David Navara nedal nikomu šanci

21.04.2015 07:42 | Open Bohuslavice 2015

Novoborští řádili v Bohuslavickém rapidu, dalo by se s trochou nadsázky říci o sobotě osmnáctého dubna. Nejlepším se stal David Navara, který získal 9/9. Druhý se 7,5 body skončil další novoborák Tadeáš Kriebel, kterého překonal jedině vítěz.

V konečném hodnocení si nakonec IM Tadeáš Kriebel odnesl také jedno prvenství a to v kategorii o přeborníka obce Bohuslavice, určené pro místní občany. Spokojeně se po celou dobu tvářil třetí IM Zwardoň, dosti zklamaně působil čtvrtý IM Plát, který v posledním kole nenašel recept s figurou více na pátého GM Veličku a musel zkousnout věčný šach. Všichni hráči však byli velmi disciplinovaní, dost možná i díky účasti české jedničky a možná i díky zvolenému časovému limitu 13min.+2sec. nebyl zaznamenán vážnější spor, který by se musel řešit.

David Navara nalosoval barvy pro úvodní kolo

Bohuslavický open a zároveň i jeden z turnajů GP ČR pro rok 2014-2015 tuto sobotu překonal rekord v počtu účastníků turnaje. Jedno sto osmdesát dva lidí dorazilo. Neskutečné, ale na druhé straně těžce zavazující, aby se nic nepokazilo. Šachové soupravy se doplňovaly večer před akcí. To se zvládlo. Horší už to bylo s ranním sobotním rozjezdem turnaje. Zpoždění oproti plánu o celých čtyřicet minut! Jak to? Presence byla rozdělena na dvě poloviny, podle abecedy. Dobrý nápad. Skutečně všichni se vzorně odpresentovali do deváté. Bohužel zmatky nastaly u pár lidí, kteří něco pozměnili, nebo vyměnili a bylo potřeba kontroly. A to byl kámen úrazu. Také zkušenost se šachovým autobusem vypraveným Ostravským koníkem plným lidiček, Lukáše Klímy, Marka Jelínka i brňáka pana Vykydala byla první a ne úplně se domyslely všechny varianty možných komplikací, což se rovnalo časovým ztrátám před prvním kolem. Závěr: příště to musí být vymyšleno lépe. 


Po první ranní kritické fázi už vše nabralo tu správnou rychlost a směr. Do oběda, který nakonec byl, klapalo vše dobře, ale od půl jedné první problém, kdy si dva sedli jinak. Přes polední půlhodinovou pauzu jsme  na podiu řešili špatné posazení k partii a ne všichni byli s verdiktem spokojeni. Závěr: příště nalepit na pevno číslování šachovnic. Pak ještě jedno zdržení, kdy jedna máma tvrdila opak toho co druhá. Každé dítě zapsalo něco jiného. Našel se svědek, který konstatoval, že dítě s napsanou remízou dalo mat a dítě co tvrdilo, že vyhrálo, tak mat dostalo.  Věřili jsme nestrannému diváku. Závěr: bude nutno domyslet způsob hlášení výsledků, protože s každým odehraným kolem stoupala únava a množství přehmatů. Možná také méně hruškové….

I přes velkou snahu u počítače se nám jedno kolo nepodařilo rozjet dříve než za čtyřicet minut. Zhruba tři minuty po kole bylo hotovo rozlosování. Bylo nutno vytisknout 4x šest listů a pak je rozvěsit na tabule.  A to zabere nějakou tu minutu. Závěr: s tím se nedá hnout.

Letos jsme měli v úmyslu ukázat záběry šachovnic shora. Při páteční večerní zkoušce dronu vybaveného kamerou však díky nízké výšce sálu docházelo k likvidaci postavení figurek. Vrtulník vířil vzduch docela hodně. Tak alespoň se dalo dívat na on-line přenos z parketu sálu. Závěr: chce to vyšší stropy.

Tadeáš Kriebel vs David Navara

Koláčů na „paskudný zub“ (prajzské pořekadlo, když honí mlsná) byly téměř čtyři stovky, dva na hlavu. Chodilo se a loudilo, bohužel již nebylo odkud brát. Nemůžeme našeho partnera, pekařství GOBE, s.r.o. Píšť tlačit do kouta s požadavkem na více kusů. Rekordní byl také výstav občerstvení. Šest a půl litru. Před posledním kolem myslím to bylo, byl u tankovací stanice FM Josef Lys a docela okolí rozesmál svým upozorněním na skutečnost, že má dvě nohy. Závěr: nezapomínat, že chlap má dvě nohy.

Slavně zazpíval velký sbor z krajiny Lužických hor. Veřejnosti nepublikovanou sloku za potlesku obecenstva přednesl autor textu GM Navara. A prý má v záloze další hit. Závěr: nejen šachem člověk je živ.

Cenový fond čítal padesát dva finančních i věcných cen. Předával nový pan starosta a nová fešná paní místostarostka. Koukněte na fotky. V součtu téměř třicet sedm tisíc korun českých.  Děkujeme partnerům, bez nich by to takové nebylo. Bio králíka, opět mraženého, si letos vybral pan Jaroslav Čempel. Prý bude na smetaně. Já bych bral živého, na chov. Závěr: letí králík mražený.

Pětice nejlepších (zleva): paní mistostarostka, Petr Velička, Vojtěch Plát, Tadeáš Kriebel, David Navara a Vojtěch Zwardoň.


Konečné pořadí po 9 kolech

Poř.St.č.
JménoFEDRtgFIDEKlub/Místo PH 1  PH 2  PH 3 
11GMNavara DavidCZE26441. Novoborský ŠK9.057.546.0
26IMKriebel TadeášCZE23851. Novoborský ŠK7.555.542.0
35IMZwardoň VojtěchCZE2390Beskydská šachová škola z.s.7.057.043.0
42IMPlát VojtěchCZE2582TŽ Třinec7.056.543.0
53GMVelička PetrCZE2459Šachový klub HM Ostrava7.056.044.0
67IMJasný StanislavCZE2358Beskydská šachová škola z.s.7.053.042.5
712FMMudrák JosefCZE2291Slavia Kroměříž7.053.042.5
88IMVesselovsky SergueiCZE2347Beskydská šachová škola z.s.7.052.539.5
923
Židek VáclavCZE2203Slezan Opava7.048.037.0
1024FMLys JosefCZE2197Šachový klub Karviná o.s.7.047.536.5


Pokud by po mě někdo chtěl komentář k dění na šachovnicích, tak se ničeho nedočká a opruzováním v diskusi ničeho nedosáhne, neboť jsem neměl čas sledovat dění. Může si prohlédnout on-line partie a udělat si svůj úsudek o kvalitě turnaje na prvních čtyřech šachovnicích. Závěr: Tak za rok znovu. V nově rekonstruovaném interiéru kulturního domu v Bohuslavicích. Prý to bude velmi hezké. A moc díky všem, co jste letos trpěli do sedmnácté hodiny.


Bohuslavice open 2015
Výsledky a pořadí
Partie k přehrání


Rudolf Kriebel

31x 7100x
Fotogalerie
Komentáře (31) Aktualizovat
23.04.2015 14:10 | strelec

re ofca: začni hulit něco jinýho. tedle matroš ti evidentně nedělá dobřesurprise

23.04.2015 14:03 | 64

Je pravda, že podle stylu hry se dá kolikrát i poznat, co měl soupeř k obědu.

23.04.2015 13:36 | ofca

Ja vyhru v koncovce tež nezpochybňuji, jen přehaněni jak nedal nikomu šanc a vše zdrtil, Max. Myslim, že na stylu hry v kratkych partiich lze takypoznat charakter a naladu, zda je v poho, nebo naštvany, na soupeře nema naladu a tak.

23.04.2015 12:39 | MaX

ofca: ve vašem příspěvku snad bylo něco o tom, že pan Navara vyhrává „suše“ až v koncovkách. Dám vám příklad z kuželek. Ty se hrají do plných a pak dorážka. Kdybychom si šli zahrát spolu tak si nebudu hrát na hrdinu a bláznit do plných. Může vám přát a můžete se urvat a zahrát solidně, ale počkám si na dorážku, kde se logicky ukáže, že nemáte natrénováno. „Suše“ pak vyhraji díky dorážce. Já na tom nevidím nic zlého. Viděl jsem hrát pana Navaru v Koutech, je to radost se dívat. Je spravedlivý, rozdává knedle všem bez rozdílu výkonosti :o)

22.04.2015 14:16 | Matouš Gemsa

Účast Davida Navary na letošním BOHUSLAVICE OPEN bylo bezesporu po všech stránkách obrovské plus pro všechny přítomné a to jak pro pořadající složku, tak samotné hráče, kteří si takto mohli zahrát s naši šachovou jedničkou. Pro mne samotného to byla velká čest s jeho účastí, dělat zde na tomto turnaji hlavního rozhodčího.hats off

22.04.2015 13:59 | deVillante

Vložte kočku

22.04.2015 10:39 | ofca

Vojta Plat; nevydrtil, pasivně vyčkaval na chyby a drtil akorat na čas, protože evidentně trenuje rychlou hru, jen vas přehral, což mě moc zklamalo.

21.04.2015 22:12 | frenik

Sohlas s Vojtou, jen ještě , pokud bude mít vše hotové, mohla by se doučit češtině. Ta je tragická, přesně na úrovni bývalé pomocné školy, jak tady někdo už napsal...

 

21.04.2015 21:54 | Vojta Plát

Vzhledem k tomu, že jsem byl asi nejčastější divák Davidových partií z druhého stolu(pravda, v 6.kole jsem si odskočil na první), tak mohu podat nejzasvěcenější pohled já. David byl k soupeřům někdy až moc velkorysý a hrál s nimi 60 či více tahů a oni pak z toho měli zážitek na celý život v hospodě, žádné nekorektní hrr útoky ala Kislinsky... ve 4.kole jsem panu Paclovi věřil, že partii opravdu aspoň zremizuje, David nesehrál bílými Caro-Kann optimálně, soupeř hrál velmi dobře, poté se vynalézavě bránil, bohužel tam nastala situace se spadlým pěšcem, kterého shodil černý a David správně na svůj čas nic neopravoval(měl tuším 4 vteřiny) a nechal správně opravit pěšce černého, který tím spadl na čas... zcela korektní situace. V osmém kole hrál David opět velmi nenáročně a černými hrající Vesselovskyi v pohodě vyrovnal a místo a5 kdyby přišlo c6!, tak stál na pokraji výhry. Je smutné, že na první desce vidím vyhrávající tahy, ale u sebe už potom ne...David jen přikyvoval, že to viděl také. Poté vznikla zajímavá koncovka, David sám přiznal, že kdyby měl více času, tak by to dokázal možná nějak vyhrát, ale takto se tam zapletl a opravdu neměl problém s tím remizovat, leč soupeř pak možná už chtěl i vyhrát a nějak to nestihnu a spadl na čas, to nebyla Davidova chyba! Občas je potřeba štěstí, to David samozřejmě měl, ale jinak nás tam všechny vydrtil rozdílem ne třídy, či dvou, ale ještě možná větším deficitem. Takže ofca zavřít klapačku a jít pěkně do kuchyně umýt nádobí a ve volném čase jít skládat uhlí, co jinýho s tebou taky???

21.04.2015 20:51 | ofca

Paw; dobře, mate všichni pravdu. Někdo hral úžasně, v každy hře game plan, žádne vyčkavani na chybu a ubijeni na čas, někdo byl zase tak hloupy, že nedokazal remis prostou věžovku, jak říkate jeho blbost. Jsem jedina husa, kera by mu remis aji nabidla, protože to považuje za fer.přitom Jde mi jen o elo a prachy, takže vyzyvam, pojďme se o ně rvat jako hyeny!

21.04.2015 20:34 | pawel

Ofco, Vy se tu jen pubertálně před námi předvádíte, že?wink

Pokud byste to myslela opravdu vážně, nutno konstatovat, že i repetent 5.třídy pomocné (pardon, nově speciální) školy by měl lepší rozpoznávací schopnosti.

21.04.2015 19:30 | Bob von Ostrauburg

ofca: Nechápu, proč bych měl komu závidět 2700, šachy hraju protože mě baví, Elo vůbec nepotřebuju. Vy ano?

21.04.2015 17:46 | Petr Boleslav

ofca: máznul jsem vás v aktualitách, jelikož to byl naprostý nesmysl a urážející. Stejně dopadnou vaše další příspěvky, kde jen zmíníte jméno David Navara. Děkuji za pochopení.

