Díky Bohu za Bohuslavice

25.04.2022 05:00 | Turnaje

V sobotu se odehrál v Bohuslavicích jeden z nejatraktivnějších rapidů v naší krásné zemi. Jelikož autor těchto řádků vstal z šáhového hrobu a zúčastnil se této mimořádné akce, tak přináší reportáž z "první ruky".

Již 35.ročník o přeborníka obce Bohuslavice a 15.ročník Grand Prix ČR v rapid šachu 2021-2022, to byl BOHUSLAVICE OPEN 2022. Turnaj je vzpomínkou na propagátora šachu  v Bohuslavicích pana Ing. Horsta Poštulku.Hrálo 164 hráčů a hráček (!) Šlo o rapid turnaj na 9 kol s tempem 13 minut +2 vteřiny na tah. Hrálo se v kulturním domě v Bohuslavicích. Bývá takovým zvykem, že se na konci článku zmíní sponzoři, ale rád bych udělal výjimku a sponzory jmenoval hned zde, na začátku. Bez nich by jednak turnaj nemusel být nebo by se mohl scvrknout na posezení u piva, kde by se místo šachů vzpomínalo, jak to kdysi nebylo. Ještě rád napíši, že cen bylo neuvěřitelné množství, od finančních, po nejrůznější věcné ceny po koláče, květiny a dokonce se losovaly čtyři dorty (!!) Nepamatuji si, kde jsem naposledy - na rapidu (!) - viděl tolik cen.Velké díky tedy patří:

OBECNÍ ÚŘAD Bohuslavice

VEHA, s.r.o., Bohuslavice

OPRAVÁRENSKÝ ZÁVOD MSA,  s.r.o., Dolní Benešov

OPAVICE, a.s., Bolatice

VOTOPLAST, s.r.o., Hlučín

PEDOTHERM MORAVIA, s.r.o., Bohuslavice

Ing. František REŽNÝ

VALKO DOPRAVA, s.r.o.

KLIA CZ, s.r.o, Bohuslavice

STATEK U VEVERKŮ, s.r.o.

CANIS Prosper, s.r.o., Bohuslavice 

ŠACHOVÝ KLUB  TJ D. BENEŠOV

Marek Jelínek, Ostravský koník

Doc. RNDr. Radek Kučera, Ph.D.  

JUDr.  Zdeněk KRČMÁŘ

Spolek rybářů Bohuslavice


Nuže, nyní je na čase trochu popsat vlastní odyseu a pak jak turnaj probíhal a kdo vlastně vyhrál. Ředitel turnaj pan Rudolf Kriebel mi necelý den před turnajem (!!) zavolal, zda nechci hrát. Nebudu čtenáře napínat, souhra několika náhod a nečekaného startovného mne pobídla po xyz letech si zahrát rapid. Bohuslavice jsou kousek od Dobroslavic, takže v době, kdy vrcholila prezentace, jsem teprve nasedl do auta a jel jsem "navštívit prajzáky".Když jsem přijel na místo činu, tak jsem zaparkoval v boční uličce a vydal jsem se vstříc osudu. Jedna z motivací si zahrát rapid turnaj byla ta, že jsem po dlouhé době, doslova po letech, viděl spoustu známých a kamarádů. Dokonce někteří přijeli až z Prahy (!!) Velmi milé překvapení.


Byl nádherný jarní den, sluníčko svítilo. Atmosféra byla dokonalá, nejenom venku, ale i uvnitř - poděkování také patří rozhodčím, jmenovitě pan David Šimon+ tým. Turnaj proběhl v mimořádné přátelské atmosféře. Alespoň mi to tak přišlo. Z mého pohledu jsem více času strávil s kamarády, než u šachovnice. Ale to bylo jenom dobře. 


Turnaj byl silně obsazený. Jmenovitě velmistři ŽilkaBabulaPlát a Cvek. Mezinárodní mistři ZwardoňPiesikBurešZpěvákBurdalev a Klíma. Dále startovali fide mistři a jedna velmistryně - Eva Kulovaná. A dále mnoho a mnoho kandidátů mistra a nebezpečných "blicařů". Podívejte se sami, zde je startovní listina: http://chess-results.com/tnr564613.aspx?lan=1


První dvě kola byla z pohledu favoritů OK, ale to třetí, to už se lámal chleba. Autor řádků nabídnul remízu v prohrané pozici, nicméně ještě chaotické a po mé levici velezkušený Pepa Lys od remizoval Vojtu Pláta.  


Čtvrté kolo přineslo překvapení, když na druhém stole prohrál Štěpán Žilka. Někdo vtipně pronesl, že na předních čtyřech stolech je více Poláků než Čechů. Mladí Poláci, to byla noční můra pro každého, kdo chtěl něco uhrát. Autor těchto řádků pak s jedním takovým raději dal rychlou remízu (v 6.kole).


Někdy tento moment se šlo na oběd. První půlka hrála, druhá obědvala a naopak - aby na oběd nešlo 164 lidí (!) Nicméně tento docela obtížný intelektuální rébus autor těchto řádků nepochopil a šel jsem na oběd hned.  Až Marek Jelínek - ředitel ostravského koníku - se mne zeptal, co zde dělám a jestli bych neměl hrát? Netřeba popisovat jak jsem rychle "vysmahnul" na partii... .


Jinak když už píši o obědu, tak jsem čekal všechno možné. Ale obrovskou porci kuřecího řízku, navíc výborného, mne mile překvapilo. 


Šesté kolo bylo z hlediska konečného umístění klíčové, protože na první šachovnici porazil Vlasta Babula Piotra Piesika a měl neuvěřitelných 6/6 (!) Nicméně v šachu je třeba mít kliku a Piotr hrál za slabší stranu věž a střelec proti věži. Bránil se dobře a do "padesátky" mu zbývalo 12 tahů, ale pak si neuvěřitelně nechal chytit věž.


Dramatické bylo i sedmé kolo a opět na první šachovnici. Tam se střetly skutečně těžké váhy, tedy myšleno šachově, čistě fyzicky by to bylo trochu jinak . Vlasta Babula se pořádně zakousl do Štěpána Žilky (to by mu záviděl i Hannibal Lecter). Byl to boj na život a na smrt. Vlasta stál skvěle, nicméně Štěpán se skvěle bránil a v momentě, kdy už Štěpán sahal po výhře, udělal hrubku a prohrál. Vlasta tedy měl neskutečných 7/7 (!!)


Osmé kolo už tak dramatické nebylo. Na prvních čtyřech stolech skončily dvě partie rychle, jedna trochu později - chtěl jsem hrát s Ferou Vránou na výhru, ale úplně jsem zapomněl, že hrát proti němu Francii nebyla dobrá volba. Fera hrál rychle a dobře, byl jsem rád za remízu. Vyhrát musel Vojta Plát s mladým Polákem Tomášem Poslusznym. Vojta vyhrál, ale v momentě, kdy jsem odcházel, tak neměl bílými vůbec nic. Je úsměvné, jaké "rapidové elo" měl jeho soupeř.


Na konci turnaje, když se vyhlašovaly ceny, tak jsme seděli u jednoho stolu (Štěpán ŽilkaVojta PlátVojta Zwardoň a já) a ukazovali různé "turnajové střípky". A právě Štěpán sehrál (a ukázal) neuvěřitelnou partii s Ondrou Havelkou.  Štěpán měl figuru více a jeho soupeř zcela tragicky umístěnou věž na h7, přesto to Štěpán ještě zahrál tak, že stál na prohru (!!), partii ale nakonec vyhrál. Šachy jsou neuvěřitelné.


Poslední kolo bylo dramatické na první a třetí online šachovnici. Vojta Plát se rozhodl hrát na výhru (černými) s Vlastou Babulou, protože kdyby ho porazil, tak by ho bodově dostihl a jelikož rozhoduje (jak jsem asi pochopil) vzájemná partie, tak by Vlastu ještě přeskočil. Byla to tvrdá bitva, kde Vojta Vlastu přehrál, ale když už bylo vstřelení pomyslného gólu na dosah nohy/ruky, nestalo se a nakonec mohl být Vojta za (konečnou) remízu rád.


Já jsem hrál na trojce s Piotrem Piesikem a musel jsem vyhrát, protože jen výhra mi garantovala přijatelné umístění. Což se nakonec po dlouhém boji stalo.


