8. kolo

02.03.2010 07:03 | Druholigový souhrn 2009/2010

Šakal Kozolupy, Sokol Kobylisy, Jičín, Rychnov n/K Zlín “B“ a Grygov “B“ – to jsou družstva, která mají po osmi kolech nejlépe nakročeno k tomu, abychom je v další sezoně vídali v prvních ligách. Naopak k sestupu do krajských...

Šakal Kozolupy, Sokol Kobylisy, Jičín, Rychnov n/K Zlín “B“ a Grygov “B“ – to jsou družstva, která mají po osmi kolech nejlépe nakročeno k tomu, abychom je v další sezoně vídali v prvních ligách. Naopak k sestupu do krajských přeborů, kam se z každé skupiny odporoučí hned trojice týmů, se již mohou chystat na Bohemians “B“, v Žebráku, Karlových Varech “B“, Litvínově, Říčanech, Žďáru n/S, Lokomotivě Brno “A“ nebo Vsetíně.
2. liga A
ŠK Líně A5,5 – 2,5TJ Spartak Žebrák A
SK Viktoria Žižkov A4,5 – 3,5ŠK Sokol Klatovy A
Sokol Plzeň 1 A3,5 – 4,5TJ Šakal Kozolupy A
ŠK Český Krumlov A4,5 – 3,5TJ Sokol Domažlice A
Sokol Tábor A4 – 4Sokol Platan Písek A
Sokol Plzeň Letná A4 – 4TJ Bohemians Praha B

Klatovy na záchranu ztrácejí již 4 body a nic na tom nezměnila ani výhra Jindřicha Havlíka

Klíčový zápas pro vývoj celé skupiny se odehraje v následujícím kole, kdy vedoucí Kozolupy budou hostit prozatím druhý Český Krumlov. Obě družstva však už v kole osmém měla co dělat, aby si připsala výhru. Kozolupy totiž pouze 4,5:3,5 přehrály Sokol Plzeň I, což je klub, ze kterého řada hráčů do Kozolup přestoupila. Obdobně těžkou cestu k výhře měl Český Krumlov proti Domažlicím, nicméně ani v 8. ligovém zápase nenašel tento nováček přemožitele. Bronzový stupínek si s odstupem tří bodů drží Viktorka Žižkov, která výhrou 4,5:3,5 notně zkomplikovala budoucí druholigovou existenci Sokolu Klatovy. Líně jim totiž po výhře 5,5:2,5 s Žebrákem odskočily na nepříjemný rozdíl 4 bodů. Ještě o bod větší rezervu mají od čáry ponoru Tábor s Pískem, kteří se ve vzájemném zápase rozešli smírně. Stejným výsledkem skončilo i utkání Plzeň Letná – Bohemians “B“, což byl vůbec první bodový zisk pro pražský tým. Důvod k radosti to však rozhodně není, protože devítibodová propast na 9. místo znamená již takřka jistý sestup.

2. liga B
ŠK Spartak Ústí n.L.2,5 – 5,5MARTY Baník Most
TJ Pankrác B5,5 – 2,5TJ Neratovice
TJ SSZŠ Litvínov3,5 – 4,5SK Děčín A
ŠK Kladno A5 – 3Karlovarský Tietz A
Slovan Jirkov2,5 – 5,5Sokol Praha Kobylisy
1. Novoborský ŠK C5 – 3Karlovarský Tietz B

Radoslav Doležal ml. podává v barvách Pankráce “B“ výborné výsledky – jeho prozatimní bilance činí 6,5/8

V cestě za postupem suverénně pokračuje Sokol Kobylisy, který má po výhře 5,5:2,5 v Jirkově tři kola před koncem náskok plných 6 bodů, o výrazně lepším skóre ani nemluvě. Pozici nejbližšího (i když i tak už poměrně vzdáleného) pronásledovatele si výhrou 5:3 nad posledními Karlovými Vary “B“ udržel Nový Bor “C“, a to i přesto, že nastoupil v nejděravější sestavě této sezony. Po výhrách 5,5:2,5 v Ústí n/L, resp. 4,5:3,5 v Litvínově mohou přehodnotit své cíle ze „zachránit se“ na „zaútočit na medaili“ družstva Marty Most a Děčína. Oddechnout si mohou i na Kladně, kterému výhra 5:3 s Karlovými Vary “A“ přinesla odstup od sestupu na 6 bodů. Nervózní boj o záchranu naopak i nadále čeká Neratovice, které sice podlehly Pankráci “B“, nicméně díky souhře dalších výsledků je i tento výsledek udržel nad čarou ponoru.

2. liga C
ŠK ZVU Engineering Lípa5,5 – 2,5ŠK Sokol Mladá Boleslav
ŠK Zikuda Turnov B""4 – 4TJ Slavia Hradec Králové B""
JOLY Lysá nad Labem B""5,5 – 2,5Stadion Kutná Hora
Sokol Kolín6 – 2Desko Liberec
TJ Tourist Biomedica Říčany0,5 – 7,5ŠK AD Jičín
TJ Dukla Praha5 – 3SK OAZA Praha

Radoslav Doležal st. dokázal remízou zabránit ostudnému skóre 8:0 v zápase Říčany – Jičín

Lídři skupiny pokračují i nadále bez zaváhání. Na prvním místě tak stále zůstává Jičín, který zachraňujícím se Říčanům uštědřil ostudnou porážku 7,5:0,5. Milosrdnější ke svému protivníkovi byla Lysá n/L “B“, nicméně ani z porážky 2,5:5,5 jistě Kutná Hora nebyla nadšená. Vzhledem k rozložení sil je o postupujícím s pravděpodobností hraničící s jistotou rozhodnuto, a tak nejzajímavějším zápasem kola mohlo být střetnutí Turnov “B“ – Hradec Králové “B“, které mohlo odtajnit i budoucího majitele bronzové medaile. Nicméně výsledek 4:4 nakonec celou situace ještě znepřehlednil, protože tím vznikla šance i pro Duklu Praha, která otočila zápas s Oazou Praha na 5:3 ve svůj prospěch. V záchranářských zápasech si výhrou 6:2 nad Libercem výrazně pomohl Kolín, naopak Liberec po vydařeném startu nyní již potřetí v řadě prohrál a k záchraně bude zřejmě ještě muset v některém z dalších zápasů bodovat. Ideální příležitost má hned v následujícím zápase proti posledním Říčanům. První výhru v sezoně a tím pádem i přiživení záchranářské naděje si připsala Lípa, která přehrála taktéž o záchranu bojující Mladou Boleslav. Vzhledem k velmi obtížnému losu (Oaza, Turnov “B“ a Jičín) je však udržení se Lípy jen velmi nepravděpodobné.

2. liga D
Šachový klub Lokomotiva Brno "B"5 – 3ŠK Bohemia Pardubice
ŠK DURAS BVK - Královo Pole "B"5,5 – 2,5AKIS Pardubice
Panda Veolia ARTCO Rychnov nad Kněžnou5,5 – 2,5TJ Žďár nad Sázavou
TJ Spartak Pelhřimov3,5 – 4,5TJ SOKOL Zaječice
TJ Jiskra Litomyšl2 – 6ŠK Caissa RHEA Třebíč "A"
ŠK Caissa COLAIR Třebíč "B"4 – 42222 ŠK Polabiny "B"

Jen málo hráčů se může pochlubit stoprocentním bodovým ziskem – Josef Kratochvíl z Třebíče ”A” je s bilancí 7/7 jedním z nich

Černý pardubický den, kdy AKIS podlehl Durasu Brno “B“ 5,5:2,5, Bohemia Pardubice Lokomotivě Brno “B“ 5:3 a Polabiny “B“ pouze remizovaly s Třebíčí “B“, znamená utvrzení vedoucí pozice pro Rychnov n/K. Ten totiž v zápase proti rezignovanému Žďáru n/S neměl žádný problém získat 3 body. Soupeř totiž zřejmě na záchranu již rezignoval, do východních Čech dorazil pouze jedním autem v 5 lidech a zřejmě po 5 rychlých remízách opět v tichosti odcestoval zpět. Zaváhání Polabin znamená i střídání na stříbrném stupínku. Výhrou 6:2 v Litomyšli se tam propracovala Třebíč “A“. Otázku, jestli se tam udrží natrvalo, zřejmě zodpoví až 10. kolo, kdy Třebíč zavítá na půdu vedoucího Rychnova, kterému se bude snažit zabránit k předčasné oslavě postupu. V posledním nezmíněném zápase si pak Zaječice v podstatě zajistily záchranu, když v zápase o pověstných 6 bodů zdolaly Pelhřimov, čímž se sestupovým vodám vzdálily již na 6 bodů.

2. liga E
Slavia Kroměříž B3 – 5ŠK Lokomotiva Brno C
ŠK Staré Město B7 – 1ŠK 64 Brno
ŠK HPM TEC Hustopeče6,5 – 1,5Orel Ořechov
SK Prostějov3 – 5ŠK Zlín B
MKS Holešov5 – 3SPgŠ+G Znojmo
ŠK Lokomotiva Brno A3 – 5ŠK Staré Město C

U skupiny E předávám slovo Davidu Ciprysovi, který se jejímu osmému dějství obšírně věnuje na stránkách Jihomoravského šachového svazu, kam tato skupina geograficky náleží. V krátkosti snad jen zmiňme, že s náskokem dvou bodů vede Zlín “B“, kterému na záda dýchá Staré Město “B“.

2. liga F
Sokol Dobrá3 – 5 TJ VOKD Poruba
Zbrojovka Vsetín 2 – 6 TJ Mořkov
Baník Havířov 4 – 4 TJ Mittal B
TŽ Třinec C 4,5 – 3,5 T.J. Sokol Šumperk
A64 PROCLIENT Grygov B 8 – 0 BŠŠ FM B
Slavoj Bruntál 3 – 5 ŠK MSA Dolní Benešov A

Osmé kolo, osmá výhra – tuto jednoduchou rovnici se kromě Jičína a Rychnova n/K podařilo naplnit i Grygovu “B“. V zápase extraligových rezerv si Grygov navíc smlsnul na Frýdku-Místku “B“, kterému uštědřil ostudný debakl 8:0. I přes tuto skvělou bilanci však dosud o postupu Grygova rozhodnuto není, protože výborně si vede i VOKD Poruba, která má po výhře 5:3 v Dobré ztrátu pouhé 2 body. Rozhodnutí by mohlo přijít v následujícím zápase, kde by Grygovu mohla některé hráče odvát kolize se slovenskou extraligou, nicméně i tak zůstává v zápase horkým favoritem. Třetí místo i nadále drží Havířov, i když po remíze s Mittalem Ostrava “B“ a výhře Dolního Benešova 5:3 v Bruntále se jeho náskok smrskl na pouhý bod. Vyjma Vsetína, který je po porážce 2:6 s Mořkovem s jediným bodem beznadějně poslední, bude boj o záchranu v této skupině nesmírně zajímavý. V rozmezí jediného bodu se totiž mezi 8. – 11. místem nachází hned čtveřice týmů, a to se ještě Třinci “C“ těsnou výhrou s Šumperkem podařilo z této ohrožené skupiny minimálně na jedno kolo vzdálit.

Odkazy

databáze ŠSČR
0x 860x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat