penaltovém rozstřelu družstvo kapitána Pepy Bednaříka, když o vítězi rozhodl až poslední pokutový kop, který s přehledem proměnil Ondra Vraj. Fotografie a videa ze sportovního odpoledne naleznete zde.

Z turnaje byl i letos vysílán on-line přenos a to deseti partií skupiny A a deseti partií skupiny B. Tyto partie bylo možné sledovat v přímém online přenosu na internetu a na velkoformátové obrazovce přímo v hlavním hracím sále což řada účastníků velmi ocenila stejně jako to, že hrací sál včetně bufetu byl pro účastníky a hosty turnaje otevřen denně již od 14. hodiny. Díky skvělé atmosféře, kterou vytvořili všichni účastnící turnaje, výborní rozhodčí Karel Volek, Radomír Kolář a ochotná a usměvavá obsluha v bufetu, proběhl turnaj bezproblémově a v naprosté pohodě. Poděkování patří všem členům Šachového klubu Jeseník, kteří s přípravou a organizací turnaje obětavě pomáhali, za finanční podporu Městu Jeseník a Olomouckému Kraji a v neposlední řadě patří velké díky sponzorům turnaje Penzionu U Petra a Křesťanskému knihkupectví Domeček.

Konečné pořadí po 9. kole:    skupina A    skupina B

Fotografie z turnaje naleznete zde.

Videoreportáž z turnaje naleznete zde.

Online přenos:    skupina A    skupina B

Všechny vysílané partie Skupiny A si můžete přehrát na webu view.chessbase v odkaze zde kde můžete zapnout také šachový motor (engine), aby jste zjistili jak kdo během partie stál nebo stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení".

Všechny vysílané partie Skupiny B si můžete přehrát na webu view.chessbase v odkaze zde kde můžete zapnout také šachový motor (engine), aby jste zjistili jak kdo během partie stál nebo stáhnout v PGN níže v sekci "Ke stažení".

Příští 31. ročník mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN 2020 proběhne 21. až 29.8.2021.

- propozice naleznete v odkaze zde

- online přihlašovací formulář naleznete v odkaze zde

- seznam závazně přihlášených naleznete v odkaze zde

3. ročník mezinárodního šachového turnaje XMAS JESENÍK OPEN 2020 proběhne 26. až 31.12.2020.

2. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka proběhne 3.10.2020.