Diváci a ME?

15.08.2012 06:43 | ME mládeže 2012

Start mega akce se blíží. Prahu vezme ve čtvrtek 16. srpna útokem více jak tisícovka mládežníků z 46 zemí, aby ve 12 kategoriích (chlapci a dívky do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let) více jak týden soupeřili o medaile evropských šampionů...

Start mega akce se blíží. Prahu vezme ve čtvrtek 16. srpna útokem více jak tisícovka mládežníků z 46 zemí, aby ve 12 kategoriích (chlapci a dívky do 8, 10, 12, 14, 16 a 18 let) více jak týden soupeřili o medaile evropských šampionů. Předběžné startovní listiny jsou již k dispozici na oficiálních stránkách Mistrovství Evropy mládeže 2012, kde budou v průběhu akce zveřejňovány výsledky, fotografie, videozáznamy, další informace a on-line přenos ze 100 vybraných šachovnic.

Oficiální stránky, které od pohledu snesou nejvyšší měřítko kvality, budou virtuálními dveřmi k dění během celého mistrovství. Z kapacitních a bezpečnostních důvodů nemají bohužel diváci do hotelu v době konání akce přístup. Omezení přístupu rozhodně není výmyslem pořadatelů a organizátorů z AVE Kontaktu, ti se musí řídit turnajovými pravidly ECU a FIDE. "Princip naší nabídky fanouškům je jednoduchý. Místo toho, abychom v hotelu, který bud beztak praskat ve švech, nechali diváky, aby se cca 15 minut podívali po sále (delší dobu tam podle pravidel ECU nesmí být ani trenéři ani rodiče, pouze vedoucí delegací, hráči a rozhodčí) a abychom promítali v předsálí pár partií, přidali jsme raději dalších 50 on-line šachovnic," vysvětluje ředitel Jan Mazuch. "Osobně jsem navštívil řadu podobných soutěžích, z toho čtyři olympiády a na všech to bylo tak, že nejlépe bylo partie vidět on-line, ne v místě konání."

Tři hlavní aspekty

"Bohužel se mi taky osobně nelíbí, že divácí nebudou mít v době konání akce přístup a nebudou moci osobně navštívit ME mládeže, ale na druhou stranu si přiznejme, že si taky za to můžeme trochu i sami (myslím tím jak šachisty, tak obecně i naši společnost - samozřejmě, že všechny šachisty nechci strkat do jednoho pytle)," předesílá mezinárodní rozhodčí Ladislav Palovský, kterého jsme požádali o poněkud širší pohled, ve kterém popisuje tři hlavní aspekty, proč diváci nemají přístup do hracího sálu.

Nápověda

"Kauza Sebastiena Fellera ukázala, jak vynalézaví můžou být hráči v případě nápovědy. Navíc v dnešní počítačové a mobilní době to je ožehavé téma. Když k tomu ještě přidáme pobíhající trenéry, diváky a další osoby po sále, tak příležitosti k "nápovědě" se nekontrolovatelně blíží k neomezeným možnostem. Na příkladu Feller jsme mohli vidět, že jeden rozhodčí na 8 hráčů neuhlídá taky všechno. Kdo bude chtít podvádět, cestičku si jistě najde - je pak otázka, zda-li bude přichycen.

Hrací místnost a prostor

Pokud si někdo myslí, že se na uzavřené turnaje super velmistrů, MS, ME nebo olympiádě bude procházet mezi hráči a bude se koukat hráčům přes ruku na partie, tak tyto časy jsou už dávno pryč. Bez akreditace se do vyhrazených hracích prostor na takových akcích nedostanete. Ano, dostanete se na tribunu nebo někde za pásku k prvni řadě stolů, ale pokud se chcete podívat, jak to dneska sluší soupeřce Františky, která sedí někde uprostřed, tak si přibalte dalekohled. Navíc u těchto akcí platí pravidlo, že i hráč, který skončil svoji partii, se stává divákem a musí opustit hrací místnost. Navíc podmínky pro hru by pro hráče v sále, kde by se během partií procházelo x desítek diváků byly možná již neregulérní.

Bezpečnost

Třetí aspekt patří k nejdůležitějším. Nebudu zde fabulovat a uvádět scenáře z akčních filmů, ale sami si můžete v posledních několik letech přečíst, že nejlepším terčem různých "organizací" jsou masové akce. I zde si musíme uvědomit, že v hracím sále bude 1200 hráčů + doprovod ubytovaný převážně v hotelu."

Odkazy

Oficiální stránky Mistrovství Evropy mládeže 2012
Startovní listiny
112x 2364x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (112) Aktualizovat
25.08.2012 14:56 | Autor neznámý

Jen v rychlosti, aby se nestal z komára velboud. Jeden protest někde byl s tím, že hned bylo jasné, že bude přijat, ověřovaly se "pro jistotu" další zdroje legislativy (dlouho do noci je příliš silný výraz).  Opravdu přesný přepis do rozpisu ME přesně dle leglslativy ve FIDE hovoří tak, že je možné po 40. tahu bílého nabídnout a černým přijmout remis. Ikdyž by spíše logicky člověk uvažoval, při tomto Sofijském pravidlu se 40. tahem, že až po 40 t černého. Čtenáři si při diskuzích o protestech zde dokážou otevřít i pravidla a dokonce se podívat i do materiálů FIDE v angličtině, jak již se opakovaně stalo, což je vlastně pro další akce a případy jedině dobře (když již to Morphynista napsal).

25.08.2012 14:05 | Autor neznámý

PavelCh : Dočetl jsem,se že v jedné partii v kategorii G18 se dlouho do noci řešil protest proti výsledku 0 - 0. Šlo údajně o to, že bílá zahrála 40. tah, nabídla remízu a soupeřka ji přijala. Rozhodčí jim ale oběma napsal nulu, poněvadž prý bylo porušeno pravidlo zákazu nabízení remízy před 40.tahem. Teprve po uznaném protestu byla potvrzena remíza. Nevíte o tom nějaké podrobnosti  ?

25.08.2012 13:37 | Autor neznámý

Re jezdec: Jak píše Johny. O pitný režim je postaráno v několika přístrojích s vodou v každém sále. Nákup pití v hotelu, točené pivo za 50Kč Budvar, 55Kč Stropramen. Nealko jsem se raději neptal, bývá ještě dražší. Ale ti co si chtějí přinést něco jiného než vodu k partii, tak s kongresovým sálem sousedí menší market, hojně navštěvován. Klimoška dokážet jet hodně silně, první kolo bylo některým v krátkých rukávech trošku zima. Od druhého kola to mají pod patronací šéfové rozhodčích, občas někdo přijde, že by mohlo být tepleji či chladněji, to víte tolik dětí od seveřanů po jižany.... Vše o.k., klimoška  jede,  spíše raději o stupeň tepleji, aby někdo neomarodil.

Za 8 kol s nulovou čekačkou žádná kontumace, v devátém (o 2 hoďky dříve) na hlavním sále také vše v pořádku.

A ještě připomínky s Angličtinou na slavnostním zahájení a na webu. Nikdo si ani z našich nestěžoval, víte jak by bylo zahájení nudné, protahované, kdyby se říkaalo ve 3 řečech. Aby tam účastníci zůstali, tak musí mít spád. Jméno každý rozumněl a jestli někdo neumí anglicky, tak, že bude vystupovat s ohni, tak to pak viděl a pochopil. Navíc mladá generace již naštěstí rozumí.

A web je tak přehledný, že snad ani znalosti angličtiny není třeba, kdo někdy chvíli dělal s počítačí, bází atp.

Tak tolik pár postřehů z místa dění.

24.08.2012 20:52 | Autor neznámý

No u Vana mě mohla klepnout pepka myokardu, když jsem tam viděl to Ve8. Naštěstí to byla chyba přenosu  

24.08.2012 20:00 | Autor neznámý

Na on-line vyhrál ve "12" Van  i Honza Vykouk z Mostu. Jerguš bohužel prohrál. Zítra je na co se těšit.

24.08.2012 18:47 | Autor neznámý

 Hráči mají v hracích sálech zdarma studenou či vlažnou vodu, kterou si mohou načepovat do kelímků. Voda je průběžně doplňována. A v tom vedru - hrací sály mají zapnutou klimatizaci, tuším že tam mají mírně nad 20 stupňů 

24.08.2012 17:39 | Autor neznámý

Zeptal bych se, jaké je zabezpečení hráčů v tomto vedru, co se pitného režimu týká? Zda mají možnost při partii načepovat vodu, limo, či jiný nápoj, případně zakoupit v hotelu a za kolik. Nebo mají pití zajištěno od sponzorů....?

24.08.2012 15:57 | Autor neznámý

magnusi! Při návštěvě konopištského parku jsem zjistil, že v něm záměrně pěstujete exotické dřeviny, které mnohdy nemají ani české jméno. Navíc jsou cedulky popsány jazykem, kerym neska nigdo nemluví! Doufám, že v rámci své působnosti zjednáš nápravu. Navrhuju přejmenovat nebo ještě lépe vykácet! Neboť exotické jehlice ohrožujou citlivé duše českých cyklistů! Taky koukej najít viníky tohoto neutěšeného stavu. A ne, aby ses vymlouval na Franze Ferdinanda; ten je stále mrtvej. A věz, není to tak dávno, byli nositelé kosmopolitismu po zásluze trestáni, tak koukej, ať vidíš!

24.08.2012 12:18 | Autor neznámý

Ze zkušeností z MS i z ME můžu říct, že jediní nešachisté v hracím prostoru byli vojáci (Řecko 98) a ochranka (Španělsko krátce po 11. září). Srovnávat ME dětí s Czech Openem je blbost, když je v Party Stanu v Pardubicích najednou třicet lidí, kolik by jich asi bylo tady, pět? A s tím vyháněním ze sálu, opět vzpomínám na Španělsko, kde jsme jen rychle museli prokličkovat s rozhodčím v zádech kolem našich hráčů, abysme mohli podat světu vůbec nějaké info o tom, co se v hrací místnosti děje. Na těch akcích je ta izolace fakt velká, proč nevím, ale určitě to není nic výjimečného...

 

24.08.2012 10:55 | Autor neznámý

pawel, taky naposledy...
O te orientaci jsem se zminil jako o evenualite, ctete pozorneji - naopak pri zmince o piti jsem minil hlavne pana Danadu a jeho piti. Na nezletileho bratra se to snazil hazet on (tomu ja rikam podlost), jako by si neuvedomoval, ze svym pitim silne negativne ovlivnil take jeho chovani! Takoveho cloveka se zastavate? Zastavate se lidi, kteri kuprikladu verejne nepravem narkli jine mlade talentovane sportovce z piti? A pokracuji v tom dale?!
Kteri hrubym zpusobem urazeji redaktory Tydeniku a pokracuji v tom dale...?!  atd. atd.
Az kdyz jsem si precetl cast slovenskeho fora a videl jsem, jakym neomluvitelnym a nizkym zpusobem reaguji panove Chripko a hlavne Danada na vsechny sve oponenty, rozhodl jsem se pro stejny slovnik, kteremu asi nejvice "rozumeji". V normalnich diskusich takhle nevystupuji, ale v tomhle pripade se asi opravdu nedalo jinak.
Nezlobim se na vas, ze jste se mne urazil... taky se zlobim na sebe, ze se zpusob "komunikace" ze slovenskeho fora prenesl taky na to nase...

