Zeď nářků nad nevyužitými šancemi

13.12.2019 08:50 | FIDE Grand Prix 2019

David Navara nevyužil příležitost a až další průběh turnaje ukáže, jestli ho to bude mrzet a nebo ne. Díky včerejší remíze si dnes musí projít ruskou ruletou v podobě tie-breaku a uvidí se, jestli nářky nad nevyužitými šancemi bude mít další příběh.


Dříve než se podíváme na výsledky včerejšího kola, pojďme se podívat kdo už postoupil do turnaje kandidátů, tedy turnaje který určí hráče, který vyzve Magnuse Carlsena v boji o titul mistra světa. 

Jistotu dnes má Fabiano Caruana a to díky pravidlu, že poražený v minulém zápase o mistra světa bude hrát turnaj kandidátů. Další dva hráči si zasloužili tento turnaj díky finálové účasti ve Světovém poháru a jsou jimi  Teimour Radjabov a Ding Liren. Vítěz turnaje Grand Chess Swiss Wang Hao je dalším hráčem, který si zahraje turnaj kandidátů. Pak první dva hráči v celkovém pořadí Fide Grand Prix postoupí na tento turnaj. Prvním jistým je Alexander Grischuk a druhé určí až výsledky v posledním turnaji Fide Grand Prix, právě v Jeruzalémě. Je tam ještě jeden postup a to na FIDE rating, tedy hráč který ještě nepostoupil na tento turnaj a má největší rating, momentálně tuto pozici drží Anis Giri. 


 Ian Nepomniachtchi byl na pokraji vyřazení. ( Foto Photo: Niki Riga )

Ale zpět ke včerejšímu dni. Jediná partie, která měla vítěze byla partie Wesley So proti Yu Yangyi a poměrně rychle, v partii která měla jen 26 tahů vyhrál a postoupil do druhého kola. Další dvě partie byly hodně blízko určit další jména. Ian Nepomniachtchi byl hodně blízko vyřazení z turnaje v partii s Borisem Gelflandem a to by znamenalo i zahození šance postoupit do turnaje kandidátů. Boris to měl ve svých rukou a svojí příležitost nevyužil. Možná to bude Borise hodně mrzet, protože jeho věkový rozdíl může být největším faktorem, který rozhodne jejich mini souboj v tie - breaku a tam silně favorizuji pravě Iana. 


Wesley So, prvním postupující do druhého kola (Photo: Niki Riga )

Druhým hrdinou dne, který nevyužil možná ještě větší příležitost byl právě David Navara, který měl na šachovnici pravděpodobně vyhranou věžovou koncovku a David takové pozice hraje opravdu výborně a nevyužít takovou šanci je škoda. Uvidíme kolik sil a energie mu vzala tato partie a jak se podepsala či nepodepsala na psychice tato nevyužitá příležitost. 


Zajímavosti k turnaji, které jsem našel jsou odměny. Začnu trochu jinak a napíši, že v prvním kole ve Wimbledoně má každý hráč jistých 50 000 Eur. V prvním kole ve Fide Grand Prix má každý hráč jistých 5 000 Eur. Ve druhém kole dostane hráč 8 000 Eur a vítěz dostane šek na 24 000 Eur. Tím chci říct, že šachy nikdy nebudou tak populární a finančně zajímavé jako tenis, kdy vítěz turnaje v Grand Prix si nevydělá ani tolik, kolik má hráč který vypadne v prvním kole ve Wimbledonu. 


-
. kolo -
0x 2479x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat