Prague International Chess Festival

Zápisky z Emirátů XI aneb všude dobře, doma nejlíp!

30.12.2013 06:55 | Mistrovství světa mládeže 2013

Je právě 01:56 místního času, a jelikož v Abu Dhabi čekáme na naše letadlo směr Istanbul, rozhodl jsem se napsat poslední Zápisky z letošního MS mládeže.

V jedenáctém kole šampionátu bojovalo hned několik našich nadějí o vynikající umístění. Bohužel skoro nikomu z nich se poslední kolo nepovedlo úplně podle představ, což znamenalo, že díky remíze (první v turnaji!) se dle konečného pořadí stal nejúspěšnějším hráčem naší výpravy Daniel Kožúšek, který v kategorii H14 obsadil krásné 12. místo (7,5/11). Stejného bodového výsledku dosáhli pak ještě Matyáš Marek, hrající stejnou kategorii (22. místo, skvělý finiš 3/3!), a Thai Dai Van Nguyen, který po určité krizi ve střední části turnaje zabral a čtyřmi výhrami se prodral na 16. místo. Stejné umístění v kategorii D14 vybojovala Natálie Kaňáková (7 bodů), dále je ještě dobré zmínit 20. místo Jany Maříkové (D18, 6,5 bodu), 25. místo Kristýny Laurincové (D10, 7 bodů), 40. místo Jana Miesbauera (H12, 7 bodů) a 31. místo FM Tadeáše Kriebela (H18, 6,5 bodů; sám Tadeáš však jistě mířil výše). Ostatní střídali lepší okamžiky s horšími, mnohem podstatnější však je, že si zahráli mistrovství světa, reprezentovali Českou republiku na nejvyšší možné akci a získané (bohaté!) zkušenosti jistě zúročí v dalších turnajích a reprezentačních akcích.

Pokud jde o organizaci mistrovství, bylo myslím patrné i z předchozích Zápisků, že pořadatelé řadu věcí totálně nezvládli a pokud jsem se něco o arabském světě přiučil, tak že schopností cokoliv organizovat a připravit předem opravdu nevládnou. Prostě věci tak nějak nechávají běžet. Na druhou stranu je třeba říct, že arabské dívky se o nás opravdu krásně staraly, ubytování bylo vynikající, jídlo velmi dobré (byť nikterak pestré a hranolky a rýži si teď asi dlouho nedám!:)) a hrací prostory moc pěkné. I přesto jsem se vzhledem k mnoha starostem a problémům zatím z žádné jiné akce nevracel domů tak rád, jako z této...:)

Závěrem bych rád poděkoval všem českým reprezentantům a reprezentantkám za účast na mistrovství a bojovný přístup ke všem partiím, oficiálním i osobním trenérům za partiové přípravy a popartiové analýzy a všem rodičům za trpělivost a shovívavost. Myslím, že jsme opět vytvořili velmi dobrý kolektiv, který se vzájemně doplňoval a podporoval. A přesně o tom by tyto akce také měly být...

 
27x 5777x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (27) Aktualizovat
01.01.2014 21:13 | capjar

noElo: Doklady po ruce momentálně nemám. ale viděl jsem na vlastní oči. Zřejmě to ypsilon bylo odvozeno od slova "šachy".

01.01.2014 20:30 | Pavel Ch

Také Vás zdravím pane Šťastný a vše nej... do nového roku.

Poděkování od Vás tedy ne mně, ale kolegovi v klubu (roč. 47).

Od Vás mi opravy nevadí, ikdyž můj názor je, že chyby nejspíš ve článcích vadí, ale diskusní příspěvky se píší v rychlosti i s překlepy a že by tam tolik vadit nemusely. Že jsem psal český blbě? No vidíte níže, tak raději nahrazuji universální zkratkou ČJ.

Pamatuji si, jak učitelka nám na začátku 7. třídy říkala, že se celý rok budeme učit kdy velká a malá písmena a dodala, že to prý spousty lidí stejně neumí. No, nevím, zda by se raději sedmáci neměli učit něco přínosnějšího (jak se vyjadřovat, jak psát žádost atp.). Navíc, pak  se velká a malá změní  (jako třeba velká/malá písmena v názvech ulic). A nebo pak poslanci rozhodnou zákonem, že vše bude psát velkým vše: Česká a Slovenská Federativní Republika

  Ještě tedy k MS: Re uvítal víc než původní - tak trochu obecný - článek.: Otázky z aktivity nss, jistě přínosné, ale aby se nekřivdilo Davidu Kaňovskému, předpokládám, že poslední zápisky z Emirátů psal v rychlosti na letišti a že stejně má v plánu v klidu doma napsat zhodnocení v zápiscích již z naší republiky (pokud to tedy nepřidá k rozhovoru).

01.01.2014 20:19 | ELOminator

No já si zas představuju patvary typu tankysta, hokejysta, fotbalysta a nedejbože Elysta surprise

01.01.2014 18:41 | noELO

ad capjar: tomu se až nechce věřit, máte nějaké doklady? Představuji si slova se stejnou koncovkou, pro kontrast třeba "komunista" nebo naopak "Evangelista".

P.S. Zase diskuse o věcech mimo téma - byl bych moc rád, kdyby někdo vyslyšel výzvu pana šéfredaktora (30.12.2013 22:25 | Petr Boleslav Máte-li na hlavního trenéra Davida Kaňovského (případně na někoho z dalších trenérů) nějaké otázky, zašlete na mail redakce, rádi požádáme o odpovědi.) Jakožto šachový příznivec bych velmi uvítal víc než původní - tak trochu obecný - článek.

 

01.01.2014 18:30 | noELO

ad Pavel Ch: yes

Děkuji za poučení, dosud jsem věřil, že "-ální" a "-elní" jsou povolené dublety. Takže jste rozšířil obzor (doufám, že už jen bývalému) notorickému  gramatickému korektorovi, podle některých dokonce "trollovi", který se kdysi navážel i do Vás (psával jste slova jako český, ruský apod. s velkými písmeny na začátku). Dovoluji si Vás osobně pozdravit, popřát krásný rok 2014 a ten neutuchající zápal pro krásnou hru. Jiří Šťastný

01.01.2014 18:15 | capjar

Jenom malá historická vzpomínka: Slovo "šachista" se na přelomu 19. a 20. století běžně psalo, v úředních spisech i šachových časopisech českých, s "y". smiley 

01.01.2014 17:40 | Pavel Ch

No, ELOminatore, snad jen pranýřovat šachisty. Ne že by byli v průměru lepší na pravopis, ale obvykle to vědí, by měli vědět, protože prostě šachy hrají.

Divil by jste se, když chodí dětem pohledy/dopisy na tábory (ještě stále je naštěstí plně nenahradily sms, mms..), tak cca skoro polovina rodičů své dítě v adrese "tituluje" šachista nebo mladý šachista. Jestli se správným i/y je jich více, tak věřte, že max. 55:45 (20 let x několik stovek zásilek v ročníku tábora je již hodně dlouhá doba pro statistiku). I při komunikaci při přeboru škol dokáží i učitelé napsat "šachysta"blush. Tak nevím, zda tak chybují z neznalosti nebo je prostě ČJ i pro našince tak obtížný (b-variantě se já prosím nebránímwink).  

Tak to jen v "posilvestrovské"  legraci a stejně tak bych v ní dodal, když už by byla potřeba "poučit" o chybce, tak asi vtipně jak provedl náš člen na Radě TJ v připomínkách k materiálům pro konferenci TJ: "Prosím opravte v pozvánce eventuelní na eventuální, neb koncovku -elní ČJ nezná; A to dokonce ani ve slově prdelní, kde se jedná o koncovku pouze -ní".smiley

01.01.2014 15:00 | ELOminator

Přesně tak, mějme ten pravopis do nového roku více na háku, až na slovo šachysta, za to by se mělo pranýřovat cheeky

01.01.2014 12:21 | Pavel Ch

I já přeji všem z nss vše nej... do roku 2014. Především tvůrcům webu se stálými autory článků, stejně tak čtenářům a diskutujícím.

Co bych si přál na tomto webu v roce 2014. Nejsem odborník, techniku nechám jiným navrhovovatelům (samozřejmě poznám, že stále chybí matematické znaménko součtu, ale naučil jsem se psát na čtyři písmena, třetí je "u"). Články mají dle mne vysokou úroveň.

Ale přeci jen k zamyšlení k našemu nss 2014. Začnu z jiného soudku. Jsem sice teprve měsíc na facebooku (který jsem odmítal), ještě nevím úplně, zda jsem udělal správně a zda k něčemu užitečnému bude. Zaujalo mne po odborné stránce, že i při té spoustě lidí (přátelé, přátelé přátel, sdílení mimo okruh přátelů) tam přesto nikdo nikomu nenadává, nikdo nikoho nekritizuje s nikým se nehádá, nepíše "ten příspěvek je pravopisně, stylisticky nebo úplně celý blbý". Prostě buď se to jinému líbí a ocení třeba palcem i třeba komentářem (kladným), nebo drží  .... (prsty od klávesnice).

Chápu, že zde jsme na odborném webu a některá kritika může věci i posunout, přesto   taková ta vzájemná úcta k autorům, k mistrům, kterým se třeba nezadařilo ( o žácích ani nemluvě), k diskutujícím vzájemně, zda by se nemohla vzít z daleko méně odborné soc. sítě.

Tak to jen takové zamyšlení, ještě jednou, pf 2014.

01.01.2014 11:37 | JiH

Nejsem Jirka Hurta.

Možná by se mohla zavést volba „Osobní vzkazy.“

01.01.2014 02:23 | noELO

ad JiH: ode mne to byla nepřesná formulace, určitě nechci mazat Vás, ale konkrétní příspěvek, ten se mi ani s odstupem času nelíbí o nic víc než tehdy. 

Až na výjimky pro mne jsou nositelé přezdívek anonymní, byl by paradox, kdyby právě "JiH" odkazovalo na autora (nejen) zmíněného článku, jehož čtu rád. Nic ve zlém a P.F. 2014.

31.12.2013 20:59 | JiH

NoELO chce vymazat mě. Za to, že jsem se pokusil trošku obhájit Ftáčnika argumentem, že Češi neodhadnou význam slovenských slov. O něčem podobném mluvil Miroslav Donutil, když popisoval dabing japonského filmu. Japonci se usmívají a přitom říkají: „Nenávidím tě, zabiju tě.“

http://www.nss.cz/bezva-vikend-v-ostrave#comments

31.12.2013 19:02 | kedvis7

Přeji Vám všem mnoho spokojenosti v novém roce 2014 a šachistům spousty úspěchů nad šachovnicí,  ať už se jedná o regionální přebor a nebo reprezentaci na mezinárodní úrovni. A redaktorům nss.cz jenom samé dobré zprávy smiley

31.12.2013 18:57 | ...

noELO.Nechci nikoho mazat, ale ocenil bych možnost, aby se mi nezobrazovaly příspěvky vybraných trollů. Nejsou k ničemu a přeskakovat je je ztráta času.

31.12.2013 18:37 | noELO

Také se připojuji ke všem pozitivním názorům, otevírám šachové servery při ranním probouzení jako první. Takže ať mě to baví i i v novém roce.

ad ... No, nevím koho máte na mysli, ale já osobně bych (nejen) jako rodilý Čechoslovák vymazal toho diskutéra, který před časem, nechce se mi to dohledávat - který tu v souvislosti s nějakým výrokem pana GM Ftáčníka utrousil cosi o méněcennosti slovenštiny jakožto přisprostlého dialektu češtiny. To byl fakt hnus, doufejme, že to slovenské přispěvatele neodradí.

P.F. 2014

 

31.12.2013 17:59 | capjar

Připojuji se k názorům JiH, Zdeněk Janda a Elominátor.

Vše nejlepší v novém roce 2014!  

31.12.2013 17:30 | ...

 A já pro možnost blokace zobrazování příspěvků od vybraných "diskutérů". Díky

31.12.2013 17:01 | ELOminator

A já byh byl pro návrat smajlíků jako potlesk, smeknutí klobouku, vlajka apod.

31.12.2013 16:46 | Zdeněk Janda

Bolku,ještě bych přiřadil zobrazení znaménka plus a minus smiley. Jinak redakci přeji hezky a vesele  stráveného Silvestra a šťastné vykročení do nového roku 2014 cheeky.

31.12.2013 15:16 | Petr Boleslav

JiH: zařazuji do předsevzatých úkolů roku 2014

jinak s tvrzením stroje pracujícího naprázdno by se dalo samozřejmě přinejmenším polemizovat.

31.12.2013 12:21 | JiH

Ještě že tu máme novoborský zpravodaj! (R. Kriebel)

Do března jsme měli NSS s možností stahování (zejména glosovaných) partií. Tím si každý mohl uložit do databáze a i za roky vyhledat. Od nového webu tato možnost zmizela. Práce glosátorů mi připomíná stroj, který pracuje naprázdno. Tedy - skoro naprázdno. Životnost partie, kterou si nemůžu uložit do svého PC, lze velmi přesně přirovnat k délce života dospělé jepice.

Věděl bych o tipu na předsevzetí do nového roku. Ale když ani zápas Anand-Carlsen nevedl k návratu k normálnímu stavu, je to marný, je to marný, je to marný.

 

http://old.stream.cz/uservideo/683551-rada-dr-rathovi-neber-uplatky-neber-uplatky-nebo-se-z-toho-zblaznis

Přeji veselý Silvestr!

31.12.2013 10:41 | Rudolf Kriebel

Nechtěl jsem se zapojovat do diskuse a jen pozorovat. Nakonec mě ruka po přečtení kedvis7 zasvrběla trochu více....Ty zmestabileho, nejsi špatný, i když někdy by sis zaloužil, synku...a Pláteníka nech na pokoji....Za těch pět let, co jsem se pohybuji ve "vyšších kruzích šachových" , jsem dospěl k závěru, že být mládežnickým přeborníkem  je finančním trestem pro rodiče. Ale tak je to i v jiných sportech. Individuální tréninky z větší části placené svazem, díky za ně, jsou nemalou podporou talentů, ale stále jen kapkou v moři, nesmyslně a lobisticky regulovanou. Servis neposkvrněným, tj. neznalým rodičům a vyvolené mládežnické dvanáctce, to je mizérie sama o sobě. Do toho bych zamixoval možnosti, naivitu, sabotáže rodičovských investic, nekoncepčnost, nekvalifikovanost, neznalost, lenost, odlišné zájmy, neprofesionalitu, brouka Pytlíka-práce všeho druhu a letošní výsledek na MS je jaký je. Řekl bych, na tu bídu, co tady panuje (to je i zájem mládežníka shrbit se a pracovat) není letošní MS v SAE až zas takovým propadákem. Ono už je to vidět i na webových stránkách svazu, kterým směrem se to táhne. Ještě že tu máme novoborský zpravodaj ! A pokud se nám neurodí nějaký Magnus, tak stejně s tím nic nenaděláme. Vím, dobře se to kecá z poza buku, ale znám i tu druhou stranu mince.....proto jsem si dovolil!

31.12.2013 02:42 | kedvis7

ad Marian64 a noELO: Děkuji za reakci. Omlouvám se za CTRL C a CTRL V. Přecházím z jedné diskuze pod článkem ke druhé diskuzi u jiného článku. Chápu váš pohled, ale sám se na celou věc snažím dívat (z mého pohledu) snad komplexně. To podstatné jsem už napsal v předchozím příspěvku, ale rád bych dodal, že šachy jsou u nás podporovány mnohem méně než jiné "vyvolené" sporty. Pokud chceme lepší výsledky, tak naši reprezentanti potřebují mít intenzivnější individuální tréninky s trenéry podle své výkonnosti. Předkládám, že zájem by byl (alespoň u několika z nich). I když se poslední dobou ŠSČR snaží, tak těch pár hodin za měsíc je opravdu málo. Navíc vím, že někteří hráči i tuto podporu odmítli. ŠSČR přispívá hodně na individuální tréninky, ale i tak prý rodiče musí přispět nemalou částkou. Při větším počtu hodin by to asi bylo ještě horší. Co s tím? Také by bylo vhodné jim umožnit hrát i uzavřené turnaje s mnohem silnějšími hráči. Omlouvám se pokud se pletu, ale někde jsem četl, že nějaká snaha byla, ale pak na to nebyli peníze. Co tedy vlastně můžeme chtít po našich reprezentantech, když jim neumíme vytvořit podmínky, které nutně potřebují k rozvíjení svých schopností? A možná by se našlo i více talentů, ale rodiče na to nemají peníze. Jen informativně dodávám, že jsem se díval na absolutní špičku v různých kategoriích a nechápu, jak tito hráči studují (hraji mnoho silných turnajů) a kde berou tolik peněz na tak kvalitní turnaje, kterých se účastní. Mám z toho pocit, jako bychom tu hodnotili „amatéry“ s profesionály. A navíc i naší reprezentační trenéři psali, že v podmínkách pro rozvoj šachu se nemůžeme srovnávat s absolutní světovou špičkou. A asi vědí proč. Vždyť i u nás jen jeden uzavřený turnaj přijde reprezentanty (mládež) na  startovném 6000,- Kč. Tedy beru jen to co jsem našel na internetu. A co ostatní výdaje, které tuto částku ještě o dost navýší (ubytování, strava atd.) ? S našimi podmínkami a navíc pro tak maličkou zemi jako je ČR (a její členská základna), je tento výsledek prostě dobrý a dovolím si říci, že i překvapivý. Proto má gratulace a navíc jsem i fanda, který doufá (možná tak jako pan Zmestabileho), že se podmínky zlepší. Talentované hráče máme, ale oni nemají zkušenosti, podmínky a možná ani motivaci. Když totiž uspějí na MČR, tak dostanou medaili, pohár a diplom. Rodiče pak obdrží nabídku (platbu) za účast na MS nebo ME. To je nějaká motivace? Možná nejsem naprosto objektivní, ale já už jsem takový, že méně kritizuji a více povzbuzuji.

30.12.2013 22:25 | Petr Boleslav

Máte-li na hlavního trenéra Davida Kaňovského (případně na někoho z dalších trenérů) nějaké otázky, zašlete na mail redakce, rádi požádáme o odpovědi.

30.12.2013 22:24 | Morphynista

Hodnocení šampionátu z hlediska slovenské výpravy od M.Roháčka si můžeme přečíst zde : http://chess.sk/index.php?str=spravodajstvo&od=0&detail=1400 Zajímavé je, že z jeho pohledu bylo mistrovství zorganizované na lepší úrovni než loňské ME v Praze. Co se týká ubytování a kvality jídla (pokud si odmyslíme obrovské fronty při rozdávání - aspoň v prvních dnech ) , může mít pravdu, pro naprostou většinu lidí, kteří chtěli partie sledovat na onlinu , je však pražské mistrovství vzorem a tento šampionát odstrašujícím příkladem, jak by se to dělat nemělo...

30.12.2013 22:07 | Zmestabileho

I když... pardon, soudruh vedoucí tajemník Pláteník byl v tom seriál na svou dobu velmi pokrokový, a tak by zřejmě přeci jenom byl poněkud kritičtější. Takže dodatečná omluva Pláteníkovi! Tak prázdnou frázi jako hlavní trenér Kaňovský by ve svém okresu na severu asi nenapsal.

30.12.2013 21:54 | Zmestabileho

"A co je nejdůležitější - reprezentovali, a získané (bohaté!) zkušenosti jistě zúročí v dalších akcích"...  asi nejtypičtější fráze spojená s MS mládeže, a hlavní trenér Déjf Kaňovský ji rovněž intenzivně používá. Každopádně za tu větu, jež je konečným shrnutím naší účasti, by se nemusel stydět ani vedoucí tajemník soudruh Pláteník, působící v 70.letech v mém oblíbeném seriálu Okres na severu. Asi přesně takto by hodnotil účast mládežníků na sportovní akci, kde nedosáhli úspěchu.

Připravuje se