Zápisky z Emirátů V + VI

23.12.2013 06:55 | Mistrovství světa mládeže 2013

Pátý den světového šampionátu znamenal zřejmě nejnáročnější část mistrovství: všechny hráče totiž čekalo jediné dvojkolo turnaje. Jelikož ranní partie začínaly už v devět hodin, musely si děti řádně přivstat,...

...některé i přesto dokonce stihly krátkou přípravu (jelikož losování se objevilo až před půlnocí – a to je ještě dobré! –, tak večer to opravdu nešlo). Zvláštní den zaznamenali oba naši reprezentanti v kategorii H10. Láďa Kopec musel kvůli zdravotním problémům dopolední partii vynechat a Kubovi Voříškovi sebrali kontumační bod z prvního kola, takže byl z ničeho nic nasazen s nula bodem. (Jak jsme však zjistili, pořadatelé se opět „vyznamenali“ a toto se zdaleka nestalo pouze Kubíkovi! Naštěstí po našich urgencích mu před dalším kolem ztracený bodík zase vrátili...:)). Ani celkově se čtvrté kolo příliš nepovedlo, a to zejména našim čtyřem bodově prozatím nejúspěšnějším bojovníkům a bojovnicím, kteří do jednoho prohráli. Poprvé jsme se tudíž bohužel dostali do mínusu, konkrétně s 9 body na –5, což v celkovém součtu znamenalo +8. Nejvíce bodů na svém kontě tak po čtyřech kolech měli Anička Lhotská (D8), Kristýna Marková (D10), Honza Miesbauer (H12), Natálka Kaňáková (D14), Dan Kožúšek (H14) a Jana Maříková (D18).

Odpolední kolo přineslo pouze mírné zlepšení, když jsme se z –5 dostali na –3, celkově tedy už „pouze“ +5. Sestava lídrů české výpravy se opět poměrně výrazně změnila a s 3,5 body v ní z předchozího výčtu zůstala pouze Jana Maříková (D18), k ní se pak ještě díky výhrám v pátém kole přidali Thai Dai Van Nguyen (H12), Matyáš Marek (H14) a FM Tadeáš Kriebel (H18). Pevně věřím, že všichni naši mládežníci se po náročném dvojkole pořádně vyspí a zítra zase přidají něco do celkového plusu. K tomu jedna technická poznámka: pořadatelé posunuli časy odpoledních kol, která nebudou začínat 15:00 místního času, ale 16:00 místního času.

Na šestý den jsem se docela těšil: jednak jsme za sebou měli dvojkolo, a také se měl uskutečnit výlet do centra města (nejspíše na radnici nebo něco podobného) pouze pro vedoucí jednotlivých delegací. Na ten jsem se před pár dny přihlásil, a musel jsem tudíž vstávat už v sedm hodin, abych stihl odjezd. Tak jsem se pěkně nasnídal, nabalil foťák, vodu, peníze a vyrazil na sraz, který měl být v osm hodin u hlavní recepce. Dorazil jsem dvě minuty před osmou... a velmi mne překvapilo, že vidím pouze dva další vedoucí delegací. Říkal jsem si: že by ostatní už jeli? To se mi nezdá. Jak se ukázalo, nezdálo se mi to oprávněně. O výlet z pro mě záhadných důvodů prakticky nebyl zájem, a tak ho pořadatelé museli zrušit. Tak jsem se zase pěkně vrátil na pokoj a ještě nějakou chvíli dospával spánkový deficit...:)

Ještě než přejdu k popisu šestého kola, dovolím si připojit roztomilý závěr partie třetího kola naší druhé nejmladší reprezentantky na šampionátu Aničky Lhotské:

Alina Lukac (SLO) – Anna Lhotská (CZE)

MS mládeže D8, 3. kolo, 20. 12. 2013

 

Anička v předchozím průběhu pěkně získala figuru, pak se však do realizace převahy poněkud zamotala a pár nepřesností vedlo k tomu, že teď již má drobné materiální plus její soupeřka. To však v této věkové kategorii většinou vůbec nic neznamená a Anička si zcela správně vzpomněla na důležitou poučku, že figurky mají stát aktivně:

32...Jg6 33.Vc5 Jh4 34.Vxc6+ Kg5 Kupředu, zpátky ni krok!:)

35.Vg1+ Kf4 36.Vxg7 Ve1+ 37.Kh2?? Slovinská dívenka asi nechtěla dávat svůj pěkný pár věží, tím ovšem partii okamžitě prohrává. Po 37.Vg1 by stála teoreticky na výhru. (Což ovšem nemusí znamenat, že by partii vyhrála...:)).

37...Jf3#

Půvabná matová síť utvořená ze čtyř černých figur!

0–1

Před šestým kolem jsem si v duchu tipl, že uděláme +2. A nějakou dobu to tak skutečně vypadalo, v jeden moment jsme dokonce byli průběžně na +5! Pak bohužel začaly přibývat nějaké ty nulky a v konečném součtu z toho dokonce bylo pouze 11 bodů, tedy –1. Celkově se tak nepříjemně přibližujeme nule, v tuto chvíli jsme na +4. Ale pevně věřím, že stoupající tendence bude pokračovat a v sedmém kole už to rozhodně bude plus! Potěšitelná je zejména výhra FM Tadeáše Kriebela, který zaznamenal svou čtvrtou výhru na šampionátu a se 4,5 body je nejen lídrem naší výpravy (momentálně na 10. místě ve své kategorii), ale dokonce ho zítra čeká nasazená jednička GM Jorge Cori (2609)!

Průběžné pořadí české výpravy po 6. kole

 
5x 4481x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
24.12.2013 21:02 | Pavel Ch

Alespoň popřeji štěstí, zdraví do Emirátů úspěšným, co reprezentují i na štědrý den.

Napsal jsem pod aktuální fotku na facebooku, kde byla uvedena místní (ne)štědrovečerní večeře:

Přeji celé repre výpravě ČR při štědrém dni vše nej do Emirátů. "Holt vidím že jiný kraj....hodně jiný kraj". Ale určitě po místní večeři oslavíte Vánoce po Česku. A do posledních tří kol co nejvíce úspěchů. Zítra naštěstí máte volný den.

Tak si dnešní večer užijte jak se v místě nejlépe dá.

PS: Dnes plus a Dan Kožúšek výhrou na 6 body průběžně sedmýyes. Armén přeci jen s Tadeášem vyhrál.

24.12.2013 09:17 | pawel

JHK, ale i kdyby Tadeáš remízoval se samotným Anandem, nepřesvědčíte, to nejde "vyhrát".

O odpovědích v diskusi CtrlC z Vašeho příspěvku: "že je to ztráta časuwink"

Skvělou náladu všem, starosti odhoďte stranou a bavte se v rodinném prostředí. V tom jsou Vánoce po celém roce naprosto jedinečné.

23.12.2013 23:33 | Tobi

to raflar, to JHK: yes

23.12.2013 21:47 | JHK

ad Zmestabileho: Po GM Naroditskym 2531, Idanym 2483, včera Ynojasa 2448, Dneska remíza  z peruánským velmistrem Corim 2609, zítra armenský velmistr..Opravdu si pořád stojíte, že tento turnaj Kriebelovi nic nedá???že hraje druhý housle..a že je to ztráta času??

23.12.2013 21:03 | raflar