Jak pokračuje boj o Youtube

01.12.2021 22:55 | Domácí zprávy

Celý příběh má samozřejmě pokračování. Začalo to prolomením hesla na email a hned vypnutí dvojfázového ověření. Jediným cílem bylo ukradnutí Youtube Robert a Petr šachy. Tento příběh, zdaleka nekončí.

Prolomení hesla proběhla po druhé hodině po půlnoci. Tedy  v nočních hodinách, aby si člověk ničeho nevšimnul. Okamžitě přišlo změnění hesla, vypnutí dvojfázového ověření a vložení nového mobilního čísla, pro případ, že bychom se pokoušeli o obnovení hesla. 

Útok nebyl veden z Evropy, ale byl na zakázku veden z České republiky. Zajímavé je, že první krok, který útočník provedl, bylo odhlášení všech našich členů, tedy lidí kteří nás finančně podporují. Vlastně o to šlo nejvíc. Kdykoliv někdo ukradne youtube kanál, pokouší se jej zpeněžit. Buď se jej snaží prodat původnímu majiteli a nebo jej prodá někomu, kdo na tom umí vydělat. Tím, že došlo k okamžítému vypnutí podpory našich fanoušků, tím se změnšila hodnota Youtube kanálu. Proč by někdo ukradl kanál a nechtěl z toho mít peníze?  Musí být důvod.

S policií to budeme řešit ihned, jak vyřešíme Youtube. Prioritou je získat Youtube zpět. 

Díky neskutečné podpoře fanoušků, jsme získali kontakt na profesora, který přednáší o kybernetické bezpečnosti. Od něj víme i to, že útok byl proveden mimo EU, ale podle všeho co víme, byl na objednávku z ČR. Pojďme dál.

Přes neskutečný maratón emailů a telefonátů po celé Evropě, jsme se dostali až na oddělení společnosti Google, které řeší tyto situace. Nastává první problém, musíme poslat kódy z Youtube kanálu, který je vypnutý. Pro lajka neřešitelný problém, pro našeho profesora práce na pět vteřin. 

Ten příběh pokračuje, Google nám potvrdil že byl email a Youtube ukradnutý. Okamžitě spustil bezpečnostní mechanismy a tím zablokoval email a preventivně vymazal Youtube kanál. Jsme blízko a stejně jsme hodně daleko od navrácení Youtube kanálu Robert a Petr šachy a našeho emailu. Jsme blízko protože se řeší technické věci, jako IP adresy, hesla a obnovení emailu. Vlastně se řeší, jak nám to vše vrátit.  Jsme daleko, protože není jisté, že se to podaří. 

Je velká šance, že vše dostaneme zpět. Nevíme v jakém stavu, jestli bude použitá záloha , anebo se to vrátí, tak nějak promazané. Víme jen to, že na tom pracujeme 24 hodin denně a že tento příběh ještě neskončil. 

Tímto moc děkuji fanouškům. Chodí mi denně emaily, sms, zprávy a vše má jedno společné téma. Podporujete nás, dáváte nám energii a chcete pomoci. Nabízíte videa, která máte zálohovaná, nabízíte peníze a cokoliv, co pomůže. Zatím vše odmítáme, pokoušíme se o nemožné. Pokoušíme se o získání zpět Robert a Petr šachy. 

Dnes jsme měli první pokus vše obnovit. Nepodařilo se. Zítra máme další pokus. Jak jsem psal, je možné že se nám to podaří. Je možné, že se to nepodaří. Ale je jisté, že to nevzdáváme. Za to jakou máme podporu našich fanoušků, to nemůžeme vzdát. 

Technicky jsme dnes udělali vše co po nás Google chtěl. Bohužel Google neposílal záložní hesla. Teda problém byl na jejich straně. Po další vlně emailů, Google nabídl, že to obnoví sám. Ráno moudřejšího večera. Uvidíme ráno. Uvidíme s čím příjde Google. Vlastně vše je na něm. Když se neozve, nezmůžeme nic. Když se ozve, máme velkou šanci. Komunikace je poměrně živá, ale kdo ví, jestli komunikujeme s robotem a nebo s člověkem? Ale zatím, zatím komunikujeme. 

Za vše děkuji a slibuji, že uděláme vše proto, aby to dopadlo dobře. 

Ten příběh nekončí, určitě budu brzy informovat. Jsme v polovině cesty. Útočník už nemá kontrolu nad Youtube Robert a Petr šachy a nemá kontrolu nad emailem. Vše má v rukou Google. Když se nám to podaří nastavit, vyhrajeme. Když se nám to nepodaří nastavit, taky vyhrajeme. Protože největší cenu nemá Youtube kanál, ale tou největší cenu jste vy. Naší fanoušci! To pro vás jsme nahrávali videa a pro vás to chceme vyhrát. Nechceme přijít o videa s Markem Vokáčem, nechceme přijít o videa s panem Jansou a nechceme přijít o nic, co jsme společně prožili. 

Bojujeme a stále máme šanci. 

Petr Koutný

- 2.12.2021 vkládám informace od google - 

1.12.2021

Hi Petr,

Thanks for waiting!

I've just heard from our internal team and confirmed that your account joachymecek@googlemail.com was indeed compromised. For security purposes, we've temporarily disabled it.

29.11.2021

Hi Ariana,

Thanks for reaching out!

I understand how you feel losing access to your channel. I also appreciate you bringing this to our attention, so that we can deal with this immediately. Our specialists are looking into whether your Google Account has been compromised. Please expect an update within 2 business days. We understand the sensitivity of this issue and aim to fix it ASAP.

As always, let me know if you have any questions. We’re here to help!

Best,

2.12.2021 - gmail účet byl navrácen, zaháje proces navrácení Youtube. aktuálně je blokován z důvodu vyšetřování...

Z určité služby jste byli přesměrováni na tuto stránku. Znamená to, že váš přístup do této služby byl pozastaven. Další informace naleznete v textu níže.

Společnost Google si vyhrazuje právo:

  • Deaktivovat účet kvůli vyšetřování.

90x 8182x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (90) Aktualizovat
J V

Něco už se Vám tam obnovilo, tak doufejme, že to ještě není všechno. :)

+0 /-0 | 03.12.2021 10:56

Poutnik

Jsme šachisté, není tak obtížné odhadnout komu takový tah na šachovnici prospvá. Víme kdo je soupeřem, známe rozmístění figur. Přeji Vám, abyste tuto partii dotáhli do koncovky a zvítězili.

+0 /-0 | 03.12.2021 06:39

kyssling

02.12.2021 12:25 | J V No 200 fotek z dovolené je počátek bordelu, zálohovat se má těch 20 kvalitních imho ... Ale každý svého bordelu v PC strůjcem :-)

+0 /-0 | 02.12.2021 19:29

Petr Koutný

Trošku to v naší rodině skřípe, ale karma je zdarma. vše se vyřeší. Petr 

+0 /-0 | 02.12.2021 19:18

Pavel Capek

Gens una sumus ? Tak fakt nevím, jestli do takové rodiny chci patřit...

+0 /-0 | 02.12.2021 19:15

golemcz

soutěž o tip na inkriminované heslo? 6 4.....tipuji...Koutny1978

+0 /-0 | 02.12.2021 19:07

david brazina

taky si myslim. 

+0 /-0 | 02.12.2021 18:01

wp2t

2 DB A dává to i tu logiku o osobních důvodech napadení, když pak nedošlo ke zpeněžení, ale naopak dokonce k odpojení poskytovatelů a likvidaci obsahu. A v tom článku je, kdo by takový bezvýznamný kanál napadal a proč by se alespoň tu ubohou trošku nesnažil zpeněžit.

Nejvtipnější je, že tady po nějakých náznacích okamžitě začali útočit a jak si ty náznaky můžete dovolit a tam plné názvy, jména, hodnocení, zneuctění ......

 

 

 

+0 /-0 | 02.12.2021 17:21

david brazina

wp2t. O tom to ale podle mě je. Banky. Společnosti.. Ta prolomení využívají exploity a proto jsou plošná. To co se stalo Petrovi plošné nebylo. To by YouTube evidoval.

+0 /-0 | 02.12.2021 17:14

Petr Koutný

WP2 - díky. Každý je strůjcem svého života. Snažím se vyřešit Youtube a pokračovat dál v projektu. Zbytek si vyřeším později. Díky, Petr 

+0 /-0 | 02.12.2021 17:13

david brazina

Vojto. Souhlasím. Zvlášť dnešní doba.

+0 /-0 | 02.12.2021 17:12

david brazina

Marku, dost věcí se změnilo. Trestní právo na tyto a podobné věci již dávno pamatuje.

+0 /-0 | 02.12.2021 17:09

wp2t

2 Petr Já ti ale věřím od začátku, ti nejznalejší byli myšleni silně ironicky.

Protože v tom článku je napsáno, že prolomit ten dokonalý systém není možné navzdory tomu,

že kolikrát už i dokonce banky zveřejnili opak a na darknetu se obchoduje s přihlašovacími údaji ve velkém.

A dále v článku je porušen vlastní slib, že jistý kanál nikdy propagovat nebudou. Což je zase dobrá stránka věci. Ale je tam naznačováno takových věcí a nefaktů směrem k určitému a jmenovanému , že bych to zrovna okopíroval a donesl na policii  a zažaloval minimálně pro pomluvu.

 

 

+0 /-0 | 02.12.2021 17:09

Marek007

Krádež ako trestný čin z hľadiska trestného práva hmotného to nebola. Ale to už policajti a právnici správne zakvalifikujú pod vhodnú skutkovú podstatu. Ak niekomu zmeníte prístupové heslo, nie je to to isté ako krádež zemiakov, kde je škoda vyčísliteľná v peniazoch (hodnota zemiakov), zmocnenie sa hmotnej veci (nie duševného vlastníctva alebo výsledkov duševnej práce). Bežní človek nemusí ovládať právo. Laicky človek neznalý práva to tak môže označiť a nemám s tým problém.

+0 /-0 | 02.12.2021 17:00

Petr Koutný

WP2T - Doplnil jsem do článku, potvzrení, že účet byl ukradnutý. 

+0 /-0 | 02.12.2021 16:51

VojtaTelekes

Davide ..já sem defakto nekonfliktní člověk. A tohle je pro mě uplně jiný svět :-) To mi teda dost mrzí . Už takhle je na světě moc zla a děje se tohle..je to fakt na palici .

+0 /-0 | 02.12.2021 16:47

wp2t

Tady to máte všechno vysvětlený od těch naprosto nejznalejších:

 2.12. 2021 Luboš Zimniok a Jan Jílek : Dá se ukrást účet?

