Averbach, Fischer a Spasský

09.02.2022 07:42 | Zahraniční zprávy

Velmistr Averbach oslavil neuvěřitelných 100 let! Nechce se věřit, ale tento žijící velmistr viděl na vlastní oči Laskera. A nejenom, že viděl takového šachové giganta, ale s dalšími hrál. S Botvinnikem, Talem, Smyslovem, Karpovem i Kasparovem atd.

A samozřejmě hrál i s Borisem Spasským a Bobby Fischerem.

Tyto partie - které vám chci ukázat - to je něco neuvěřitelného. S Bobbym hrál velmistr Averbach v roce 1958 na postupovém turnaji v Portoroži. Myslím si, že šest hráčů pak postupovalo na turnaj kandidátů, kde vítěz pak hrál zápas s Michailem Botvinnikem. Byla to však doba jiného Michaila. Tala. Tal vyhrál turnaj v Portoroži a pak i turnaj kandidátů a pak porazil i samotného Botvinnika.


Bobby nakonec skončil na šestém - postupovém - místě. Velmistr Averbach o pár příček za Bobbym, tedy nepostoupil. Partie, kterou sehráli byla ostřejší než břitva. Bobby hrál svoji oblíbenou "králku" a velmistr Averbach svoji variantu. Už v 15 letech hrál Bobby velmi silně. Zahájení sehrál na jedničku a oba soupeři se pořádně do sebe zakousli. Pak ale přišla překvapivá remíza, kterou Bobby s "úšklebkem" později vysvětlil. Slavný velmistr nechtěl prohrát s dítětem a Bobby nechtěl prohrát s velmistrem. Myslím si však, že Bobby hrál tvrdě na postup a remíza se mu hodila. Musel také mít šachový respekt ze svého soupeře. I když... Bůh ví jak to bylo u mladého Bobbyho :-)

-
. kolo -
Partie s Borisem Spasským je úplně jiná káva a jen ukazuje geniálnost, ale také slabost velkého Borise Spasského. Partie se hrála v roce 1956 - šlo o playoff přeboru SSSR. Opět se hrál tzv. "averbachův" systém královské indické. Boris hrající černými sehrál zahájení dost bezstarostně a pak udělal sebevražedný strategický tah.  

Velmistr Averbach pokračoval podle vlastního receptu - přesně takto rozdrtil "nedávno" velmistra Panna. Jenže Boris Spasský  byl génius a co vymyslel ve svém 16 tahu je prostě neuvěřitelné. Něco o čem se vám - možná - zdává když máte to štěstí prožívat šachové sny. Ať už v realitě či spánku.


-
. kolo -
Averbach, Fischer a Spasský. Je to jako učitel a dva mladíci u zkoušky. Ten jeden je perfektně naučený, přesný a agresivní. A ten druhý, lajdák, možná i lenoch, ale právě z něho vám padá brada dolů.

Robert Cvek
4x 3054x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
Robert Cvek

wlk: díky moc! :-) ThePot: jj :-) bonusov: to je zajímavý postřeh, jj :-)

+0 /-0 | 10.02.2022 08:07

bonusov

Gratulujem k okruhlym narodeninám. Okrem Stenitza mohol vidieť všetkých majstrov sveta. Ešte zazije aj Alirezu :-)

+0 /-0 | 10.02.2022 06:59

ThePot

Já mám na stole knihu "Jak hrát koncovky" od Averbacha :) Moderní učebnice (Dvoreckého) je pochopitelně lepší, ale tak 70% vzal od Jurije Lvoviče.

+0 /-0 | 09.02.2022 10:41

wlk

Skvely vyber, skvely pribeh, skvely timing!

+0 /-0 | 09.02.2022 10:23