24.08.2012 10:25 | Autor neznámý

Krátce naposledy Arpo. Můžete s někým nesouhlasit, ale psát o jeho sexuální orientaci, intimitě, pití rodinného příslušníka (20.08.2012 11:55:45 | arpa), to se někoho zeptejte, když to nevíte, nebo si najděte, to je prostě podlost nejhrubšího zrna. A hledat podporu u charakterních lidí, že jim fandíte, že to dělaj dobře, že někdo neprávem nařkl,  že jste na stejné lodi, tak vás po přečteních vašich příspěvků z té lodi raději vyšpouchnou.  Budou-li cítit potřebu, obhájí se sami. Úspěšní lidé opravdu o takovouto podporu nestojí.

24.08.2012 10:12 | Autor neznámý

Pane, ja vychazim z cirych  faktu, ne z domnenek, jako vy...
Ton vaseho prispevku a zpusob reakce mi silne pripomina pany Danadu a Chripka.To samo o sobe je dosti vymluvne.
Ano, organizatory ME, pana Fialu i vydavatele Tydeniku si vazim. Jedna vec je mit funkci a druha - tu funkci vykonavat dobre. Proto si, na strane druhe, nemohu vazit takove packaly jako je vyse spominana dvojice. Pokazde mne totiz rozcili, kdyz nekdo kdo neumi, urazi toho kto umi...

23.08.2012 22:34 | Autor neznámý

Arpo, tak podlého člověka jako jsi ty, jsem již dlouho nečetl. Tím, že zároveň pochlebuješ organizátorům ME, panu Fialovi a vydavateli týdeníku,  jako bys jim svými kecy podlézavě ležel pod chodidly a žádal o podporu svých názorů. A oni, mistři,  by tě logicky, za tvé podlosti,  jen obrazně podrážkou rozmázli o asfalt, víc by se tebou, nulou, nezabývali.

23.08.2012 19:56 | Autor neznámý

to arpa: 

23.08.2012 19:32 | Autor neznámý

Co to melete, jezdce? Jak bych mohl kandidovat do slovenskeho VV...???
Nekritizuji prece clena slovenskeho VV, ale pana Danadu, jako soukromou osobu!
To si laskave uvedomte zase vy.... Take jsem vam nevytykal, kdyz jste se v minulosti navazel do pana Fialy. Mam pravo vyslovit svuj nazor na lidi, urazejici organizatory ME, ci redaktory ST.  Zejmena, kdyz jsou to ve skutecnosti sachove nuly... funkce jeste nedela z cloveka osobnost.

23.08.2012 18:58 | Autor neznámý

to arpa: jste tady v diskuzi a vašimi osobními reakcemi, "výlevy", docela trapný!? Nepochopil jsem, o co Vám vlasně jde, se tady "vylévat" a myslet si, že děláte dobře? Určitě NE! Já Vás, ani pana O. Danadu neznám, ale jeho práci ve VV....., určitě dovedou posoudit členové, kteří ho do funkcí zvolili!? Vy jste asi měl zájem o funkci a nevyšlo to, nebo jste o ní neusiloval a raději kritizujete? Dal jste někdy některému VV konkrétní, nějaký návrh na činnost. Zamyslete se nad sebou!

23.08.2012 18:37 | Autor neznámý

Pane Danado, a tohle bylo jako co...???
Silne mi pripominate nektere nase nabubrele politiky, ohanejici se funkcemi, tituly, vzdelanim, postavenim... ale ve skutecnosti jsou to jenom do sebe zahledeni pitomci, kteri si mysli, ze jim to vsichni zbastime! Taky bych se mohl chvastat, co vsechno jsem udelal a co delame po sachy, ale zdalo by se mi to poradne primitivni. Ackoliv by vas vycet pri tom mem byl poradne ubohy...
Vase CV nema zadnou realni vypovedni hodnotu, akademicky kecy si nechte pro sveho kolegu z vyboru. Pro mne, pro nas je smerodatne vase prakticke ucinkovani v sachach, a to je velice trapne. Verte mi, ze to, co provadite na tomto i na slovenskem foru a hlavne fraska s juniory v Senici vas na dlouhou dobu degradovalo do role zamindrakovane sachove nuly!
Vase problemy s alkoholem jednoduse hodite na nezletileho bratra a to je podle vas v poradku? Jako dospely clovek jste byl za neho na turnajich odpovedny minimalne svym rodicum... ale to jste ho nesmel videt rozmazane. Nechtel bych byt na miste vaseho bratra... Jste trapnej kaspar se vsim tim vasim "vysvetlovanim", porad nechapete? Jste pouze klasicky typ tupeho funkcionare, ktery patrne dela vse pro zviditelneni sebe sama! Taky jste se poradne "zviditelnil", lepe receno zhovadil.
Jiz se vama neminim zabyvat, budu radsi drzet palce nasim na ME.

23.08.2012 03:02 | Autor neznámý

noELO : Diskuse k turnajům na stránkách SŠZ je na forum.chess.sk  Vlevo nahoře jsou turnaje, po kliknutí se otevře jejich seznam. Poté vpravo dole nebo nahoře přejdete na stránku 2 a tam už diskusi k MSR juniorů a juniorek najdete. Ale chci Vás upozornit, že četba není tak docela bez rizika, protože přečíst všech 362 příspěvků, mnohdy zcela nesmyslných, třeba od pána s přezdívkou LuboChess , vyžaduje dobrou psychickou kondici a silné nervy...

23.08.2012 00:25 | Autor neznámý

Mně by jen zajímalo, kde jinde v ČR máte možnost ubytovat tolik osob tak blízko u hracích sálů? Možná by to zajímalo i pořadatele, ať se pro příště poučí a dovolí vstup i těm bez visaček.

22.08.2012 23:56 | Autor neznámý

 arpa:

Neviem, nakoľko ma poznáte, že o mne píšete také veci ako pitomec, šachová a organizátorská nula, prípadne ďalšie súkromné veci - väčšinou nepravdivé. Veľa čitateľov ma tiež nepozná, resp. počulo iba niečo o mne v súvislosti s MSR juniorov a junioriek, tak by som sa rád predstavil.

Volám sa Ondrej Danada a som:
- členom VV najväčšieho šachového klubu na Slovensku
- členom rady BŠZ (krajský zväz)
- členom VV SŠZ (v čase konania MSR juniorov a junioriek som ešte nebol, neschvaľoval som sám sebe)
- organizoval som a podielal sa na organizácii či už v širšom alebo užšom tíme viacerých podujatí (vrátane najsilnejšieho FIDE Openu na Slovensku bez štatútu MSR), najbližšie podujatie, ktoré organizujem je kruhový turnaj s cca. 7-8 skupinami na prelome novembra/decembra
- vediem 2 šachové krúžky + trénujem individuálne + bol som lektorom na školeniach pre projekt Šach na školách
- rozhodoval som viacero TOP slovenských podujatí, spĺňam kritéria na udelenie FA titulu (už vyše roka odkladám podanie žiadosti)
- mám 6 rokov skúseností s on-line prenosom, vyškolil som zopár ľudí, pokiaľ viem, niekto z nich je aj teraz v Prahe, organizoval som školenia, napísal knihu
- riadil som súbežne ligy v 2 rôznych krajoch
- som správcom fóra SŠZ a hlavným vývojárom informačného systému SŠZ

Určite sú ľudia, čo robia oveľa viac, ja však nie som profesionál, ale robím to popri tom, že som študentom denného štúdia, pracujem v jednej firme na trvalý pracovný pomer a v druhej firme na dohodu. Napriek tomu si však nemyslím, že by som bol úplná nula, či pitomec.

Tak, už som sa predstavil, teraz ste na rade vy.

PS: To, že brat pije, robí zo mňa opilca? Netvrdím, že som sa zdržal Novoročného prípitku, atď., všetko bolo však z mojej strany v norme, najdlšiu časť večera som trávil v spoločnosti Olafa Heinzela a Hanza Van Nieuwenhuizena, záver večera s p. Fuksikom a p. vratnickou (meno si uz nepamatam).

22.08.2012 22:49 | Autor neznámý

Re: arpa. I kdyby to bylo všechno pravda,  tak bych óóópravdu na šachový server netahal domnělé věci s kým spí, jakou má orientaci, kdo z jeho rodiny toho pije v dávkách větších než malých  a podobné odporné  kecy. To je přeci ta nejubožejší zvrhlost šesté cenové....

22.08.2012 22:37 | Autor neznámý

Právě jsem skončil překlad Ananda 3 - možná, že bych si rád zítra osladil život četbou bulváru, tj. nadávek na slovenském fóru, dá někdo odkaz?

22.08.2012 22:06 | Autor neznámý

pawel a vám by neprislo vrcholne trapne, kdyby nekdo z nasich sachovych funkcionaru narkl nase juniory a juniorky z toho, ze misto mistrovstvi CR o Silvestra uprednostnili "ožrať sa na chatě"??  Verim, ze tohle by u nas neproslo, jak to proslo u Slovaku!
A nejtrapnejsi na tom vsem je, ze to tvrdil v jejich foru prave pan Danada. Prave proto bylo potreba pripomenout mu jeho opileckou minulost i soucasnost... Je az za hranici pokrytectvi, kdyz si to dovolil dospely clovek v jehoz pritomnosti na turnaji se jeho dosud nezletily bratr striskal tak, ze byl hospitalizovan pro otravu alkoholem! A to mu tenkrat nebylo snad ani patnact!!! Az ted mi je opravdu k zbliti... V jakem stavu asi musel byt pan Danada, muzete trikrat hadat.
A pak takova organizatorska a sachova nula bude kricet na nase ME "fraska" a "ostuda"?
Ja proste nemuzu brat tuhletu zamindrakovanou dvojku blbounu vazne!
Souhlasim, ze s divaky by bylo ME pritazlivejsi, ale jinak vse funguje na 100% a organizatori si zaslouzi nas obdiv...

22.08.2012 15:27 | Autor neznámý

Již jsme si toho vyslechli v diskuzích hodně, ale aby někdo psal o někom takéto osobní věci a intimity a "čože kúrí a čože pije", to tedy běžte do diskuzí na Aha!. A divím se jen, jak sloveňští priatelija na to trpělivě odpovídají, vysvětlují. Nejtrapnější je, když pisatel píše, že ho to vůbec nezajímá, ale v podtextě, "kdyby to někoho jako zajímalo, tak to musím uvést, co údajně jsem vyšťoural".  

