Finále Grand Prix v Berlíně

15.02.2022 07:04 | Zahraniční zprávy

Finále si zahrají Hikaru Nakamura a Levon Aronian.

Finálová partie tentokrát živě z lichess...


Musím napsat, že Levon Aronian hraje výborně. S přehledem vyřadil GM Domingueze, když v první partii vyhrál bílými. Soupeř hrál přijatý dámský gambit a na 3.e4 moderní 3...b5!? Jenže Levon byl výborně připravený a soupeře dostal na svoji půdu a nedal mu v podstatě žádnou šanci - soupeř ztrácel dost času a v pozici se neorientoval. Druhá partie byla už pohodová remíza.
Hikaru Nakamura také vyhrál první partii a sice s GM Rapportem. Byla to taková divní partie. Protože v jeden moment se přešlo do koncovky, kde bylo strašně moc taktiky. Hikaru se "brutálně" prostřílel přes pěšce g6, nicméně krytého jak pěšcem f7 tak i h7. Technickou část partie sehrál Hikaru skvěle. Druhá partie byla opět "divná". Richard nabídl zahájení zvané KIA (králka v útoku). Naka reagoval nejdříve tahem ...Jc6 a pak nějakým stonewallem ?! Richard někde tento moment (kdy? :-) neuchopil pozici nejlépe a dal černému prostor. V lepší pozici pak Naka nabídl remízu, která byla přijata.
Finále Nakamura - Aronian bude určitě zajímavé. Palce budu držet Nakovi, ale favorit je podle mne Levon, který hraje výborně. Nicméně i Naka hraje velmi dobře a určitě své fanoušky svou hrou potěšil.


Robert Cvek

* foto použité z www.chess.com

1x 4027x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
kiklos

Já budu fandit Levonovi.

Dlouhou dobu byl korunním princem s velmivysokým ratingem. Ale k zápasu o titul se nedostal. Byla by to velmi zajímavá tečka za jeho šachovým životem, kdyby se mu to podařilo nyní. I když mu moc nevěřím. Pořád platí můj tip, že vítěz tohoto turnaje postoupí mezi kandidáty. Všichni ostatní účastníci grad prix tak hrjí již o poslední volné místo (včetně poraženého finalisty). Turnaje jdou poměrně rychle za sebou a tak mají podle mě výhodu hráči, kteří hrají první a třetí turnaj a mezi nimi si mohou trochu odfrknout.

Uvidíme. Ještě zbývá dost zajímavých jmen, která bychom rádi viděli mezi kandidáty, ale urvou to jen dva z nich a Aroňan s Nakamurou zatím tu ruku natáhli nejdál.

+3 /-0 | 15.02.2022 08:27