Jak dopadla simultánka s Panem Jansou

13.01.2021 22:22 | Zprávy

Mám rád akce, kde na prvním místě nejde o sportovní výsledek. Kde nejsou vítězové, nejsou poražení. Kde nejsou poraženi, je spoustu vítězů.

Zavolám panu Jansovi a řeknu mu, že nám bude bohatě stačit nastavit programy hodinu před přenosem. Vše jsme zvládli za deset minut a protože každý z hráčů byl poctivě připraven a přihlášen na lichess, začínáme poměrně nezvykle na čas. 

Možná vás bude zajímat tato pozice....byla hodně diskutována v chatu pod přenosem...


Černými hraje Pavel Chrz a neudrží tuto pozici. Vezme Dxh4 a já se ptám. Je ta pozice už prohraná a nebo jde remizovat? K Pavlovi dodám, že vzal sebou do simultánky i dva žáky a to se mi líbí. Rozumím mu i já, když říká, že nejde o nás co jdeme dolů, jde o ty co jodu nahoru. 

Vlastně i tady nejde nic jiného říct, než jen obrovský respekt k panu Jansovi! S jakým hrál přehledem, v jakém tempu a dokonce někde v polovině přenosu ani nekomentoval přenos. Ponořil se do partií a bojoval jak lev. Nikomu ani nechyběl komentář ve videu. Můžu říct za spostu fanoušků, že pozorovat každý zahraný tah bylo něco šachově oporavdu něco vyjímečného.

Po přenosu mi zvoní telefón. Nebudu jmenovat, ale jeden hráč mi udělal obrovskou radost. Moc dojemně děkoval, cítil jsem jak je šťastný a jakou měl radost, když si zahrál s panem Jansou. To jsou ty okamžiky, když si řeknete že to co děláte, má smysl. 

Poslední zážítek, který tady chci s Vámi dnes sdílet je hovor s panem Jansou po simultánce. Jdu mu volat a nevím, jestli nedostanu kartáč za to, že se simultánka malinko protáhla. V telefonu se ozve smích a pan Jansa mi říká, že se dobře bavil. Že gratuluje všem hráčům co hráli, gratuluje každému kdo jej porazil a nebo odremizoval a smál se. Bavil se a já cítil že ho ta akce bavila. 

Já jsem řekl: pane Jansa vyhrál jste simultánku  - gratuluji....a on mi naznačil, že jí přeci šel vyhrát a že chtěl vyhrát větším rozdílem. Hned mi řekl...tuto akci musíme zopakovat:) 

Přidávám pozici pana Blažka, který dohrával jako poslední a svojí partii vyhrál. Když mi psal email s žádostí o místo v simultánce. Psal jak moc by si přál zahrát s panem Jansou. Jsem moc rád, že si zahrál a dokonce i vyhrál. Na tuto partii bude určitě pan Blažek dlouho vzpomínat! -
. kolo -
Vložte obsah
7x 2827x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
14.01.2021 21:30 | Igor Nemec

Opäť vtipné komentáre, hlavne tie o tom kde jeden z účastníkov nehrá ako stockfish 12. No trapas

14.01.2021 08:50 | Kodl

Vážení....Fan klub CM Pavla Chrze děkuje P. Chrzovi za pěknou partii!! Pro nás to byla jasná remíza,jenom přehmat to trochu pokazil. Martin,Franta,Kodl IM :-)

14.01.2021 07:22 | Pavel Ch

Supr výsledek pana Jansi, blahopřeji.

Jo engin to udrží, pokud bych zahrál Da1+, tak se tu píše o pozici za pát tahů, kterou by enigin udržel, já ne. Pan Jansa pomalu utahuje šrouby jak Magnus. A to se u Magnuse komentátoři diví silnějším hráčům, že neudrželi "jasnou" remiswink. To je podobně jak za Tala oběti, a "Ty jsi to neudržel? Vždyť to bylo tak  jednoduché". Ale mistři Tal, Magnus, Jansa vědí své. A drtí soupeře, byť hodnocení dle engin / neengin.

Chyba byla: Spíš 35..De7 = jsem mohl na minutě vidět. To byl klíčový okamžik. Zazmatkoval jsem a vyměnil věže. Bránit voňáska v dámské s panem Jansou je obtížné, na minutě pro mně skoro nereálné.

34. Dh3 byl další tah, co mne překvapil.    

29. Da5 byl další nečekaný tah, který prostě stále drží hrozby.

Nenechal se mistr zlákat 29.Da4 = pro Vxb2 30. lákavé Vd7 De2 (s pointou xa7? a Dxf1+!).

--

Alespoň vyhrál můj 13 letý žák, Dan Hong Werner. 

14.01.2021 00:05 | MarkusW

Díky všem co se podíleli na simultánce a především p.Jansovi. Bil se jako lev a dlouho jsem si nebyl jist výsledkem. Děti chodily a ptaly se jak to vypadá, Mladší se těší, že si zítra partii přehraje. Akce udělala radost nejen mně, ale i dětem. Klobouk dolů před vitalitou seniorského MS a ještě jednou díky.

14.01.2021 00:03 | NadsenySachista

Pane ciki, kde berete tu odvahu hodnotit hru velmistr Cveka jako nudnou? Vetsi drzost jsem ještě neslysel, kdybych byl pan brazina tak vam k tomu napisu neco vulgarniho ale ja napisu: hele uz brzdete!

13.01.2021 23:09 | ciki333

Pan Jansa jakoby popíral přírodní zákony o stárnutí. Jeho vitalitu mu může závidět lecjaký třicátník "unavený životem." Vlastimila považuji za českého Viktora Korčného. Dovolím si vyslovit hypotézu, že nestor světového šachu bude hrát extraligu v barvách Lysé n/L ještě za deset let...

K vlastní produkci. Herní styl pana Jansy lahodí oku publika. Dynamika, toť motto, které vyznává po celou dobu šachové kariéry. Pana Cveka lze též považovat za mistra svého řemesla, ale je to především poziční šoupal, jenž rivala pozvolna udusí a diváka mezitím unudí k smrti.

Resumé, Jansa=atraktivní útočný fotbal, Cvek=italské catenaccio, sázející na zajištěnou obranu.

13.01.2021 22:41 | ciki333

Pozice pana Chrze z diagramu nahoře je rovná. Až 38...Dxh4? vše hatí. Stockfish12 ukazuje, že po tahu  38...Da1+ se černý udrží. Pavel ale bojoval jako lev, zaslouží pochvalu.