22.08.2012 13:01 | Autor neznámý

Upgrade príspevku tmw

arpa: OTRAVUJETE

22.08.2012 12:32 | Autor neznámý

No, bylo by toho vice, pane Danado... ale chci, aby se tato diskuse konecne tocila kolem ME a ne kolem nejakych bezvyznamnych osob.
To je zajimave, ale jak pisete "jedine, co robite, su osobne utoky na diskutujucich. Nebude to nahodou tym, ze vam ta odbornost chyba?" mi na vas a panu Chripkovi nejvice vadi. To jenom podtrhuje vase pokrytectvi.
Pane Chripko, predpokladam, ze jste se pri psani prispevku dival na sebe do zrcadla a byl jste se sebou velice spokojen. Je mi vas pouze lito... a nejenom vas, i slovenskych sachovych pratel.
Anebo jste presvedcen, ze cena slovenskeho VV roste poctem nul v jeho radach?
Psani s vama a panem Danadou je jen ztrata casu. Opravdu povedene duo kasparu...

22.08.2012 11:18 | Autor neznámý

arpa:

Ta fraza "netusim, kde na take veci chodite" sa vztahuje skor k intimnemu priatelovi.

Na alkoholicke excesy asi tusim, ale neviem, o ktoru kauzu ide.

a) Pardubice - na to, aby si clovek urobil vylet do Prahy a prenajal limuzinu, nemusi byt "slitej jako prase". Vylet bol riadne naplanovany, o com sveci aj rezervacia limuziny niekolko dni vopred.

b) Banska Stiavnica - bol som ucastny policajneho zasahu, ked podaval Alexander R. trestne oznamenie na vratnicku, na policajnej stanici som vsak vystupoval ako svedok. V spise sa neuvadza, ze by som bol pod vplyvom alkoholu. Zial, Alexander R. bol z turnaja vyluceny, napriek tomu, ze obvodny urad v priestupkovom konani zistil, ze jediny, kto sa dopustil priestupku, bola vratnicka, ktora bola aj prislusne sankcionovana.

c) Litomysl - brat bol 2 dni v nemocnici pre otravu alkoholom, nie ja.

Ine kauzy mi uz nenapadaju, alebo som na nieco zabudol?

Zial diskusia s Vami nema prilis odbornu uroven, kedze namiesto toho, aby ste pouzivali vecne argumenty vyuzivajuc svoju odbornost, jedine, co robite, su osobne utoky na diskutujucich. Nedube to nahodou tym, ze Vam ta odbornost chyba? Nie ste to nahodou vy, kto tu pise urazky o pitomcoch? A opilcoch?

22.08.2012 11:15 | Autor neznámý

LuboChess: OTRAVUJETE!!

22.08.2012 10:47 | Autor neznámý

Ad arpa: neviem, že by tu vystupoval nejaký nick "pán Chr....

Cipolla, C.M.: "základní zákony lidské blbosti, Argo, 2012, str. 94-95

(Tretí základný zákon lidské blbosti)

"...hloupý člověk vám bude bude komplikovat život zcela bezdůvodně, bez přesného záměru, ve chvílich a na místech, kdy je to nejméně pravděpodobné a představitelné. Neexistuje žádný rozumný způsob jak předvídat, zdali, kdy, jak a proč hlupák zaútočí. Tv´áří v tvář hlupákovi jsme dotyčnému zcela vydáni na milost a nemilost. 

"Z toho, že jednání hloupého člověka se neřídi racionálnymi pravidly, vyplýva, že

a/ útok nás obvykle zaskočí

b/ i když jsme si možného útoku vědomi, nedokážeme se racionálně bránit, protože útok sám jakoukoliv racionální strukturu postráda.

To, že hlupákovo jednání a machinace jsou naprosto nevypočitatelné a iracionální, nejenže činí obranu problematickou, ale rovněž to krajně ztěžuje jakýkoliv protiútok - jako kdybychom se pokoušeli střílet na cíl schopný těch najnepravděpodobnejších a nejpredstavitelnejších pohybů."

..."Na paměti musíme mít i další okolnost. Intelegigentní člověk ví, že je inteleligetní. Lupič si uvědomuje, že je lupič. Prosťáček bolestivě pociťuje vlastní prostotu. Na rozdíl od všech zmíněných typů lidí však hlupák neví, že je hloupý."

Tak odpusťme Arpovi jeho hlúposť, keďže o nej nevie.

22.08.2012 09:48 | Autor neznámý

Pane Danado, intimni pratele uz nemusi nikoho v 21.stoleti znepokojovat...
Co by vas melo opravdu znepokojovat je, ze pokud v pripade vasich alkoholickych excesu na sachovych turnajich tvrdite, ze "netusite, kde na takove veci chodime", pak JSTE EXEMPLARNI POKRYTEC A LHAR !!!! Navic, nejste jedinej Danada, ktery byva na turnajich "slitej jako prase"...
Pane Chripko, je hezke ze se vzdelavate, bohuzel teorie z knihy "Zakladni zákony lidske blbosti" praktizujete v zivote v roli blbce. Jste opravdu takovy sachovy brouk Pytlik, staci si precist vase prispevky, ktere jsou mnohdy zrale na terapii...
Omlouvam se ctenarum (jezdec64), ale reagoval jsem tak podrazdene proto, ze mi vadi, kdyz se do odborne diskuse michaji svymi nesmysly vse urazejici pitomci, kterym nestaci, ze zamoruji slovenske forum.

22.08.2012 09:29 | Autor neznámý

souhlasim s prispevkem cz593628 mazuch porada open praha v top hotelu praha tak tam narval i me mladeze,tam bude nejspis nejaka spojitost mazucha s vedenim toho hotelu,jinak takovahle akce by mela byt ve vetsim sale aby na ni mela pristup siroka verejnost

21.08.2012 23:26 | Autor neznámý

cz593628 - zcela souhlasím. Dost mě to zklamalo.

21.08.2012 21:46 | Autor neznámý

Keď ma dnes kolega videl, ako sem píšem, pýtal sa, čo zase šachisti riešia a keď som mu hovoril o zákaze vstupu divákom na ME, jeho prvá otázka bola, prečo by niekto zakazoval vstup divákom, že čo je to za blbosť. Keď som mu povedal, že je to vraj z kapacitných a bezpečnostných dôvodov, nechápavo pozrel na mňa, či je problém urobiť to niekde inde.

Po prečítaní pár riadkov (konkrétne príspevku od arpa) pokrútil hlavou a povedal: "A ja som si myslel, že šachisti sú inteligentní. Takúto diskusiu by som skôr očakával medzi futbalistami."

21.08.2012 21:21 | Autor neznámý

Souhlasím s předcházejícím příspěvkem, je to tak šachoví přátelé! Jde tu naprosto o něco jiného, než o mládež...

21.08.2012 20:06 | Autor neznámý

Pořadatelé tady uvedli spoustu důvodů, proč na mistrovství nemůžou diváci, jenže ...  Pořádáme vrcholnou evropskou akci, ale radši ať o tom nikdo neví, hlavně sem nelezte, ať máme klid. A na nejbližším zasedání se bude výkonný výbor zabývat tradiční otázkou, proč ubývá mládeže, jak získat sponzory atd atd. Když ředitel turnaje pan Mazuch vysvětluje, že by hotel praskal ve švech, proč se nehraje někde jinde, např. v některé aréně? Místo aby si mládežníci ze šachových kroužků udělali prázdninový výlet do Prahy a podívali se na živo na atmosféru, své vrstevníky, se kterými se třeba utkávají v lize, nikdo je tam nechce. Zase jsme se pro běžného člověka výrazně přiblížili ke srovnání šachista = podivín a nepochopitelný exot. Proč to mistrovství náš svaz vlastně chtěl? Kvůli ambicím několika funkcionářů? Argument, že online přenos je lepší - to přece nikdo nemyslí vážně. Olympiáda v Londýně byla v televizi určitě zpracovaná perfektně, k vidění toho bylo mnohem víc a líp než na stadiónech, a přesto byly lístky vyprodané dávno před zahájením. Proč asi?

21.08.2012 18:43 | Autor neznámý

cesky ta veta o zakazu vstupu tam stale je,ale posunuli ji uplne dolu asi aby ta votravna cestina moc nekazila stranky

21.08.2012 16:59 | Autor neznámý

ad... - taky mě to mrzí.

21.08.2012 16:46 | Autor neznámý

LuboChess: nezlobte se, nemám ambice (popravdě ani moc čas a chuť, už tak mi ho dost zabralo prohrabování starých mailů) vést na internernetu takové debaty. To není nic ve zlém, pokud se někdy potkáme, můžeme se o tom pobavit. Zde jsem chtěl pouze vysvětlit, že jsem si tehdy ty informace nevycucal z prstu. Přeji pěkný den.

21.08.2012 16:39 | Autor neznámý

šachistaAleš tu máte link http://chess-results.com/tnr66226.aspx?art=1&lan=4

(opravujem ELO - 4 hráčky bolo 1382), ak by sa natesno odhlásila 1 hráčka ako pri MSRJ20 z Komárna tiež má bronz, ako hráčka cez 1700 ELO o ktorej ste v rozpore so žurnalistickou etikou písali, že mala bronz za nič

21.08.2012 16:31 | Autor neznámý

P.S. šachistaAleš

resp. Váš názor ako redaktora, nemyslíte si, že je lepšie ak juniori (mládež)

radšej hrá cez prázdniny - (napr. prosinec/december) než počas školského roka, či semestra (březen/duben - marec/apríl) vynecháva školu a má absencie

(rátajte, že je x-ďalších i repre podujatí, takže tá absenčka môže narásť do hrozivých výšok)

21.08.2012 16:27 | Autor neznámý

sachistaAles keď sme už absolútne odbehli od témy Váš názor ako redaktora ŠT

o MSRJ-20 ročných sa účasti 3-4 hráčok ste písali ako o škandále kvôli Silvestrovskom termíne, ale o jarnom termíne (perfektné) podmienky MSRM-18 ročných ani čiarku, hoci už nebol Silvester a zas tam hrali 3-4 hráčky (viď príspevok Morphynistovi)

nemyslíte si zhľadiska objektivity, že to nie je len o termíne ?

Napr. zaujímavé, že sa rozoberalo MSRJ -20 ročných ale nepísalo sa o MSRM - 18 ročných

A pritom MSRM 20 hrali 3 hráčky (z toho 2 silnejšie), resp. naposlednú chvíľu sa odhlásila 4 (Klaudia), pôvodne dokonca 6

Vo Vami ospevovanom jarnom termíne na MSRM v Starej Ľubovni v kategórii D18

sa zúčastnili opäť len 4 hráčky (opäť 2 silné, jedna hobby šachistak z cca 1330 LOK + spomínaná Klaudia, ktorá sa z objektívnych príčin musela na tesno odhlásiť z MSRJ)

ostatné nehrali ani tam ani tam.

pritom bol i perfektný termín, perfektné podmienky, plno hráčov v iných kategóriach a tu opäť taký istý výsledok z hľadiska účasti ako pri MSRJ - 20

Ten problém bol teda evidentne inde - a nie v termíne (fakt je ten že vo vyšších kategóriach je málo dievčat, stačí, že pár ochorie, má školu ....)

21.08.2012 15:57 | Autor neznámý

"Minulý rok samostatné MSR juniorov a junioriek neboli, vyhodnocovali sa samostatné kategórie počas MSR jednotlivcov v Banskej Štiavnici" Tuto informaci mám od předsedy SŠZ Martina Huby, mail ze dne 20. 12. 2011 (celý původní mail mám stále ve své schránce). Neměl jsem důvod tento údaj nějak zpochybňovat nebo ověřovat, sám si ale můžete srovnat, že jsem obsah těchto vět překladem nezkreslil. "Jenže loni se samostatné MSR juniorů a juniorek nehrálo, pouze se vyhodnotily samostatné kategorie v rámci MSR jednotlivců, které se hrálo v Bánské Štiavnici." Pokud to pravda není (opravdu teď nevím), je mi líto, omlouvám se, ale mohu doložit, odkud tuto informaci mám a že tedy nebylo nic vymyšleno, natož s cílem někoho poškodit.

21.08.2012 15:42 | Autor neznámý

Doufám, že všichni kritikové aspoň ocení, že jsou k dispozici ke stažení všechny partie ze všech kategorií , což zdaleka nebývá samozřejmost :-)

21.08.2012 15:37 | Autor neznámý

noELO - a proto máš anglický nick

21.08.2012 15:28 | Autor neznámý

magnuscarlsen: no, ono to tam tak nějak nenápadně pořád je, ale jinak s Vámi tentokrát výjimečně souhlasím, byť své názory předkládáte velice originální formou. Nejde totiž jen o stránky nějakého mezinárodního mistrovství, tam to má jistou logiku, v téhle zemi se ale už polovina firem, institucí, obchodů... atd. jmenuje jen anglicky. Ostuda, je mi z toho trapně a lezení do čehosi je tady naprosto případný výraz.

21.08.2012 15:24 | Autor neznámý

p. Kubeczka, spravne ste z mojho vyjadrenia uviedli:

Danada zároveň dává chabou účast do kontextu loňského ročníku: „Tento rok sú prihlásení 4 juniori z TOP10, z toho 1 IM a 1 FM, zatiaľ čo minulý rok boli  iba dvaja hráči z TOP10. V turnaji junioriek je účasť špičky porovnateľná  a vzhľadom na úzku špičku junioriek a nedostatok kvalitných náhradníčok býva s ich účasťou problém každoročne.“

Vas komentar k mojmu vyjadreniu je vsak KLAMLIVY, nie je prezentovany ako niekoho vyjadrenie, ci nazor, ale je citatelovi prezentovany ako objektivny fakt a pritom ide o nehoraznu LOZ. Pokial ste teda naozaj dosledne pracovali s overenymi zdrojmi, poprosil by som zdroj tejto KLAMLIVEJ informacie, pricom citatel neznaly problematiky a historie nasich MSR moze nadobudnut dojem, ze poskytujem zavadzajuce informacie, a pritom klame a zavadza niekto uplne iny. Pre info, MSR sa predchadzajuci rok hrali rovnakym systemom kruhoveho turnaja v Trencine.

Jenže loni se samostatné MSR juniorů a juniorek nehrálo, pouze se vyhodnotily samostatné kategorie v rámci MSR jednotlivců, které se hrálo v Bánské Štiavnici.

Chapem, ze moje vyjadrenie bolo mozno prilis dlhe na to, aby sa publikovalo cele, na druhu stranu, nepovazujem za celkom objektivne pisat o tom, ze sa nebral ohlad na pocet juniorov, ktori peticiu podpisali, a pritom ani len okrajovo nevspomenut okolnosti, ze ktorych sa niektori juniori na zoznam dostali - jeden hrac poprel, ze by nieco podpisoval, dvaja povedali, ze im to je jedno, ze ajtak nechcu hrat, jeden sa podpisal pod hrozbou, ze ak to nepodpise, bude jediny...

Nebola to vsak jedina nepravdiva informacia v clanku, rovnako nepravdiva je aj nasledujuca veta uz v uvode. Pride mi byt smutne, ked niekto nevie ani spravne opisat datum... Po víkendovém zasedání VV SŠZ je jasné, že neuspěli, šampionát proběhne v termínu 26. 12. 2011 – 1. 1. 2012.

Nie som prilis nadseny z prezentovania poskytnutia individualnych podmienok titulovanym hracom ako korupciu. Hraci ako je Stevo Mazur taketo kruhove MSR juniorov v minulosti nehravali, preto VV pri vypisovani konkurzu s takymto niecim ani nepocital, ze by hrac jeho urovne prisiel, preto to schvalili dodatocne. Az bude mat Andrej Kovac titul IM, potom moze dostat podmienky aj on...

21.08.2012 15:06 | Autor neznámý

tak ted sem koukal a na ofic strankach uz neni napsano cesky ani to ze divaci do salu nesmi takova blamaz.ja jsem v cechach chci si taky o cesky akci neco precist!hlavne nepiste ze sem se mel anglictinu ucit ja sem hrdej na to ze sem cech a nelezu do prdelky cizincum.

21.08.2012 13:33 | Autor neznámý

Nechci se tady pouštět do nesmyslné debaty, ale je třeba se ohradit vůči části tvrzení pana Danady, která se mě týká. U veškerých údajů, které byly v článku uvedeny, mohu doložit, který konkrétní oslovený zdroj mi je poskytl. Z odpovědí často vybíráme pouze to nejdůležitější, jinak by nevycházely články, ale nepřehledné romány, to je standardní editorská práce. Podmínkou je, aby nebyl zkreslen obsah odpovědi respondenta. Mohu doložit, že se tak nestalo, všechny odpovědi p. Danady byly autentické, jeho mail bych měl mít stále v archivu. Článek sice vyznívá (a má vyznívat) kriticky, domnívám se ale, že v žádném případě není nepřátelsky zaměřen, ostatně, svůj úsudek si může udělat každý sám (viz ŠT 51-52/2011, s. 6). Možná jediné zkreslení, které mě teď při zpětném prohlédnutí článku napadá: ignoroval jsem tehdy velkou řadu kritických připomínek, který se objevily například na fóru SŠZ, a naopak zařadil jeden z ojedinělých pochvalných ohlasů. Bylo mi totiž p. Danady trochu líto, je sympatické, když se někdo mladý pokouší o organizátorskou práci. V tomto smyslu bych tedy malé zkreslení objektivity opravdu přiznal. To jen na vysvětlení čtenářům, kteří nevědí, o čem je řeč.

21.08.2012 13:32 | Autor neznámý

Neznám zde "diskutujícího" arpa, ale to co zde píše, na tyto stránky nepatří, asi mu někdo ukřivdil, nepochopil....Možná, že dělal i šachového funkcionáře.....?! Pokud se jedná o MSR, určitě si vyřešili a řeší šachisté na Slovensku, neraďte jim....!? Pokud máte potřebu zvracet, najděte si vhodné místo a neštěte....!

21.08.2012 12:37 | Autor neznámý

arpa:

Neviem na zaklade coho posudzujete organizacnu uroven MSR v Senici, ked ste tam neboli. Urcite sa nebudem radit medzi profesionalnych organizatorov, lebo nim ani nie som, zivim sa niecim celkom inym, som analytik IT. Pocas MSR v Senici som dochadzal 100 km do prace, kde som travil cca. 11 hodin denne a projekt, na ktorom som vtedy pracoval a potom neskor aj leadoval, ziskal cenu najlepsieho poistovnickeho produktu roka v Australii. Sach mam iba ako konicek, vratane trenovania mladeze, rozhodovania, zabezpecovania on-line prenosov, zaskolovania, organizovania turnajov a funkcionarcenia. Nedokazem si ani predstavit, ze by som nieco taketo musel robit profesionalne pre peniaze. To, ze nie som profesional a nezivim sa parazytovanim na mladeznickych podujatiach, vsak nemusi nevyhnutne znamenat nespokojnost hracov.

Ja som nepisal o svojich apatiach voci vydavatelovi Sachoveho tydenniku, ale o neprofesionalite redaktora, ktory v clanku uviedol nepravdive udaje, clanok nebol dostatocne objektivny a z odpovedi, ktore som redaktorovi poskytol, redaktor vytrhol zopar viet z kontextu a pouzil ich v kontexte inom. Clanok bol dost tendencny a spolitizovany. Samozrejme vydavatel za clanky svojich redaktorov zodpoveda.

Momentalne som vsak dost znepokojeny slovami o sexualnej orientacii, eventualnym intimnym priatelom a tym, ze byvam na turnajoch "slitej jak prase". Naozaj netusim, kde na take veci chodite...

20.08.2012 21:53 | Autor neznámý

arpa bežte na Miličovu 13, Praha 3 sídli tam nakladateľstvo ARGO, spol. s r.o. prednedávnom preložilo esej talianskeho historika Carla M. Cipollu "Základní zákony lidské blbosti", spĺňate všetky atribúty kategórie "Hlupák" (pozor nesúvisí to s IQ), hlupáci sú i medzi nositeľmi Nobelovej ceny. Pridal som si Vás do grafu - kvadrantu v prílohe na konci knihy.

S "Hlupákmi" z zmysle Cipolliho definície sa nedá bojovať, tak to vzdávam.

P.S. Neviem ako ste prišli na homofóbiu (potom čo výroky z "Hradu" od Vášho prezidenta či jeho kancelárie, inak ale klobúk dole). Len som dal paralelu "bezpečnosť" nejaký blbý pochod (či je to Pride, pochod Nespravodlivo plešatých alebo Blondínok je irelevatné) vs. ME.

V ďalšom príspevku som pod anarchistami v Prahe mal na mysli najmä anarchistických výtržníkov trebár r. 2000 v Prahe pri summite Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky a pod. Pokiaľ sa s takýmto chovaním stotožňujete, tak sorry nemáme sa ozaj o čom baviť.

Odporúčam Vám (a to platí i pre Morphynistu), že pokiaľ si nezaplatíte členské v príslušnej pre Vás cudzej organizácii (zväzu) je to miešanie sa do interných záležitostí, ktorým ani nerozumiete.

Svet sa samozrejme i pri technike, onlinoch i divákoch, šachoch zmenil ak to porovnáme trebárs len od r. 1992 a 1993 ME a MS v Bratislave a teraz v Prahe, napriek tomu stále zostáva nezodpovedaná otázka, že šport pre divákov, navyše neolympijský je mŕtvým športom. Navyše klasická Európa už dávno zaspala vlak vs. euroázijskému a ázijskému šachu.

20.08.2012 11:55 | Autor neznámý

Precetl jsem si po prispevku Morphynistu cast slovenskeho fora a z vetsiny prispevku kasparu Chripka a Danady je mi k zbliti. Tolik vypatlanych kecu o nicem jsem dosud necetl. Je ostudou, kdyz ve slovenskem VV maji zidle i pro zamindrakovane blbce. Pricemz si jenom leci sve komplexy.
Pane Danado, mne predevsim zajima, jak jste to amatersky zpackal s juniory v Senici a jak zaroven kalite na nase ME v Praze, ktere delaji opravdovi profesionalove a ne organizatorske hadry jako jste vy!
Nezajimaji mne vase antipatie k dlouholetemu vydavateli vynikajiciho sachoveho mesicniku. Asi stejne tak, jak by mne nezajimala vase sexualni orientace, ani vas eventuelni intimni pritel! Pri teto prilezitosti stejne zasvecene vysvetlete kolegovi Chripkovi, ze jeho homofobie take nepatri do 21.stoleti!
Stejne divne mi prijde vytykat juniorum, ze se chteji o Silvestru "ožrať na chatě". Neni to lepsi, nez to udelat na sachovem turnaji?
Psal to ten samej Danada, ktery byva na turnajich slitej jak prase? Cozpak je to inspirace z vlastni rodiny?
Opravdu, jeste ze nejsme ve slovenskem svazu! Tolik pitomosti bychom nesnesli.
 

17.08.2012 14:05 | Autor neznámý

LuboChess : Na internetových diskusích je anonymita normální věc, proto budu i dál psát pod přezdívkou a uvádět jména a přijmení funkcionářů SŠZ, ŠSČR, atd.  Na urážky nemá cenu odpovídat, jen bych rád uvedl, že jste byl v diskusi k juniorskému mistrovství Slovenska výstižně označen jako " chrobák Truhlík z VV SŠZ " . Vaše pseudoargumenty o vhodnosti silvestrovského termínu už byly dávno vyvráceny, stejně nesmyslné a úplně od věci jsou narážky na anarchisty, opilce a obyvatele Prahy , které ve svém příspěvku urážíte. Snad nejlépe zhodnotil úroveň Vašich příspěvků pan Jozef H. na slovenských stránkách. Cituji : " Pán L.Ch., prečo sa tu tak verejně zhadzujetě. Keby ste to písal ako radový člen tak prosím, ale Vy ste ( žial opäť )  člen VV a takýmito príspevkami zhadzujete celý VV ".  A přitom i Vy dokážete psát docela rozumně. Pokud jde o ME v Praze, tak s tím, co jste napsal, v podstatě souhlasím. Někomu zkrátka nestačí jen sledovat online, ale chce " být u toho ". Rozhodnutí pořadatelů o nevpuštění diváků je jednoznačně špatné a hned od začátků vyvolává pochybnosti o jejich profesionalitě...

17.08.2012 12:29 | Autor neznámý

 Ne, neměli

17.08.2012 11:37 | Autor neznámý

Vrátim sa k ME a divákom (netýka sa to len Prahy ale i Slovincov MS a pod.)

- podľa mňa tento trend je nežiadúci, šport bez divákov je mŕtvy šport

a šach týmto štýlom úspešne pokračuje v "antimarketingovej podpore"

Hocijaký návšetvnik i nesúťažný šachista mohol vidieť v pražskom metre, na hlavnej železničnej stanici, alebo v centre mesta reklamný panel, či v rozhlase znelku - v Prahe sa konajú ME tam a tam, kľudne mohol aspoň na pár minút zavýtať, možno by ho šach i vážnejšie zvábil, alebo dal by svoje deti na šach

Napr. takto boli v Bratislave MEJ do 23 rokov v šerme + jediná olympijská kvalifikácia

človek videl bilbord, i išiel sa zo zvedavosti pozrieť

Tu nejde o to zavadzať a vyrušovať hráčom ale "očuchať si atmosféru, trochu ju naživo nasať, aspoň na úvod

 

alebo dá sa to riešiť ak je vhodná miestnosť, napr. horné "balkonové" otvorené poschodia, kde sa dá pozerať priamo dole na halu bez vyrušovania (skúsenosti z niektorých turnajov vrátane MSRM)

prípadne sa mohli zaviesť povolenky pre každú účastnícku krajinu podľa počtu účastníkov, napr. za každý 10-20 hráčov z danej krajiny - 1 akreditácia aspoň pre členov výpravy alebo kľudne zaviesť pre ostatných divákov vstupenky (na kolo, permanentka na turnaj + príplatok za povolenie fotiť na úvod ako v niektorých múzeach)

Je síce pekne, že za pomoci českých a slovenských online šachov a technikov sa zložilo 100 onlinov, ale i tak to nepokrýva všetkých , ale čo je podstatné bežných laikov či nestranných amatérov (pokiaľ im nehrá niekto známy) nezaujímajú (resp. keď už tak môžu sa pozrieť profi GM turnaje)

Keď si predstavíme koľko špičkových hráčov vyrástlo na atmosférach turnajov, ktoré zažili ako deti, či diváci na dospelých za čias predvojnových a povojnových, s týmto štýlom by už dnes šach vymrel.

Ďalší paradox, že každý civilizovaný šport si váži nielen divákov , ale i sponzorov športu (často majú V.I.P. lístky), v šachu si väčšinou "sponzori" len rodičia + kluby, zväz, ale týto sponzori nemajú prístup.

Ak tomu pridáme ďalšie "antimarketingové ťahy" tentokrát termínové

(pre Morphynistu) viď začiatok augusta MSJ 20 v Grécku paralelne s Olympiádou v Londýne, koho v Grécku alebo i v ČR, SR zaujíma MSJ, i keby sme získali zlato v záplave správ o Barbore Špotákovej, Svobodovi, Synekovi, Bartekovej, Martikánovi ...

(mohli byť trochu neskôr a my môžme hrať MSRJ i v júni)

Nabudúce treba navrhnúť ECU a FIDE, aby junior, ktorý má kvalitné online pripomenie a technické zabezpečenie i s videokamerou kvôli podvádzaniu odohrával svoje partie na ME/MS rovno z domu od počítača a len hráči, ktorí nemajú takúto technickú možnosť by sa dostavili do Prahy, Slovinska či Brazílie

ak má byť turnaj neosobný i bez divákov, škoda peňazí na cestovanie a hotel

17.08.2012 11:10 | Autor neznámý

Pokračovanie Morphynistovi

- osobne si myslím, že tento termín bol rovnako dobrý, resp. zlý ako ostatné (i dodatočne ho odobrili uznávané trénerske osobnosti vrátane GM)

Kto chce hrať profesionálne alebo niečo v šachu dosiahnuť hrá kedykoľvek a ostatný program si prispôsobí, kto len amatérsky ak mu termín nevyhovuje nájde si iný turnaj v inom čase a prioritu kladie na iné veci.

Inak pokiaľ nemáte zaplatené členské v SŠZ Vaša "termínová polemika" je smiešna a má takú silu ako keby som napísal ja, že "květnový termín nejakých MČR je nevyhovujúci lebo vtedy sú skúšky na VŠ či maturity"

napr. Tamás, ktorého spomínate alebo Martin J. sa museli ospravedlniť z objektívnych školských príčin i na repre akcicách typu Mitropa Cup na jar, takže i tento termín pre MSRJ by nebol ideálny.

Zabúdate, že väčšina hráčiek (hráčov) do 19 rokov bola ešte na strednej škole, kedy majú prázdniny (na jar majú školské, predmaturitné, či maturitné povinnosti + príprava na prijímačky).

I vysokoškoláci sú VŠ keď sú vyhlásené prázdniny a skúšky v zimnom semestri dajú robiť až potom a je nane dostatočný čas v januári/februári alebo ešte pred Vianocami v predtermíne.

Naopak apríl a máj je pre nich nevhodný, keď musia finišovať v letnom semstri a začínajú sa im skúšky v LS, resp. nie každý si môže dovoliť absentovať počas semstra napr. kvôli problémom s dochádzkou či udelením zápočtu (ani vynechávať prednášky a semináre popri x-ďalších šachových akcii nie je príliš žiadúce).

Už Vám bolo napísané, že v rovnaký termín sa hralo x-iných podujatí vrátane Majstrovstiev Chorvátska kadetov družstiev či MS juniorov v hokeji.

Článok v ŠT bol novinársky amatérizmus (nevyvážený príliš subjektívny, treba sa pozrieť ako píšu polemiky, fejetóny a glosy napr. v denníku Šport /SVK)

Napr. zaujímavé, že sa rozoberalo MSRJ -20 ročných ale nepísalo sa o MSRM - 18 ročných

A pritom MSRM 20 hrali 3 hráčky (z toho 2 silnejšie), resp. naposlednú chvíľu sa odhlásila 4 (Klaudia), pôvodne dokonca 6

Vo Vami ospevovanom jarnom termíne na MSRM v Starej Ľubovni v kategórii D18

sa zúčastnili opäť len 4 hráčky (opäť 2 silné, jedna hobby šachistak z cca 1330 LOK + spomínaná Klaudia, ktorá sa z objektívnych príčin musela na tesno odhlásiť z MSRJ)

ostatné nehrali ani tam ani tam.

pritom bol i perfektný termín, perfektné podmienky, plno hráčov v iných kategóriach a tu opäť taký istý výsledok z hľadiska účasti ako pri MSRJ - 20

Ten problém bol teda evidentne inde - a nie v termíne (fakt je ten že vo vyšších kategóriach je málo dievčat, stačí, že pár ochorie, má školu ....)

Žiaľ nejakého "Pražáčika" typu ala Morphynistu, ktorého jediný konzumným cieľom v živote

sa "ožrať ako doga" niekde na silvestrovskej chate, prípadne zúčastňovať sa na nejakých anarchistických pochodoch v Prahe a ničiť pražské pamiatky horšie než Švédi a sasi za tridsaťročnej vojne

(Pozn. pojem pražáčik nemyslím obyvateľa Prahy ale socioligický typ človeka, anarchisticko-konzumno-hospodského razenia, pre ktorého je jediným zmyslom a cieľom života len nejaká plytká zábava s petardou v ruke).

A keď sme pri tom Silvestri kopu ľudí muselo ísť do práce vrátane lekárov (čiže praktická príprava študentov - šachistov na život), ktorý museli v nemocnici ošetrovať

nejaké opitého Pražáčika, čo si urval prsty po petarde, tiež mohli povedať, že na silvestra nepracujeme.

 

17.08.2012 10:48 | Autor neznámý

Proč jsou oficiální stránky v ČR pořádané akce, pouze v anglickém jazyce?Česky se tam vešlo jen upozornění,že tam divák není vítán.Neměli bychom být více hrdí na svou řeč a na svou zemi?

17.08.2012 10:43 | Autor neznámý

podle mě jsou důvody udávané pořadateli nesmyslné,kdo se byl podívat na šach.olympiádu v Drážďanech mi dá za pravdu.Tam jste si mohli na hráče "sáhnout", klid v sále hlídali pořadatelé bezvadným způsobem.Snad o bezpečnosti by se dalo hovořit,ale když si "terorista" vybere podobnou akci,určitě nepřijde jako divák.

17.08.2012 10:38 | Autor neznámý

Morphynista Vám by slušal za tie Vaše fabulácie i z minulosti prívlastok "Blb a Blbec",

už ste bol raz upozornený aby ste úplne mimo tému nepísal civilné mená a priezivska ľudí, kým sa sám nepodpíšete.

Pre vašu spokojnosť - podnet na decembrový termín neprišiel od členov VV, ale od uznávaných trénerov, resp. funkcionárov (ale nie z radov VV), i to ste si už na webe mohli dávno prečítať. Členovia VV to podporili jednohlasne (vrátane osoby, ktorú spomínate).

Takisto o obhajobe je smiešne trvrdenie - sám ste na fórum chodil - minimálne mesiac a pol (december a začiatok januára) dotačná osoba, k tejto téme nenapísala žiaden príspevok, až potom keď sa to už nedalo vydržať aké nezmysly niektoré osoby vrátane Morphynistu vyprodukovali sa takisto ozval.

17.08.2012 09:10 | Autor neznámý

No, ještě že jsme v českém šachovém svazu a ne ve slovenském

17.08.2012 08:54 | Autor neznámý

Termin MSR urcil VV, nie ja, v tom case som ani nebol jeho clenom. Bol znamy pol roka vopred. Ak by juniori a juniorky poziadali VV o zmenu terminu dostatocne skoro, urcite by sa naslo nejake riesenie. Oni si vsak zmysleli, ze im to nevyhovuje mozno mesiac pred podujatim, ked uz boli vypisane propozicie, prihlaseni nejaki hraci a zarezervovany hotel.

Skuska na VS sa tykala 3-4 hracov a niektori sa zabudli zmienit, ze som ako organizator ponukal, ze si mozu kolo predohrat a na skusku ich do skoly osobne zaveziem a pridem pre nich, samozrejme vsetko na moje naklady. Neviem, kolko organizatorov taketo sluzby bezne ponuka.

Taktiez som intenzivne so vsetkymi TOP10 komunikoval a pred MSR som sa viacerich pytal aku maju predstavu o dvojkolach, case zaciatku kol a ci chcu zacat uz na Stefana, prip. mat jeden den volna a pod, aby som mohol pri pisani propozicii vyhoviet co najvacsiemu poctu poziadaviek. Zial dostal som zopar nie prilis konstruktivnych odpovedi typu termin nevyhovuje s uplnym nezaujmom situaciu riesit.

Tamas Petenyi patril medzi jedneho z mala juniorov, ktory sa naozaj nezucastnil MSR kvoli skuske, co je mi luto. Co sa vsak tyka p. Hylla, on bol prave jednym z klucovych clenov zaujmovej skupinky, ktory zneuzival situaciu na predvolebnu kampan, prisiel na konferenciu bez pozvania na cierno a predkladal tam pisomne materialy proti sucasnemu prezidentovi, cim porusoval stanovy a tym riskoval vylucenie zo zvazu. Napriek tomu sme ho nevykazali, nezlikvidovali nelegalne predlozeny material a ani neviedli voci nemu ziadne disciplinarne konanie, nestoji nam za to, radsej riesime pozitivne veci. Za zmienku by stali aj jeho podlznosti, napr. voci zdravotnej poistovni. Dlh voci zvazu sme museli riesit takym sposobom, ze sme ho nechali odpracovat si to. Vsetko sa da docitat v zapisoch na webe SSZ. Aby ste vsak nemali informacie len z jedneho zdroja, mozete sa spytat na nazor napr. Fera Vranu, ktory vraj tohto pana tiez pozna.

Kazdopadne terminy MSR na rok 2013 su uz zname a respektovali sme pripomienky juniorov a junioriek, kedze tento-krat sme o nich vedeli dostatocne vopred a nie tesne pred podujatim, ako tomu bolo minuly rok.

17.08.2012 04:14 | Autor neznámý

Musím ještě zareagovat na příspěvek pana Danady k juniorskému mistrovství Slovenska. Píše o jakýchsi " zájmových skupinách ", ale zapomněl dodat, že hlavním důvodem neúčasti byla skutečnost, že studentům - vysokoškolákům v té době začalo zkouškové období. Např. Tamás Petényi napsal : " Týchto MSR sa nezúčastním zo študijních dovodov ( a zrejme nebudem jediný ) , a fakt si myslím, že takéto extrémne termíny nie sú vhodné na usporiadanie takéhoto turnaja ". Trenér Ján Hyll uvedl : " Moja zverenkyňa ( určitě nie puberťačka ) absolvovala zkúšku na VŠ len těsně pred konáním MSR 10 juniorov, 2 juniorek a tretěj, ktorá si prišla  pretrpieť " zaslúženú " bronzovú medailu... A namiesto chaty sa učí na ďalšiu, ktorá ju čaká hned 4.1. "  Slovenští junioři a juniorky navíc dlouho před konáním MSR slušně požádali VV o změnu nevyhovujícího termínu, ale ten s nimi odmítl jednat. To, že se někteří z nich rozhodli strávit závěr roku s přáteli na chatě, je zcela pochopitelné. od toho je Silvestr. Ještě bych dodal, že k nejhorlivějším obhájcům termínu juniorského mistrovství na Silvestra a Nový rok patřil člen VV Lubomír Chripko ( možná, že to dokonce sám navrhl ) , takže  jinak než ostudou to skončit nemohlo...

17.08.2012 02:31 | Autor neznámý

 Oprava : Bellydance

17.08.2012 02:30 | Autor neznámý

 Prvé video z EYCC je na svete. Vzhľadom k dobe uploadu /  asi 6 minútové video sa nahrávalo na YouTube 3 hodiny / som video z otvorenia rozsekal na menšie časti. Bellydnace tak príde na rad až v 3.časti :)

16.08.2012 23:12 | Autor neznámý

 OD: když se zvolí blbě termín, tak je jedno jak dlouho dopředu je (MČR šlo vzorným příkladem kdy se to nemá dělat) 

16.08.2012 23:03 | Autor neznámý

 vic: Nemusíte čekat. Stačí si přečíst propozice MS (http://www.wycc2012.com/)

"2.1. All participants including parents, coaches, observers and relatives are obliged to stay in official hotels. Access to playing areas, venues and the hotels will be allowed only to accredited people by the organisation. No participant will be allowed to book directly in the official hotels. All bookings must be through the organisers."

To jsou stejné podmínky jako na Pražském ME.

16.08.2012 21:53 | Autor neznámý

Uvidíme, jak se bude ME vyvíjet, bohužel je to tak, pořadatel si dal velké" sousto" na malém dvorku, ale proč si přidělávat problémy....., vždyť o co tu jde? Souhlasím naprosto s názorem Oma z DC! Tato akce, rozhodně není "malá sranda".

16.08.2012 21:36 | Autor neznámý

Sám jsem zvědav, jak to bude na MS ve Slovinsku. Budu mít informace z první ruky, tzn. od účastníka, takže uvidíme/uslyšíme.

16.08.2012 21:17 | Autor neznámý

Vůbec se to nemuselo tak hrotit, mnoha lidem by bohatě stačilo, aby se mohlo do hrací místnosti před zahájením kola a poté byli požádáni, aby místnost opustili. Kus od hrací místnosti by byla připravena místnost s komentářem. Spousta lidí by tak mohla "nasát atmosféru". Takto to ale vypadá, že pořadatel není schopen toto ohlídat.

Je opravdu škoda, že na tak velkou šachovou akci jsou divákovi dveře do hrací místnosti zapovězené.

16.08.2012 20:54 | Autor neznámý

O MSR sa toho pisalo dost, neviem ake vsetky zdroje mate nastudovane, ale Tydennik uviedol viacero klamlivych informacii, pricom som aj zvazoval podnet na Syndikat novinaru, ale nakoniec som bol natolko velkorysy voci neprofesionalnym redaktorom, ze som to dalej neriesil a nepozadoval ani ospravedlnenie, ktore mi patrilo.

To, ze zopar junioriek na poslednu chvilu zmyslelo, ze im termin nevyhovuje, napriek tomu, ze bol pol roka zverejneny, nie je moj problem, ale ich problem. Ze zorganizovali na socialnej sieti vzburu a nazvajom sa presviedcali, aby nikto neprisiel, a tym sa pripravili o moznost reprezentovat, tiez nie je problem. Ze niektori ani nevedeli o tom, ako sa ich meno dostalo na peticiu alebo priznali, ze sa podpisali pod natlakom, ze budu jedini, kto sa nepodpise, tiez nie je moj problem.

Islo o suhru dvoch zaujmovych skupin, pricom jedna skupinka mala na ten termin dohodnutu chatu, na ktorej sa planovali ozrierat a druha skupinka zneuzivala situaciu na predvolebnu kampan proti vtedajsiemu VV a prezidentovi. Najhorsie vsak dopadli ti, ktori podlahli davovej psychoze a pod natlakom, ze su poslusne ovce, tiez MSR bojkotovali. Faktom je, ze tieto osoby ukazali, ze su skutocnymi ovcami, lebo slepo nasledovali kriciaci dav a neuvazovali racionalne.

16.08.2012 20:10 | Autor neznámý

Ostuda a fraska je, ze tady skuhra proslaveny "organizator" Juniorského mistrovství Slovenska 2012 v Senici, kde se pry udeloval bronz v kategorii divek za 0 bodu!!!! Kategorii totiz hraly pouze 3 divky z duvodu nevyhovujiciho terminu pres Silvestra!!!!
To je SKUTECNA OSTUDA A FRASKA. Proc napadate profesionalni a skutecne organizatory, pane?!
Ignorovat nekolikatydenni boj top slovenskych divek o svoje mistrovstvi dokaze snad jen skutecne organizatorske hovado... O teto ostude psal o i Tydenik pane Danado!!!!!

16.08.2012 19:07 | Autor neznámý

Veď to hovorím od samého začiatku, je to neschopnosť a neochota. Načo si veci komplikovať nejakými divákmi, keď im možno vstup zakázať úplne? To je teda ale prístup!

Ja len nechápem jedno - ako sa môžu vyhovárať na pravidlá ECU, hrozby nápovedy a bezpečnosť. To si myslia, že sme všetci takí blbí, aby sme tomu uverili? Povedať, že niečo odporuje nejakej legislatíve, a pritom neuviesť žiaden citát, odkaz, ani spomenúť o ktorý dokument vlastne ide, to je teda ale úroveň! Takto môzu hovoriť deťom v materskej škôlke.

Na druhú stranu, pri pohľade na sponzorov vidno, že príliš nezaujali. Prečo asi? Kto by chcel sponzorovať podujatie, kde majú diváci vstup zakázaní? Pozorne si všimnite, kto podujatie sponzoruje. Ak vyjmeme hotel, mesto, ECU, ŠSČR a sponzorov Czech Open/Czech Tour, veľa nám toho nezostane. Prečo asi?

Na turnajoch Czech Tour vrátane Czech Open sa mi páči, ale toto je poriadna fraška - nepustiť ma ani do hotelovej kaviarne. Hanba!

16.08.2012 19:01 | Autor neznámý

@Blekota: To je ovšem vážný argument, budeme to muset ještě celé přehodnotit.

16.08.2012 18:25 | Autor neznámý

Letmo jsem prošel ECU tournaments rules: http://europechess.net/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=15 . Nikde tam obecně o zákazu vstupu diváků nic není. Je to prostě dáno "specifickými pravidly organizátorů", kteří to mohou udělat. Zajímavá je příloha 4 - jsou určité limity, kterým se chtěli vyhnout, a proto vstup zakázali. Např. plocha na 1 šachovnici 3m2 + 25% prostoru pro diváky a zároveň s uličkou min. 1 metr, což je významný nárůst plochy. Vzdálenost na WC nesmí být delší než 2 min. A zejména pak, že všichni, kteří vstupují do místnosti musí být kontrolováni - chtějí, aby se tam couralo min. lidí.

16.08.2012 16:42 | Autor neznámý

  WGM Александра Горячкина hrala  zaujímavé partie na Czech Open v Pardubiciach.

videá

16.08.2012 16:32 | Autor neznámý

 dnes se ME ještě nehraje, 1. kolo je až zítra... takže online přenos funguje správně 

16.08.2012 16:23 | Autor neznámý

Pánové, jak Vám funguje přenos z ME online?

 

16.08.2012 16:22 | Autor neznámý

A teď už trochu vážněji. Přestože se Goryachkině v poslední době příliš nedařilo, tak musí startovat v U18, a ani tam nemá příliš konkurence. Vedle našich účastníku ještě budu sledovat výkon mého možného vzdáleného příbuzného JK Dudy. Na "Košík" to nemám tak daleko, tak se tam o víkendu zajdu podívat a uvidím jak je to s tím vstupem.

16.08.2012 16:15 | Autor neznámý

kipko, vzhledem k tomu, že alespoň posledních pět let mne zajímá MS, ME s ohledem na hráče našeho klubu či kraje, tak vím naprosto přesně, co kdo platí a co komu musí platit pořadatel.

O divácích se zde dá diskutovat, jako o slohu, na to mohou být různé názory, ale o matematice naštěstí ne.

16.08.2012 16:03 | Autor neznámý

S olympiádou a Londýnem nesrovnávat. Vždyť ani nemáme žádné Rapiery, které by bylo možno instalovat na střechu Top Hotelu. Ty Kuby raději nechte tam, kde mají být - tedy ve skladu pod plachtou.

16.08.2012 15:42 | Autor neznámý

 Drahil: To je sice hezké, že bude online přenos pro 100 šachovnic, ale diváci se přece nechodí dívat na turnaje jen proto, aby zjistili, kde zrovna stojí figury, je to pro ně společenská událost. Divák, kterému jde jen o samotné partie, nebude čumět x hodin na obrazovku a čekat, až někdo zatáhne, ale stáhne si celé pgn turnaje. Zvyšování počtu online šachovnic je dobré, ale ne na úkor fyzicky přítomných diváků.

16.08.2012 15:41 | Autor neznámý

To jako myslíte vážně, že rodič nebude moci své dítě vyhubovat či zfackovat bezprostředně po otazníkovém tahu?

16.08.2012 14:27 | Autor neznámý

re tmw: Tenhle dotaz myslíte vážně? Pořadatelé pro rodiny s dětmi nedělají nic, protože rodiny s dětmi nemají ve větším počtu zájem o návštěvu akcí tohoto typu. Alespoň jsem na turnajích s volným přístupem nezaregistroval žádné rodiny s dětmi. To je jako kdyby navštívil komentátorský stánek v Pardubicích číňan a začal se rozčilovat jaktože není komentář tlumočen do jeho jazyka a pokládat otázky typu "Co udělali pořadatelé pro návštěvníky ze zahraničí?". Prostě je jich příliš málo. Takže víte co udělejte? V pravidlech ECU je, že do sálu nesmí nikdo kromě lidí s akreditací od pořadatelů, takže napište pořadatelům, vysvětlete jim, jak strašně moc váš pětiletý syn touží vidět alespoň na chvíli svého sourozence sedět na židli a třeba se domluvíte, že vám ty visačky na nějakou dobu půjčí, když o ně tak sedíte. Těžko tady napíšete cokoli, co změní nařízení ECU do zítřejšího dne. A nepodsouvejte mi výroky typu "že se tvářím jakože vím všechno".

16.08.2012 14:14 | Autor neznámý

V situácii, keď divákovi v Prahe pribuchnú dvere pred nosom na ME v šachu kvôli nejakým bezpečnostným rizikám, ale v tej iste Prahe v tom istom čase povolia nejaký blbý provokačný Gay Pride pochod, kde je je väčšie beznečnostné riziko (minimálne kvôli stretom anarchistov z ultrapravicou) mi pripadá smiešne.

ešte že nezakázali divákom na Olympiáde v Londýne prístup pre teroristické riziká

Ešte že pre nás nestranných divákov je z globálneho športového hľadiska nejaké ME mládeže bezvýznamná športová akcia, kde o nič neprídeme ak to neuvíme, ľutujem, ale rodičov a trénerov.

16.08.2012 14:01 | Autor neznámý

Bond: Nikto nikde nepíše o tom, že majú medzi stolíkmi pobehovať diváci. Hovoríme však o majstrovstvách detí, kde je súrodencovi znemožnené ísť sa pozrieť na svojho súrodenca. Naštastie za takúto blbosť nemôžu šachy, ale len usporiadateľ. Ale kľudne tomu môžete aplaudovať, blbosťou to bude naďalej.

16.08.2012 13:42 | Autor neznámý

Šachy opravdu nejsou určené proto, aby mezi stolky promenovaly rodiny kor s malými dětmi nebo aby jim tleskaly zaplněné tribuny. Se fakt nestačím divit, jaké hovadiny se tu píší.

16.08.2012 13:37 | Autor neznámý

Drahil: Buď neviete čítať, alebo ste nepochopil otázku - ja sa pýtam, čo robia poriadatelia pre rodiny s deťmi. Ja neviem, preto sa pýtam. Vy sa tvárite, že viete všetko - tak mi prosím odpovedze na moju jednoduchú otázku.

Kipko: Máte pravdu. Drahil nechápe, že ak sa dieťa nemôže ísť pozrieť na súrodenca a kamarátov, čo hrajú turnaj, tak je "niečo choré v štáte Dánskom". Najmä keď tam už mnohokrát bol. 

16.08.2012 13:12 | Autor neznámý

Drahil: i dítě pětileté chápe, obzvláště má-li chápat své sourozence...a taky může vyrušovat, je-li málo chápavé. Tak babo raď, jak to má vypadat!

pavel ch: pavlechá, matete veřejnost....

16.08.2012 12:58 | Autor neznámý

4tmw: Tak zaprvé je 5 leté dítě příliš malé na to, aby chápalo co se děje na šachovnicích a nepomohl by mu ani stánek s komentátory, kterého se zde někteří domáhají. Za druhé pětileté dítě se v hracím sále těžko bude bavit pohledem na lidi, kteří "nic nedělají". Takže vezměte dítě raději na pouť, do zoo, do kina nebo do cukrárny, ale ne na mistrovství evropy v šachách, kde to pro něj nemá žádný smysl a jen se tam bude nudit.

16.08.2012 11:45 | Autor neznámý

4Drahil: Ak si myslite, ze moj 5 rocny syn sa bude pozera na online prenos zo sachov, tak nepoznate mladez. Ked vsak pride na sachove podujatie - tak si kupi nejaky odznak alebo ticko, co aj v Pardubiciach urobil. Rovnako si kupil aj nejaku drobnost vcera v muzeu, kde boli nadseni, ze prisla rodina s malymi detmi. Dokazete mi prosim (bez osobnych utokov) povedat, co poriadatelia teda urobili pre konkretnu rodinu s detmi, ktori sa ako divaci chceli podujatia zucastnit?

16.08.2012 10:57 | Autor neznámý

4lykan: Jak jste přišel na to, že pořadatelům nejde o diváky? Máte dojem, že zajišťují přenos cca 100 (!) desek onlinu pro srandu králíkům? Myslíte si, že je to legrace zajistit přenos v takovém rozsahu? Vy podle všeho patříte mezi notorické kverulanty, kterým bude vadit vždy, všechno a na všem. Kritizovat je však úžasně snadné a zábavné, že?

16.08.2012 10:36 | Autor neznámý

..doplním .... Pořadatel musí platit přímo v hlavní budově TOP hotelu včetně  plné penze (ne jak bydlí naši extra hráči v sousední budově). A to pro hráče 45 zemí krát až 12 hráčů.

16.08.2012 10:05 | Autor neznámý

Pořadatel platí pobyt 1 hráče na federaci a na kategorii. Tedy 12 našim, po jednom z  každé kategorie.

Stejně tak pořadatel hradí až 12 hráčům z každého členského státu Evropy (po jednom v kategorii). Jako hradí pobyt pořadatelé jinde, když naši jedou na MS, ME (1 z ČR v kategorii). Všichni ostatní jsou "extrahráči" za své.

Z našich si vybrali "řádnou účast" zpravidla "stříbrní" ("zlatí" raději pobyt ve Slovinsku). Ostatní jsou extrahráči.

Svaz hradí, dle rozpočtu, schváleného delegáty krajů na  konference ŠSČR (mnoho let již stejné),  na ME, i třeba MS, pobyt, cestovné, odměnu, svazovým  trenérům, kteří připravují  hráče, kteří si účast vybojovali (zde tedy zpravidla stříbrné). 

16.08.2012 10:03 | Autor neznámý

Já bych řekl, že odvolávání se na pravidla ECU a FIDE je jen alibistická výmluva. Ono by se určitě nějaké rozumné řešení našlo, ale daleko jednodušší je všechno zakázat. Pořadatelé se prostě řídí heslem : " Kdo chce, hledá možnosti, kdo nechce, hledá výmluvy "...

16.08.2012 09:43 | Autor neznámý

Dobrý den, uvedu konrétní částku pro jednoho hráče, z domácího oddílu 1.Novoborský Šk. Jedná se o mimopražského extra hráče (těch je většina). Náklady :

a) poplatek ECU 3 250.- kč

b) ubytování pro hráče a doprovod - dvoulůžkový pokoj 650.- kč za noc

c) doprava, stravování, ostatní - je značně individuální

Pořadateli ani ŠSČR se nic neplatí, jejich příspěvek je v možnosti zahrát si ME v ČR.

16.08.2012 09:15 | Autor neznámý

Jak se i stává poslední dobou i u nás, je to akce velkolepá o penězích! Jinak to ani v této podobě nelze pojmout, od uzevření hotelu, až k milinonovým dotacím, které na tuto akci jdou z MŠMT, uveďte zde někdo, kolik bude cca stát - výdaje pro jednoho žáka ČR ( startovné, ubytování...), co našim mladým reprezentantům přispěje AVE Kontakt, ŠSČR...?!

Rozhodně akce, která pro uzavření hotelu, bude zvláštní,..., jak zde již bylo napsáno, určitě by bylo dobrá zvolit hotel, zařízení, kde by se využilo vedlejších sálů pro veřejnost, více umožnit tuto šachovou akci mládeže zviditelnit...?! Uvidíme, co na tuto akci bulvár, pokud zjistí, že se šachy hrají za zavřenými dveřmi...?!

Hodně zdaru našim mladým reprezentantům i pořadatelům!

16.08.2012 09:04 | Autor neznámý

"Rád bych k posledním připomínkám pouze zdůraznil, že akce se koná bez účasti diváků prioritně z toho důvodu, že je to tak dle pravidel ECU, které musíme respektovat."

Poprosil by som uviest citat, alebo aspon podla ktoreho bodu ktoreho dokumentu ECU vyzaduje:
1. Nepustit divakov do hracej miestnosti ani na prvych 5 minut kazdeho kola
2. Nepustit divakov vobec do hotela ani mimo hracie priestory
3. Vykazanie hraca, ktory prave dohral, z hracej miestnosti

Silne pochybujem, ze pravidla ECU nieco take stanovuju. Pride mi byt dost smutne takto zavadzat citatelov menej znalych legislativy.

16.08.2012 00:31 | Autor neznámý

 Jsou sporty, kde se rvou o diváka, ale i sporty, kde je divák nežádoucí element . Tak alespoň, že do propozic jasně napsali, že se tato akce nepořádá kvůli divákům, že je to jen sraz jakýchsi exotů. Něco jako výstava psů, ale bez diváků.

15.08.2012 21:45 | Autor neznámý

No vyklizení hrací místnosti od "čumilů" považuju zvláště u mládežníků za rozumné, bohužel tam je razení od trenérů/rodičů na denním pořádku. Ale na druhou stranu by se určitě mohli shromažďovat ve vedlejších místnostech, jestli tam nějaké takové jsou.

A s tím terorismem mi to taky přijde dost přitažené za vlasy, především by takovéto opatření ničemu nezabránilo.

15.08.2012 21:44 | Autor neznámý

 Dobrý večer, zdravím Vás z dějiště ME mládeže, kde probíhají přípravy na náročnou akci. Rád bych k posledním připomínkám pouze zdůraznil, že akce se koná bez účasti diváků prioritně z toho důvodu, že je to tak dle pravidel ECU, které musíme respektovat. Děkuji za pochopení, hezký večer přeje Petr Pisk, delegát FIDE 

15.08.2012 20:17 | Autor neznámý

Osobně jsem se na návštěvu ME v Praze těšil a mrzí mě, že do nebudu moci do hrací místnosti. Doufal jsem, že bude nějaký rozbor hraných partíí ve vedlejší místnosti. Ochranná opatření mi přijdou přehnaná:

a) Pochybuji, že se ME v šachu stane centrem teroristického útoku

b) Myslím, že lze uspořádat stoly tak, aby byl na každou šachovnici výhled, nebo to udělat alespoň jako na corridě.

c) V dnešní době pochybuji, že organizátor zamezí nápovědě tím, že do hrací místnosti nikoho nepustí.

Určitě nebudu jediný koho tento zákaz mrzí. A hlavně si myslím, že nejde o výše uvedené důvody, aele o neschopnost pořadatele.

15.08.2012 16:03 | Autor neznámý


 

Jako rozumné bezpečnostní opatření navrhuji povinnou pyrotechnickou kuklu jak pro hráče, tak pro diváky! Když je za zazvonění mobilu kontumace (škoda, že se nepřibíjí na pranýř, hned bychom byli na titulních stránkách novin.), tak toto opatření mi připadá, jako zcela přiměřené.

15.08.2012 14:31 | Autor neznámý

Z bezpecnostneho hladiska navrhujem este zakaz vychadzania z hotela!

15.08.2012 12:51 | Autor neznámý

Hluk neuvádím, to beru jako samozřejmost. Loni bylo v Albene cca 50 onlinu, tady bude cca 100 - jak tak čtu, tak asi pořád málo.

To Ondrej Danada: Nápověda - nerad bych, aby to tady sklouzlo do diskuze, jak se dá v šachu podvádět, ale jak Vojta, tak já bych Vám tady mohl popsat  spoustu způsobů. Už jsem toho viděl a slyšel dost (i v případě, že platí zákaz používání elektronických zařízení) a určitě zde nebudu popisovat, jaká je praxe.

To kal: Já si nemyslím, že jsme zblblí, ale taky v dnešní době patřím k zastáncům raději riziko minimalizovat. V Khanty při olympiádě  stáli před vchodem regulerní vojáci s plnou výbavou a taky to bylo ve mestě, kde v okruhu cca 1000km najdete jen holé pláně a sem tam nějaké to zvířátko. Taky jsem si říkal, že to snad už je trochu moc. Ale tyhle opatření jsou výsledkem dění a události na naší modré planetě...    

15.08.2012 12:09 | Autor neznámý

V hoteli ubytovaný nie som, chcel som prísť iba na víkend, no služby občerstvenia, najmä hotelového baru, by som v hoteli určite využil. Bez kávičky by som si to totiž predstaviť asi nevedel.

"nápověda : Hráč, který už dohrál může používat elektronické přístroje, ale kdo chce podvádět cestu si vždycky najde." A na toto ste ako prišli? V hracom priestore je zakázané používať tieto prístroje bez súhlasu rozhodcu. A to platí pre každého vrátane divákov. Ak hráč, ktorý už dohral a stal sa divákom, opustí hrací priestor, o.k., beriem že ho nepustia späť. Ale prečo ho idú vyhodiť po dohraní, tam nevidím súvis s nápovedou?

Bezpečnostné opatrenia sa dajú robiť dvoma spôsobmi. Jeden je jednoduchý, bezohľadne všetko zakázať a druhý, trochu sa zamyslieť a prísť s nejakým riešením, ktoré by toľko neobmedzovalo. Ale to premýšľanie asi trochu bolí.

Nie som zástancom toho, aby sa nekontroľovateľne každý pohyboval po miestnosti a rušil hráčov, samého ma to v Pardubiciach rušilo, ale ono je to aj o organizácii. Vo Viedni, kde bolo tiež okolo 1000 hráčov neboli žiadne obmedzenia a bol totálny kľud. Ale toto organizátori asi nedokážu. Na takto veľkých a významných podujatiach by pohyb kontrolovaný byť mal, ale na druhú stranu, človek by mal mať možnosť aspoň na chvíľu prísť sa pozrieť a možnosť stráviť čas v nejakej fan-zóne tak, ako to bolo napr. počas MS v Hokeji v Bratislave.

15.08.2012 11:33 | Autor neznámý

 Podle mě ten první a hlavní důvod by měl být hluk. Je pravda, že šachista by se měl umět dokonale soustředit, ale přemýšlejte v časovce, když vám za zády řve 3 leté děcko

Ondrej Danada: Pokud jste na hotelu ubytovaný, tak vám asi těžko někdo zakáže se v něm pohybovat (pouze vás asi nepustí do hracího prostoru). S tím komentářem je to škoda no. Mě by se zase líbílo, kdyby udělali to co na corridě.

nápověda : Hráč, který už dohrál může používat elektronické přístroje, ale kdo chce podvádět cestu si vždycky najde.

Hrací mistnost: Nedá se to udělat. Navíc je to pro mladé a ti slyší každý krok, každý šum, zavrzání židle apod.

A ta bezpečnost je fakt ...  Opět platí, kdo si chce cestu najít, tak si ji najde. Nicméně je pravda, že čím více nařízení se vydá, tím se sníží šance na úspěch tzv. "organizací"

15.08.2012 10:32 | Autor neznámý

 Prvý odkaz mal smerovať sem. / Škoda, že sa na nss nedá opravovať posledný príspevok /

15.08.2012 10:29 | Autor neznámý

 Škoda, že IM P.Pisk nebude mať počas EYCC čas na komentovanie, jeho dvojjazyčné komentáre stoja za to. V závere posledných videí sú už upútavky na EYCC, napr. tu.

15.08.2012 09:52 | Autor neznámý

Mne osobne sa takéto opatrenia nepáčia. Jedna vec je obmedzenie pohybu divákov po hracej miestnosti, druhá zákaz vstupu do hotelu. Ako môže moja prítomnosť v hoteli mimo hracieho priestoru vytvárať riziko nápovedy? Prečo by sa nemohli v hotelovom bare premietať on-line prenosy s tým, že dohrané partie by niekto komentoval tak, ako to bolo v Párty stane v Pardubiciach? Čo tam majú rodičia (možno trochu slabší šachisti) celé dni robiť? Sedieť na izbe a pozerať on-line prenos nerozumejúc prečo sa hralo tak a nie inak?

Nápoveda - typycký argument, ktorý sa často používajú rôzny organizátori na to, aby si to zjednodušili a uľahčili prácu. Aké riziko nápovedy hrozí počas prvých 5-10 minút kola? O čo je nebezpečnejší hráč, ktorý už dohral, v porovnaní s hráčom, ktorý ešte nedohral?

Hracia miestnosť - opäť je to snaha zjednodušiť si to. Pri troche vôle sa dá usporiadanie stolov zorganizovať tak, aby diváci nemuseli rušiť hráčov chodením pomedzi stoly a zároveň, aby mali výhľad na každú šachovnicu.

Bezpečnosť - tak toto je úplne najjasnejší prejav nezáujmu čokoľvek riešiť. Vo Viedni bolo na turnaji tiež cca. 1000 hráčov a na bezpečnosť dohliadali príslušníci polície v súčinnosti s SBS službou. Prečo sa niečo také nedá urobiť aj v Prahe? Aha, to by niekto musel chcieť...

Je poľutovaniahodné, že organizátori si všetko zjednodušujú a nemajú záujem o divákov. Som veľmi rád, že som vopred nevedel, či budem môcť ísť do Prahy (kvôli práci), lebo keby som vedel, už by som mal rezervované ubytovanie a teraz musel riešiť, čo s tým.

15.08.2012 09:30 | Autor neznámý

Už jsme asi zblblí dokonale - ME mládeže v šachu terčem teroristů?! Co bude dál? Navrhuji, aby u každé partie 8-10letých dětí seděl jeden IA a dohlížel na jejich hru i chování. Jdeš se projít a neumíš se vrátit ke své desce - pohlavek. Opozdíš se o sekundu k zahájení - vyloučení z turnaje. Přehlédneš šach nebo pat - pět ran rákoskou.
JK

15.08.2012 08:49 | Autor neznámý

Jsem rodič jednoho z těch stopadesáti děcek. O pravidle jsem předem věděla, sleduji  zpravodajství z různých MS a ME, třeba na stránkách Vlašimi. Tam i jinde bylo mnohokrát popsané, jak je to s přístupem do sálu, takže žádné překvapení. Co se tak bavím s dalšími rodiči, všichni z kategorie ,,my, co spolu mluvíme" o tom vědí a počítají s tím. Pravidlo mně osobně úplně vyhovuje, na každé akci (snad kromě oddílového silvestrovského blicáku) vždy jen zkontroluju, zda děcko sedí kde má, udělám si fotočku a nejpozději s podáním ruky prchám ze sálu. Kdyby se do sálu navalilo jen na každého českého hráče pár tetiček a babiček, byl by tam klid asi jako na právě probíhající akci Prague Pride...

15.08.2012 08:01 | Autor neznámý

Škoda, že tato informace nebyla k dispozici rodičům a starým rodičům a tetám a strýcům stopadesáti českých reprezentantů o nějaký ten měsíc dříve. Předpokládám, že většina by byla ušetřena zklamání i finančních nákladů.......