Festivalové aktuality

21.07.2009 12:38 | CZECH OPEN 2009

Další hrací den festivalu se nesl ve znamení šachů a karetní hry Magic. Ze šachových turnajů pokračovalo ME juniorských družstev, a to už 5. kolem. Chlapci zřejmě včerejší volný den věnovali tomu, že setřásli neúspěch a smů...

Další hrací den festivalu se nesl ve znamení šachů a karetní hry Magic. Ze šachových turnajů pokračovalo ME juniorských družstev, a to už 5. kolem. Chlapci zřejmě včerejší volný den věnovali tomu, že setřásli neúspěch a smůlu. Ty je provázely od začátku turnaje. Proti Slovenskému týmu, který je označen dvojkou, ale konečně vyhráli. Skóre po odehrání všech 4 partií bylo 3:1 pro Čechy. Dnes se kluci postaví proti Slovensku označenému jedničkou. Dívčí týmy, které reprezentují Českou republiku také pokračovaly v mistrovství 5. kolem. Říčany sehrály dvě neúspěšné partie proti hráčkám druhého rakouského družstva. Reprezentační družstvo zasedlo k šachovnicím proti hráčkám z Černé Hory, zápas skončil remízou 1:1. Dnes se dívky z Říčan utkají se Slovenskem 1 a Česká reprezentace pak s hráčkami Maďarska. (foto: Rauf Mamedov)

Včera se odehrály také celé dva další turnaje. Jedním bylo MČR v Holanďanech (bughouse) STAROPRAMEN OPEN. „Herní systém se dá zjednodušeně popsat asi tak, že tým tvoří dvojice. Jeden má černé a druhý bílé kameny. Pokud jeden z dvojice vezme figuru svému soupeři, může ji poskytnout svému spoluhráči, aby ji místo pohybu po šachovnici nasadil,“ vysvětlila šeptem u jedné partie bughouse juniorská hráčka šachu a jedna z hostesek Jana Sochorová.

Druhým zahájeným turnajem byl LITE OPEN, tedy turnaj v rapid šachu dvojic. Ten je divácky atraktivní, a to zvláště rychlostí tahů, protože hráč má na přemýšlení a partii vůbec mnohem méně času. „Jsou vlastně tři variantu šachu. Ty klasické dlouhé partie, pak rapid, který se časově pohybuje někde mezi 15 a 60 minutami a nakonec bleskové šachy, ty jsou do 15 minut,“ pokračuje ve vysvětlování Jana Sochorová.

S menším časovým zpožděním začal ve večerních hodinách také CASINO ALFREDO OPEN – MČR v bleskovém maratónu, který poběží celou noc a končit bude opět kolem 19 hodin zítra večer (21.7.). „Tenhle turnaj jsem viděl i loni a ty šachisty obdivuji. Musí to být opravdu náročné, sedět a hrát celých 24 hodin. Pravda je, že ke konci už pak někteří usínají na stolech, když je jen chvilička pauzy,“ popisuje jeden z diváků přítomných v Aréně.

V Pardubicích už jsou přítomni i hráči světového formátu David Navara, Viktor Láznička, Sergej Movsesian a Rauf Mamedov, ten se dokonce již zúčastnil turnaje v rapid šachu dvojic.

POZOR! Zítra (21.7.) v 9:30 začíná AVE-CATERING OPEN , což je MČR ve Fischerových šachách. Svou účast v tomto turnaji přislíbili velmistři Movsesian a Navara.

Vzhledem k tomu, že celý týden pokračuje turnaj v Magicu, přinášíme krátký rozhovor s koordinátorem turnaje Tomáše Cíchou:
Pojďme si krátce Magic představit. Třeba právě pro ty, kteří ho vůbec neznají.
Magic je sběratelská karetní hra, která existuje už více než 15 let. Nejprve se hrála jen v Americe a Japonsku a do celého světa se rozšířila relativně nedávno. Je velmi oblíbená hlavně mezi hráči kolem 15 až 20 let, ale hrají i starší.

Jaká jsou pravidla? Úplně ve stručnosti, jen aby si případní zájemci mohli udělat představu.
Je to hra kolová, hrají proti sobě dva hráči. Oba si sestaví balíček z těch karet, tak aby jim vyhovoval. Možností je plno, protože každý čtvrt rok vchází nová edice. Vlastně se dá říct, že hráč je čaroděj s 20 život. Sestaví si svůj systém kouzel a nestvůr. Je to vlastně taková armáda, kterou posílá pak do boje proti jinému čaroději – protihráči.

Já jsem slyšela, že se kluci baví při hraní o barvách balíčků a karet. Co to znamená?
Vlastně se dá říct, že je to druh magie, kterou vy jako hráč – čaroděj ovládáte. Je například magie lesní, ohnivá, magie země nebo vody a bažin. Pak jsou ještě bílé karty, což jsou kouzla a schopnosti. Z těchto druhů je možné skládat libovolné kombinace.

Pokolikáté již m´Magic na CZECH OPEN je?
Magic se tu hraje už po čtvrté, takže už mámě nějakou tradici. Letos se těšíme i docela dobré účasti hráčů.

Měl byste nějakou radu pro úplného začátečníka, který by chtěl začít Magic sbírat a hrát?
Určitě by neměl nikam spěchat. Začal bych asi nějakým představeným balíkem s jednoduchými nestvůrami. Na internetu se dá najít spousta typů a rad. Když už by nestačily jen nestvůry, přidal bych kouzla a postupně i další specialitky. No a pak bych se sebral a jel bych si zahrát na nějaký turnaj, jako je třeba tady na Czech Open, abych si vyzkoušel, jak n tom jsem a třeba i nasbíral zkušenosti.

Jaký tu je v turnaji nejmladší a nejstarší hráč?
Tak nejmladší bude někde kolem 14 let, těch tu bude hodně. Tady na Czech open je nejstarší kluk asi něco málo přes dvacet, maximálně ke třicítce, ale pokud vím, jezdí si na některé turnaje zahrát i pán, kterému je před 50 let. Třeba se tu ještě objeví a nějakou tu hru si s námi zahraje.

Omlouvám se za zpoždění výsledků z víkendových her. Nyní jsou již všechny v plném znění k dispozici na webových stránkách. Prosím, vzhledem k omezené kapacitě mailových schránek, stáhněte si je odtamtud. Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách.

Odkazy

CZECH OPEN 2009
1x 891x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
21.07.2009 17:14 | Autor neznámý

V maratónu byl nejlepším Čechem třetí Vojta Plát se 78,5 body z 85 partií, vyhrál FM Daskevics (80b.), 2. byl IM Choss z Ukrajiny (79b.).