Má rád rychlá auta

29.07.2009 18:02 | CZECH OPEN 2009

Včerejším hostem IM Petra Piska při komentování partií byl GM Shakhriyar Mamedyarov. Zde je s ním krátký rozhovor: Hrál jste na letošním ročníku CZECH OPEN vůbec nějaký turnaj? "Ne, nehrál. Letos nějak nebyl čas. Přijel jsem po...

Včerejším hostem IM Petra Piska při komentování partií byl GM Shakhriyar Mamedyarov. Zde je s ním krátký rozhovor:
Hrál jste na letošním ročníku CZECH OPEN vůbec nějaký turnaj?
"Ne, nehrál. Letos nějak nebyl čas. Přijel jsem později a odjíždět budu dřív. Ale poslední dva roky jsem tu vždy několik turnajů hrál. Přijel jsem, protože CZECH OPEN je skvěla akce, jezdí sem hodně kvalitních hráčů. No, pak jsem samo sebou přijel i za přáteli, které vídám vlastně jen tady.

Vy dnes z Pardubic odjíždíte. Kam máte namířeno?
Pojedu do Německa, do Mohuče. Stejně jako Sergej Movsesjan. Já se tam ale zúčastním kvalifikace na příští MS ve Fischerových šachách. Hodně se tam těším, protože si zahraju s mnoha světovými hráči.

Kdo je váš oblíbený soupeř. Nebo proti komu byste si chtěl zahrát?
To je těžké říct. Je tu hodně kvalitních hráčů, se kterými jsem ještě nehrál. Nedokážu říct, kdo z nich by byl pro mě lepší a kdo by byl lehčí oponent. Dá se říct, že s většinou hráčů jsem někdy už vyhrál i prohrál (smích).

Kdy jste začal hrát šachy?
Když mi bylo 8 let, ale nejdřív jsem nebyl moc dobrý, učil jsme se pomalu a pomalu jsem i hrál. Ale pak jsem začal jezdit na turnaje, v 15 jsem se začal zlepšovat a po několika dalších letech jsem se stal velmistrem. Trénoval jsem několik hodin denně, hodně jsem se na hraní soustředil a před rokem jsem se dostal do absolutní světové špičky. Teď jsem sice trochu zase klesl, ale to se zlepší. Myslím, že příští rok bych zas mohl být v TOP 5.

Proč jste na žebříčku začal klesat? Co se stalo?
Asi jsem začal moč často chodit ven s přáteli a trávit hodně času po restauracích (smích). Teď vážně. Polevil jsem v přípravě. Dřív jsem hrál 10 hodin denně, dnes je to něco kolem 6 maximálně 8. ale hodlám na tom zase zapracovat.

O vás je známo, že pokud nestojíte v partii příliš dobře a vaše pozice vypadá spíš na prohru, tak celkem brzy partii vzdáváte. Jiní hráči by asi pokračovali a čekali na chybu soupeře. Je to tím, že máte ze soupeře respekt anebo pro vás ta partie už není zajímavá?
Asi to bude tím, že už ta partie není zajímavá. Nemám to rád. Může to třeba být i remíza, ale když pak ještě někde něco přehlédnete, většinou prohrajete. Nebaví mě to, takže to nechám být a řeknu si, že zítra to bude lepší.

Jak relaxujete, když už vám šachy lezou na mozek?
Snažím se být hodně aktivní. Jdu si třeba s přáteli dát večeři, zahrát tenis, projít se nebo hrajeme i fotbal. Někteří hráči hodně sportují, a to i během turnaje, třeba Carlsen. To já nedělám, když přijdu po dlouhé partii, tak si chci odpočinout, najíst se. Takže sport během turnaje není nic pro mě.

Zkoušel jste někdy i jiné deskové hry. Karty, PC hry anebo něco takového vás nebaví?
Občas si s kamarády zahraju domino, to mi jde a baví mě to. Jinak jsme docela dobrý v bowlingu, zvládnu dát 9 i 10 striků za sebou (smích). Povedlo se mi jednou překonat i jeden městský rekord. Karty nehraji, když bych začal, už bych asi nikdy neskončil to je hodně návykové. PC hry mi přijdou jako obrovská ztráta času, je lepší trávit čas s přáteli. Ale třeba rychlá auta rád mám, takže když videohru, pak jedině auta. Ale na internetu si občas zahraji šachy. Jenže tam nikdy nevíte, kdo sedí proti vám, kolik má ELO a jestli náhodou nepoužívá třeba Rybku (smích).

Jaká auta máte rád?
Rychlá a velká. Ideálně když to jede tak těch 200 – 250 kilometrů v hodině (smích). Třeba BMW, Land Rover anebo sportovní auta, třeba Buggati

6x 923x
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
30.07.2009 10:20 | Autor neznámý

Za nejlepšího bowlera mezi šachisty jsem dosud považoval Miloše Koudelku. Výkonem 285 se však, pokud vím, pyšnit nemůže.

29.07.2009 23:41 | Autor neznámý

Gambit: ano, úsměvné. Buďme rádi, že se alespoň trefili, že to jsou šachy :)

29.07.2009 23:12 | Autor neznámý

Gruzínský velmistr z Azerbajdžánu? Co je to za ptákovinu?

29.07.2009 20:15 | Autor neznámý

Jen bych upřesnil ten bowling, pokud se nepletu, říkal, že městský rekord udělal v Nalčiku a bylo to 285. Skratchymu díky za odkaz, mělo to být ještě na slovenské televizi Joj (nebo jak se píše). Škoda, že reportáž je tak krátká, bylo včera na Áčku docela veselo. Miki mi říkal, že skóre bylo 2,5-1,5 pro něj, to měl ale Šak 30s proti 2 minutám. Partii s 15s prý Mameďarov vyhrál, ale byla to šílená blicka, snad 4 nemožné tahy atd. Hlavně to nezkoušejte takto hrát před rozhodčími, hrát se třeba smí pouze jednou rukou...

29.07.2009 19:43 | Autor neznámý

Naka používá myš. :-)

29.07.2009 19:17 | Autor neznámý

www.sport.cz/ostatni/ostatni/153965-video-sachista-dokazal-behem-sekundy-zahrat-az-osm-tahu.html

Zajímalo by mě, kolik by zvládl Nakamura :-)