Po Nadalovi Širov nebo Láznička?

26.07.2012 05:43 | Novoborská šachová corrida

Modrý Asteroid již stihl okouzlit tenisový svět. Za účasti šesti hráčů první světové desítky proběhla v loňském roce v Abů Dhabí tenisová exhibice, kde se z vítězství a skleněné trofeje, věnované českou firmou Lasvit, radov...

Modrý Asteroid již stihl okouzlit tenisový svět. Za účasti šesti hráčů první světové desítky proběhla v loňském roce v Abů Dhabí tenisová exhibice, kde se z vítězství a skleněné trofeje, věnované českou firmou Lasvit, radovala současná světová trojka Rafael Nadal (foto, Lasvit). Amber verze Asteroidu známé designérky Jitka Kamencové-Skuhravé potěší díky firmě Lasvit i vítěze srpnové Novoborské šachové Corridy.

ASTEROID - Soubor strukturálních mís, hutních objektů, které představují drobné planetky – asteroidy, fragmenty vesmírné hmoty, vzniká živelným tvarováním horké skleněné hmoty bez použití sklářské formy. Rozvířená plastická struktura odkazuje na neustálý koloběh dynamických proměn vesmíru v čase a prostoru.

Druhý ročník Novoborské šachové Corridy odstartuje ohňová show. 1. srpna před restaurantem Ajeto vzplane šachovnice a do „Lázničkovy skleněné arény“ vstoupí lotyšský velmistr Alexej Širov, jehož herní styl se vyznačuje útočným pojetím, vyhledáváním komplikací a obětí. "Útočný hráč s dobře propracovaným repertoárem. Když vidí sebemenší možnost zaútočit, tak neváhá," uvádí na adresu svého soupeře Viktor Láznička a skládá poklonu: „Lze se pouze dohadovat, zda žil někdy lepší dynamický útočník s přímým tahem na bránu než Alexej ve svých nejlepších letech."

Vzájemná bilance Viktora Lázničky a Alexeje Širova není zatím příliš bohatá, ve vážné partii se utkali dvakrát. Poprvé v Pamploně v roce 2006, kde slavil úspěch zkušenější, o rok později na turnaji v Karlových Varech se českému reprezentantovi podařilo výhrou srovnat skóre.

Živě o reprezentaci

Loňský ročník přinesl českou premiéru živého přenosu a ani letos nebudou chybět kamery, z nichž budou pohyblivé obrázky směřovat rovnou na internet. "Živé vysílání chceme začínat již 15 minut před zahájením kola. Myslím, že je to ideální čas shrnout předchozí partii a přinést posluchačům a divákům nějakou tu perličku ze zákulisí," představuje za organizátory Petr Boleslav snad malé vylepšení. Vysíláním bude provázet GM Marek Vokáč s asistenty IM Pavlem Šimáčkem a GM Robertem Cvekem.

Na páteční odpoledne, hodinku před zahájením druhé partie (3.8. od 15.00 hodin), je naplánována beseda s reprezentačním kapitánem IM Michalem Konopkou. Hlavním tématem bude samozřejmě REPREZENTACE a blížící se start našich na Olympiádě v Turecku. Budeme rádi za Vaše dotazy, které uvádějte buď přímo do příspěvků pod článek nebo na adresu p.boleslav@novoborsky-sk.cz.

Program

Viktor Láznička s Alexejem Širovem sehrají šest partií v klasickém tempu (90min/40 tahů plus 30min. do konce partie s přídavkem 30vteřin za každý tah). Připraven bude opět komentář pro návštěvníky, živě se bude vysílat i pro diváky na internetu.

V sobotu 4. srpna proběhne tradiční bleskový turnaj Fejfarův memoriál, který se loni těšil opět hojné účasti. Nedělní volný den vyplní simultánka s velmistrem Širovem.

1. srpna 18.00 hodin - slavnostní zahájení
2. srpna 16.00 hodin - partie č.1
3. srpna 15.00 hodin - beseda s IM Michalem Konopkou - téma reprezentace (živě)
3. srpna 16.00 hodin - partie č.2
4. srpna 09.30 hodin - bleskový turnaj Fejfarův memoriál (propozice)
4. srpna 16.00 hodin - partie č.3
5. srpna 13.00 hodin - simultánka Alexeje Širova
6. srpna 16.00 hodin - partie č.4
7. srpna 16.00 hodin - partie č.5
8. srpna 16.00 hodin - partie č.6
8. srpna 20.00 hodin - slavnostní zakončení

Partie

20x 2173x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
26.07.2012 22:22 | Autor neznámý

Jinak Carlsen je obchodně zdatný (nebo má zdatného manažera), takže většinu peněz si vydělává reklamními smlouvami, šachové honoráře jsou jenom takový přivýdělek

26.07.2012 22:10 | Autor neznámý

a proc treba v cechach neni aspon jednou rocne nejaky velky turnaj jako treba ve wijku,bielu v moskve?myslim ze v cechach po prepoctu na pocet obyvatel je docela dost sachistu a ze by se nenasel nejakej sponsor?treba CEZ zdime neskutecny penize nad chudakama lidma ten by to mohl zasponzorovat,vzdyt uz nemuze vedet co s nakradenejma miliardama

26.07.2012 22:06 | Autor neznámý

takovejch penez my delnici na to delame mesice...a jeste na takovou sumu nedosahnem...

26.07.2012 22:06 | Autor neznámý

a proto se na tebe nezlobím, že zde navrhuješ (jistě v dobré vůli) opravdu neuskutečnitelné zápasy (pro tuto chvíli) za nemožné sumy.  (a nemyslím to urážlivě)

26.07.2012 22:02 | Autor neznámý

Tak za 100k v korunách by se tu Carlsen tak možná stavil na interview, pokud by měl náhodou cestu kolem.

26.07.2012 21:59 | Autor neznámý

ja sem hrac pouze RP takze nemam prehled ale tipnu si ze malo?

26.07.2012 21:56 | Autor neznámý

no co myslíš?

26.07.2012 21:53 | Autor neznámý

neni preklep 5krat sem to po sobe kontroloval....to je malo nebo hodne?

26.07.2012 21:50 | Autor neznámý

magnuscarlsen: u té "například částky" není to překlep?

26.07.2012 21:28 | Autor neznámý

a co treba dat sanci platovi proti laznickovi?myslim zapas by byl v ramci ceska a urcite by to ceskymu sachu prospelo

26.07.2012 21:24 | Autor neznámý

a o co jinyho v tyhle dobe jde nez o penize..... kdybyste nabidli carlsenovi napr.100000kc za par zapasu myslim si ze by prijel ve svym volnu(kdyz nebude turnaj)

26.07.2012 20:05 | Autor neznámý

Tak možná bych k tomu mohl uvést pár slov. Širova jsme oslovili loni na ECC. Nabídku přijal, žádné licitace, prostě pohodové jednání. Ohledně simultánky měl přání, aby byla o volné dni. Že by měla být třeba na začátku nebo na konci, aby jeho soupeř neměl volno více, neřešil. Myslím, že to není nějaký vážný handicap.

zápas s Carlsenem, Kramnikem, Aronianem na vážné partie je zatím asi pasé, nejde vždycky jen o peníze.

26.07.2012 17:08 | Autor neznámý

to Poutnik: já přeci netvrdím, že to tak není. Jen mi připadá nevhodné, nebo spíš zbytečné hned sahat pro slova "nekorektní program"  nebo "není to v pořádku" protože ti, kohož se to týká,s podmínkami souhlasili tak jak jsou a z diváckého hlediska je to jen a jen ku prospěchu věci. Tak prostě nevidím prostor pro negativa a nutnost to hodnotit.

to magnus: Shirov má osobitý styl, hraje živé, bláznivé šachy, tvoří za šachovnicí a balancuje na hranici prozkoumaných variant, to že je teď momentálně 40. ve světovém žebříčku je toho důsledek. Rozhodně patří mezi špičkovou elitu, Elo NeElo , podle mě tedy. Shirov je pro Corridu a českého fanouška šachu hodně dobrým "úlovkem" a já věřím ve velkou sledovanost a krásnou, zajímavou hru!

26.07.2012 16:31 | Autor neznámý

Tobi, to že na to Širov přistoupil neznamená, že o té nevýhodě ve svůj prospěch neví, nebo že je mu to jedno. Jde o poměr nabízené sumy k takové nevýhodě. Pokud by mu navrhli např. že bude hrát všechny partie černými a podepřeli nabídku tučným obnosem, také by souhlasil přesto, že by byl znevýhodněn.... Jsou to profesionálové a peníze hrají velkou roli, která může sanovat nevýhody.

Rozhodně těžko popřeš, že když má jeden volno a druhý ho nemá, tak jsou to rovné podmínky. To, že díky zajímavé peněžní odměně to soupeř neřeší, neznamená, že tomu tak není...

26.07.2012 15:48 | Autor neznámý

a co takhle zapas s carlsenem nebo aronjanem,kramnikem to uz by byla prestiz,tam by slo o to porazit soucasnou svetovou jednicku,dvojku,trojku ale sirov je momentalne az 40 na svete a to v sachu uz je dost.na to aby pritahl dost lidi primo do hlediste.

26.07.2012 15:13 | Autor neznámý

...a magnusi - rozhodně nejde pouze o "exhibici, ve které by o nic nešlo". Vzájemný zápas dvou šachistů světového formátu je velmi důležitá, prestižní a vážně vnímaná akce

26.07.2012 15:04 | Autor neznámý

Loni hráli simultánku oba aktéři Corridy, GM Navara i GM Láznička, tak pokud hraje tentokrát pouze GM Shirov je to změna. Pochopitelná změna. A jistě vítaná změna, protože každý z účastníků simultánky, věřím, rád využije příležitosti zahrát si simultánku s GM Shirovem, který není v ČR zrovna každý den. Pro českého šachistu je jistě dosažitelnější dostat se k simultánce s GM Lázničkou, než s GM Shirovem. A GM Shirov byl jistě s podmínkami obeznámen dostatečně včas a mohl si přeci rozmyslet, zda se mu líbí či nikoliv, popř. si stanovit, že GM Láznička musí hrát simultánku také. Takže příspěvek Poutníka o nekorektnosti se mi také zdá být trošku mimo. Na Corridu se těším, i když bohužel kvůli práci "jen" on-line. Loni se akce náramně povedla!

26.07.2012 12:48 | Autor neznámý

To by mě zajímalo, kde se v lidech bere nutnost komentovat události, o kterých ví kulový.

26.07.2012 10:29 | Autor neznámý

tady v zapase sirov laznicka o nic nejde je to exhibice takze nejake volne dny jsou k nicemu a jestli sirov ve volnym dnu si zahraje simultanku a tim padem si financne prilepsi je to jen jeho plus

26.07.2012 06:10 | Autor neznámý

Divný program, protože po 3. partii má Láznička volno, může odpočívat, relaxovat, připravovat se na další partii - cokoli. Zatímco jeho soupeře místo volna čeká simultánka.... Přijde mi to nekorektní. Pokud má povinný program jeden z aktérů, měl by být stejnou měrou zatížen i druhý aktér jinak to není v pořádku.