Akademické zlato v bleskovém šachu obhájil Peter Michalík

25.11.2015 06:09 | Akademické mistrovství ČR v bleskové hře 2015

Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s Českou asociací univerzitního sportu, Šachovým svazem České republiky a CHESS TEAM BRNO, uspořádali na studentský svátek 17. listopadu 2015 Akademické MČR v bleskovém šachu.

Na chess-results naleznete jak kompletní výsledky AMČR, tak i doprovodného turnaje, bohatou fotogalerii z obou turnajů pak zhlédněte na Zoneramě.

Do Brna se na 2. ročník sjelo celkem 35 účastníků z 11 vysokých škol. Hrálo se opět v reprezentativních prostorách Fakulty stavební VUT v Brně, a to na 13 kol tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny za každý provedený tah. Novinkou byla digitální projekce nasazení hráčů na jednotlivá kola a pro diváky doma sledování aktuálních výsledků turnaje online.

V kategorii muži - studenti bojovalo o titul celkem 35 hráčů, a to včetně pěti žen, které se mimochodem zaskvěly až nečekaně výbornými výkony. Ve velmi kvalitně obsazeném turnaji nebyla nouze o četná překvapení, a to jak v jednotlivých partiích, tak i v konečném umístění (neuspěli například reprezentanti GM Martin Petr či IM Tadeáš Kriebel). V průběhu turnaje odskočil od ostatních pronásledovatelů GM Peter Michalík z Masarykovy univerzity v Brně a svůj náskok si dokázal suverénním způsobem udržet až do konce. S 12 body ze 13 kol jasně opanoval zlatý trůn a po právu obhájil titul akademického mistra ČR i pro letošní rok. Stříbrnou příčku si remízou v posledním kole pojistil IM Jaroslav Bureš (10/13), hájící domácí barvy Vysokého učení technického v Brně. Bronz vybojoval až závěrečnou výhrou nasazený hráč č. 1 IM Cyril Ponížil, reprezentující rovněž domácí Vysoké učení technické v Brně (9,5/13). „Bramborová“ medaile určitě nebyla zklamáním, ale naopak velkým úspěchem pro FM Dávida Vargu (MUNI Brno, 8,5/13) a velmi příjemnou senzací pak bylo skvělé 5. místo nejlepší ženy v turnaji Kristýny Novosadové (MUNI Brno, 8,5/13). Poslední honorované 6. místo pak připadlo studentu JAMU FM Kirillu Burdalevovi, který získal 8 bodů ze 13 možných.

Zleva IM Cyril Ponížil, IM Jaroslav Bureš a GM Peter Michalík

V kategorii ženy - studentky se utkalo 5 hráček, které však, jak již bylo výše uvedeno, hrály v jednom turnaji současně s muži – studenty. Zcela zaslouženě zvítězila a titul akademické mistryně 2015 získala Kristýna Novosadová z Masarykovy univerzity v Brně, a to s již výše uvedenými 8,5 body ze 13 partií. Stříbro si výkonem 7,5/13 odváží WFM Martina Marečková, reprezentující Newton College Brno a bronz putuje na Vysoké učení technické v Brně zásluhou Jany Zpěvákové (7/13). Oceněny byly také na 4. místě WFM Nataša Richterová (MUNI Brno, 6/13) a na 5. místě Kateřina Šmajzrová (VUT Brno, 3,5/15).

Zleva Jana Zpěváková, Kristýna Novosadová a WFM Martina Marečková

Souběžně s akademickým MČR se hrál také kvalitně obsazený doprovodný turnaj pro absolventy, zaměstnance a studenty SŠ. Turnaje se zúčastnilo 16 hráčů, kteří se utkali ve stejném tempu systémem každý s každým. Turnaj byl velmi vyrovnaný a o vítězi muselo při bodové rovnosti rozhodnout až pomocné hodnocení (Sonnenborn-Berger). To přálo nakonec FM Davidu Holemářovi (Moravská Slavia Brno), který zvítězil ziskem 12,5 bodu. Stejný počet bodů získal na 2. místě IM Vojtěch Zwardoň (BŠŠ Frýdek-Místek) a třetí skončil Martin Šenkýř (ŠK Zlín, 11,5/15). Honorováni ještě byli na 4. místě Michal Šípek (Jezdci Jundrov, 11/15) a na 5. místě IM Neklan Vyskočil (Duras BVK Královo Pole, 10,5/15). Nejlepším seniorem byl vyhlášen Jan Uhmann sr. z Hustopečí (7/15).

Zleva IM Vojtěch Zwardoň, FM David Holemář a Martin Šenkýř

Všem vítězům gratulujeme a těšíme se již na příští ročník 2016. Na samotný závěr pak ještě pár zajímavých momentek: