Losinského kapra vylovil rytíř Bernášek

12.12.2012 06:43 | O losinského kapra 2012 - GP ČR

V sobotu 8. prosince se uskutečnil v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou již XX. ročník šachového turnaje O losinského kapra. Turnaj byl součástí GP v rapid šachu. Hrálo se 9. kol tempem 20 minut na partii. Do Koutů nad Desnou p

V sobotu 8. prosince se uskutečnil v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou již XX. ročník šachového turnaje O losinského kapra. Turnaj byl součástí GP v rapid šachu. Hrálo se 9. kol tempem 20 minut na partii. Do Koutů nad Desnou přijelo celkem 132 milovníků šachové hry, z toho 4 GM, 5 IM a 10 FM. Mnozí účastníci přijeli už v pátek večer, aby využili pohostinství Hotelu Dlouhé Stráně k aklimatizaci před sobotními partiemi.

Ráno v hracím sále přivítal šachisty svým tradičním hudebním vystoupením Old Time Jazz Band Velké Losiny. Krátce po deváté hodině šachové zápolení vypuklo. První dvě kola patřila favoritům, ve třetím kole zaváhali velmistři Kislinsky a Sergejev. Před obědovou přestávkou po čtvrtém kole byla ve vedení čtyřbodová čtveřice IM Plát, IM Bernášek, GM Andrejev a Petr Kičmer. V pátém kole si nejvyšší z šachových hobitů Vojta Plát vyšlápl na velmistra Andrejeva, svoji neporazitelnost si udržel i IM Bernášek, který jako středověký rytíř „Barnabášek“ jednou ranou v dalším kole skolil posledního žijícího hobita Vojtu Pláta. V tu chvíli bylo prakticky rozhodnuto o vítězi a víceméně se bojovalo o další pořadí.

Takticky odehrál turnaj IM Štěpán Žilka, nová posila Nového Boru, který nastupuje i v druhé lize za pořádající oddíl TJ Sokol Lázně Velké Losiny. Pět výher a čtyři remízy ho posunuly na konečné druhé místo. Po závěrečné remíze s IM Žilkou mohl slavit vítězství IM Jan Bernášek. Průběžné druhé místo po osmém kole neudržel Vojta Plát, který před zraky kamery ČT prohrál s velmistrem Alexejem Kislinskym, což okomentoval jedním jadrným slovem, které je často slyšet na ostravských Bazalech. Na třetí místo se výhrou v posledním kole vyšvihl FM Jiří Kočiščák z Geofinu Ostrava, který se stal i nejlepším juniorem. Nejlepší ženou byla Kristýna Novosadová z BŠŠ-Frýdek Místek. Nejlepším seniorem se stal Sergej Vesselovsky, taktéž z BŠŠ a seniorkou Jarmila Vránová z ŠK Staré Město. Nejlepší šachista pořádajícího oddílu TJ Sokol Lázně Velké Losiny byl na 23. místě vyhlášen René Frnka.

Před závěrečným ceremoniálem z rukou Aleny Navrátilové, řídící soutěží olomouckého kraje, převzali poháry za první místa v oblastním přeboru a krajském přeboru kapitáni Petr Viktorin a Libor Lužík. Pak už se ujal slova nestor velkolosinského šachu František Klézl a dekoroval vítěze.

Pořadatelé děkují všem šachistům za účast, sponzorům za dary a už se na Vás těší příští rok před na XXI. ročníku O losinského kapra.