Byla to jízda - Alireza Firouzja vyhrává Grand Swiss

07.11.2021 21:16 | Zahraniční zprávy

Skoro každý šachista má sen se stát jednou mistrem světa. Né každému se tento sen splní. Alireza Firouzja může stále snít. Vyhrává Grand Swiss a spolu s Fabianem Caruanou postupuje do turnaje kandidátů. Jak dopadli naši? Byla to opravdu jízda?

Poslední kolo nepřineslo nejkrásnější partie turnaje. Přesto bylo zajímavé sledovat Alirezu Firouzju, jak bude snášet tlak  a životní příležitost vyhrát tento turnaj. Dokázal to! Řekl bych zaslouženě vyhrává tento turnaj. Byl nejlepším a postupuje do turnaje kandidátů! To bude jízda, až se tam potkají nejlepší hráči a jednomu z nich se splní sen! Sen o zápasu mistrovství  světa v šachu! Uvidíme, dnes jen můžeme gratulovat Alimu za výhru v tomto turnaji!

Poslední partie turnaje. Remíza asi garantovala nejhůř druhé místo. Pravděpodobně i první. Poslední kola bývají ty nejtěžší! Vše je tak blízko a přitom stále příliš daleko. Povedlo se. Partie není žádná velká jízda ve stylu Michaila Tala. Ani nemusela být. Byla poslední, byla vítěznou a byla vstupenkou do turnaje kandidátů. Šek na 70 000 USD se taky hodí.

Na druhém místě skončil Fabiano Caruana. Hrál bezpečné šachy, porazil Alirezu a získává možná poslední životní šanci být mistrem světa. Čas nejde zastavit, nastupuje nová silná šachová generace a postup do turnaje kandidátů dává šanci si splnit i tento sen.

Poslední partie mohla změnit dějiny tohoto turnaje. Alireza už dohrál a Fabi to zkoušel. Nakonec remíza a pěkné druhé místo.

O peníze jde v první řadě. Aspoň se to tak říká. Vítěz získává pěkný šek na 70 000 USD, Fabi bude určitě spokojený s 50 000 USD a dokonce 40. v pořadí nepojede domu  s prázdnou. To se ale bohužel netýká našich hráčů.

David Navara byl nasazený jako hráč 17. hráč a skončil na 53. místě. To nejde označit za úspěch. Jeho výkon byl na úrovni 2635, tedy mírně pod svým aktuálním ratingem. Mým pohledem David doplatil na své náročné šachy. David hraje výborně komplikované  a náročné pozice. Bohužel, nejsou komplikované a náročné jen pro jeho soupeře, ale i pro něj. To vše stojí strašnou dávku energie a sil. Přesně to může být tím největším důvodem, proč David skončil až na 53. místě. Jako fanoušek českého šachu, to můžu tímto pohledem vidět jako neúspěch.

Van hrál na perfo 2643, tedy výš než má své aktuální elo. Většina partií ( díky Pavle za upřesnění, že všechny partie byly proti papírově lepším hráčům, všichni měli nad 2600 a všichni měli o více jak 50 elobodů více než Van.)  byla proti papírově silnějším hráčům a nakonec 67.místo je o 30 míst lepší než jeho nasazení. Opět kdybych mohl hodnotit pohledem fanouška, pak Van hraje poctivé šachy, hledá ty nejlepší tahy, ale chtělo by to možná přidat trošku víc rizika.

St.č.JménoRtgFED1234567891011BodyPoř.Skupina
17GMNavara David2691CZE½½1½1½½00½½5,553Open
97GMNguyen Thai Dai Van2577CZE½0½½½½½½½1½5,567Open

Jak hodnotíte vy výkon našich hráčů? Byla to jízda?

Článek jsem začal slovy " byla to jízda" a myslel jsem tím, jak jsme si společně tento turnaj užili. Každý den reportáže, videa, rozbory a komentáře. Často říkám, že nás šachy baví. A baví nás  s vámi! Tak proto jsem napsal, že to byla naše jízda. Jízda, která mě bavila. Děkuji předem i zpětně za každý komentář, za každé zhlédnutí a váš čas, který jsme společně prožili při sledování tohoto turnaje.