Litovel 2008

03.09.2008 08:00 | Litovel 2008

Již 12. ročník turnaje v rapid šachu s názvem "Královská hra v královském městě s královským pivem" hraný tempem 2x20 minut na 9 kol se uskutečnil v sobotu 30. 8. 2008 v koncertním sále Městského klubu v Litovli. I přes termínovou...

Již 12. ročník turnaje v rapid šachu s názvem "Královská hra v královském městě s královským pivem" hraný tempem 2x20 minut na 9 kol se uskutečnil v sobotu 30. 8. 2008 v koncertním sále Městského klubu v Litovli. I přes termínovou kolizi s dalšími akcemi (např. Prostějov, Havířov) se turnaje zúčastnilo 77 hráčů a hráček převážně z Moravy. Hráči s velmistrovským titulem tentokrát nedorazili, a tak se cesta k 5000,- Kč za první, 3000,-Kč za druhé a 2000,- Kč za třetí místo otevřela početnému poli mezinárodních mistrů a mistrů…

Překvapivě ale triumfoval zlínský mladíček Cyril Ponížil.
Jeho prvenství viselo na vlásku v boji s Mudrákem, kterému se ale vysmekl jako úhoř a udržel nerozhodný výsledek (ten zaznamenal i v devátém kole se Štěpánem Žilkou). Druhé místo obsadil Pepa Mudrák, jemuž se v Litovli téměř vždy daří. Přejeme mu, aby tomu tak bylo i v litovelském dresu v následující sezóně (na turnaji si opět dohodl angažmá v prvoligovém týmu Litovel "A"). Bronzový skončil další "Litovelák" Štěpán Žilka (v nadcházející sezóně bude hrát Extraligu v Turnově a hostovat za Litovel "A"). Příliš se mu nedařilo, ale dokázal v pohodě dokráčet k solidní ceně.


Stupně vítězů obsadili zprava: 1. FM Cyril Ponížil 2. FM Josef Mudrák a 3. IM Štěpán Žilka.

Z dalších reprezentantů Litovle bych vyzvedl Lukáše Vyhnálka, jenž získal řadů cenných skalpů (např.Strašilův) a jeho výkon je příslibem do budoucna. Mezinárodní mistr Milan Žurek (hrající za Litovel) zůstal v početném poli šestibodových. Do této skupinky se podařilo proniknout i dvěma zástupcům Loko Zábřeh, Karlu Opravilovi a mně. Karel (s výjimkou partie se Šenkýřem) konečně přestal dělat hrubky a dokázal porážet i silné hráče (např. Fr.Navrátila z Pardubic).

Já jsem k ještě výraznějšímu umístění potřeboval více odvahy v remízou ukončené partii posledního kola proti dalšímu Pardubičákovi Aleši Jedličkovi. Z dalších velmi vzdálených účastníků nelze zapomenout na věčně usměvavého Petera Petráně z Bratislavy (mezinárodní mistr, bývalý předseda Slovenského šachového svazu), podal jako obvykle solidní výkon. Všechny překvapila a potěšila také účast dalšího bývalého skvělého hráče IM Štefana Grosse. Na jeho hře se už, bohužel, výrazně projevily neduhy stáří, Zdeňka Kropáče ze Štítů jeho skalp ani přiliš netěšil. Štítecký hráč ovšem podal v turnaji výborný výkon a slušný zisk bodů je jistě důsledkem tréninků s Pavlem Strašilem.


Petr Kičmer je s pozicí proti IM Petráňovi z 8. kola spokojen – však si také nakonec připsal bod.

Uničov úspěšně reprezentovala rodina Navrátilova, oba Jirkové i Alena. Ze zúčastněných žen zaujala zlepšeným výkonem hlavně Soňa Kubelová z Krnova a její kolegyně Radka Růžičková. Šumperská žákyně Nicola Lužíková měla občas slzičky v očích, ale příště to určitě bude lepší. Z dospělých zástupců Šumperka nejlépe bojoval Víťa Valenta. Porazil dokonce i Žilku, ale posléze z bojů o přední místa odpadl. Z Mohelnice a okolí se tentokrát nikdo nezúčastnil, i kvůli hudebnímu festivalu Dostavník. O neúčasti prostějovských jsem již hovořil v úvodu (tamní turnaj vyhrál Vojtěch Plát). Čest obce Luká dobře hájil Jirka Plíva, který tradičně dorazil na kole. Olomoučtí hráči dali většinou přednost turnaji v Prostějově, z nich se nejvíce dařilo Petru Švancarovi z Garde Calcio. Ze zástupců Přerova je stále velmi aktivní František Štec. Okres Bruntál nejlépe reprezentovali Vaněk a Jirka Hnilo z Břidličné (v sobotu 25.října tam budou pořádat 3. ročník Memoriálu Honzy Hnila v rapid šachu!). Nejlepším hráčem s elo do 2200 se stal nestárnoucí profesor Vykydal z Brna, hrající za oddíl Zákřany, se 6,5 body se navíc probojoval do první desítky. Z téhož oddílu byli velmi úspěšní i David Holemář a Jan Uhman st.


Zlínskému Šenkýřovi (2169) se dařilo, o medaili se připravil až v posledním kole prohrou s FM Holemářem. Jeho souboj s IM Sosnou sleduje pozorně brněnská legenda František Vykydal.

Turnaj proběhl v poklidné atmosféře, rozhodčí ing.Votruba neměl prakticky důvod zasahovat. Jeho zásluhou se výsledky objevily velmi brzy i na internetu, což je na litovelské poměry téměř senzace. Pořadatelé ing.Knajbl a ing.Krejčí ovšem tentokrát zaslouží pochvalu i za náležitou propagaci, propozice byly zveřejněny s dostatečným předstihem v Gambitu i v Československém šachu! O kvalitní občerstvení v bufetu, zejména tvarůžky s chlebem a zeleninou na prkénku, se vzorně starala paní Vyhnálková a slečna Agáta Krejčí, o čepování sponzorského piva pak Josef Klapka a Josef Kučera. Doufejme, že i příští ročník bude stejně úspěšný.


Obálku vítězi předává ing. Jan Krejší senior, v pozadí ing. Knajbl.

Výsledky
3x 1837x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
04.09.2008 22:17 | Autor neznámý

Drobný postřeh. Rozhodčí nebyl ing. Votruba nýbrž ing. Záruba.

04.09.2008 11:52 | Autor neznámý

75letý profesor (míněno jistě jeho nesporné šachové umění) František Vykydal je stále členem klubu Lokomotiva Brno (viz též výsledková listina) a sotva by hrál za Zakřany. Jinak jsou články pana Zapletala milé, čtivé, vtipné...

04.09.2008 07:15 | Autor neznámý

V clanku chyba vyjadrenie uzasu nad tym, aka uspesna bola vyprava zo Zlina ( k nam patri aj havirovsky Kicmer, ktory hostuje za Zlin ). V jednom aute prisli do Litovle 1.Ponizil, 5.Kicmer, 8.Senkyr a 9.Sosna !