Chcete se stát mistrem republiky?

03.03.2010 07:02 | ŠACHOVÝ FESTIVAL OSTRAVSKÝ KONÍK 2010

Květnový termín mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník se již pevně usídlil v kalendáři českých i zahraničních šachistů. Loňský šestnáctý ročník festivalu byl zařazen mezi významné akce města Ostravy a za fina...

Květnový termín mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník se již pevně usídlil v kalendáři českých i zahraničních šachistů. Loňský šestnáctý ročník festivalu byl zařazen mezi významné akce města Ostravy a za finanční podpory statutárního města Ostravy se předvedl bohatou nabídkou turnajů a šachových akcí konaných v příjemné a přátelské atmosféře. V poslednich jedenácti ročnících byly hlavním programem festivalu dva devítikolové turnaje (FIDE a národní). Nyní přichází změna.

Otevřené MČR jednotlivců a FIDE open

ŠSČR pro letošní rok změnil systém mistrovství České republiky jednotlivců a místo uzavřeného turnaje se mistrovství odehraje jako otevřený přebor v rámci šachového festivalu v Ostravě. Druhou možností ukázat své kvality bude pro hráče souběžně probíhající FIDE open. Podrobnosti naleznete v propozicích.

Trocha historie

Luďek Pachman

První mistrovství republiky se v Ostravě odehrálo hned těsně po válce v roce 1946. Svou první zlatou (celkem 7) získal nejúspěšnější hráč historické tabulky Luděk Pachman. Do Ostravy zavítá šampionát ještě třikrát. V roce 1960 slaví titul přeborníka Jiří Fichtl, o šestnáct let později zvedá nad hlavu pohár pro vítěze Eduard Prandstetter. Následuje dlouhá přestávka a přebornické šachy se do Ostravy vrací až na začátku nového tisíciletí v roce 2002. Zlaté vzpomínky na Ostravu si odváží Petr Hába a na oběžné dráze začíná zářit hvězda Davida Navary, který v Ostravě obhajuje stříbrnou pozici z předchozího roku z Kunžaku. Další kapitola mistrovství republiky se otevře prvního květnového dne letošního roku. Zda se očekávají návraty? "Myslíme si, že šachová veřejnost má plné právo očekávat na každém Mistrovství České republiky ty nejlepší současné šachisty. Všichni čeští velmistři a všichni bývalí mistři České republiky od nás obdrželi speciální podmínky a my doufáme, že se zúčastní v co největším počtu. Už teď máme potvrzených pět hráčů z první desítky," uvádí ředitel festivalu Marek Jelínek.

Jaký turnaj vybrat?

Pro české velmistry a mezinárodní mistry je volba startu v otevřeném mistrovství republiky jasná, možnost dosáhnout na přední umístění a s tím spojené vysoké finanční ceny (1. místo 60.000,-, 2. místo 40.000,-, 3. místo 30.000,- atd.) je pro ně jistě lákavá. Pro netitulované (nebo IM) může být otevřené mistrovství tím správným turnajem pro plnění norem (neplatí zde podmínka nutnosti potkat v turnaji dostatečný počet hráčů z cizích federací). Hráči s ELem nad 2300 zaplatí krásných 700,- a účastníci s ELem nad 2200 pak 1000,- Kč. Hráči s nižším ELem zaplatí 1500,- resp. 2000,- Kč. (detailně v propozicích). "Úmyslně jsme nenasadili žádné astronomické startovné, protože si uvědomujeme, že toto otevřené mistrovství může být pro mnohé šachisty jedinečnou příležitostí utkat se s aktuální českou šachovou špičkou," vysvětluje Marek Jelínek. Připomínáme, že v rámci mistrovství bude udělen i titul ženské přebornice republiky. "Ženy budou hrát turnaj společně s muži a mistryní republiky se stane nejlépe umístěná žena v turnajové tabulce. Doufáme, že možnost zahrát si takto silný turnaj zláká k účasti i ženy a dívky, které se obvyklých ryze ženských mistrovství neúčastní."

FIDE open může být letos velmi lákavý pro hráče s nižším ratingem, protože je pro ně připravena možnost bojovat o první cenu ve výši 10.000,- Kč a zvláště pak o speciální ceny v jednotlivých ELO kategoriích. Ku příkladu hráč s národním ratingem 1650, který by v běžném FIDE openu pravděpodobně neměl vůbec šanci dosáhnout na finanční cenu, bude v ostravském turnaji bojovat o tři finanční ceny 1500-1000-500 Kč ve své kategorii elistů 1601-1700. Těchto speciálních kategorií je v Ostravě připraveno celkem sedm, od neelistů až po hráče s ELO 2200. Dále pak je FIDE open určen pro hráče z ciziny, jelikož jejich účast na MČR dle svazových regulí není možná.

Doprovodné akce

Vlastimil Hort

Pořadatelé již tradičně připravují pro účastníky bohatý doprovodný program. Dny před "startovním víkendem" jsou určeny pro simultánky, které se odehrávají v centru Ostravy na Masarykově náměstí. Průběh hracího týdne zpestří turnaj v holanďanech, bleskový turnájek (s již tradičním rautem) nebo turnaj dětí a mládeže v rapid šachu. Na bronzovou medaili z Ostravy 1960 a zlato z roku 1970 z nedalekého Havířova si přijede zavzpomínat Vlastimil Hort, který přijal pozvání ředitele festivalu Marka Jelínka. O nedělním odpoledni velmistr Hort sehraje VIP simultánku a od 18.00 hodin se mohou návštěvníci Domu kultury těšit na jeho přednášku. "Jsme nadšeni, že tento legendární československý velmistr zavítá na náš festival. Kromě nedělního zavzpomínání na světové šampióny, se kterými se pan Hort utkal ve své bohaté šachové kariéře, se objeví i v pondělí v komentátorské místnosti během zápasů třetího kola, kdy okomentuje hru svých nástupců v boji o český šachový trůn," upřesňuje Marek Jelínek.

Odkazy

Šachový festival Ostravský koník
3x 2848x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
03.03.2010 18:41 | Autor neznámý

a proč se o tom píše zde???

03.03.2010 12:24 | Autor neznámý

Hrac druholigoveho tymu TJ Sokol Zaječice - Josef Vařejčko podezrely v skandalnimu podvodu s emisemi na slovensku - v Chrudimi je veden jako bezdomovec a pri tom vlastni firmy za desitky milionu korun -  http://hnonline.sk/c1-40715320-sef-ficovej-exfirmy-vsetko-je-podla-zakona

dalsi clanek - http://hnonline.sk/slovensko/c1-40495470-u-nas-sef-firmy-v-cesku-bezdomovec