Zase jednou ruské finále

26.05.2019 10:26 | FIDE Grand Prix 2019

Organizátoři moskevské GP a domácí fanoušci budou jistě velmi spokojeni, protože do finálového zápasu se probojovali Alexandr Griščuk (foto web GP) a Ian Nepomniaščij, ruské vlajky se mohly rozevlát naplno.

 Nový soutěžní formát se ukázal být pohřebištěm favoritů. Nevím, jestli zvýšení prvku náhody je ideální nápad, přece jen první dva vítězové GP postupují do turnaje kandidátů. Líbí se mi ale nápad s bonusem GP bodu za každý zápas vyhraný v základní fázi, a z pohledu pořadatele soutěž nesporně vyjde levněji, doufejme, že ve prospěch cenového fondu. Griščuk je vlastně jediný, kdo z favoritů prošel svou částí pavouka bez úrazu, jinak se nejvýše nasazení hráči převážně loučili již po úvodním zápasu.

Griščuk byl očividně spokojený, když v semifinále vyřadil ještě v základní části Nakamuru. Naka hraje trochu riskantní šachy, v obou partiích šel do pozic, které se jeho soupeři hrály příjemněji a snadněji, a to se mu ve druhé partii vymstilo.


-
. kolo -
Druhý semifinálový zápas byl poznamenán značnou nervozitou, pro oba  borce byla vidina postupu do finále daleko nad jejich soutěžními představami. Jak jinak  pochopit úvodní partii, ve které Nepomniaščij odblical za méně než minutu 15 tahů ostré Najdorfovy sicilky, načež po svém dalším tahu mnohem rozvážněji hrajícího soupeře osvobodil nabídkou remízy. Wojtaszek se mu druhý den revanšoval velmi opatrnou variantou jinak dosti bojovného zahájení a zápas šel do tiebreaku. Rozhodnutí padlo až v desetiminutovkách, ve kterých Nepomniaščij prokázal lepší nervy a postřeh, vše ale mohlo dopadnout i opačně, jen se na úryvky obou partií podívejte.

-
. kolo -

Kompletní partie semifinále GP-
. kolo -
6x 3366x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
28.05.2019 23:58 | N. Očník

viktor: když neví, tak neví. nezbývá mu než věřit :) o jiných skutečnostech také neví, ale neprsí se tím tolik.

martas: jde o to, kolik má takový turnaj favoritů. pakliže 2, pak mohou všichni favorité dojít až do finále ... bez pohřbu :)

ruské finále ve druhé partii moc napětí nenabídlo

28.05.2019 10:14 | Martas

Vyrovnana GP se spoustou favority v kombinaci s formatem kde vsichni krome 2 musi vypadnout logicky vytvori pohrebiste favoritu ...... A jak ukazali letostni volby, trollove jsou u nas vcelku oblibeni :-)

27.05.2019 17:01 | viktor1111

Docela by mě zajímalo jak může ZMB vědět koho tahle akce zajímá, poněvadž si nedovedu představit, že by se s takovým šaškem a ubožákem kdokoli aspoň trochu normální o tom (nebo čemkoli jiném) bavil.

27.05.2019 08:59 | Carlos

Připojuji se ke Karjovi. Také nechápu, proč to M.Vokáč nazval "pohřebištěm favoritů", když  Griščuk je 6. a Nepomnjašči 7. na žebříčku... sad

 

27.05.2019 08:41 | Karja

Achjo jaké pohřebiště favoritů? Oba zmínění rusové patří mezi 10 nejlepších šachistů světa.

27.05.2019 06:19 | Zmestabileho

Grand prix... koho tahle akce zajímá?

Nevím o nikom, kromě hráčů samotných.

Top šachisté se už dlouho vydávají po cestě do absolutního nezájmu a nudy.