S Korobovem a Lázničkou

02.08.2009 15:01 | CZECH OPEN 2009

Bylo těžké vyhrát hlavní velmistrovský turnaj? " Samozřejmě. Vyhrát je vždycky těžké. Vítězství v turnaji se skládá z mnoha ingrediencí. Jednou z těch nejdůležitějších je štěstí. Když máte štěstí, vyhrajete, když ne,...

Bylo těžké vyhrát hlavní velmistrovský turnaj? " Samozřejmě. Vyhrát je vždycky těžké. Vítězství v turnaji se skládá z mnoha ingrediencí. Jednou z těch nejdůležitějších je štěstí. Když máte štěstí, vyhrajete, když ne, nedá se nic dělat."
Byl GM Láznička těžký soupeř? "Nemohu říct, že byl přímo těžký. On je výborný šachista, ale ta situace pro něj byla těžká. Musel vyhrát a mně stačila remíza. Jistě pro něj bylo hodně důležité uspět, ale nakonec se mu to nepovedlo. Třeba příště."

Na kterém místě byste byl spokojený?
Spokojený? Víte, já tu v Pardubicíh mám takovou tradici. Vždycky udělám 7 bodů z 9 kol. Zatím to nikdy nestačilo na nějaké výborné umístění. Letos jsem ale předvedl svůj nejlepší výkon, měl jsem 8 bodů a vyhrál jsem.

Která hra pro vás byla nejvýznamnější?
To je těžké říct. Pro mě jsou asi nejdůležitější první partie. Když se povedou, pak jsem většinou úspěšný, když prohraju, celý turnaj může být zkažený.

Jste profesionální šachista?
Ano, vlastně jsem určitý druh profesionála. Je to dobrá příležitost, jak si přivydělat.

Jak se vám na festivalu CZECH OPEN líbilo?
Velice jsem si to tu užil. Bezvadný festival, skvělé místo. Obdivuji organizátory, že to jsou schopní zvládnout. Pokud se nestane nic nepředvídaného, tak bude tato akce v mém kalendáři i za rok.

Rozhovor s nejlepším českým hráčem velmistrovského turnaje Viktorem Lázničkou

GM Viktor Láznička

Pojďme si zhodnotit turnaj Pardubice open. V posledním kole to sice nedopadlo úplně ideálně, ale třetí místo není špatný výsledek.
Pravda je, že poslední bylo špatné. Je to má jediná porážka v celém turnaji. V celém turnaji jsem 6krát vyhrál, dvakrát remizoval. Před posledním kolem jsem dělil první místo a bohužel bylo jasné, že pokud chci vyhrát, pak musím Korobova porazit. Tomu jsem také přizpůsobil taktiku, trochu jsem zariskovala a nevyplatilo se to. Tou porážkou jsem si zkazil celý turnaj. Kdybych vyhrál je to veliký úspěch, takhle je to jen průměr.

Nebylo lepší hrát na remízu?
Výsledkově by to určitě lepší bylo. Spousta lidí by to asi i udělala, rychle by remizovali a dělili by první až třetí místo. Já jsem chtěl zariskovat a být první, protože jsem v Pardubicích ještě nevyhrál. Úplně stejná situace byla i před 14 dny ve Španělsku, také jsem musel vyhrát v posledním kole a také jsem to nezvládl. Možná je to můj osud prohrávat v posledních kolech.

V čem je ten problém s posledními koly?
Když musím myslet na to, že soupeři stačí remíza, aby vyhrál, a já ho prostě musím porazit, trochu jsme pak ve stresu. Určitě mě to ovlivňuje. Možná to nezvládám psychicky, nevím. Poslední kola mi prostě poslední dobou nejdou.

Která z partií vám z turnaje utkvěla?
Myslím, že sem hrál dobře celou dobu. Až na první kolo a poslední kolo. Líbilo se mi, jak jsem zahrál partii s GM Zakhartsovem. V rovné pozici jsem vymyslel zajímavý plán, jak ho přehrát, postupně jsem získával výhodu, až jsem ho porazil.

Jak se vám líbí Czech open jako turnaj?
Czech open velikostí nemá na světě obdoby. Jsou podobné akce, ale ty jsou omezené jen na šachy, organizátoři zaslouží veliký dík, protože jich není moc a zvládají složitou organizaci dokonale. Jezdím sem rád.

0x 2168x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat