$4 Miliony na Stole: Vysněný Turnaj Padá kvůli Niemannovi

01.07.2024 06:12 | Zahraniční zprávy

Senzační turnaj za $4 miliony zrušen poté, co Niemann odstoupil

Bylo to možná až příliš divoké na to, aby to byla pravda. Turnaj s buy-inem $1 milion za účasti velmistrů Hanse Niemanna, Nodirbeka Abdusattorova, Fabiana Caruany a Iana Nepomniachtchiho, který se měl konat 21. listopadu 2024 v Düsseldorfu, Německo, byl zrušen organizátorem Wadimem Rosensteinem poté, co Niemann ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že odstupuje z akce.

Na první pohled nic nebránilo uskutečnění jednodenního pokerového turnaje za $4 miliony, když Rosenstein 11. června potvrdil  , že finance všech čtyř hráčů byly zajištěny a že obdržel Niemannův podepsaný kontrakt. O 16 dní později však 21letý americký velmistr akci zastavil.

Ve čtvrtek na Twitteru Niemann uvedl, že se stáhl z důvodu „smluvních sporů,“ a dodal: „Je to nešťastné, vzhledem k tomu, že jsem už zajistil požadované finance, podepsal smlouvu a začal s přípravami. Někdy věci prostě nevyjdou tak, jak byste si přáli.

V telefonátu s Chess.com Rosenstein nechtěl zabíhat do podrobností o tom, co se přesně stalo. „Nechci z toho dělat skandál,“ řekl ve čtvrtek večer evropského času.

Rosenstein poznamenal, že ačkoli všichni čtyři hráči měli své $1 miliony zajištěné, skutečné finance ještě nebyly převedeny. Termín pro to byl měsíc před turnajem, tedy 21. října.

Podle Rosensteina už bylo do přípravy vloženo mnoho času a úsilí. Na otázku, zda je nespokojený s tím, že Niemann možná porušil smlouvu, a zda budou podniknuta nějaká opatření, Rosenstein odpověděl: „Nemá smysl řešit detaily nebo cokoliv. Turnaj je zrušen, to je vše. Nikdo nechce skandál.

Minuty po telefonátu Rosenstein potvrdil na X, že turnaj je zrušen: „S lítostí vám oznamuji, že turnaj WR Chess Masters High Roller Event, na kterém se zavázali čtyři hráči pod podepsanými smlouvami, se neuskuteční. Jako vášnivý fanoušek šachu jsem se na tuto akci velmi těšil.

Méně než hodinu poté Niemann následoval dalším tweetem. Napsal, že „začal mít pochybnosti o legitimitě turnaje a způsobu vedení obchodu,“ a že „slyšel zprávy o tom, že organizátor potenciálně finančně podporuje vstupní poplatky jiných hráčů, a poté, co požádal organizátora o potvrzení nebo popření tohoto, se nedočkal žádné odpovědi.

Niemann také odhalil, že souhlasil s sehráním bleskové partie proti GM Wesley So, která nějak souvisela s buy-in turnajem. Podle Niemanna byly obchodní podmínky pro tuto partii „později změněny, když byl vydán dodatečný kontrakt. Soukromé zprávy, které ukazovaly moje přijetí předchozích podmínek, byly také smazány, což jen zvýšilo mou nedůvěru a skepticismus.“

Chess.com se obrátil na Niemanna pro komentář. Ostatní čtyři hráči zapojení do příběhu, Abdusattorov, Caruana, Nepomniachtchi a So, jsou momentálně na turnaji Superbet Chess Classic Romania a nebyli k dispozici pro komentář.

V dalším telefonátu v pátek ráno poskytl Rosenstein Chess.com komentáře k některým tvrzením, která Niemann uvedl ve svém druhém tweetu. Popřel, že by smlouva byla špatná: „Mým cílem je usnadnit věci šachistům, takže pracuji se smlouvami, které jsou snadno pochopitelné. S mnoha hráči pracuji na bázi ústních dohod. Neexistují žádné sankce za neúčast. Proč by také měly být? Neposuzuji nikoho, kdo se nechce něčeho účastnit.“

Na téma finanční podpory vstupních poplatků jiných hráčů Rosenstein poznamenal, že měl v úmyslu zaplatit Soovi za „rozehřívací zápas“ proti Niemannovi před hlavním turnajem. Rosenstein popřel, že „další obchodní podmínky byly později změněny, když byl vydán dodatečný kontrakt,“ jak Niemann uvedl. „Připravil jsem samostatnou smlouvu pro rozehřívací zápas, protože to byla samostatná akce, ale Hans ji nechtěl podepsat.“

Nabídl jsem uspořádání tohoto turnaje a nakonec to nevyšlo,“ řekl Rosenstein. „Jsem s tím smířený a jsem rád, že se situace vyjasnila nyní a ne měsíc před turnajem.“

Podle Rosensteina bylo překvapivé, že Niemann podepsal svou smlouvu a teprve o více než dva týdny později začal mluvit o „smluvních sporech.“ Dodal: „Niemann je silný, mladý, talentovaný hráč. Přeji mu vše nejlepší. Ale jestli se mě ptáte, jestli ho pozvu na své další turnaje, tak to je teď velká otázka.“

Turnaj s buy-inem byl naplánován na 21. listopadu 2024 v Düsseldorfu, Německo. Formát měl být dvojkolový turnaj mezi čtyřmi hráči se šesti koly rapid (15+0) partií. Všichni čtyři hráči měli přinést $1 milion na stůl; vítěz by odešel s $2 miliony. Druhý hráč by získal $1,5 milionu, třetí $0,4 milionu (ztráta $0,6 milionu) a čtvrtý by nezískal nic, což by znamenalo plnou ztrátu milionu. $100,000 by šlo organizátorovi.

Pozoruhodná událost vznikla z konverzace v květnu na sociální síti X mezi Niemannem a Rosensteinem, podnikatelem a majitelem konglomerátu společností WR Group. Rosenstein také organizoval loňský WR Masters v Düsseldorfu (únor 2023) a Světový rapid týmový šampionát (srpen 2023). Bude se účastnit pouze druhého ročníku posledně jmenované akce 1.-6. srpna v Astaně, Kazachstán, a organizovat dva zcela nové turnaje 31. října-3. listopadu v Dubaji a 14.-18. října v Londýně.

Když se Niemann zeptal na londýnskou akci, Rosenstein přišel s formátem buy-inu a pozval amerického velmistra na turnaj, také na X. O týden později potvrdil akci a hráče pro Chess.com.

Zatímco akce je nyní zrušena, Rosenstein napsal na X: „Doufám, že náš nápad může pomoci jiným organizátorům uspořádat podobné turnaje v budoucnu.“


* volný překlad a přepis z: chess.com

11x 3414x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
David Navara
Pokud je mi známo, Hans měl s Wesleym So odehrát zápas (match), nikoliv partii (game).
+1 /-0 | 02.07.2024 09:00

pravda_vitezi

Běžná chyba u strojového překladu. Pro nešachistu drobný rozdíl... 

+2 /-0 | 02.07.2024 11:57

Rubinus

Také mě napadlo, že ten překladač není moc dobrý. Možná by si UI měla zvolit lepší...

+1 /-0 | 02.07.2024 13:19

patmat
To nepísal PK ale nejaká Uršula?
+1 /-0 | 03.07.2024 05:33

patmat
Celkovo to pôsobí veľmi podivne.

Prečo má byť turnaj zrušený len kvôli jednému hráčovi?

Prečo organizátor a Niemannov sponzor jednoducho nevymenia Niemanna za iného hráča?

Ak bol nápad vraj tak skvelý, prečo organizátor odkazuje na "iných organizátorov v budúcnosti" a nezorganizuje to sám, trebárs aj v inom termíne a s inými hráčmi?

+3 /-0 | 01.07.2024 16:06

honzales77

Něco na tom nevoní,jestli to není nějaké praní špinavých peněz... :-),spíše to byl pouze marketingový tah...

Sleduješ na ČT sport Peter Sagan...dnes špurtérská etapa TdF...

+0 /-0 | 01.07.2024 16:15

Matt
No že to padlo zrovna na Niemannovi moc prekvapujúce nie je. Otázne je kto ho bude volať na turnaje ak bude pokračovať v tomto štýle.
+1 /-1 | 01.07.2024 15:45

pawel

4 hráči si měli zahrát "hazard", každý dát milion. A 3 900 000 si dle pořadí rozdělit. 

A vklad nebyl ze svého, ale od sponzorů. 

Sponzorovat někoho, kde chce si zahrát  o ten milion sponzora? Proti gustu žádný diskutát, se říká. Jsou to jeho prachy. Ale zvláštní je to.

   5% (100tisíc) bere pořadatel, ten má své jisté. Stejně jako příjmy z reklamy, sledovanosti. 

Nemyslím že by to divadlo propagaci šachu až tak pomohlo.

+1 /-0 | 01.07.2024 13:52

Cnc-profi
Podvodník sa zase vyfarbil. Komediant, ktorého by som nezavolal ani na dedinský blicák u nás v krčme :-)
+0 /-2 | 01.07.2024 11:43

Petr Koutný

Můj názor....Odzačátku to vypadalo tak neuvěřitelně, tak nesutečně a nemožně, do toho Niemann a možná co do výkonosti tam ani nepatřil, protože by to nemusel vyhrát, já osobně bych jej tipoval jako jednoho z poražených, že to vše jak to bylo a jak to dopadlo mohla být jen předem připravená bublina, která tím že skončila splnila vše, co měla....PR,které mělo cenu miliónu, ale nestálo ani korunu...

+2 /-1 | 01.07.2024 13:03