21.04.2015 17:08 | ofca

Bobe, každy zavidi 2700, i vy, ale o to přece nešlo. Pěkně Tadeaš a VojtaZ a přeji jim úspěchy. Jen David podle mě nejde dobrym přiklade, protože mu narostla pavi pera, a neměl byt na turnaje zvan, to je ale jen muj nazor. kery nevnucuji. Klidně mu fandete dal.

21.04.2015 16:33 | Bob von Ostrauburg

ofca: Pravda, v BŠŠ nejsou zlé závistivé a nepřející osoby, jako vy, vám je totiž úplně jedno, jak se věci skutečně mají, jediné co vás zajímá, je nadávat na Nový Bor a házet špínu na jeho hráče. Vy jste v těch Bohuslavicích byla, že tak dobře vidíte do pocitů toho ublíženého soupeře? Já jsem tam byl, a proto vím, že melete naprosté kraviny. Není moc tak slušných a korektních šachistů jako David Navara, ale ať už by se David zachoval jakkoliv, nic by to nezměnilo, protože vám jde jenom o to házet na něj špínu a tu si vždycky nějak vymyslíte. Umíte vůbec něco jiného než urážet každého, kdo narozdíl od vás něco dokázal? Jinak o tom, kdo je tady vzteklý bez sebe, svědčí nejlépe vaše jazykové dovednosti, kterými se tu prezentujete.

21.04.2015 16:12 | ofca

honzour; jeho soupeř totiž nečekal, že GM skorro 2750 bude v primitivni remis mlatit do hodin jak vztekly. Je totiž z Bšš a tam jsou hodni lide, kteři bojuji se cti.

21.04.2015 15:51 | honzour

ofca: Co vám přijde neregulérní na hře Davida Navary v 8. partii? Soupeř měl víc pěšců a David otravoval jeho krále, pořád se něco hrálo tahy se neopakovaly... a soupeř v 61. tahu spadnul (aspoň teda takhle jsem si to já teď na webu přehrál). To je ale přece jen a jen problém Davidova soupeře, nebo snad ne? Je úplně jedno, jestli to objektivně byla pozice na remis nebo ne a jak těžké je remízy dosáhnout. Součástí šachového umění je prostě schopnost se nedostat do časovky a nebo tu časovku zvládat, no. (Neříkám, kdyby se tam 49 tahů honili po šachovnici K+V s K+V nebo nějaká podobná hrůza, no ale s přídavkem na tah snad ani tohle nehrozí.)

21.04.2015 15:49 | nvmea

David Navara si dle nejnovějších zpráv zahraje také v červenci na silném turnaji v Bielu

21.04.2015 14:09 | Bob von Ostrauburg

ofca: Hrálo se s přídavkem, nikomu shození na čas nehrozilo, to, že někdo i v takové situaci přesto spadne na čas, už je jeho vlastní blbost. Zkuste při své zjevné nenávisti k Novému Boru a všem lidem s ním spojeným taky trochu používat mozek.

21.04.2015 13:05 | Rudolf Kriebel

Turnaj byl  samozřejmě nahlášen pro zápočet na FIDE-R, peníze na poplatek jsou připraveny, čeká se jen na fakturu (no posílal jsem výsledky až včera večer...).  Proč se součty neobjevily v listině, nevím, zakliknuto to bylo, asi nepořádně, zeptám se rádce. Slečna Katka podsouvá Davidovi takový podivný mikrofon, podstrčený kameramanem, který je prý skvělý. Bude vide, či lépe řečeno, už téměř je. Čerstvá novinka od admina: dalších 107 fotek na webu turnaje, zde uvedeno jako Bohuslavice open 2015.

21.04.2015 12:27 | pawel

Ale příspěvek "Ofca" se může ponechat. Třeba pochválit, že se Ofca začíná učit, přehrává si partie našich mistrů. Dalším levelem pro ní bude  příště rozeznání co je opravdu remízová pozice a že lepší hrát do holých králů než dávat remisu v rovné pozici třeba v pátém tahu.

A další level bude dočtení se, proč David za svoji bojovnou hru je ve světě tak ceněn.

Když si rozkliknete Ofco i partii podtím, tam se hrálo 80 tahů na výhru, přesto bojovná remis Vojty se Standou v pozici, K plus V vers. K plus V.

A hodiny (?), on jaksi rapid bez nich nejde, jsou součástí hry.

21.04.2015 12:04 | ofca

Už jsem jinde psala pochybnosti o regulernosti 8. partie Navary, což admin beze zduvodněni bleskově smazal. V pravidlech rapidu přece neni někoho ubit s časem v primitivni remis! Až na incidenty s Navarou pěkny turnaj.

21.04.2015 11:54 | marek

Copak to dává slečva v šachovnicových kalhotech Davidovi na obr. č. 10?

21.04.2015 11:40 | BM

Což jsme se ještě nedozvěděli. Pro RElo pana Navary by to bylo jistě dobré (i když ratingový rozdíl oproti jeho soupeřům je tak markantní, že to stejně bude většinou sbírat po nejmenších možných dílcích (1,6 při K=20 u rapidu?)), nicméně na chess-results mají všichni u rtg+/- 0, což by odpovídalo tomu, že se turnaj do Ela nepočítá.

21.04.2015 11:31 | 64

@ DN: já si myslím, že je jen dobře, že si občas zahrajete turnaj  i s "prostým lidem". Šachy to popularizuje, prostý lid je nadšen, že má šanci si zahrát s Top hráčem. Navíc je to dobrý trénink (mám osobní zkušenost, že když si střihnu rapid, tak byť i v něm hraju blbě, tak se většinou dobře rozehraju pro vážné). Je to i dobré pro srovnání různých výkonostních skupin - od žáčků/začátečníků až po vrcholnou úroveň. Navíc si takto i vyspravíte rapid Elo (tedy pokud se Bohuslavice počítají do Ela).

21.04.2015 11:20 | 64

DN tam řádil tam jak liška v kurníku.

Herně to možná někde skříplo, ale výsledkově perfo +400 nad svůj rating, a 9/9, to je jako zamlada.

Zajímavé, že některé partie se slabými hráči byly vyrovnanější (tedy, že se slabší hráči drželi někdy hodně dlouho a rozhodla až koncovka), zatímco silnější hráči občas rychle kolabovali někde po 20. tahu.

21.04.2015 10:50 | pawel

DN: že nejsem tak asociální, jak si někteří myslí. :-) Vtip aprílového měsíce!laugh

To je, jako by napsal Jarda Jágr, "nejsem takový flákač, jak si někteří myslí". :-)

21.04.2015 10:28 | David Navara

Děkuji za pozvání. V Bohuslavicích se mi líbilo, turnaj byl pěkný!

 Partie ukazují, že mé vítězství nebylo zdaleka suverénní, bílými figurami jsem hrál dost nepřesvědčivě a předvedená hra odpovídala spíše zisku 7,5 bodu, mohlo to být i méně. V časových tísních jsem někdy byl rád, když se mi podařilo provést tah v časovém limitu, někteří soupeři v tomto ohledu byli méně úspěšní.

 Na turnaj jsem se připravoval večerním zpíváním a zdá se, že to pomohlo.

 Žádnou novou píseň nechystám. Ke své aprílové skladbě "Z Nového Boru" jsem jen přidal nový slovenský refrén: "Strašne vyje veľmajstor, nech dál žije Nový Bor!"

  To jen ukazuje, že si nehraji na hudebníka a neberu svůj výtvor tak vážně.

 

 Samozřejmě vím, že bych měl hrát především s velmistry, ale jednou za čas neuškodí zahrát si také někde jinde. V neděli se konal velmi silný turnaj v Polské Trzciance, ale doprava do Bohuslavic byla mnohem snazší. :-) 

 Svou roli při rozhodování o účasti sehrálo mimo jiné i pozvání ze strany přátel, což ukazuje, že nejsem tak asociální, jak si někteří myslí. :-)

 Další komentáře k tomuto článku asi psát nebudu, ale pokud bude vhodná příležitost, samozřejmě se mě někde na turnaji můžete zeptat. V pátek 1. 5. budu hrát v Českém Těšíně.

 

21.04.2015 10:15 | Johny the Scar

Ad závěr č.2 - podle mých zkušeností pomůže, když se nasazení promítá (vidím, že tam tuto možnost máte). Není to stoprocentní náhrada papírů, jenom takové malé plus. Jinak to vypadá jako slušnej turnaj a David zase zaválel... hats off 

21.04.2015 09:55 | yasne

Tipuju, že nejvíc si připsal Filip Neumann rok narození 2005

 

21.04.2015 09:48 | BM

Dá se někde dohledat, kolik si kdo připsal/odepsal ELO bodů? Nebo se zde nezapočítávaly?