Turnaj vyhrál Vlasta Babula (8/9), který to celé pojal jako rodinou dovolenou, hrál v pohodě a klidu a uhrál famózních osm bodů. Přestože Vlastovi klepe na dveře padesátka, hraje stále výborně. Pak byla smečka sedmi bodových (2.-10.místo) a rozhodovalo pomocné hodnocení.


Na druhém místě skončil Vojta Zwardoň, který je vynikajícím hráčem rychlého tempa, stejně jako na třetím místě Vojta Plát. Na čtvrtém místě skončil Jarda Bureš, který sehrál dobrý turnaj. Autor těchto řádků je spokojen s pátým místem. Na šestém místě skončil Štěpán  Žilka, který po "crazy" osmém kole je asi také (nakonec) spokojen. Sedmý byl Pavel Zpěvák, který byl i nejlepší senior (neprohrál žádnou partii). Na osmém místě skončil Fero Vrána, který hrál velmi dobře. Na devátém místě skončila Eva Kulovaná po výborném finiši a desítku uzavírá Aleš Sojka. Obrovské překvapení, obzvláště když Aleš v prvním kole - coby velký favorit - prohrál, ale finiš mu vyšel dokonale.


Konečné pořadí zde: http://chess-results.com/tnr564613.aspx?lan=1&art=1&rd=9&fed=POL&turdet=YES&flag=30


Velké díky patří organizátorům v čele s Rudolfem Kriebelem. Podařilo se jim udělat nádherný turnaj a jedinečný zážitek plný šachu! 


Ještě na závěr, chtěl bych vás všechny pozvat na jeden z nejlepších turnajů: OSTRAVSKÝ KONÍK. Propozice zde: https://www.ostravskykonik.cz/


Takže za rok na viděnou, ať už se mnou nebo beze mne :-) 


Byla to paráda, budu dlouho vzpomínat!


Robert Cvek


13x 3648x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat
MaX

byl jsem 2016+-

+0 /-0 | 25.04.2022 18:00

Robert Cvek

Max: tak příště přijeď, ať to všechno vidíš :-) Jj. Losinský kapr je také skvělý turnaj, ale pro mne příliš daleko.

Robo: děkuji :-)

Srdce: děkuji :-)

Ps.: Dneska nám tady více jak 5 hodin nešla elektřina... to by se v Bohuslavicích nemohlo stát :-) Že jo Rudo?

+0 /-0 | 25.04.2022 17:53

MaX

Robo18: Losinský Kapr

+0 /-0 | 25.04.2022 13:56

srdce

Dobrý den pane Cvek vaše komentáře a videa =to je super.A turnaje v rapidu, hlavně na Moravě= to je super.Bohužel , Bohuslavice  to je na mě bohužel  už daleko z Prahy.

+1 /-0 | 25.04.2022 13:29

Petr Koutný

Vojto článek " svazový " se připravuje. Protože to bude trošku třeskavé téma, projde několika vrstvou kontrol a revizí. Během týdne by to mohlo být tady. 

+1 /-0 | 25.04.2022 11:58

Jirikovka@post.cz

Oprava! Má být,že jsi jel Vojto vydělávat do Brna! V Bohuslavicích jsi vydělával v sobotu!

+0 /-1 | 25.04.2022 11:55

Robo18
Robe pěkně napsané, připojuji se ke všemu co jsi napsal. Nevím, jestli je někde lepší turnaj. Větší možná, ale ne lepší :-). Jinak tento rok z mého pohledu nájezd Polských sokolíků vyrabovat naše ELO body :-). Zvlášt, když ty jejich byly silně podhodnoceny. Stačí se podívat na konečnou tabulku, kde hráči s ELEm 1700, 1800 jsou velmi, velmi vysoko. Sám jsem hrál asi se 4 hráči z PL téměř bez ELA. A samozřejmě jsem taky o nějaké body přišel. To ale není to hlavní. Jak jsi psal, užil jsem si krásný den s kamarády, které už jsem dlouho neviděl. Velmi povedená akce.
+0 /-0 | 25.04.2022 11:54

Nemiroff

Pavle, já tady ještě musím poděkovat tvé dceři za pečlivý a vzorný odvoz mé osoby až ke mně domů. Snad ji nepraskla hlava z těch mých keců proti svazu sad

Tak mě napadá, jestli tu brzy Robert nepřidá článek proti svazu, plus postřehy ostatních účastníků(hlavně velmistrů) ohledně fungování svazu a tristního financování reprezentantů. Možná by bylo dost lidí překvapeno...

+0 /-1 | 25.04.2022 11:38

Nemiroff

Rudo, Rudo, v tom článku je víc chyb, než kdyby to psal Petr Koutný sám. laugh Co se týče Jirikovky, tak toto hnusné a nepřející individuum nikomu na rapidech chybět nebude. Jirko, já osobně považuji za správné držet tvojí tradici ohledně příštích startů. Lepší už to nebude a až se k tomu přidá ranní posrávání a čůrání do plenek, tak potěš pánbůh laugh

Jasně, výhra s Vlastíkem by znamenala první místo, Stockfish hlásí v jeden moment přísných -6(mám černé). Ale jelikož místní chtějí všechny možné "fishky" a "kavky" lákat do Bohuslavic pravidelně, tak jsem se rozhodl, že tento nápad podpořím a Vlasty se mi zželelo laugh

Opravdu super turnaj, nicméně to pokání si ještě rozmyslím, Rudo laugh

Pokud se najde vhodná slečna z Bohuslavic, tak seberu Tadkovi i ty jeho pravidelné tituly za přeborníka dědiny, ale to už jsem Ti říkal v sobotu. heart

+0 /-1 | 25.04.2022 11:32

Rudolf Kriebel

Děkuji Robertovi za podrobné vylíčení sobotního turnaje v Bohuslavicích. Tak teď nevím, co za to bude chtít. Narubat dřeva, naházet uhlí do sklepa, porýt zahradu, zasadit brambory  ?smileyCo se dělo v zákulisí turnaje, to si můžete přečíst na http://sachy-msa.dolnibenesov.net/bohuslavice.php. On-line přenos: před chvíli jsem konzultoval scházející kola on-line se svým poradcem přes jedničky a nuly. Poradil, já udělal a je to tam. Všech devět kol x4 partie: https://view.livechesscloud.com/#77409ffa-e9ef-439b-9bed-d99857eab709. On-line jsme vysílali přes pc, které nemá zdířku na datový kabel, a tak se vše dělo přes wifi. Tomáš, co za tím seděl se snažil, ale nepovedlo se mu oživit připojení a hlavně, to nikomu nesdělil..... Poučení do budoucna.

https://view.livechesscloud.com/#77409ffa-e9ef-439b-9bed-d99857eab709
+2 /-0 | 25.04.2022 10:09

Jirikovka@post.cz

V neděli 24.4. na svátek Jiřího u mě ráno zvonil v 7 hod.telefon! Já ještě spal ! Rozespalý se ptám kdo volá a on to šachista Ladislav Prucek a vehementně mě zval do Brna na Ořechovský rapid,že tam jedou se Závůrkou! Bylo mi divné,že mě na turnaj zve z hodiny na hodinu,proč mě na turnaj nepozval den předtím?Řekl jsem mu,že vzhledem k tomu že mám poruchy spánku,tak už na rapidy ráno nejezdím neboť noční spánkový deficit dospávám ráno! Jsou výjímky kdy ráno na turnaj jedu,jako např. Turnaj Přátelství v Olomouci! Tak ač mě Prucek vehementně přemlouval,ať na turnaj jedu,že se vyspím v autě,tak jsem rezolutně odmítl! Měl jsem velkou kliku že jsem na turnaj nejel neboť bych se tam setkal se svým úhlavním nepřítelem ,kterého nebudu jmenovat! Měl bych úplně zkažený svátek! Stačí když se s tímto,,člověkem,,setkám u přestupkové komise! Z prostějovanů se na tomto turnaji pěkně umístil Petr Matoušek 24.místo a Roman Závůrka 27.místo! Co je mi,ale záhadou,proč Ladislav Prucek turnaj nehrál,když tam měl vést Romana Závůrku? Ač se dívám,jak se dívám,na startovní listině ho nevidím!

+0 /-1 | 25.04.2022 09:05

MaX

... na online šachovnici to dramatické nebylo právě vůbec, od 6. kola je to ještě teď zamrzlé.

+0 /-0 | 25.04.2022 07:17