Úvodní dějství obstaraly simultánky a silně obsazený rapid

02.05.2009 09:37 | ŠACHOVÝ FESTIVAL OSTRAVSKÝ KONÍK 2009

Již od středy probíhá v Ostravě mezinárodní šachový festival Ostravský koník. Zatím ještě nedošlo na klání v hlavních turnajích, ale mnozí šachisté již měli napilno. Úvodní dny obstaraly zábavu simultánky IM Lukáše Klímy...

Již od středy probíhá v Ostravě mezinárodní šachový festival Ostravský koník. Zatím ještě nedošlo na klání v hlavních turnajích, ale mnozí šachisté již měli napilno. Úvodní dny obstaraly zábavu simultánky IM Lukáše Klímy a naslepo přijel vyzkoušet svých deset soupeřů IM Ivan Hausner (viz. foto).
V páteční sváteční den si již mohli příznivci královské hry dát dostaveníčko v blízkosti hracího sálu. Od desáté dopolední hodiny byl na pořadu rapid. Dnes od 16.00 hodin startuje první kolo FIDE Open, přenášeno on-line bude šest šachovnic.

šachy zaujaly i divoženky

Simultánky

Na Masarykově náměstí mohli ostraváci po dva dny okukovat šachové boje v podobě simultánky. IM Lukáš Klíma zápolil s třiceti sedmi soupeři více jak čtyři hodiny. A výsledek? Dvakrát odcházel mezinárodní mistr poražen, v sedmi případech podepsal remízu a do plusu si připsal dvacet osm bodů.

IM Ivan Hausner dorazil s menším zpožděním, kterého přítomní využili pro ladění formy přímo u šachovnice. Krátce před čtvrtou hodinou již Lukáš Klíma prováděl kolem deseti šachovnic první kroky jako sparing-partner hlavního protagonisty, který se zavázanýma očima, navíc zády k šachovnicím, naslouchal tahům svých soupeřů a na oplátku jim vracel stejnou mincí.

Než měl Lukáš Klíma v nohách půl kilometru, na prvních dvou šachovnicích se Ivan Hausner dohodl se svými soupeři na remízovém výsledku. Jedna pozice vykazovala velké známky blokády, ve druhé se po útoku černých figur odehrál věčný šach. Po té se začalo na ostatních šachovnicích jiskřit a než se začal na ostravské náměstí snášet deštík, protagonisté simultánky uzavřeli účet na konečných 3:2 (při pěti remízách) pro IM Ivana Hausnera.

Simultánka naslepo IM Ivana Hausnera (foto: nss.cz)

První dvě šachovnice hájili známí ostravští borci (foto: nss.cz)

odkaz: fotogalerie - simultánka naslepo

Silný rapid

Vítězný GM Viktor Láznička

Na startu se sešlo 62 hráčů. Jako zahřívací kolo pojali rapid někteří nasazení dnes začínajícího FIDE Openu (např. GM Sergejev, GM Majorov, IM Šimáček nebo IM Bernášek), přesto jim nepatřili první dvě nasazená místa. Jedničkou a dvojkou rapidu byli účastníci uzavřeného turnaje (zahajuje v neděli) GM Sergej Azarov a GM Viktor Láznička. V devítikolovém turnaji oba splnili roli papírových favoritů, především Láznička si počínal přesvědčivě. Ziskem 8/9 si zajistil první místo, stříbro získal Azarov za 7/9, bronz bral za stejný výkon Nikita Majorov.

odkaz: fotogalerie - rapid

Odkazy

Ostravský koník - oficiální stránky
On-line přenos - live chat
0x 2908x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat