Zrušme onliny!

13.06.2014 10:06 | Uživatelské zprávy

Od 1.7.2014 vstupují v platnost nová šachová pravidla FIDE. Na webu chess.cz se ve fóru diskutuje o vnášení elektronických zařízení do hrací místnosti. Je těžké podvádět?

 V dnešní době, kdy mladí nepoznají na analogovém ciferníku, kolik je hodin (zkuste si to sami ověřit na náhodně vybraných "vzorcích" ve věku cca 13-19 let), ale dobře vědí, kdy a kde použít ve hrách nějaký "cheat", není podvádění nic těžkého. Ani v šachu. Dokonce to není ani nijak extrémně drahé.... Na již zmiňovaném fóru se diskutuje o bodu 11.3 Pravidel šachu, který se zabývá vnášením elektronických zařízení do hrací místnosti.

Ale opravdu je potřeba k podvádění mobilní telefon? Není snad i jiné řešení? Samozřejmě je. Předem upozorňuji, že zde nehodlám dávat přesný návod k podvádění. Jen bych rád upozornil na nebezpečí, které na šachovou hru v souvislosti s digitalizací číhá na každém kroku. 

V nadpisu stojí "Zrušme onliny", online přenos partií je totiž první a nejjednodušší cestou k podvádění. Nejjednodušší z toho důvodu, že si podvodník vystačí s minimem prostředků.
Co potřebuje? Odpadá kamera, protože partie je vysílána živě. Stačí miniaturní sluchátko a zařízení pro přenos komunikace (transmitter). Pokud se někdo domnívá, že jde o sci-fi a že si tohle vybavení může pořídit pouze málo lidí, je na omylu. Za bezdrátové sluchátko, dobře ukryté v uchu, a transmitter zaplatíte cca 5000,-Kč. Pak už vám stačí "pouze" pomocník s namakaným šachovým programem a můžete hrát jako bůh. Tato levná varianta má svá úskalí (dosah), ale pro majetnější existuje sice dražší, ale efektivnější řešení s vylepšenými parametry přenosu dat. Pro pořádek: zběžná kontrola neodhalí ani sluchátko, které je vloženo až na ušní bubínek (vytahuje se magnetickou tyčinkou), ani transmitter, který může být ukryt ve věcech běžné potřeby.
Dobře, a co zkusit ovlivnit pomocí onlinu třeba soutěže družstev? Je k tomu potřeba dalších osm lidí napojených na šachové programy? Není.... Stačí málo a opět za pár korun. Šikovné české ruce a trocha googlování vše vyřeší. Pozor, "šikovné české ruce" doporučuji hledat mezi starší generací, protože většina našich lidí se stává jednorukými a jednookými invalidy již v útlém věku-všimněte si kolik lidí nepustí svého mobilního miláčka z ruky nejen při práci, ale ani při obědě, který zpracovávají jednou rukou, si neodpustí "šilhání" na displej mobilu (co kdyby jim přišla nějaká důležitá zpráva nebo někdo zveřejní novou fotku své dietní snídaně na Facebooku!). Stačí být trochu technický  zdatný a znát GAVON-spojení Rasperry PI (miniaturní PC za cca 1000,Kč), LED displeje a šachového motoru. Lehce napojíte na DGT board a už zbývá jen dořešit, kam nenápadně umístit displej. Raději už tady nezmiňuji kombinace těchto dvou (a existuje jistě více variant) "návodů" ve spojení s přihlížejícími diváky. 

Fikce? Možná ano, ale není to tak nereálné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Řešení samozřejmě existuje. Místo různých osobních prohlídek a podobných výmyslů, které nikam nevedou (kdo najde sluchátko v uchu?), opravdu stačí zrušit VEŠKERÁ elektronická zařízení v hrací místnosti a hracím prostoru, tedy i digitální šachovnice.
K čemu nám vlastně online přenos je? Dalo by se pochopit, že by někdo rád viděl hráče při hře, ale proč chceme vidět PARTII online? Abychom si pustili analýzu šachového programu a mohli kritizovat "ty tupce" za šachovnicí (např. někde na fóru)? K propagaci šachu? Nebylo by lepší vidět plné sály? Proč usnadňovat peciválům jejich život? Ať zvednou zadky a jdou se na šachy podívat! A kdo nemá možnost? Ten si partii může přehrát později... Zrušme online, je nesmyslný.

Digitalizace pomalu, ale jistě zabíjí šachy a je dobře, že se tím FIDE snaží zabývat. Nechme tedy hloupých debat o tom, co udělám s mobilem, když půjdu na šachy. Prostě jej nechám doma. Myslím si, že mobil je to poslední zařízení, které by někdo používal k podvádění. Raději bych opravdu zrušil online...

0x 2807x chips
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované