17 . ročník mezinárodního šachového turnaje se zápočtem na FIDE ELO - Vyšší Brod 30.10.2021

21.10.2021 07:26 | Zprávy

Klášter, který Karel IV. podpořil, i když mu konkuroval.Memento mori, pamatuj na smrt. Toto heslo zřejmě měli na paměti mocní Rožmberkové, když v místě brodu na důležité obchodní stezce vybudovali svou hrobku.

Aby navěky zůstávali v blízkosti Boží, vystavěli tu i klášter – a do jeho zdí přizvali cisterciáky. Bylo to v roce 1259.

Trochu na truc v jeho blízkosti pod patronací králů vznikl další klášter – Zlatá Koruna. Oba kláštery se dostávaly do sporů, ale Karel IV. na to nedbal. Šlo mu o svatou věc, a tak klášter i jeho poddané osvobodil od placení daní. Navíc klášteru daroval některé relikvie, jež tak rád sbíral.

Cisterciáci v klášteře žijí dodnes. Nechte na sebe dýchnout živou historii. Třeba tím, že navštívíte zdejší bohoslužby, které probíhají v tradičním tridentském ritu, který římskokatolická církev běžně používala do 2. vatikánského koncilu.

I vy budete mít tu čest poznat KULTOVNÍ KLÁŠTER ve Vyšším Brodě, svou účastí na 17. ročníku šachového turnaje za podpory organizátora "Fan klub Vyšší Brod" a města Vyšší Brod. Je nutné se přihlásit do 27. října, aby hlavní organizátor zajistil obědy a salámy a šachový materiál pro všechny zúčastněné. Další podmínky turnaje naleznete v propozicích. Na všechny účastníky turnaje se těší členové Fan klubu Vyšší Brod a jejich předseda Michal Kulík :-D "Za ŠK Olympia České Budějovice

Petr Hostaša

4x 994x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
22.10.2021 18:20 | Jarda Aljochin

Přiznám se, že nemít to přes celou republiku, jel bych si zahrát. Šachy v kláštěrní jídelně mě přitahují.cool

22.10.2021 07:52 | lykan

Petr Koutný: Tak já samozřejmě respektuji svobodnou vobu každého, co hrát. Všechno má své kladné a stinné stránky. Hraní zrychlených temp má pozitivní přínos v tom, že snižuje konkurenci. Je to takový debilizátor šachové populace. Takže když většinový klubový hráč, který neviděl šachovnici od minulého zápasu, přijde sehrát zápas družstev, tak má pořád šanci výkonnostně stačit fanatikům, kteří šachu věnují mnoho času. Protože nevyužívají tento čas konstruktivně, jen hýbou figurama.smiley

21.10.2021 08:28 | Petr Koutný

Lykan - podlě me to má smysl. Teda má to smysl pro toho, kdo to má rád. Někdo má rád dlouhé partie a týden na turnaji, někdo má rád rapid partie a den na turnaji. Každý je jiný a každému se líbí něco jiného.  Právě proto to má smysl. 

21.10.2021 08:00 | lykan

Pořád tu ještě nikdo nevysvětlil, co to má za smysl, tyhle rapid turnaje. Nebylo by jednodušší freneticky popotahovat figurama sem tam po stole doma? Jsem si vždycky myslel, že u šachu jde o to u toho přemýšlet. Někteří to ale zřejmě vidí jinak.

 

Nevykládejte si to špatně. Já bych se velmi rád nechal přesvědčit, že se dá turnaj stihnout za jeden den. Turnaje, které se vlečou mnoho dní, se do reálného života integrují dost blbě.