Prague International Chess Festival

Zpráva z 1. kola

07.03.2019 13:05 | Prague International Chess Festival 2019

První ročník Pražského mezinárodního šachového festivalu začal ve středu v hotelu Don Giovanni turnaji Masters a Challengers. V obou skupinách startuje několik hráčů světové špičky společně s nejlepšími hráči z ČR.

Vítěz skupiny Challengers získá právo účastnit se příští rok skupiny Masters a ukazuje se, že je to pro hráče velkou motivací, neboť hned 4 partie z pěti skončily rezultativním výsledkem.

Prvním, kdo naplno bodoval, byl polský velmistr Mateusz Bartel, který porazil indickou nastupující hvězdu Praggnanandhu a zaznamenal tak historicky první vítězství na Pražském šachovém festivalu.

Ruský velmistr David Paravyan přehrál Jiřího Štočka v pěkně vedené útočné partii, když využil nepřesností svého soupeře. Ve španělském derby mezi dvěma nejvýše nasazenými hráči této skupiny zvítězil 23letý David Anton Guijarro. Po partii byl tak laskav, že se podělil o své dojmy a myšlenky z partie i s diváky v komentátorské místnosti.

Důležité vítězství s černými kameny zaznamenal Peter Michalík proti dalšímu reprezentantovi České republiky Janu Krejčímu, když využil nevhodného postavení bílých figur. Jediná remíza úvodního kola se pak urodila mezi českou nadějí Thai Dai Van Nguyenem a Mistryní světa Ju Wenjun.

V hlavní skupině Masters i přes napínavý průběh skončily hned čtyři partie remízou. O jediný rezultát se postaral Jan-Krzysztof Duda. Tento mladý polský velmistr, který je známý svými vynikajícími výsledky ve zrychleném tempu, prokázal, že mu není cizí ani tempo klasické. Jeho maďarský soupeř Richard Rapport získal po zahájení převahu, avšak v časové tísni přehnal svou snahu po vítězství a následně skončil s figurou méně. Tuto šanci si již Duda nenechal proklouznout mezi prsty a po 94 tazích zvítězil.

Davidu Navarovi se nepodařilo dotáhnout partii s Borisem Gelfandem do vítězného konce. Hrála se jedna z moderních variant Ruské hry a po několika tazích již bylo zřejmé, že je David stále ve své domácí přípravě. Postupně si díky tomu vypracoval až hodinový náskok a získal velice nadějnou pozici. Jeho izraelský soupeř byl následně donucen odevzdat svou dámu, ovšem dokázal vybudovat pevnost, kterou se našemu hráči ani po 100 tazích nepodařilo prolomit.

Výsledky 1. kola

Masters

Wojtaszek vs Gujrathi1/2
Rapport vs Duda0-1
Láznička vs Vitiugov1/2
Harikrishna vs Shankland1/2
Navara vs Gelfand1/2

Challengers

Nguyen vs Ju1/2
Paravyan vs Štoček1-0
Praggnanandhaa vs Bartel0-1
Shirov vs Guijarro0-1
Krejčí vs Michalík0-1

Nasazení 2. kola

Masters

Gujrathi vs Gelfand
Shankland vs Navara
Vitiugov vs Harikrishna
Duda vs Láznička
Wojtaszek vs Rapport

Challengers

Ju vs Michalík
Guijarro vs Krejčí
Bartel vs Shirov
Štoček vs Praggnanandhaa
Nguyen vs Paravyan

Druhé kolo je na pořadu 7. března v 15:00 opět v hotelu Don Giovanni. Sledujte přímý přenos na oficiálních stránkách festivalu na adrese www.praguechessfestival.com, případně denní příspěvky na dalších sociálních sítích: facebook @PragueChessFestival, instagram @praguechessfestival či twitter @PragueChess. Na stránkách festivalu pak najdete vynikající fotografie Vladimíra Jagra i video souhrn z každého dne.


-
. kolo -

-
. kolo -
25x 5338x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (25) Aktualizovat
08.03.2019 21:44 | bohouš z buše

wonagameee! smileytonenínicproti...

 

 

 

 

08.03.2019 13:53 | Druid.Panoramix

wonagameee - jak už dříve psal Johny the Scar, určitě můžou, ale pak musí Petr Boleslav oželet přítomnost Johnyho the Scar. :o)) Prostě je to o prioritách.

A čistě mezi námi.... kdyby to pivo bylo i dobře vychlazený, tak by vadilo, že třeba není černý. A kdyby černý bylo, tak by vadilo, že ho nedonesla ženská obsluha nahoře bez..... :o)) Tohle se Vám povedlo. :o)) Pobavil jste mě.

08.03.2019 13:44 | Johny the Scar

Samozřejmě že můžou. Ale vzhledem k tomu, že byli přijati jako hosté, turnaj vynechám. A je to jen můj problém, Bolkovi a ostatním to za zlé nemám.

08.03.2019 13:22 | wonagameee

J. t. S. Velvyslanci Číny a Maďarska se  snad nemůžou podívat na turnaj, kde hraje Ju Wenjun a Rapport? 

08.03.2019 13:12 | Johny the Scar

Mně třeba komentovaný přenos chybí, v práci mám twitch puštěný na pozadí a poslouchám, doma na druhém monitoru. Ale chápu, že je těžký tady najít komentátora pro takový turnaj.

No, tak když tedy není přenos, chtěl jsem se jet podívat, přeci jenom to mám z kanclu nějakých 5 minut tramvají. Ale čínský velvyslanec? Maďarský velvyslanec? Matocha? No, tak se nepodívám. A to je to fakt skvěla sestava hráčů, škoda.

08.03.2019 13:05 | ...

wonagameee - vůbec jste nepochopil o čem píšu a co mám na mysli. Mimochodem tenhle nick tu mám od založení nss (tehdy novoborskýšachovýserver) a nikdy jsem netrolil.

08.03.2019 12:57 | wonagameee

... Nojistěěě, Petr Boleslav má momentálně na starost celý turnaj, práce určitě nad hlavu, má  evidentně možnost zapůsobit, aby příště přijeli i další čínští borci.....ale néééé, kvůli pár tlamuškinům tady v diskuzi pošle čínského velvyslance někam, sedne si k poči a bude klábosit  s trolíky, aby jim náhodou nebylo smutno a necítili se vodstrčený.  Chudinkové, proč tedy nezvednete půlky a nezajedete do Prahy se na turnaj podívat? To ho kvůli vám mají uspořádat jako puťák po republice nebo co? Se vsadím, že i kdyby najali na koment Svidlera, tak by místním nosoohrnovačům vadilo, že to nekomentuje česky. A kdyby začal komentovat česky, tak by jim vadilo, že jim ke gauči nedonesl pivo. A kdyby jim ke gauči donesl pivo, tak by jim vadilo, že není točený. A kdyby bylo točený, tak by jim vadilo, že je špatně vychlazený. Klauni! :-D 

08.03.2019 12:54 | ...

MMM to je patrně věc pohledu. Např. při zápase o mistra světa se na českou mutaci dívalo v jeden okamžik i 1000 lidí a to mi nepřijde na českém trhu jako minimum.

08.03.2019 12:45 | MMM

Myslím, že lidí, kterým chybí komentovaný přenos po internetu je minimum, protože si nedovedu představit, kdo má čas na to koukat. Buďme rádi, že tu zase jednou takový velký turnaj máme a na internetu můžeme sledovat partie nekomentované. Já bych víc než komentované přenosy ocenil rozbor top partie každého kola zde na nss od nějakého GM/IM, jak z některých akcí bývá zvykem. Ale zdejší publikum asi potenciální autory rozborů demotivovalo natolik, že se na to můžou vykašlat.

08.03.2019 12:38 | ...

claymes - píšu spíš o dlouhodobé ignoraci a aroganci pana šéfredaktora a zjevné nepravdě, kterou mi zde sdělil. Dále nechápu k čemu takový turnaj je, když se na něj má možnost podívat jen pár lidí z  Prahy a okolí, kteří mají možnost přijet na místo konání. Zejména když tam komentátoři jsou a s přenosy např. z Corridy má zkušenost. Zrovna Vy svou činností děláte pravý opak a za to jsem rád.

08.03.2019 12:29 | claymes

08.03.2019 12:07 | ...

To že nejsou online přenosy je asi škoda, ale Vaše reakce mi přijde dost za hranou. Tak nějak tuším, že uspořádat turnaj podobného formátu je velmi organizačně náročné a primárně bychom měli být spíš rádi, že někdo u nás vůbec zvládne uspořádat podobně velkou akci. Věřím, že právě probíhající festival je snad zrodem nové a velmi pěkné tradice. Předpokládám, že když se on-line přenosy nepovedlo uspořádat letos, je velká šance, že třeba budou v dalších ročnících. Rozhodně patří organizačnímu týmu slova uznání a poděkování - přecijen, je to nejsilněji obsazený turnaj v ČR všech dob.

08.03.2019 12:07 | ...

Hmm, šéfredaktor nss se radši věnuje čínskému velvyslanci před vlastními fanoušky, na které okázale sere.   Cca před měsícem jsem se ho zde ptal, zda budou komentované přenosy. Asi po 10! dnech mi bylo odpovězeno, že ano. Jsou? Nejsou. Včera zde u tohoto vlákna byly dva komenty ohledně přenosů. Odpověděl pan šéfredaktor? Ne. S tímhle přístupem si, pane šéfredaktore, strčte turnaj do zadní části těla.

08.03.2019 11:40 | pawel

claymes,

Vy tu jen poprvé na návštěvě? Se divim, místnim je jasno. Že Štěpán Žilka komentuje tak blbě, jak když Magnus hraje šachy. 

08.03.2019 11:14 | Sven Olafson

Škoda, že po krásně vedeném kombinačním boji s Gelfandem David Navara nezavěsil, myslím, že kdyby se hrála tato partie ke konci turnaje, asi by se mu Gelfand nevysmýkl jako ouhoř. Ohledně výsledku turnaje to vypadá, že Duda bude pro ostatní s Davidem včele nerozlousknutelný oříšek. Mimo téma, doporučuju podívat se na partie Baškarana Adhibana z WTCH, zejména proti Nilsu Grandeliovi a Parhamu Machčudlovi. Jestli bude mladý Ind pokračovat v podobném duchu a pojetí boje, budu jeho partie cíleně vyhledávat. hats off

08.03.2019 10:53 | Petan

claymes

konkrétně se to od ZMB asi nedozvíte, protože podle něj je v našem šachu špatně úplně všechno - hráči hrají blbě a ještě navíc podvádějí, funkcionáři taky špatný, komentátoři neumí komentovat atd.

08.03.2019 10:38 | claymes

07.03.2019 20:07 | Zmestabileho

Mohl byste, prosím, popsat nějak konkrétně, v čem jsou české komentáře slabé/nevyhovující? Myslím, že např. Štěpán Žilka komentuje velmi dobře (i díky své praxi). Upozorňuji, že mi nejde o žádný flamewar, skutečně mě zajímají nedostatky, abychom na nich případně mohli zapracovat. Díky.

07.03.2019 20:07 | Zmestabileho

První dvě kola parádní partie, konečně silné turnaje kde neskončí vše remízou a kde se hrají šachy! Komentovaný přenos na netu mi vúbec nechybí - naši komentátoři stejně neřeknou nic zajímavého, oni komentovat neumí.

