Bude se hrát rapid turnaj o 100 mil Kč?

18.05.2024 06:00 | Zahraniční zprávy

Jednodenní šachový turnaj ve stylu pokerového buy-inu za 4 miliony dolarů je naplánován na 21. listopadu a bude se odehrávat mezi velmistry Nodirbekem Abdusattorovem, Fabianem Caruanou, Ianem Nepomniachtchim a Hansem Niemannem.

Celá akce vzešla z konverzace mezi Niemannem a organizátorem Wadimem Rosensteinem na sociální síti X.

Zapomeňte na mistrovství světa, zapomeňte na Champions Chess Tour. Ve čtvrtek 21. listopadu tohoto roku může jeden šachista získat největší výhru za jediný den v historii této hry – pokud vše proběhne podle plánu a oznámení na X (dříve Twitter). Tento hráč si odnese 2 miliony dolarů po odehrání pouhých šesti partií rychlého šachu proti třem účastníkům, přičemž všichni čtyři hráči vloží po milionu dolarů.

Tento divoký koncept, převzatý ze světa pokeru, kde jsou předběžné platby běžné, byl vymyšlen Rosensteinem, německým podnikatelem a majitelem konglomerátu společností WR Group. Šachový svět zná Rosensteina jako organizátora loňského WR Masters v Düsseldorfu (únor 2023) a Světového týmového šampionátu v rapid šachu (srpen 2023), kde formát vyžadoval účast hráče s ratingem pod 2000, což umožnilo Rosensteinovi být součástí vítězného týmu. Druhá edice se bude konat 1.–6. srpna v Astaně, Kazachstán.

Kde se vzal nápad na turnaj s buy-inem? Všechno to začalo 4. května, kdy oficiální účet WR Masters na X oznámil nový turnaj, který se bude konat 31. října – 3. listopadu v Dubaji s novým časovým kontrolním systémem. O čtyři dny později oznámil Rosenstein podobnou akci ze svého osobního účtu na termín 14.–18. října v Londýně.

Tato londýnská akce upoutala pozornost Niemanna, který 9. května na X napsal: „Chtěli byste pozvat největší talent Ameriky? Bylo by mi ctí zúčastnit se.“

Rosenstein rychle odpověděl: „Jsem potěšen, že vás mohu pozvat k účasti na turnaji RR 15+0 s buy-inem 1 milion dolarů. Turnaj se bude konat mezi 4 hráči, s následujícím rozdělením cen: 1. místo 2 miliony dolarů, 2. místo 1,5 milionu dolarů, 3. místo 0,4 milionu dolarů a 4. místo 0 dolarů. Místo: Weissenhaus Private Nature Luxury Resort. Hodí se vám první týden v prosinci?

Jedna z odpovědí na tento tweet přišla od Abdusattorova, který uvedl, že je „připraven se zapojit do show.“ Niemann také odpověděl: „Kdo jsou další hráči? Jediní potenciální kandidáti se bojí, že se mnou prohrají.“

Konverzace pokračovala na X, otevřená pro všechny, jak Rosenstein napsal: „Pozvu 3 hráče z top 10 žebříčku a zajistím, aby každý z nich přispěl 1 milionem dolarů buy-inu. To už je potvrzené, mimochodem. Všichni se chtějí předvést. Pokud to myslíte vážně, mám vám zajistit letenky na akci ve Weissenhausu 1. prosince?“

Weissenhaus byl místem konání inaugurační výzvy G.O.A.T. v únoru tohoto roku, financované německým podnikatelem Janem Henricem Buettnerem.

Po tomto tweetu bylo týden ticho, ale dnes ráno Rosenstein na X potvrdil celou věc, opět s pozměněným místem a datem, aby se vyhnul kolizi s Bundesligou: „Hádejte co? Zajistili jsme 3 miliony dolarů, místo je zarezervováno, turnaj je oficiálně zaregistrován a [Nepomniachtchi] a [Abdusattorov] jsou připraveni vás vyzvat v Düsseldorfu v [hotelu Hyatt] 21. listopadu. Začínáme v 15:00 CET. A samozřejmě jsme pozvali největší americký talent, [Caruanu], aby se přidal k zábavě. Vždy k vašim službám, Hans!

Rosenstein také označil IM Levy Rozmana, který požádal o komentátorskou roli, a dokonce Elona Muska (navrhl živé vysílání na jeho platformě X) ve stejném tweetu, říkajíc: „[Rozman] Získej retweet a máš místo v první řadě jako náš oficiální komentátor! Obrovský dík za umožnění této akce prostřednictvím @X! Díky jediné odpovědi děláme historii s největším prize fundem, jaký kdy byl v šachovém turnaji viděn. Na znamení vděku budeme turnaj streamovat přímo na @X a očekáváme přes 10 milionů zhlédnutí! P.S.: [Musk] budeme dávat pozor na každého, kdo používá ty šikovné Stockfish vibrace! Pokud bude hluk, neobviňujte nás!“

V telefonátu Rosenstein potvrdil Chess.com, že všechny zprávy na X jsou autentické a že turnaje v Dubaji, Londýně a Düsseldorfu jsou skutečně naplánovány. Co se týče třetího, „pokerového“ turnaje s buy-inem, uvedl, že nápad přišel, když Niemann požádal o pozvání do Londýna.

„To byl rozhodující moment,“ řekl Rosenstein. „Lidi zvu podle ratingu a Hansův rating není dost vysoký. Říká, že je největší talent, ale jeho rating je nízký [aktuálně 2688 klasický - PD], takže je to hodně řečí!“ S formátem inspirovaným pokerem se Rosenstein zdá, že volá Niemannův blaf: „Hans se chce prodávat jako dobrý hráč, tak si zahrajme o velké peníze a svět to zjistí.“

K formátu rapid šachu Rosenstein uvedl: „Myslím, že to je budoucnost. Rychlé časové kontroly jsou způsob, jak se přizpůsobit naší době. Klasický šach známe, je to minulost. Pro diváky by měl být šach show.“

Dvoumilionová první cena za jednodenní akci ještě nikdy v šachu nebyla – ani výplata nula dolarů pro hráče na posledním místě. Rosenstein: „Šachy jsou zajímavější než poker, ale není běžné, že lidé vydělávají hodně peněz. Také v tenisu lidé vydělávají mnohem více. Proč ne v šachu?“

Velké částky v kombinaci s komentářem Rozmana, největšího šachového YouTubera s téměř pěti miliony odběratelů, zaručují zajímavou podívanou. Jak šachový svět na tuto mimořádnou, velmi vysoce sázenou akci zareaguje, se teprve uvidí.

Podle Rosensteina si Abdusattorov, Caruana a Nepomniachtchi zajistili sponzory, kteří jim poskytli jejich 1 milion dolarů, a jsou připraveni hrát. V době psaní tohoto článku mohl Chess.com potvrdit, že to platí pouze pro Caruanu. Rosenstein uvedl, že Niemann, který je momentálně ve vedoucí skupině na Sharjah Masters, svou účast také potvrdil a má do 21. října na převedení svého milionu dolarů. Celkově je pravděpodobnost, že se tato akce skutečně uskuteční – což by se shodovalo s mistrovstvím světa mezi velmistry Ding Lirenem a Gukeshem Dommaraju – v tuto chvíli nejasná.


Na druhé straně, kdyby se tato akce povedla? Byla by to pecka. Co říkáte?

Já jsem osobně skeptický k tomu, že se nakonec tento turnaj odehraje. Ale, kdyby ano, pak to může být akce roku! Přesto souhlasím, že šachy mají potenciál oslovit média a nabídnout pořádnou šou!

11x 2007x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
giocozo
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 18.05.2024 07:39

giocozo
Zajímavá myšlenka. Je jasné, že ani jeden z hráčů si to nebude platit ze své kapsy. Ale kde je Hans, tam je o zábavu postaráno. Nevěřím, že turnaj proběhne bez nějakého,,skandálu".
+0 /-0 | 18.05.2024 07:42

Petr Koutný

Bylo by to super hát ( mimochodem IT už pracuje na zakázání vkládní prázdných komentářů, což je častý omyl a chyba stránek), ale nevěřím že nějaký sponzor do toho dá milión dolarů...I když, jako business plán by to mohlo fungovat. Byly by u toho média, každého i nešachistu zajímají peníze a kde je balík peněz, tam se zájem násobí. Myšlenka super, jen nevím, jestli budou sponzoři.Jak píše giocozo, hráči si to nebudou platit ze svého a o tom to je. 

+0 /-0 | 18.05.2024 07:45

patmat
To vkladanie prázdnych komentárov nie je ani žiadna "poriadna" chyba.

Asi ste si ešte nevšimli nahlásenie chyby v generovaní funkcie "Zobrazit další komentáře", niekedy zmizne pri vláknach, kde by mala byť, takže sú niektoré komentáre nedostupné, niekedy sa zobrazí dvojmo.

Po pridaní komentára do vlákna sa funkcia obvykle znovu objaví.

Mali by vám to opraviť zdarma - ako reklamáciu nesprávne fungujúcej pridanej funcionality.

Mohla by si zísť funkcia "Rozbalit celou diskusi", ktorá by zobrazila všetky komentáre.

+0 /-0 | 18.05.2024 10:45

pawel

Jestli to dobře chápu, tak na MS, svěťáku, nějaké ceny se od pořadatele vyhrávají a tady nedá pořadatel do cen nic. 

 

 Hrají o vlastní peníze. A jestli je vytáhnou z vlastní kapsy, zaplatí tajemný strýc a nebo nějaký známý, neznámý či podezřelý s pračkou sponzor, je pro danou akci věc  irelevantní.

 

 Vítěz tedy vyhraje před zdaněním milion, poslední prohraje milion, druhý bere půlmilionu a třetí prohraje 0,6 milionu. Tedy 0,1 milionu jde na režii, dost padne na daně.  Ekonomicky si to pořádaj sami.smiley

  To pak ceny oproti vkladům a jiným akcím jsou mínusové.

 

 V tom pokru se hrají kvalifikace, tisíce lidí platí a vítězové berou balík.

 Ale jo možné hrát a hraje se pokr, mariáš, další hry i šachy v kroužku 4 lidí, kteří se vzájemně oberou. Buď pro zasmání a dobrý pocit o desetníky nebo o miliony. 

 
Ale šou pro diváky to může být, zaplatí 4 hráči tak celosvětovou propagaci šachu pro svých 5 minut slávy. A ještě z toho dají státu daně. Z tohoto úhlu pohledu sad

+1 /-0 | 18.05.2024 08:51

Petr Koutný

Jako šou to může být světová...Může se říkat, že šachy jsou jako box! Kdyby se na to dívalo 100 mil. diváků po celém světě na všech streamech?? VOW...Co víc si přát, než aby se tato akce opravdu hrála! 

+0 /-0 | 18.05.2024 09:19

Carlos

Souhlasím, že pro diváky by měly být šachy show a zkrácení času na partii je nutností. Jen místo 15+0 bych spíše upřednostnil 15+10.

+0 /-0 | 18.05.2024 07:47

Petr Koutný

Souhlasím Carlos....ta doba, kdy se budou šachy hrát rychlejí a rychlejí se blíží.Podle mě, ideální tempo dnes navážnou patii je 60 minut 30 vteřin a nebál bych se vážné hrát i 30 30.  Rapid partie a bleskové patie jsou šachy budoucností, která klepe na dveře. 

+0 /-0 | 18.05.2024 08:07