Dozvuky Magnusova rozhodnutí

21.07.2022 05:27 | Zahraniční zprávy

Magnus Carlsen svým prohlášením šokoval šachový svět, na druhou stranu s šachem zdaleka nekončí. Ostatně sám prohlásil:

"Aby tu nebyla žádná nejasnost, já se z šachů nestahuji, stále budu aktivním hráčem. Dnes odjíždím do Chorvatska hrát Grand Chess Tour. Odtamtud pojedu do Chennai hrát olympiádu, která bude hodně zábavná. Norský tým je tam nasazen jako číslo čtyři. Pak do Miami, kde si zahrajeme jeden ze skutečných vrcholů roku, mám pocit, FTX Crypto Cup, který bude úžasný. Hned po něm bude další událost v Grand Chess Tour, Sinquefield Cup. Takže ano, čeká mě spousta šachů. Hodně mě baví hrát turnaje. Očividně si je užívám mnohem víc než mistrovství světa a upřímně řečeno, nemyslím si, že bych s šachem skončil."

(zdroj: https://chess24.com/en/read/news/magnus-carlsen-to-give-up-world-championship-title)

Z minulosti víme, že korunu bez boje pustil Bobby Fischer, ale ten přestal hrát šachy úplně. Vrátil se k šachovnici až po dvaceti letech, když sehrál "odvetný" zápas s Borisem Spasským

Stejně přestal hrát (na vrcholu) Paul Morphy. Velký Emanuel Lasker chtěl původně vzdát celý zápas s Capablancou, nakonec zápas vzdal poté, co prohrával 4:0 a přestože si uchoval obrovskou sílu, o mistra světa už nebojoval.

Jako mistr světa umřel Alexander Aljechin. A Garry Kasparov opustil šachovou profesionální scénu jako hráč číslo jedna.

Jenomže u Magnuse Carlsena je to jiné a zcela netypické. Magnus nebude bojovat o titul, ale šachy hrát bude. Víte někdo o sportu, kde by nejsilnější hráč nebojoval o titul a "vesele" si hrál? Magnus možná "potěší" sportovní psychology, protože jeho vnitřní motivace (užívat si hry) asi dosáhla vrcholu.

Magnus byl vždycky svůj. Pamatuji si, jak se kdysi řešilo, že Magnus šel do boje o mistra světa "až" v roce 2013. Světovou jedničkou byl již "dávno" před tím, od roku 2010. 
Magnus Carlsen odstoupil z Turnaje kandidátů 2011 poté, co se kvalifikoval jako vyzyvatel s nejvyšším elo hodnocením. Jako důvod uvedl nespokojenost s formátem cyklu mistrovství světa. Již tehdy šlo cítit, že "ten kluk si jde vlastní cestou".Po zápase s Fabi Caruanou (2018) Magnus prohlásil:

"Jsem šachovým profesionálem již mnoho let a moje šachová kariéra sahá ještě dále do minulosti a jedna z věcí, které jsem nikdy nedělal dobře, bylo poslouchat rady ostatních lidí. Vždy jsem šel svou vlastní cestou....a dnes mi to přineslo tuto trofej!"

Jak sám Magnus prohlásil, jeho cíl je nyní pokořit magickou hranici 2900 ela. Podaří se mu to? Asi těžko, ale rozhodnutí nebojovat o MS mu (chtělo by se napsat paradoxně) pomůže, protože se bude moci soustředit na to, co má na šachu nejraději - hrát, studovat a zdokonalovat se.

Otázkou zůstává, nakolik "vážně" se bude brát zápas o titul mezi Ianem Nepomniachtchim a Ding Lirenem. Asi nikdo by o tomto zápase nepochyboval, kdyby se Magnus zcela stáhl ze šachového života, ale takto? Bude to působit trochu zmatečně, když bude mistr světa někdo, kdo bude o třídu slabší než nejlepší hráč. Nicméně oba borci za tuto situaci nemohou. A přes to všechno to bude zajímavý zápas.

Možné také je, že Magnus bez koruny ztratí část své síly, ale tomu nevěřím. Spíše si myslím, že 31 letý geniální Nor bude hrát, bez tohoto "strašného tlaku" (slova Iana Nepa o MS), ještě lépe. Je mladý, je na vrcholu, chce si šachu užívat a má před sebou "strašidelnou" metu 2900. To jsou ideální podmínky na cestu ke hvězdám.


Robert Cvek

fotky: chess.com
8x 3812x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
sarmatam
........škoda že nehrajou na 64 partií ti dva ten rus a ten číňan , a potom bych to přál tomu číňanovi vyhrát , a to by byla v číně senzace , a hodně moc by se zase šachy rozjely , jakože je v pinkponku taky se mi zdá , nikdo nepřekoná , snad nějakej švéd , nebo se možná pletu , ale vím že číňani , nás tady časem ,, ubouchají čepicema ,, jak se říká......je jich strašně moc.......
+0 /-0 | 21.07.2022 22:53

Jarda Aljochin

Maňus ví dopředu, které turnaje budou zábavné.

+1 /-0 | 21.07.2022 21:33

Semod
Magnus je "starý" lišák a má strach a proto to tak "elegantně" vyřešil ... něco jiného je případná prohra na olympiádě či TOP turnaji a něco jiného případná ztráta koruny vládce. Škoda ... mě osobně zklamal a nezávidím novému šampiónovi ... hlavně, pokud se bude vysmátý Magnus potulovat v jeho blízkosti.
+2 /-2 | 21.07.2022 19:24

wlk
Predstaviteľ skazeného a vyhnívajúceho západoeurópskeho kapitalizmu na vrchole svojich síl si z pohodlnosti a únavy nad svetovládou dobrovoľne zlomí pod sebou konár a odovzdá moc nad celým šachovým svetom do rúk východných zaostalých, zato však dravých ohyzdov: Rusa a Číňana, ktorí odtlačili Američana od účasti na matči o WC titul. Je to presne naopak, ako písal Garik: How Chess Imitates Life... Symbolizmus dnešného šialeného sveta.
+2 /-1 | 21.07.2022 12:17

MaX

Magnus na 2900 má, ale nepomáhají mu soupeři. Jejich ela jsou slabá. Dříve se kolem mety 2800 pohybovalo více hráčů.

+1 /-0 | 21.07.2022 08:33

kiklos

omlouvám se, teď koukám, že o tom vyšla zpráva včera

+1 /-0 | 21.07.2022 07:00

kiklos

Roberte,

nějak mi tam chybí začátek. Asi jsem něco přehlédl, nějak jsem nezaznamenal informaci, že se MC rozhodl odstoupit. Pořád byly všude řeči, že o tom přemýšlí, a teď tenhle článek.

Situaci, kterou popisujete, dobře známe z ženského šachu. Judita o ženskou korunu také nehrála a Hou Yifan jde v jejích stopách.

Mám radost, že tohohle fenomenálního šachistu šachy pořád baví. A jsem skutečně velmi zvědav, kdo bude tím dalším absolutním vládcem. Bylo by logické, kdyby to byl někdo z Indie, ale když může být současný král z Norska, tak se může stát cokoli.

V dějinách byl vždy jeden hráč, který viditelně vyčníval nad ostatní. Snad s výjimkou doby odcházejícího Botvinika, protože Tal měl své lidské problémy a chvíli trvalo než Boby dorostl.

V každém případě děkuji za článek. Už se těším na olympiádu. Mohla by být nějaká tipovačka na výsledek. Třeba já tipuji, že David skončí se ziskem elo kolem +5 (+/-1) a skóre podle počtu odehraných partií +3, případně +4. Celý tým bude mít +3 a ženy +1. A v mužích nevyhrají američani.

+1 /-1 | 21.07.2022 06:57