Co přinesl první extraligový víkend?

09.11.2009 07:02 | Extraliga 2009/2010

Přestože šlágrem úvodního víkendu nového ročníku šachové extraligy byl souboj pražské Mahrly s 1. Novoborským, kterým vrcholila loňská sezona, výsledek zmíněného duelu jistě zastiňuje nekompromisní nástup nováčka v extralig...

Přestože šlágrem úvodního víkendu nového ročníku šachové extraligy byl souboj pražské Mahrly s 1. Novoborským, kterým vrcholila loňská sezona, výsledek zmíněného duelu jistě zastiňuje nekompromisní nástup nováčka v extraligových vodách týmu ŠK Polabiny. Ten velmi důrazně "prásknul do kočáru" a přivezl si ze severu Moravy plných šest bodů. Získat dvě vítězství se podařilo ještě Geofinu Ostrava, a tak společně vedou po dvou kolech extraligovou tabulku.

Zápas se hrál za přítomnosti kamer, takže se můžete těšit na pořad V Šachu

Mahrla Praha - 1. Novoborský

Hlavní pozornost se v úvodním kole začínajícího ročníku extraligy upínala na souboj posledního držitele titulu s vicemistrem loňské sezony. Novoborští opět cestovali na pražskou misi, takže byl chtivý divák již čtvrtou sezonu v řadě ochuzen o on-line přenos. Domácí Mahrla vstoupila do ročníku obhajoby v nejsilnější sestavě, což jim bylo jejich soupeři opětováno. V utkání se do dvoubodového vedení dostal Nový Bor a to zásluhou zadních šachovnic, kde Radek Kalod porazil Stanislava Cífku a Ján Markoš donutil ke kapitulaci Mikhaila Ivanova. "Zápas s Novým Borem jsme pojali prestižně. Všechny partie se hrály, první skončila snad po více než třech hodinách. Ze začátku vypadal zápas lépe pro Nový Bor, ale nakonec se nám podařilo vyrovnat," krátce shrnul David Navara. Vyrovnání nepříznivého stavu dosáhl Mahrla Praha na prvních dvou šachovnicích díky své stálici Davidu Navarovi a Drozdovskému, který i letos dokázal, že se mu na Novoboráky daří, když na druhé šachovnici porazil Viktora Lázničku. "Byl to zápas podobný čtvrtečnímu utkání Sparty v Kluži. Akorát nám se nepodařil dát třetí gól," okomentoval zápas kapitán novoborských Marek Vokáč.

BŠŠ Frýdek-Místek - 2222 ŠK Polabiny

Co je na papíře je jedna věc, co se děje na šachovnicích je věc druhá. Ani letošní první extraligový víkend se neobešel bez překvapivého výsledku. O ten se postaral extraligový nováček z Polabin, který si na své moravské misi hned v prvním kole vyšlápl na domácí BŠŠ Frýdek-Místek. "První zápas, hned na onlinu a hned výhra, to je prostě fantazie," sdělil nám kapitán Martin Petr. Domácí BŠŠ nedokázala ani na jedné šachovnici nalézt vítěznou notu, což se hráčům Polabin podařilo hned třikrát. "V sobotním zápase jsme se utkali s ”nováčky” extraligy, nutno však dodat, že je zde mnoho zkušených hráčů. Měli jsme v tomto zápase potvrdit roli favorita, šli jsme proto do tohoto utkání zvítězit, odmítli jsme remízu na jedné šachovnici, na druhé mohla skončit take věčným šachem, obě tyto partie nakonec skončily prohrou. Poté se již nedal zápas zachránit," bilancuje kapitán Pavel Benčo. A kde vidí základ úspěchu kapitán Polabin? "Na první kolo s Frýdkem-Místkem jsme přijeli dobře připravení a zdravě nažhavení. Elová převaha soupeřů v součtu víc než tisíc bodů se naštěstí neprojevila a my zvítězili zaslouženě, i když to chvílema vypadalo na některých deskách nahnutě." (reportáž ze zápasu bude na webu Polabin během dopoledne)

A64 Valoz Grygov - ŠK Zlín

Ševci ze Zlína cestovali do Olomouce, kde úřaduje místní A64 Grygov. O report z utkání jsme požádali IM Pavla Šimáčka: "Zápas byl dlouho velice vyrovnaný. Na 1.šachovnici vzniknul nepřehledný guláš, kde jsem mírně favorizoval našeho Tomáše Petríka hrajícího bílými s Tomášem Polákem. Na dvojce jsem stál já s Mariánem Jurčíkem od začátku divně až špatně, ale do prohry bylo pořád ještě dál než do remízy. Zatímco na trojce tlačil Richard Biolek starší na beton v podání Pavla Čecha, tak na čtverce zas využíval výhodu bílých figur Peter Michalík proti Eriku Pinterovi. Partie Biolek mladší – Chytilek na pětce, Sosna – Malinovský na šestce i Roubalík – Bureš se od začátku pohybovaly v mezích rovnováhy. Na sedmičce nezískal černými Cyril Ponížil ve Volze dostatečnou kompenzaci proti Josefu Juřkovi a vypadalo to, že bude muset předvést tuhou obranu bez pěšce. Posléze skončila remízou partie na 5. šachovnici."

"Jak už to tak bývá, zápas rozhodly časovky. Po jejich skončení bylo zjevné, že Zlín je na tom lépe. Svou časovku nezvládnul Erik Pinter, který prohrál a ani pozice Tomáše Petríka nevzbuzovala důvěru. Cyril Ponížil našel pěkný šejd a také už mohl hledět optimisticky do budoucnosti, takže jediným potenciálním plusem byla pozice na třetí šachovnici, kde Richard Biolek získal pěšce. Ostatní partie mířily k remíze. Svou výhodu nakonec uplatnil jen Tomáš Polák, takže Zlín vyhrál zaslouženě a bezpečně 5:3.

Výsledky 1.kolo

domácískóreskórehosté
A64 VALOZ Grygov35ŠK SK Zlín
ŠK Geofin Ostrava6.51.5ŠK DURAS BVK - Královo Pole
BŠŠ Frýdek-Místek2.55.52222 ŠK Polabiny
TŽ Třinec3.54.5SAGINA Pardubice
ŠK Mahrla Praha441. Novoborský ŠK
TJ Bohemians Praha3.54.5ŠK Zikuda Turnov

2222 ŠK Polabiny - TŽ Třinec

Kdo zaznamenal již v sobotu překvapivou výhru Polabin ve Frýdku-Místku, jistě netrpělivě očekával, jak si Polabiny povedou v neděli v Třinci. "Druhé kolo s Třincem bylo vyrovnané a řekl bych, že nakonec rozhodl náš větší týmový duch," mohl opět po zápase pozvednout vítěznou korouhev kapitán Polabin Martin Petr. (reportáž ze zápasu bude na webu Polabin během dopoledne)

Zikuda Turnov - Mahrla Praha

"Zápas proti Turnovu byl dost dramatický. Dva naši hráči kvůli pracovním povinnostem nemohli nastoupit, takže jsme byli jen mírnými favority. Velmistr Stefansson se dostavil se značným zpožděním, ale do hodinového limitu se vešel," popsal úvod zápasu David Navara. Turnov se na Mahrle představil se stejnou sestavou jako v sobotu na Bohemce, tentokrát to však body nepřineslo. "Zápas vypadal zpočátku nejasně, ale postupem času se začal vyvíjet v neprospěch soupeřů a skončil tříbodovým rozdílem," zakončuje David Navara.

Duras Brno - A64 Valoz Grygov

IM Pavel Šimáček: "Nejtěžší zápasy pro jakýkoliv tým jsou tzv. „povinné výhry“. Stejně tomu bylo i v tomto zápase, kde Brno je papírově zjevně nejslabším týmem, ale o to víc dává do hry srdce. První skončila partie Malinovský – Jurka na šestce, kde známý brněnský specialista na remízy bezpečně udržel našeho borce. Jako druhý jsem remizoval já s Janou Jackovou, opakování tahů bylo objektivně oboustranně nejlepší řešení. Dál už do zápasu opět začaly mluvit časovky. Nejdříve dokázal na třetí zvítězit Richard Biolek starší s Neklanem Vyskočilem a o něco později i Josef Juřek s Ondrou Přidalem. Bohužel pro Grygov se špatně vyvinula partie Krejčí – Petrík na první šachovnici a hlavně se úplně otočila partie na čtyřce Vymazal – Pinter. Rozhodnout tak musel na osmé šachovnici trpělivě hrající Josef Obšivač, který postupně přehrál Vladimíra Ševčíka. Partii z páté šachovnice Skácelík – Biolek ml., která skončila remízou, jsem sice neviděl až do konce, ale předpokládám, že symetrická těžkofigurová pozice ani jinak skončit nemohla. Nakonec tedy hubené, ale důležité vítězství 4,5:3,5."

Výsledky 2.kolo

domácískóreskórehosté
ŠK Zikuda Turnov2.55.5ŠK Mahrla Praha
1. Novoborský ŠK71TJ Bohemians Praha
ŠK DURAS BVK - Královo Pole3.54.5A64 VALOZ Grygov
ŠK SK Zlín26ŠK Geofin Ostrava
SAGINA Pardubice44BŠŠ Frýdek-Místek
2222 ŠK Polabiny4.53.5TŽ Třinec

Partie ze zápasů Mahrla-1.Novoborský a Turnov-Mahrla

Odkazy

Extraliga - tabulka, výsledky, soupisky, partie - databáze nss.cz
Extraliga - Hvězdy soutěže
Extraliga - databáze ŠSČR
12x 475x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
10.11.2009 12:48 | Autor neznámý

Já jsem s oslovením nejdřív neváhal, protože si Davida pamatuju z šachových táborů jako malého kluka, ale od té doby jsme se neviděli a velmi velmi pochybuji, že by si mě pamatoval. Takže při osobním setkání bych mu dnes říkal "pane Navaro". To oslovení jménem je asi fanouškovská deformace, slyšeli jste někoho říkat "pan Baroš" nebo "pan Jágr"?

10.11.2009 11:34 | Autor neznámý

Trocha jazykového koutku  - oslovení " pan Navara"  bych ponechal otci Davida , my co známe Davida , tak pro nás to bude Davídek - myslím,že mu to příliš vadit nebude  . Ale že je David "PAN hráč"  , o tom se nedá pochybovat . I já patřím mezi ty, co rozhodnutí Davida přednostně dodělat školu velmi schvaluji . Jen  trochu pochybuji,jaké bude mít uplatnění s vystudovanou logikou - v praktickém životě nevím,leda tak pedagogická či výzkumná činnost. Ale to ví nejlépe David....

10.11.2009 09:54 | Autor neznámý

Podle mne je rozhodnutí pana Navary dodělat školu velice správné . Mistr světa může být i potom.

10.11.2009 09:21 | Autor neznámý

Honza Hučín: Jen je zřejmě škoda, že David prostě musí za každou cenu dělat právě teď tu školu... Kdyby to mohl na pár let přerušit, tak by podle mne tak do čtyř let tvrdě bojoval o titul mistra světa!

10.11.2009 08:51 | Autor neznámý

No vida, tak na liverating nám to vzali, David má 2722, pod tabulkou je dokonce odkaz na db.chess.cz. Započítávají tam všelijaké ligové soutěže, asi shánějí informace, kde se dá.

09.11.2009 21:08 | Autor neznámý

Bond - Berou, kde se dá. Už jsem ho také upozorňoval na nějakou akci, která se neobjevila mezi sledovanými.

09.11.2009 19:43 | Autor neznámý

Liverating počítá aktuální přírůstky ELA, takže na datu započtení až tak nezáleží. Otázka je pouze, kde berou podklady pro výpočet.

09.11.2009 17:26 | Autor neznámý

To je sice pěkné, ale Extraliga stejně jako ostatní soutěže družstev budou započteny na FRL až po skončení celé soutěže, tedy nejdříve k 1. 5., takže ten údaj by byl na liveratingu jen zkreslující.

09.11.2009 14:40 | Autor neznámý

Škoda, že Davidovi zatím nepřipočetli obě výhry na liverating, českou ligu nesledují, zkusil jsem tam napsat a uvidíme Měl by mít už přes 2720.

09.11.2009 10:30 | Autor neznámý

Držme palce, ať panu Navarovi skvělá forma vydrží na Světový pohár!

09.11.2009 10:18 | Autor neznámý

Polabiny jsou štika v extraligovém rybníku.

Když se tak dívám na partie Davida Navary, připadají mi šachy krásné a lehké.

09.11.2009 09:09 | Autor neznámý

díky za zveřejněné partie, už jsem hladový po extralize