 

Mně se nejvíc líbil dnešní strategický koncert Dudy, bělopolná symfonie po dlouhé diagonále přešla do učebnicové ukázky lepšího nestejnopoláka, Viktor Šmudlič Láznička se nezmohl na nic a jen se protrápil povinně do 40. tahu.

07.03.2019 19:06 | giocozo

Tak B turnaj je ještě větší řežba, než Masters. Před turnajem jsem favorizoval Paravyana, ale poté, co s ním dnes provedl Van, tak nevím. ;-) Po druhém kole snad nezůstal kámen na kameni. Za mě výborná akce a plně si vystačím z mobilu s chess24 a nss. :) Chápu, že někteří k výbornému dojmu potřebují komentovaný přenos. Já osobně si zážitek doplním již v sobotu, kdy naskočím do openu a vše uvidím na vlastní oči. Doporučuji nesedět doma za pecí a přijet se alespoň na jeden den podívat. Takových akcí máme v ČR opravdu jako šafránu.

07.03.2019 15:54 | lv

Sváří se ve mně dva protichůdné pocity. Na jedné straně je to velmi silný a zajímavější turnaj (tím zajimavější, že nabízí druhý sled světové špičky a tím pádem i jiné partie než stále se opakující souboje mezi starými známými) a jsem moc rád, že se u nás něco takového hraje. Na druhé straně zcela souhlasím s tím, že absence komentovaného přenosu na internetu potenciál celého turnaje dost sráží (a to nehovořím o zřejmě propásnutých marketingových možnostech - i vzhledem k účasti Shanklanda by jistě schopný marketér neměl problém prosadit alespoň pár reportáží na americký chess.com; ostatní servery by jistě taky nepohrdly). Sledovanost by internetový přenos jistě měl a komentátor je tak jako tak přítomen; navíc živý přenos ze sálu je zajištěn, takže o náklady snad tolik nejde. Pokud nemám silného hráče, který je schopen komentovat v angličtině, tak je to taky dost smutné. Ten druhý, smutnější, aspekt turnaje je pro mě obtížně pochopitelný.

07.03.2019 15:42 | HonzaSvatoš

No, v partii Rapport - Duda se ještě po kontrole děly věci, podle počítače to byla v 78. tahu, po c4+, ještě remíza, což chápu tak, že bílý tempuje střelcem a černý ho nemá jak odtlačit, když musí se dvěma koňmi hlídat posledního svého pěšce. Po 79.c5+ už počítač hlásí výrhu Dudovi. Překvapila mě remíza Davida Navary, tu koncovku jsem bral po zisku pb6 za úplně vyhranou, a najednou pevnost.

07.03.2019 15:27 | martinn

Přiznejme si, že na co koukat bylo i na volbě Miss. David vůči nejstaršímu harcovníkovi neprorazil, a Ota Válek se třese nadšením. To jsou dnes věci!

07.03.2019 14:44 | ...

Pro mě, velkého šachového fanouška, nezajímavý turnaj. Když organizatoři nejsou schopni/ochotni udělat komentovaný stream na na internet. Z tak velkých akcí je to již standard. Nechápu proč si pořadatelé hrají jen na svém písečku a komenty zajímavých velmistrů nabízejí pár lidem majícím možnost přijít do komentátorské místnosti a ne stovkám lidí na internetu.

07.03.2019 14:39 | Ota Válek

První kolo se mimořádně vydařilo; rozhodně bylo na co koukat. Doufám, že velmistry bojovnost neopustí a že se dočkáme vítězství našeho borce nad některým ze zahraničních hostů.

07.03.2019 14:00 | MaX

děkuji za rekapitulaci. První kolo jsem propásl. Nechci být rýpavý, ale 20-ti tahovou miniaturku po dvou chybách našeho borce nazvat "vedené útočné partii, když využil nepřesností svého soupeře" mi přijde zbytečně opatrné.

07.03.2019 13:58 | Carlos

Je škoda, že David nenašel cestu k výhře...sad

 

Připravuje se