Skvělý start IM Bernáška. V mistrovském řádí Kuchynka!

30.06.2009 06:47 | Brněnský šachový festival

Během víkendu se naplno rozběhl 9. ročník mezinárodního brněnského šachového festivalu, organizovaného ŠK Duras BVK - Brno Královo Pole. Po pátečním zahájení uzavřených turnajů se v sobotu odpoledne přidaly otevřené turnaje - ...

Během víkendu se naplno rozběhl 9. ročník mezinárodního brněnského šachového festivalu, organizovaného ŠK Duras BVK - Brno Královo Pole. Po pátečním zahájení uzavřených turnajů se v sobotu odpoledne přidaly otevřené turnaje - OPEN DURAS BVK - FIDE Open (hraný současně jako Otevřený přebor Jihomoravského kraje v kategoriích muži a ženy) a OPEN DURAS BVK - Národní Open. V obou turnajích startují obhájci loňského prvenství - Luděk Meszaros a Radka Slepánková.

IM Petr Pisk

Brněnský šachový festival již značně pokročil – otevřené turnaje mají za sebou tři kola. "Zatímco vyškovská hráčka je první nasazenou a velkou favoritkou národního turnaje, táborský hráč má početnou konkurenci v čele s první nasazenou dvojicí předních brněnských hráčů, Milanem Smištíkem a FM Miroslavem Jurkou," popisuje situaci Petr Pisk, který je hráčem mistrovského turnaje a čerstvým oslavencem 35. narozenin. První kola již přinesla řadu překvapení na úkor favorizovaných hráčů. Mezi vedoucí tříbodovou skupinkou (Tomáš Cagašík, Petr Mlýnek, Dalibor Mlenský a Vladislav Sládek) se nenachází Luděk Meszaros, kterému ve třetím kole skřížil cestu výše jmenovaný Dalibor Mlenský. Půlbodovou ztrátu mají i jednička turnaje Milan Smištík (2311) a dvojka FM Miroslav Jurka (2309) z domácího Durasu.

Naopak v Národním openu roli jedničky plní spolehlivě Radka Šlepánková (3/3), její bodové tempo stíhá pouze Jaromír Novák z Lokomotivy Brno.

Uzavřený GM

IM Jan Bernášek se prezentoval ve velmistrovském turnaji GM Dopravní stavby Brno drtivým startem 3/3 a skvěle zahájil honbu za velmistrovskou normou. S půlbodovou ztrátou se hned za ním zařadil mistr ČR pro letošní rok IM Pavel Šimáček. Ve včerejším čtvrtém kole skončily všechny partie remízou a tak se žádné přesuny v tabulce nekonaly. Na otázku - jaká je spokojenost? - odpověděl Pavel Šimáček šibalsky: "Zeptejte se mě po turnaji!" Stabilní vysokou úroveň prokazuje nejlepší brněnský velmistr Tomáš Polák a hodně se očekává od jedné z největších nadějí našeho šachu IM Vojty Pláta, který má však po čtyřech kolech zápornou bilanci díky prohře s IM Beinorasem.

Uzavřený IM

Lukáš Kuchynka

V IM Tespo Engineering se hned od začátku na čele usadil nadějný hustopečský junior Lukáš Kuchynka, který připisoval plný bodový zisk v úvodních dvou kolech. Třetí a čtvrté s titulovanými hráči remizoval. Další celý bod přidal v pátém kole s WIM Soňou Pertlovou a se 4 body suverénně vládne tabulce. "Lukáš prozatím předvádí vysokou úroveň hry a má tak velké šance na mistrovskou normu," komentoval výkony svého soupeře ze třetího kola Petr Pisk. Bojovat o titul WGM přijely do Brna dvě ženské reprezentantky – naše Soňa Pertlová a slovenská Zuzana Borošová. Zatím se lépe daří Soně, která ve čtvrtém kole černými figurami překvapivě porazila mladého ukrajinského mistra Bagrationiho.

Fotografie

GM Michail Ivanov, hráč, kterého kvůli předběžné přihlášce a násladnému nedoražení nemá příliš českých organizátorů v oblibě (Vladimír Jagr nss.cz)

Nor Oyvind Andersen Lundeby (2213) prozatím čtyřikrát remizoval (Vladimír Jagr nss.cz)

IM Vojtěch Plát zatím na normu GM nedosáhne – stejně jako většina ostatních účastníků (kromě Vyskočila s Vymazalem, kterým stačí “pouze” 6,5/9) by k ní potřeboval 7/9 (Vladimír Jagr nss.cz)

Podobné starosti již nemá domácí GM Tomáš Polák (Vladimír Jagr nss.cz)

Neklan Vyskočil by se jistě spokojil i s normou IM, to ale v turnaji, kde je v očích ostatních účastníků hnanou kořistí, není vůbec snadné (Vladimír Jagr nss.cz)

Prostory brněnského Boby centra byly vyměněny za sokolovnu v Řečkovicích (Vladimír Jagr nss.cz)

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
Výsledky z Chess-results.com
Reportáž na stránkách JMŠS
10x 2509x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
02.07.2009 19:01 | Autor neznámý

Průběžné výsledky z Brna: Polák-Šimáček 1/2, Vymazal-Popčev 1/2, Spodný-Pisk 1/2, OPEN A  Smištík- Cagašík 1-0, OPEN B Slepánková-Urbanec 1:0 

02.07.2009 12:01 | Autor neznámý

Výborná rada! Díky Pavle, přidal jsem angličtinu a jde to!

02.07.2009 11:25 | Autor neznámý

V české lokalizaci na chess-results mi nešly stáhnout partie. Ale když jsem přepnul do angličtiny, tak už jo. Nějakej bug asi.

02.07.2009 11:00 | Autor neznámý

to vypadá u tebe na problém s Javou.

02.07.2009 10:43 | Autor neznámý

Vlastně spíše figurky se nevykreslují...

02.07.2009 10:43 | Autor neznámý

Kluci, co musí být nainstalováno, aby se mi vykreslila šachovnice k přehrávání na chess-results? Díky.

02.07.2009 00:46 | Autor neznámý

A partie se nepovedla ani Lukáši Kuchynkovi v IM turnaji...

02.07.2009 00:37 | Autor neznámý

Tak Šimáček dnes porazil Bernáška ve velmi zajímavé partii zahájené hrou dvou jezdců v obraně s 4. Jg5 - chess-results.com/partieSuche.aspx

01.07.2009 08:51 | Autor neznámý

Neklan už má podmíněně IM na rating (potřebuje nahrát 2400), proto ten popis není relevantní.

30.06.2009 09:12 | Autor neznámý

Snad jsem ještě nikdy neviděl T. Poláka se usmívat. To musela být půvabná fotografka!