Grand Swiss v Rize se bude hrát

24.10.2021 02:00 | Zahraniční zprávy

V Lotyšsku se situace s Coronavirem podobně jak v celé Evropě zhoršuje.Jako jedna z prvních zemí zavádí "Lockdown". Grand Swiss, pravděpodobně nejsilnější šachový open na světě se přesto bude hrát. Je to dobře a nebo ne? Pěkné gesto od Nakamury...

Nevypadá to dobře. Teda jestli jsme doufali, že se život vrátí do normálu, tak se to zatím odkládá. Tváříme se, že se nic kolem nás neděje. Tváříme se, že je vše v pořádku. Jenže není. 

Kvůli prudkému nárůstu počtu případů COVID-19 zavedly lotyšské úřady přísný čtyřtýdenní lockdown, a to od čtvrtka 21. října do 15. listopadu. Téměř všechny obchody, zábavní podniky a školy budou uzavřeny a služby budou pozastaveny. Od 20:00 do 5:00 bude platit zákaz vycházení. 

Lotyšská vláda potvrdila, že mezinárodní sportovní akce nejvyšší úrovně se mohou pořádat během měsíčního lockdownu. Seznam povolených aktivit zahrnuje celkem 30 akcí, včetně Basketball Champions League, FIBA ​​Euroleague Women, stejně jako FIDE Chess.com Grand Swiss a Talův  Memoriál.

2021 FIDE Chess.com Grand Swiss se může  konat poté, co pořadatelé poskytli záruky přísných zdravotních opatření , která zajistí, že turnaj bude bezpečným uzavřeným prostředím. S ohledem na nová omezení bude akce pro veřejnost uzavřena .Budou se jí moci zúčastnit pouze hráči a akreditovaní zaměstnanci a také omezený počet akreditovaných novinářů.

Opatření na akci budou zahrnovat pouze akreditovaný přístup, testování na místě, přístup k dezinfekčním prostředkům a maskám a sociální distancování. V závislosti na situaci mohou být zavedena další přísnější opatření. Všichni hráči a ti, kteří budou mít akreditaci k účasti, musí dodržovat zdravotní a bezpečnostní protokoly, jinak budou čelit okamžitému vyloučení z turnaje.

Tak nějak zní oficiální zpráva pořadatelů. Jedná ruka netleská a kdyby mohla tleskat, tak zatleská odhodlání uspořádat tento turnaj. Ta druhá ruka by možná sevřela dlaň v pěst a třeba by vzedla varovný prst. To varování může být na místě. 

Je spoustu otázek, jestli je správné povolit hrát turnaj, když se lidem omezuje jejich život. Je spoustu otázek, jestli se turnaj vůbec dohraje. A třeba jestli stojí za to hrát šachy v takové době. Pravděpodobně ano, řekne ten, kdo nevěří Coronavirusu a nechce si nechat omezovat svůj život. Pravděpodobně ne, řekne ten, kdo šachy považuje jen za zábavu a zbytečný risk svého zdraví nechce podstupovat. 

Neptejme se komu zvoní hrana, protože může zvonit hrana i nám. Začala extraliga družstev, začaly soutěže družstev a hrají se šachové turnaje. Jeden z nich i RP šachy pořádají. Na palubě hraje muzika, tančí se a šachista by řekl, že se hrají šachy. 

Otázka zní, jen jak dlouho. 


Líbí se mi gesto 19. hráče světa Nakamury, který řekl: Pokud skutečně za pár dní začne v Lotyšsku tvrdá karanténa, z úcty k Lotyšům trpícím Covidem a kvůli zdraví a bezpečnosti mé a mého trenéra, nebudu hrát tento turnaj. 


Velmistr Vidit Gujrathi ve středu tweetoval, že kvůli omezením blokování „váhá s cestou do Lotyšska“ a také se zeptal, zda někdo z jeho „kolegů sdílí podobné obavy“.
Gujrathi následně tweetoval, že se rozhodl nehrát na turnaji.
"Po zvážení aktuální situace v Lotyšsku v posledních dnech jsem se rozhodl z turnaje odstoupit. Je zde mnoho nejistoty a zdraví je na prvním místě. Doufám, že Lotyšsko tuto vlnu brzy překoná."

Tady je zatím aktuální startovní listina. Jak moc bude pravdivá se dozvíme za pár dní.

https://www.fide.com/docs/regulations/Grand%20Swiss%202021%20-%20List%20of%20players.pdf

Můj názor? Nemám rád vyjímky. Nemám rád svět, kde jsou si lidi rovni a někteří jsou si rovnější. Podívám se rád na tento turnaj, ale radost z něj mít nebudu. 

A jak to bude dál? Neptejme se, co se bude dít v Lotyšsku. Začneme se ptát, co se bud dít u nás. 

12x 3492x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
kiklos

novinka - na startu je také Nguyen Thai Dai Van

startovní listina https://grandswiss.fide.com/list-of-participants/

Česko uvádí na tomto turnaji dva sympaťáky :-)

+0 /-0 | 26.10.2021 08:06

kiklos

Souhlasím s Robertem. Uspořádat v téhle době dobrý a bezpečný turnaj bude dlouho vnímáno s velkou prestiží, něco jako Kaderka pro ČR v tenise.

Davidovi přeji, ať se mu daří a ať zajižije příjemný turnaj. A já se určitě budu dívat.

+0 /-0 | 25.10.2021 08:03

Robert Cvek
Ahoj Davide, děkuji za info. Jsem rád, že se ta akce hraje a jsem rád, že tam budeš. Každý den budu dělat reportáž. Věřím, že se o to pořadatelé 100% postarají. Zase je to pro ně obrovská reklama země atd. Držím palce!
+0 /-0 | 25.10.2021 07:02

David Navara
Jinak já ještě doplním, že si nejsem jistý, zda je dobře, že se turnaj bude konat zrovna teď v Rize, ale o tom rozhodují organizátoři a FIDE. (Přeložení soutěže by také bylo spojeno s problémy, jelikož nevíme, jaká bude situace třeba na jaře.) Věřím, že se pořadatelé postarají, aby soutěž byla pokud možno co nejbezpečnější. Nedostatkem praxe v současnosti opravdu netrpím, ale pozvánek na elitní akce je dost málo, což mělo významný vliv na mé rozhodnutí. A pak také šachy hraji velmi rád a v Rize se setkám s mnoha přáteli, s některými po dlouhé době. Jinak Hikaru je opravdu dobrý hráč a nechci jeho (a tím spíš Viditovo) rozhodnutí nijak snižovat. Existuje dost rozumných důvodů zůstat doma a když jsem psal o riskantní cestě, mohlo se to vztahovat na hráče i na jejich okolí. Doufám, že celá akce proběhne bez větších problémů. Více se k tomu teď nebudu vyjadřovat, čeká mne důležitý turnaj. Děkuji za pochopení a přeji vám všem vydařený týden a hodně zdraví!
+0 /-0 | 25.10.2021 06:08

PanPohoda

Ano, Nakamura scházet nebude. Každý pochopí, když se Nakamura rozhodne, že nebude hrát. Proč ale takový pindy?

+0 /-0 | 24.10.2021 18:13

ThePot
Davide, tobě přeji hodně štěstí a je super, že tam jedeš si zahrát. Mě Hikaru scházet nebude, myslím si, že v klasice by teď dostal na omyl i od uzbeckých soudruhů v ranži 2600 , pač mají mládí, motivaci a i formu...Jinak Velká Švýcarka je ono pravé šachové, to je můj oblíbený turnaj. Prostě legrace stranou, vyhraje nejsilnější, slabší mají druhou šanci. Favorita si absolutně netipnu, protože je to maso. Proč jinak nehraje Ding nebo Anish? Indové zastoupení nic moc, zato Rusové vezou zas úderku, budu fandit Dubovovi a Jesipěnkovi. Oba by hodně chtěli na turnaj kandidátů , stejně jako Alireza. Ten po debaklu v Soči a renumeraci v Norsku teď musí ukázat jak moc to doopravdy chce. Fabi s Levonem a Maximem také samozřejmě neodepisovat, ale nechme se překvapit. Už se těším jako malé dítě :)
+0 /-0 | 24.10.2021 10:41

David Navara
Pokud vím, Lotyšsko samo udělilo turnaji Grand Swiss výjimku. Na soutěži budou aplikována přísná bezpečnostní opatření, která by měla zamezit nejhoršímu. Samozřejmě se může stát, že někteří (nebo všichni) turnaj nebudou moci dohrát, to riziko tu je. Nedivím se Hikaruovi ani Viditovi, že se za těchto podmínek nechtějí vydávat na dalekou a riskantní cestu. (Dlouhé mezikontinentální lety mohou za současné situace znamenat značné zdravotní riziko.) Hikaru ale je v jiné pozici než téměř všichni ostatní soutěžící. Jako fenomenální bleskový hráč a mimořádně úspěšný streamer vydělává velké peníze na internetu, takže v současnosti hraje za šachovnicí poměrně málo a snadno si může dovolit vynechat důležitý turnaj. Peníze jsou a další pozvánky přijdou. Většina soutěžících je v úplně jiné situaci. (Dobře vím, jaké to bylo na osm a půl měsíce zůstat víceméně na vedlejší koleji a se smíšenými pocity číst optimistické články o tom, jak šachy díky seriálu Dámský gambit vzkvétají.) Osobně si turnaj rád zahraji, přestože chápu, že to je riskantní. Jsem dvakrát očkovaný, takže i kdybych se nakazil, snad bych neměl vážné potíže a nezatěžoval lotyšské zdravotnictví. A budu dodržovat opatření, abych neohrožoval sebe ani jiné. (To mnozí nedělají ani v naší zemi nebo jinde.) Online šachy jsou v době pandemie skvělým východiskem, ale mají spoustu svých problémů, například časté podvody, podobně častá nepodložená obvinění a podezření, která není možné spolehlivě dokázat ani vyvrátit. Zejména v tempu rapid šachu člověk na internetu často narazí na různé podivné existence.
+0 /-0 | 24.10.2021 09:29

Petr Koutný

Čtu komentáře a děkuji za ně. Já opravdu tomu všemu co se děje kolem nás nerozumím. Ale budu moc rád, až toto bude za námi. Nevím co je správné, co je špatné a kam kráčí dnešní svět. Nerozumím tomu, když je celostátní karanténa, pak se dávají vyjímky a nerozumím tomu, proč po skoro dvou letech, nás tato nemoc stále trápí. Jak říkám, žiji v tom jako každý z nás, ale rozumím tomu méně a méně. 

+0 /-0 | 24.10.2021 09:12

MaX

prvně k termínu, z minulého roku se dalo tušit, že všechny kulturní, společenské i sportovní akce to budou mít koncem září těžší a těžší. Nemám rád svět, kde jsou si lidi rovni a někteří jsou si rovnější. Podívám se rád na tento turnaj, ale radost z něj mít nebudu. To přeci není jedno a totéž!  

+0 /-0 | 24.10.2021 08:52

sarmatam
Praggnanandba R. IND ten to vyhraje,teda pokud bude hrát, anebo DN .......
+0 /-0 | 24.10.2021 06:45

ciki333

"Pokud skutečně za pár dní začne v Lotyšsku tvrdá karanténa, z úcty k Lotyšům trpícím Covidem a kvůli zdraví a bezpečnosti mé a mého trenéra, nebudu hrát tento turnaj. "

Nakamura ví, co se sluší... a co lahodí uším západních pokrokových libtardů. Že kecy o "úctě k Lotyšům" jsou od "a" do "zet" bohapustou lží, vůbec nevadí.  Zdegenerované USA a potažmo EU si v  pokryteckých výrocích od celebrit rochní jako prase v hnoji. Hikaru nevybočuje z řady a čůrá, jak si žádá doba - po směru větru -  aby mu krůpěje moči nepotřísnily nohavice...

+0 /-0 | 24.10.2021 03:43

Petan

A teď si řekněme, jak je to doopravdy. Nakamura prý nebude hrát turnaj proto, aby tím vyjádřil podporu utlačovanému lotyšskému lidu (že Lotyši trpí covidem překvapivě objevil až teď) laugh, Nakamura nebude hrát turnaj proto, že zjistil že přísná anticovidová opatření v průběhu turnaje by natolik omezila jeho osobní komfort, že za takovýchto podmínek šachy hrát nechce. To samé Vidit. Ten prý nebude hrát kvůli omezením. Takže kdyby žádná omezení v průběhu turnaje nebyla tak by hrál a trpící lotyšský lid by mu byl ukradený.  

+0 /-0 | 24.10.2021 02:25