Prague Chess Festival

Zhodnocení jubilejního ročníku

30.07.2014 11:38 | Czech open 2014

Sérii rozhovorů na závěr šachového festivalu Czech open Pardubice 2014 uzavře povídání s ředitelem Janem Mazuchem.

Jednoduchá otázka na úvod… Jaký byl letošní festival?
Myslím, že úspěšný. Ukázala se jedna věc, a to taková, že se maličko mění zájmy jednotlivých lidí a do hlavních turnajů se přihlašuje méně hráčů. Naopak větší zájem zaznamenaly turnaje bleskové, protože ty neseberou tolik času a lidi mají více prostoru na vedlejší aktivity, kterými jsou nejrůznější výlety a další.

Našel byste ihned po skončení festivalu něco, čím letošní ročník vyčníval oproti ostatním?
Snažili jsme se změnit jednu zásadní věc. Naším cílem pro letošek bylo přiblížit festival amatérským hráčům, takže jsme se hodně soustředili na vedlejší aktivity jako společenské večery, kdy jsme pozvali dobré kapely, byl ohňostroj a spoustu dalších věcí, které lidi přitáhnou.

V samotných turnajích také proběhla nějaká podobná změna?
Tady jsme zase zavedli spoustu cen pro hráče s nižším ratingem, aby měli také o co hrát.

Proběhla už nějaká odezva od účastníků, nebo je to otázka většího časového odstupu?
Můžeme to pojmout i tak, že jsme zaznamenali větší účast na vyhlašování jednotlivých turnajů. Lidé to sledovali s větším zájmem a myslím, že se to projeví i v příštích letech.

Máte už třeba v hlavě nějaké změny, které jsou potřeba provést do dalšího roku?
Nemyslím si, že budeme dělat nějaké zásadní změny, ale spíše vyhodnotíme ty, které se udály pro letošní ročník a budeme se zamýšlet nad tím, jak ještě více natáhneme amatérské hráče. Rozhodně jsme se posunuli v oblasti sociálních sítí, což je v dnešní době fenomén, takže doufám, že se to také odrazí v příštích ročnících.

Co se týče letošního obsazení předních hráčů, dorazili všichni?
Ano, na poslední chvíli se omluvil pouze Ukrajinec Dmitry Kononěnko, který měl nějaké problémy s vízem. Také se ale projevila olympiáda v Norsku, kdy se hlavního turnaje nezúčastnili hráči jako Vlastimil Babula nebo Martin Petr. Českou špičku ale zase reprezentoval Štoček.

Nisipeanu v rozhovoru prohlásil, že CZECH OPEN pro něj je dobrou psychickou přípravou právě na olympiádu, co se týče prostředí.  Je si to prý hodně podobné, vnímáte to taky tak?
To je zajímavá myšlenka. Pokud mám osobně říct, v čem je to podobné, tak v nasazení týmů do turnaje. V prvních kolech se utkávají lepší hráči s horšími a je potřeba z partií vymačkat co nejlepší výsledek. Pohybuje se zde ale také spoustu fanoušků, kteří se chtějí pozdravit s hráči, jsou tu různé doprovodné programy, nemluvě o večerní zábavě, které hráče rozptylují, takže musím potvrdit slova Nisipeana.

Spousta hráčů také v rozhovorech říkala, že CZECH OPEN je pro ně výjimečná věc, co se týče atmosféry a přátelství. Napadlo vás někdy, že něco takového vybudujte?
Nenapadlo. (usmívá se) Ubytování hráčů se dá s nadsázkou přirovnat k olympijské vesnici, kdy všichni společně chodí na koleje a na stadion a vznikají mezi nimi nejrůznější druhy vztahů. Máme tu dokonce i případy, kdy mezi sebou páry uzavřely sňatek. To je opravdu výjimečné.

Kdy začínají přípravy na další ročník?
Přípravy začínají následující den po skončení předešlého ročníku. (směje se) Ostrá fáze potom přichází v lednu.

 

Marek Votke

1x 3097x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
30.07.2014 12:38 | Lubino

Hezkej rozhovor, je to mazel.