+0 /-0 | 02.12.2021 16:41

david brazina

Vojto a to si Vem, ze když jsem napsal uplne první příspěvek o webu, který leze svazu do analu a nic víc k tomu.tak mi Zimniok, Jilkuv kamarád do deště, psal jak si na mě někde počkají a ze mě viděli už několikrát v metru a ať se pořádně dívám kolem sebe a podobně. :)

+0 /-0 | 02.12.2021 16:40

VojtaTelekes

Komentáře pana Jílka mi připomněli takovou tu psychologii, kdy zloděj potká policistu a začne utíkat..aniž by po něm šli :-D Nikdo tu přece nepsal jméno a už se pan Jílek pere a hádá :-D Nevím no asi by to chtělo si přečíst knihu 4 dohody :-) :-) 

+0 /-0 | 02.12.2021 16:32

Petr Koutný

Petan, jasně a omlouvám se. Klidně příště ...cz  Až budu psát knihu, tak tam bude vše apak to poustu lidí pochopí, jen dnes  to poslední co chci je se tady hádat s tímto pánem. Mám dost práce s Youtubem a s jeho obnovením. Díky za pochopení a ještě jdnou omluva. Petr 

+0 /-0 | 02.12.2021 16:17

Petan

To jsem čekal, nicméně pokud bych tam ten název neexistují konkurence nenapsal, mohlo by to být hůře srozumitelné pro ty, které situaci nesledují příliš pečlivě. Příště tam napíšu ......cz smiley

+0 /-0 | 02.12.2021 16:14

david brazina

Petan, jo? Tak ono ho to rozcililo? Bozicku, at si Jilek zamete pred vlastnim prahem. Je usmevne, jak reaguje, ale verejny vulgarni a nesmyslny utok na mou osobu nechal v pohode viset a jeste na nej hezky zareagoval..

+0 /-0 | 02.12.2021 16:11

Petr Koutný

Petan, budu muset smazat tvůj komentář. Mám tady pravidlo, že nebudu nikdy propagovat jméno jednoho projektu. Opravdu, je to moje největší životní zklamání a protože jsi ho uvedl, omlouvám se , ale mažu komentář. Nikdy tady o něm nebude ani zmínka. Díky a věř mi, že důvodů mám opravdu dost. Petr 

+0 /-0 | 02.12.2021 16:09

Petr Koutný

Jan Jílek - Vás opravdu nebudu komentovat. To co si myslím, jsem napsal. Byl to někdo, kdo s námi spolupracoval, byl to nkdo kdo má důvod a komu hodně vadíme, protože díky nám, on je neúspěšný. Nikde jsem neříkal, kdo to je. Jen jsem říkal, že si to nemyslím sám, ale těchto tipů mi došlo během týdne asi deset a všechny směřovali jedním jménem. S Vámi se opravdu odmítám jakkoliv bavit, budu rád když to pochopíte. Vaše názory a lži mě netrápí. 

+0 /-0 | 02.12.2021 16:08

david brazina

Honzo, kde konkretně Petr o tobě mluvil? Kde konkrétně psal, že ví že jsi za tím ty? Já tedy nevím jak ostatní, ale já tady vidím jen názor, a nikoho nezmiňoval. A už vůbec jsem nikoho nezmiňoval já. A že si to logicky bereš na sebe, protože je všeobecně známo jak moc se máte rádi, tak to je přece o něčem jiném, ne?

+0 /-0 | 02.12.2021 15:57

Jan Jílek

PK a DB, dokážete pochopit, že jen tak někoho veřejně nařknout z podobného činu není v pořádku? Víc to komentovat netřeba. Za útokem na váš YT kanál nestojím a byl bych rád, kdybyste podobné fámy přestali šířit.

+0 /-0 | 02.12.2021 15:51

Petr Koutný

hahaha -  je neviditelný,ale odpovím mu.  Google by Vám nikdy neměnil mobilní telefon na zabezpečení. A proto okopíruji část emailu...

Hi Petr,

Thanks for waiting!

I've just heard from our internal team and confirmed that your account joachymecek@googlemail.com was indeed compromised. For security purposes, we've temporarily disabled it.

Protože byl email " disblaed" byl "disabled" i Youtube. Kdyby jste potřeboval překladač, stačí text okopírovat na google. 

Pro pochopení dám texty emailů do článku. 

+0 /-0 | 02.12.2021 15:38

david brazina

pro HAHAHA, za prvý, aktéři kteří tady diskutují se neschovávají pod anonýmní přezdívky, ta věc je příliš závažná, a za druhé, pokud by to rušil samotný youtube, tak by jednak přišla výstraha, a jednak se to děje zmražením účtu a ne změnou přihlašovacích údajů. 

+0 /-0 | 02.12.2021 15:25

david brazina

Jan Jilek, proc ta hysterie? Taky mně příjde divné, že když se tady neadresně zmíní web, který se snaži zavděčit svazu, tak se mi ozve Zimniok a začne mi vyhrožovat... Přitom je tady více webů ne? Tak pak je celkem jasné kdo Petra napadne jako první. Nikdo ale netvrdí, žes to byl ty. Že to byl někdo z CR je podle mě ale vysoce pravděpodobně, ten youtube kanal nebyl na youtube listu, takže to muselo být cílené. Btw, zadaný telefon vidíš na poslední čtyři číslice. Takže pokud jsou tato poslední čtyři čísla změněná, tak je jasné, že je to tel číslo změněno. To jen pro toho genia...

+0 /-0 | 02.12.2021 15:17

Kamil Mihálik

Petr, uvidíme, čo prinesie vyšetrovanie. Mňa osobne toto celé veľmi mrzí, čo urobil niekto tejto šachovej komunite. Hlavne ten útok môže byť náhodný, keďže bol spáchaný v zahraničí. Pre nás je to možno nepredstaviteľné, ale skúsený hacker dokáže kadečo. Trebárs jeden spolubývajúci na vysokej škole mal takého brata asi 14 ročného, ktorý dokázal už veľké vecí, čo sa týka toho, že koniec. Čiže ja si viem to predstaviť a tiež viem, ako žije táto komunita. Pre týchto ľudí nie je skutočne nič nemožné. Práve naopak je možné všetko... Nie všetko je o peniazoch, ide tam vraj aj o dobrý pocit, že sa podarilo niečo...

+0 /-0 | 02.12.2021 15:08

Petr Koutný

Petan - Aktuálně je účet Youtube blokován, protože bylo nahlášeno jeho zneužití. Je to klasický bezpečnostní postup při nahlášené odcizení emailu. Tak se zabrání dalším škodám. Neznám pachatele, znám jen člověka co má motiv, schopnosti a hlavně byl v našem týmu. To je moje podezření a vše mi dává smysl. Psal jsi, že samozřejmě on není naše konkurence. Ale my jeho ano. Provozuje neúspěšný projekt a těžko to snáší. Toto je největší motiv, podle toho jak ho znám a čím nám dříve vyhrožoval, dokonce mi vyhrožoval že nám smázne Youtube, mi vše do sebe zapadá. Jasně, neprokážu to, ale myslet si to můžu. Proto taky nejmenuji, jsem si jistý, že to o kom píši dojde. 

+0 /-0 | 02.12.2021 14:35

Petan

Jakožto předplatitel you tube kanálu bych byl samozřejmě rád, kdyby se podařilo jej brzo obnovit. Pokud jste odhalili pachatele sami, nepochybně jej odhalí i policie( tedy pokud se na něm s policií shodnete abyste každý neodhalil někoho jiného).

+0 /-0 | 02.12.2021 14:27

Petr Koutný

Petan - kdyby jsi znal celý příběh, mluvil by jsi jinak. Člověk se někdy hodně spálí a většinou ho spálí lidé, kterým věřil. Ale nic, to je jiné téma. Smutné příběhy nepatří na Vánoce. Jsme v polovině cesty, email je zpět, pracujeme na Youtube. Některé věci ale neodpouštím a nezapomínám.  Protože je hodně těžké prolomit zabezpečení, mohl by to být někdo, kdo s námi spolupracoval a kdo k tomu má důvod.  Ale jak říkám, toto mě dnes nezajímá. vyřeší to Policie ČR. Teda nevyřeší, protože to pravděpodobně odloží, ale u mě  a v mém nitru to podezření je jasné. Jen neříkám koho podezírám. 

+0 /-0 | 02.12.2021 14:16

Jan Jílek

02.12.2021 14:00 | Petr Koutný Tak si s těmi narážkami na mě udělejte víte co...  

+0 /-0 | 02.12.2021 14:04

Petan

RE PK 9:55: Jakou podle Vás měl Jílek motivaci, aby Vám "kradl you tube kanál"?  On prý pro Vás není konkurence, vy pro něj také ne, tak jaký to dává smysl? Předpokládám, že více lidí, kteří s vámi v minulosti spolupracovali a měli přístup k heslům asi nebude?

+0 /-0 | 02.12.2021 14:02

Petr Koutný

Nechal ybch to na Policii pane Jílek. S Vámi se osobně nebudu bavit. Děkuji. Petr 

+0 /-0 | 02.12.2021 14:00

Jan Jílek

Petře Koutný, ty narážky "Někdo v minulosti, kdo snámi spolupracoval měl k tomu youtube v minulosti přístup a umí s počítači." jsou na mě? Pokud ano, tak v případě, že se podezření nepotvrdí, očekávám omluvu. Nebo jste myslel někoho jiného?

+0 /-0 | 02.12.2021 13:54

rado veverica

Ahojte, tak podľa mňa sú to celkom pozitívne správy, že Google komunikuje, má záujem o restore kanála a uznal, že kanál bol ukradnutý. To si myslím dáva dobré šance na šťastný koniec, takto pred Vianocami by to bolo o to milšie :) Ďakujem, že bojujete, hlavne Ty Petr, že ste to nevzdali a že možno keby sa to aj nepodarilo, tak pôjdeme aj tak ďalej. Komunita ostáva a to je hlavné. Čo ma ešte udivilo v tom celom, že tento útok bol objednaný z ČR, najprv som bol v tom, že to bol nejaký frontálny nálet na veľa youtube kanálov, ale ak to bolo takto, tak je to husté. Ako sa hovorí u nás na Slovensku, postav páchateľa pred nás a ukážeme mu kde majú facky hniezdo :) Držím palce, pozdravujem a teším sa na ďalšie videá a u mňa hlavne aj PODCASTY :)

+0 /-0 | 02.12.2021 13:17

david brazina

Co je mi trochu divne je, ze po nekolika neuspesnych pokusech vlezt do gmailu se konto zablokuje a posila se authorizacni request na mobil, pokud je zadan. nevim jestli by na brute force teda byl dostatek pokusu. pak me napada jen sniff odnekud odkud petr prenasel online a byl pripojen k wifi. vsadim na tuhle moznost. 

+0 /-0 | 02.12.2021 13:17

rohlíkpuklej

Tady v tom se vůbec nevyznám,ale na videjka vždycky rád kuknu.

+0 /-0 | 02.12.2021 12:50

Petr Koutný

Jsou to ale nervy. Hned po obnovení emailu mě Youtube zablokoval přístup do Anglického kanálu, do nového českého kanálu a smaozřejmě do Robert a Petr šachy. Podle profesora je to obnovovací proces ale je to jako na houpačce. Radost z emailu a šok z Youtube. Kriminálka už byla informována, sice bez iluzí, ale aspoň tak. Nejdůležitější je teď Youtube. Zní to jako paradox, přišli jsme o email a jeden Youtube kanál, email máme a aktuálně jsme přišli o všechn Youtube kanály. Snad to je jen obnovovací proces.

+0 /-0 | 02.12.2021 12:44

J V

No vidíš, nakonec to bude chtít jen čas. :)

+0 /-0 | 02.12.2021 12:27

Petr Koutný

Aktuálně - email vrácen! Teď žádám o odblokování youtube! Aktuálně je Youtube vymazán a jako důvod je porušení předpisů pro komunitu, ale měl by to být jen obranný mechanismus proti zneužití. Takže snad to bude brzy vyřešeno, určitě budu informovat

+0 /-0 | 02.12.2021 12:26

J V

02.12.2021 12:16 | kyssling: Jj. Bohužel jste i velký vtipálek, 200 fotek z dovolené jednou za čas je ok, 200 fotek z víkendu je horší záležitost. :)

+0 /-0 | 02.12.2021 12:25

kyssling

Osobně si myslím, pokud jste se docvakli na někoho kdo chtěl posílat např. faktury a dokázat původ stránek, tak vám data vrátí. Možná za nějaký bakšiš, ale vrátí. Mimochodem v dřevních dobách měl seznam.cz podporu po telefonu a pamatuji se jak mě v pohodě obnovili po telefonu účet (tehdy nebyl žádné 2FA autorizace apod.) - no ale tehdy nebyl inet VŠUDE :-)

+0 /-0 | 02.12.2021 12:20

Magiland

->Marek007 - ale aby to nebyla partie např. Fischera ... to by králem hackerů byl třeba Robert Cvek, ten by to hesla nadiktoval i po probuzení po půlnoci ještě se zavřenýma očima

+0 /-0 | 02.12.2021 12:17

kyssling

JV : S tím objemem fotek souhlasím, mínil jsme spíš dokumenty a důležité fotky, ne 200 fotek z jedné dovolené. Což je imho mor, nesnáším když mě má člověk ukázat fotky a má jich 200 kusů, já vždy připravím max.20 nejlepších. Navíc si osobně nechávám fotky co za něco stojí vyvolat na papír, jsem stará škola, když knihu tak do ruky (ne čtečku) a když fotku tak papírově :-) Hezký den !

+0 /-0 | 02.12.2021 12:16

Marek007

Ako heslo by som dal zápis 30 ťahov šachovej partie aj s otaznikmi a výkričníkmi. Nech to niekto potom skúsi uhádnuť.

+0 /-0 | 02.12.2021 11:55

Kamil Mihálik

Držím palce, aby youtube bol opäť náš, ako by bol povedal klasik. Zase nie každému hackerovi ide o peniaze. Ťažko povedať, že čo viedlo tohto ku tomu. Možno chcel si len niečo dokázať, že stále má na to.

+0 /-0 | 02.12.2021 11:48

HonzaSvatoš

Tak samozřejmě, že si změní hesla na složitější, takže už ne "banka123" ale "aknab123" :-)

+0 /-0 | 02.12.2021 11:45

pawel

Magiland:

Pozdě, to heslo už psali dávno v novináchlaugh

Že už si snad v té chvíli všichni podobní ajťákovi probůh změní na složitější.

+0 /-0 | 02.12.2021 11:37

Magiland

díly Petře za popis. A Pawla bych požádal aby nevyzrazoval moje hesla :-)))

+0 /-0 | 02.12.2021 11:21

Petr Koutný

Odpovím, heslo bylo slovo se šeti písmenky a čtyři čísla. Google nám nic neoznámil, prostě se nepřihlásíš do youtube a youtube není tvůj. Nepřihlásíš se do emailu. Pak se hned změnili videa na neveřejná a je jasné, že se něco děje a není to nic moc příjemného. No a protože google má miliardy zákazníků, tak nikde nemá uvedené telefony, emaily a poraď si sám. Jediný kontakt je na oddělení reklam, to je taky jediné místo, kde tě spojí. Voláš tam a doufáš, že ti někdo z těch lidí poradí. První položí, druhý položí s tím, že toto není jeho práce a voláš znovu. Výhoda je v tom, že jich je tolik, že pravděpodobnost, že zavoláš stejnému člověkovi je malá. A to se přesně stalo, na xxx pokus volám a ozve se stejný pán, moná proto že jsem to nevzdal poradí a pošle formuláře na oznámení útoku na email a na Youtube. Ten máš vyplnit, ale nevyplníš ho, protože je tam potřeba vyplnit spoustu kódu, která najdeš jen na Youtube a nebo emailu, ale ty vlastně už nevlastníš a nemáš k nim přístup. Formulář tě bez toho nepustí dál. Tak tam vkládám hesla z anglického youtube . Buď mě to zamítnou, že to nepasuje a nebo se někdo ozve, Ozvali se, s tím že mám špatné kody a že potřebují ty správné. Mezitím mě Tomáš B pošle kontakt na profesora co učí kybernetickou bezpečnost a on mi to vytáhne. Bez něj bych tady skončil. No a dál? Google uzná, že byl účet ukradnutý, spustí bezpečnostní mechanismy a jsme v situaci, že čekáme na postup, jak vše obnovit. První nevyšel v tom, že po vyplnění všeho měl přijít email s kódem pro obnovení a ten nepřišel, měla přijít sms na můj mobil a ta nepřišla. Takže to jsme oznámili a oni odepsali, že to řeší.Takže čekáme...

+0 /-0 | 02.12.2021 11:12

pawel

Hesla byla tedy "jen" 4čísla a dvě písmena? Bez znaků? To je asi dost málo.

Ale člověk to nečeká.

 

Po průšvihu v bankách se zjistilo, že třeba externí ajťák měl v jedné bance nastaveno svoje heslo na všechno se všemi přístupy : "banka123"

 

Ajťák profík a miliony klientů s necitlivějšími udaji.

+0 /-0 | 02.12.2021 10:58

karel

Jak vám to vlastně, Petře, google oznámil? více hlav více ví, třeba se nám podaří něco vymyslet :( doufám že kanál dostanete zpátky!

+0 /-0 | 02.12.2021 10:56

Petr Koutný

při možnosti se logovat samozřejmě jsem měl špatné heslo ( protože bylo změněno) a tak jsem kliknul na zapomenuté heslo a tam na mě vyskočilo, že pro hodně neúspěšných pokusů (můj byl jen první) google dočasně zablokoval tuto možnost. 

+0 /-0 | 02.12.2021 10:49

pawel

Petr Koutný,

omluva má, pokud bylo takto pochopeno,

že se třeba při únusu prošetřuje nejprve samotná rodina.

Parafráze na Váš případ měla být ve smyslu, když by někdo řekl, že náš malý klub jsme jedna rodina. Psal jsem:

 

v případě únusu nejdříve je podezřelá rodina.

Měl k tomu v minulosti někdo u vás přístup?

Pokud jste od té doby vůbec měnily hesla, byla změna jen "kosmetická"?

   

Tím jsem opravdu nemyslel manželku děti a další Vaše úplně nejbližší. Měl jsem dát "rodina" do uvozovek.

+0 /-0 | 02.12.2021 10:48

alfa

Pane Koutný, a jak jste se domákl, že se někdo pokoušel několikrát zalogovat ?

+0 /-0 | 02.12.2021 10:46

Petr Koutný

Honzo toto právě nechápu. Nejsem machr na kybernetiku, ale tak se to stalo. Dokonce hned si někdo nastavil svůj mobil, takže jakýkoliv můj pokus obnovu hesla šla sms na jiný mobil. Pro jistotu pustil desítky nepltaných logovacích pokusú na přihlášení, tím zablokovaljakoukoliv i teoretickou možnost se přihlásit a nebo se pokusit o obnovení ztraceného hesla. Stejně by to nešlo, protože si zapnul mobil a já to neumím obejít. Divné je to, že jdiné co udělal byo to, že vypnul naše předplatitele. Tomu nerozumím, mohl si změnit bankovmí účet  a nechat si peníze posílat na svůj účet. Pak by z toho možná něco měl, takto to udělal jen s cílem škodit. Pravděpodobnost, že se člověk dovolá na pomoc google je strašně malá. Skoro mizivá. Byl v tom úmysl a peníze to nebyly. 

+0 /-0 | 02.12.2021 10:39

Magiland

>HonzaSvatoš .. vrtím nad tím hlavou úplně stejně .. pokud nebyla umyslně vypnuta _dvoufaktorova_autentizace_, tak si bez mobilu ani nelízneš ... v podstatě ani nepřidáš další zařízení které má do účtu přístup (o tak nestandartních věcech jako je změna hesla resp. autentizační číslo mobilu). Ale je to diskuse k ničemu, jen Petr ví jak to bylo nastaveno a co se tedy vlastně stalo resp. mohlo stát. Snad se řízení toho účtu úspěšně vrátí majitelům, předpokládám že ano

+0 /-0 | 02.12.2021 10:39

J V

@platini23, reakce na ztracený koment: To Ty, Vojto, jsi příčinou všeho zla. :) Nejprve jsi rozptýlil českou reprezentaci, aby skončila 19., pak jsi dovezl omikron do republiky a cestou způsobil dopravní kalamitu; a v noci, když už ses nudil, jak jsi celou dobu trhal pavoukům nožičky a mouchám křidélka, ses rozhodl spáchat atentát na Robert a Petr šachy, a to zrovna v době, kdy už jste s Petrem zase víc sblížili, aby to bylo řádně zamaskované. :D Stačí jeden pohled Colombů z NSS, a už je jasné, kdo je vůdčí člen spiknutí. :)

+0 /-0 | 02.12.2021 10:25

HonzaSvatoš

Zdar, jedna věc mi není jasná. Berte to tak, že youtube používám jen jako BFU, takže nevím, jak to funguje, když tam má někdo vlastní kanál. Jak se dá prolomit _dvoufaktorová_ autentizace, aniž bych měl přístup k oběma prostředkům? Příklad: hlásím se do banky (jméno, heslo), banka pošle na mobil kód pro přihlášení, já ten mobil mám u sebe, kód opíšu a jsem tam. Ale tak, jak to Petr popisuje, bylo prolomeno (nebo uhádnuto) jen heslo, jak potom mohl někdo změnit telefonní číslo? To už tedy nebylo nijak zajištěno, tedy ukradnu heslo, někam se dostanu a změním například telefon pro ověření? Kde je tady ta dvoufaktorová autentizace? V příkladu s bankou, i kdyby mi někdo ukradl přihlašovací údaje, tak se tam nedostane, protože nebude znát kód poslaný ve druhém kroku bankou.

