Žihadlem bojovala proti hráčskému intelektu

26.07.2019 08:19

S nečekaným soupeřem se museli potýkat hráči, ale i rozhodčí při nedávném mistrovství Evropy mládeže, které se hrálo v rámci největšího festivalu šachu a her Czech Open v Pardubicích.

Slovenský mezinárodní mistr Viktor Gažík se ocitl v časové tísni, ale v jeho další hře se mu rozhodla bránit vosa. Tento žihadlem vyzbrojený zástupce společenského blanokřídlého hmyzu čeledi sršňovitých se pohyboval po šachovnici tak nebezpečně, že slovenský reprezentant, loňský šachový mistr světa do 18 let, zavolal na pomoc rozhodčího. Žadonil doslova: „Pán rozhodca, prosím vás, mohl byste odpratať tu vosu?“ 

„Pravidla při ohrožení regulérnosti hry zní jasně. Nejdříve zastavit hodiny a pak situaci řešit,“ řekl rozhodčí Petr Buchníček. Jenže, jak dodal, tomu bránil právě zvídavý tvor. „Ta vosa pochodovala přesně na tom tlačítku, kterým se zastavují hodiny. Tak jsem do ní cvrnknul, ale vosa se umístila pro změnu na kraj šachovnice. Po druhém cvrknutí se zase umístila do středu,“ vypočítává s matematickou přesností boj s nenadálým agresorem rozhodčí. 

Vzpomněl si v té chvíli, jak to řešil kolega při šachovém turnaji v Brně, kdy použil jednu z figurek k usmrcení obtížného hmyzu. „To jsem si ale říkal, že se zrovna na evropský šampionát nehodí, tak jsem se rozhodl jí dát poslední šanci. Ona ji vycítila, odletěla sama a přistála u mne na klávesnici počítače. Tam jsem ji už nechal odpočívat,“ dokončuje „dramatickou“ situaci rozhodčí Buchníček.

Vosa tak rozptýlila v časové tísni i další nervózní hráče na ostatních šachovnicích. Pravidla šachové federace tuto situaci zatím nepodchytila. „Rozhodčí se musí v takové situaci sám popasovat s pravidly a doporučeními. Musí rychle posoudit oprávněnost reklamace a zvolit adekvátní postup. Tato situace by se dala přirovnat k tomu, když na fotbalové hřiště vběhne pes. Také se musí hra přerušit a psa z herního pole vyhnat,“ uzavírá s úsměvem Petr Buchníček.

1x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
26.07.2019 10:08 | raflar

Hmyz