Těžký život favoritů

02.05.2010 07:02 | MČR 2010

Hned úvodní kolo MČR jednotlivců ukázalo, že to nikdo z favoritů nebude mít jednoduché. Jednoznačné výhry z hráčů první desítky zaznamenali David Navara, Zbyněk Hráček, Tomáš Polák a obhájce titulu Šimáček. Někteří dalš

Hned úvodní kolo MČR jednotlivců ukázalo, že to nikdo z favoritů nebude mít jednoduché. Jednoznačné výhry z hráčů první desítky zaznamenali David Navara, Zbyněk Hráček, Tomáš Polák a obhájce titulu Šimáček. Někteří další se na celý bod nadřeli mnohem více, některým se nepodařilo vyhrát vůbec a došlo i k překvapivým porážkám. Na startu se sešlo čtyřiadevadesát hráčů, z toho patnáct velmistrů a dvacetdva mezinárodních mistrů.

Ženy bodovaly

Výrazným způsobem o sobě daly vědět šachistky. Ačkoliv žádná z nich nenastupovala jako ratingový favorit, celá polovina účastnic dokázala bodovat. Velmistrovský skalp si vybojovala zkušená reprezentantka Olga Sikorová, která vyhrála se svým reprezentačním trenérem GM Petrem Hábou. Cenou výhru nad mezinárodním mistrem Jozefem Michenkou zaznamenala Karolína Olšarová a úspěšné remízy přidaly Kateřina Němcová s IM Michalem Konopkou a Kateřina Čedíková s GM Lechtýnským.

Na slovíčko s obhájcem

IM Pavel Šimáček

S obhájcem loňského titulu IM Pavlem Šimáčkem jsme krátce pohovořili o "novém" modelu mistrovství republiky. "Oproti uzavřenému turnaji je to velký rozdíl," předesílá na úvod a odhaluje vizi o vítězi: "O vítězi rozhodne, kdo dokáže minimálně ztrácet se slabšími soupeři." V rámci otevřeného mistrovství probíhá i samostatný boj o ženský titul a jestli se devčata vůbec potkají je otázkou. "Ženy? To je úplná loterie. Možná se spolu během devíti kol ani nepotkají. Jelikož jsou všechny nasazené v druhé polovině tabulky, budou rozhodovat poslední dvě kola. Která v nich udělá dva body bude mistryně," říká Pavel Šimáček.

Nedělní program

MČR a FIDE Open pokračuje do 16.00 hodin druhým kolem. Od 15.00 hodin je na pořadu VIP simultánka Vlastimila Horta, proti kterému nastoupí patnáct soupeřů. Na osmnáctou hodinu je v plánu zahájení Hortovy přednášky na téma jeho osobních setkání s mistry světa.

Fotografie

(foto: nss.cz)

(foto: nss.cz)

Soňa Pertlová (foto: nss.cz)

Tuhý boj zavládl v pratii Kristýna Havlíková vs David Kaňosvký (foto: nss.cz)

Soustředěná Olga Sikorová (foto: nss.cz)

Partie

Odkazy

Ostravský koník 2010
MČR 2010 výsledky
MČR 2010 on-line přenos
MČR 2010 přehrát partie
MČR 2010 fotogalerie
FIDE Open výsledky
FIDE Open on-line přenos
FIDE Open přehrát partie
4x 2392x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
02.05.2010 13:50 | Autor neznámý

Nelíbí se mi výraz SLABŠÍ soupeř...jak někdo může o někom říci, že je slabší, dokud ho neporazil? Před zápasem neni nikdo slabší ... Pouze papírový předpoklad.Spíše bych řekl, že soupeř nemá tak vysoký ranking, ale to může být ovlivněno také tím, že nehraje třeba tolika turnajů...
Myslím si, že vyhraje David Navara...Nejen kvůli tomu, že je to výborný šachista, ale také mu to přeji z pohledu charakterového... Doufám, že ho zápas s Judit Polgarovou nijak psychicky nepoznamenal...

02.05.2010 11:04 | Autor neznámý

Takže plánujete zveřejňovat všechny partie? Super!

02.05.2010 10:29 | Autor neznámý

Z předních stolů (co byl on-line) chybí partie Sikorová-Hába. Vzhledem ke včerejšímu kratšímu výpadku se jí již nepovedlo v jejím průběhu rekonstruovat a bude v nejbližším možném čase doplněna. Malou úpravu dozná i partie Štoček-Obšívač a Jedlička-Votava. Partie, které nejsou on-line se zpracovávají ještě v průběhu večera a dnešního dopoledne, jakmile budou kompletní, doplníme.

02.05.2010 08:21 | Autor neznámý

V čem je problém, že v partiích ke stažení nejsou prezentována všechna utkání. Děkuji za odpověď