+0 /-0 | 02.12.2021 10:21

Marek007

Platinum, teší ma.

+0 /-0 | 02.12.2021 09:58

Petr Koutný

Pawel - heslo bylo šestimístné a k tomu čtyři čísla. Rodina neměla k tomu přístup, protože jí to absolutně nezajímá. Ano, heslo mělo jen kosmetické změny, za poslední roky. Někdo v minulosti, kdo snámi spolupracoval měl k tomu youtube v minulosti přístup a umí s počítači.Tady mě právě napadá jak to bylo možné prolomit i motiv mi dává smysl. Ale neříkám, okom si myslím, že to byl. Zatím to neumím dokázat. Aktuálně mě zajímá nejvíc to, jak jej získat zpět, pak přijde na řadu zji%tování kdo to byl a pak přijde naše reakce. 

+0 /-0 | 02.12.2021 09:55

platini23

J V: Taky je dost možné, že měl daný člověk různá hesla již z minulosti a tudíž se snadno přihlásil na email či youtube. Ale jedna věc je úsudek a druhá věc je to danému člověku, či dané skupině lidí dokázat...

+0 /-0 | 02.12.2021 09:48

J V

"ten človek, kto ten počítač má k dispozícii" - ano, s tím lze souhlasit. Opět to neřeší náš problém. Dá se očekávat, že se přihlašuji na počítač tam, kde tomu důvěřuji. Stejně jako mohu u kamaráda nechat klíč od domu a nečekám, že by mě v noci vykradl. Když nad tím kriticky přemýšlím, tak tam něco strašně smrdí.

+0 /-0 | 02.12.2021 09:39

Marek007

JV, na internete sú návody ako zistiť heslo. Stačí sa len raz prihlásiť na cudzom počítači v Chrome a ten človek, kto ten počítač má k dispozícii, už má možnosti ako vaše heslo zistiť. Chrome si ho pamätá. Určite sú aj sofistikované postupy, o ktorých ani netušíme.

+0 /-0 | 02.12.2021 09:34

J V

Modelová situace. Budu mít účet u podobného giganta (Google) se silným, třeba dvacetimístným :), heslem. Třeba "(uMyV@d|_0$E2r|_|cN|Ky -!]", dobře se to pamatuje a není lehké to prolomit, plus ještě ověření mobilem. Budu mít počítač ošetřený antivirem, nebudu otevírat podezřelé emaily a vyplňovat podezřelé formuláře. Někdo si řekne, že se mi tam nabourá. Ne nějaký náhodný hacker, co někam vlepí zavirovaný soubor, cílená osoba. Jak to technicky provede? To mou laickou hlavou není proveditelné.

+0 /-0 | 02.12.2021 09:22

pawel

Prolomil tedy v noci 2 různá hesla naráz? Na youtube i na emailu?

Když píšu o inšpektorovi, v případě únusu nejdříve je podezřelá rodina.

Měl k tomu v minulosti někdo u vás přístup?

Pokud jste od té doby vůbec měnily hesla, byla změna jen "kosmetická"?

+0 /-0 | 02.12.2021 09:19

J V

Jinak samozřejmě, cíleně někomu zničit jeho práci je sviňárna největšího kalibru. K čemu mít spoustu přátel (fanoušků), když stačí mít jednoho zlého nepřítele... Akorát mne udivuje, že to šlo cíleně docela rychle prolomit. Nejsem vůbec odborník na tuto problematiku, ale hesla podle mě buďto mohou uniknout/někam je vylákaný člověk musí zadat, anebo mohou být prolomena hrubou silou. A to je podle mě u silných hesel fakticky nemožné. Takže je otázka, kde se stala chyba.

+0 /-0 | 02.12.2021 09:06

J V

@ 02.12.2021 08:36 | kyssling: Zálohy fotek jsou jiná liga. Upřímně, obrovské množství fotografií je mor současné doby. Někam se to musí ukládat, jsou to strašné objemy dat, nelze to ani načíst a inteligentně probrat. Na jednu stranu by člověk "plakal", kdyby o to přišel, na druhou stranu se v těch kvantech fotografií sám nevyzná a v životě se jimi neprobere, je jen opruz to odmazávat a vybírat na vyvolání. Pamatuji na hory fotografií, které byly ještě z doby digitálních fotoaparátů, s dnešními mobilními telefony je to ještě o šest řádů horší, všichni okolo na to rezignovali, jenom dál fotí. A často i neužitečné snímky, bohužel znám i takové lidi, co fotí i nemocné děti a následně to sdílí urbi et orbi na asociálních sítích... Sám třeba ještě fotím na film (ne, nejsem starej, foťák byl takový dárek-památka, tak jsem to oprášil a zůstal jsem u toho), nutno přiznat, že mi jedna cívka, i vzhledem k cenám, vydrží mnoho měsíců a fotografie z posledních dvanácti let se mi vejdou do jedné poličky (ač poslední dva roky teď nemám vyvolané, tak snad mi ty negativy nepojdou, jsou asi jen čtyři...). Platit si zálohy do cloudu, kam se importují tuny zbytečností, mi přijde kontraproduktivní. Lépe investovat na kvalitní externí disk a tam dávat opravdu důležité. Dodnes jsem se domníval, že Robert s Petrem to mají tímto způsobem řešeno, že nahraná videa z počítačů občas zálohují podobně. Těch videí je za měsíc jen omezené množství, dalo by to krásně roztřídit. Budiž to varování, že YouTube se nedá plně důvěřovat.

+0 /-0 | 02.12.2021 08:59

Petr Koutný

Kyssling - určitě nebyly prolomeny čísla podporovatelů, protože k nim nemáme i my přístup. My dokonce vidíme jen počet platících podporovatelů, ale nevidíme jméno a ani bankovní údaje, email prostě nic a tak je to nejlepší.  Na toto je Youtube hodně opatrný. Tady jsem si jistý, že vše je v pořádku. 

+0 /-0 | 02.12.2021 08:41

kyssling

Starám se o PC v menší firmě, kde tedy mám zálohování řešené, ale když se ptám lidí máte zálohy fotek a NTB doma vždy se mě odpovídá, ale já to nepotřebuji, dávám pozor atd ... Doporučuji koupit nějaký NAS a nechat si nastavit od nějakého specialisty automatické zálohování a ideálně ještě zálohování někam do cloudu. Je to za hubičku, vzhledem k ceně dat. A poslední věc, "objednávka z ČR" sice může být pravdivá, ale aby někdo mohl něco takového tvrdit, to je silná káva, to by si nelajsnul říci ani někdo kdo má přístup k logům youtube ... Podvržení IP adres a emailů je jedna z nějsnazších záležitostí. Jinak dle mých zkušeností funguje obr korporace google, ebay, apod. skvěle do chvíle kdy člověk nepotřebuje fyzického člověka na konci linky, jinak je k dispozici jen forum a odpovědi od e-robotů :-) Přeji vám hodně síly, shodou okolností jsem byl v nemocnici, když se to stalo, a chtěl si tam pouštět starší videa od R. Cveka a měl smůlu :-) Možná by nejen mě zajímalo, zda byly nějak prolomeny i údaje podporovatelů (tedy já to mám strhávané z paysafecard.com, ale kdo tam měl kreditku a autostrhávání peněz má možná problém ...). Tak ještě jednou DRŽTE se !

+0 /-0 | 02.12.2021 08:36

pawel

Celý scénář , ale pravdou je, že se inšpektor v prvním obvinění do konkurenta Mayera netrefil,

tak i v našem případě si počkáme, jestli nakonec nebude vrahem zahradník nebo stewardenlightened

+0 /-0 | 02.12.2021 08:29

Petr Koutný

Pawel - není to z filmu " Vražda v salonním kupé" ? Ale musel jsem googlit:) nebyl jsem si jistý. 

+0 /-0 | 02.12.2021 08:20

pawel

Jistěže se Marek007 mýlí v podezření, předává se policii a

prý to bude vyšetřovat inšpektor Trachta.

MEYER: Prosím. Toho Čupřinu, co jste se na něj ptal, neznám.

TRACHTA: Dobře. Řeknu vám to tedy jinak. Vám se při pohledu na husté vlasy dělá špatně. Bierhanzlova mast - na Meyera past, co? Když budou mít Turci na hlavě hodně vlasů, proč by si na ně ještě dávali ty vaše fezy? Obyčejný, špinavý konkurenční boj. Styďte se, Meyere.

+0 /-0 | 02.12.2021 08:07

Carlos

Držím Petře palce, ať to dobře dopadne!

+0 /-0 | 02.12.2021 07:52

Kamil Mihálik

Super Petr držíme palce pri dolapení tohto zloducha, čo zaútočil na celú komunitu šachistov. Teóriu má každý. :D Mňa prekvapilo, že kedy sa udial daný útok 29. november v noci. Bolo to blízko 30. novembra, kedy je Deň počítačovej bezpečnosti a či nejaký hacker nechcel osláviť len svoj sviatok.

+0 /-0 | 02.12.2021 07:51

Petr Koutný

Marek myslím si, že Vás tip není správný. Naší funkcionáři nejsou akční a nejmenovaný velmistr to nebyl, jetady ještě třetí možnost, ale tu si nechám pro sebe a pro Policii. Díky za komentář. Petr 

+0 /-0 | 02.12.2021 07:25

Marek007

Môžeme tipovať kto za tým z ČR asi tak bol? Kritizujete asi len dvoch ľudí, nemenovaného funkcionára a nemenovaného GM. Možno jeden z nich dal objednávku?

+0 /-0 | 02.12.2021 07:01

david brazina

Ne všechny informace jdou za IP adresou a wide utoky mají vždy společný základ a drtivá většina firem ma implementovány algoritmy, jak tyto hromadné uroky identifikovat. Takže by Google detekoval utok na více adres... Tady se předpokládám, jedná o single utok na konkrétní jednu emailovou adresu. To ze utok jde od neznáme IP adresy je pak celkem jedno protože pokud youtubovska Gmail emailová adresa byla určena jen na přihlášení k YouTube a k ničemu jinému,a pokud nikde nefigurovala, mohl ji znát jen clovek s fyzickou možnosti přístupu. Prostě se někdo musel kouknout nebo se k té informací dostal od někoho kdo ji viděl. To ze tu adresu Petr používal jen na YouTube mám od Petra a dá se to ověřit zpětně. Ale nechal bych to na policii, jsou i jiné možnosti. Si myslím, ze pravděpodobnost ze by někdo uplne neznámý z druhého konce planety ukradl zrovna cesský sachovy portál a zamezíl uživatelské obnově na 7000 followeru by nikomu za to nestálo. Navíc to určitě vzhledem k jazyků a objemu nebude kanál, který by se nabízel v listu... Ale sám jsem zvědavý co se zjistí.

+0 /-0 | 02.12.2021 02:07

alfa

Jak se to pozná, že to bylo na zakázku z ČR ?

+0 /-0 | 02.12.2021 00:16